امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شانس دوباره| نقد و بررسی انیمه ReLIFE
به نام خدا 

نام انیمه:ReLI 
ژانر:مدرسه‌ای، رمنس، تکه‌ای از زندگی

[تصویر:  jex4_relife-anime-2016-hd-wallpaper.jpg]

یکی از مواردی که همیشه به آن فکر می‌کردم، شانس دوباره است. این یک حقیقت است که انسان هرگز نمی‌تواند به لحظه قبلی برگردد، این حرف مرا به یاد یکی از شعرهای گروه لینکین پارک می‌اندازد، "زمان یک شی ارزشمند است، نگاهش کن که با حرکت‌های اونگ پرواز می‌کند و می‌رود" به راستی که درست می‌گوید، در زندگی واقعی چیزی به نام چکپوینت، سیو کردن یا new game  وجود ندارد، شما در لحظه زندگی می‎‌کنید. همانند یک جمله که می‌گفت" زندگی مانند یک تئاتر است، اگر خرابش کردید دیگر فرصت جبران ندارید ولی حداقل این فرصت را دارید تا از ان لحظه به بعد بهتر بازی کنید". از طرفی تعدادی انتخاب در زندگی انسان‌ها وجود دارد که برای همیشه می‌تواند زندگی انها را تغییر دهد، اگر شما انتخاب اشتباه را انجام دهید همه چیز برای همیشه تمام می‌شود، شما دیگر نمی‌توانید از عواقب ان انتخاب فرار کنید. حال شرکتی هست که به شما فرصت می‌‌دهد تا به نوعی گذشته خود را جبران کنید؟ شانسی که دوباره بتوانید مهارت‌های اجتماعی خود را گسترش دهید و بتوانید جایگاه واقعی خود را در جامعه پس بگیرید، مطمئن انتخابش می‌کردید. داستان انیمه Relife  نیز در همین مورد است.  

داستان

همه چیز از مردی 27 ساله به نام کانزاکی اراتا شروع می‌شود، یک پاکباخته و سربار اجتماع، او با اینکه 17 سال سن دارد و مدرک داشنگاهی نیز دارد، هنوز شغل ثابت ندارد و به صورت نیمه وقت در یک مغازه کار می‌کند و در کمال تعجب از مادرش پول تو جیبی می‌گیرد! او در برابر دوستانش تظاهر می‌کند که شغلی واقعی دارد ولی واقعیت چیزی دیگر است. او یک دائم‌الخمر است و روزهای بیهوده‌اش را با خوردن مشروب و سیگار کشیدن تلف می‌کند. ولی خب او اهمیتی نمی‌دهد، تا موقعی که پول تو جیبی مادرش هست، او نگرانی ندارد. اما ناگهان ورق برمی‌گردد، مادرش به او تلفن کرده و به او می‌گوید که می‌خواهد حمایت مالیش از او را قطع کند، اراتا که گیج شده است و می‌خواهد با مادرش بحث کند ولی مادرش به سرعت تلفن را قطع می‌کند، حال اراتا می‌ماند و مشکلات مالی که باید با انها روبرو شود. دقیقا در همین لحظه مردی بالغ در برابرش ظاهر می‌شود و با گفتن اسمش و مشکلات زندگیش اعلام حضور می‌کند، اراتا که گیج شده است از مرد می‌پرسد که او چه کسی است؟ مرد خود را ((یواکه ریو)) معرفی می‌کند و می‌گوید که از طرف ازمایشگاه ReLIFE  امده است و به اراتا پیشنهادی وسوسه‌انگیز می‌دهد، او با خوردن قرصی به 17 سالگی برگردد و به مدت یکسال به عنوان یک شاگرد دبیرستانی فعالیت کند و در اخر اگر بتواند نتایج قابل قبولی در ارتقاء مهارت‌های اجتماعیش کسب کند دوباره می‌تواند یک شغل ثابت پیدا کند. اراتا که مست است قرص را می‌خورد و و صبح روز بعد خود را می‌بیند که به شکل یک پسر 17 ساله درامده است. پس از ان او قرداد را با یواکه می‌بندد و زندگی دوباره خود را به عنوان یک دبیرستانی شروع می‌کند.

[تصویر:  q7eq_bandicam_2016-09-17_07-37-08-420.jpg]
کاریو، دختری که در تمام طول انیمه به نوعی گیج شده است و به کمک کانزاکی دوباره راه خودش را پیدا می‌کند

مشکلاتی که کانزاکی که با آن‌ها در این دوران مواجه می‌شود بسیار جالب هستند، به عنوان مثال او به طور اشتباهی در کیفش یک بسته سیگار می‌گذارد و لو رفتن ان باعث می‌شود در دردسر بیفتد. البته او مشکلات درسی نیز دارد و تا اخرین قسمت انیمه در گردابی از تجدیدها دست و پا می‌زند  هیچگاه موفق نمی‌شود تا درست و حسابی درس‌هایش را پاس کند. همچنین یکی از نکات قوت داستان رابطه او با نوجوان‌های مدرسه است، او مردی بالغ و 17 ساله است در حالی که دوستانش 17 ساله هستند و بسیار خام، رابطه او با انها بسیار جالب است. اینکه او به انها نصحیت می‌کند و به ماندد یک پدر انها را در راهی که باید بروند هدایت می‌کند، این جنبه از داستان باعث شده است تا شما رشد و تکامل شخصیت‌ها را در هر لحظه ببینید، حتی اراتا نیز با اینکه از لحاظ سنی از انها بزرگتر است از لحاظ شخصیتی و مهارت‌های اجتماعی رشد می‌کند. همین شخصیت‌پردازی قدرتمند و خوب باعث می‌شود تا در اخر و در هنگام پایان انیمه شما دلتان برای شخصیت‌ها تنگ شود زیرا به خوبی در 13قسمت انیمه با انها انس می‌گیرید.

[تصویر:  mpu9_bandicam_2016-09-17_07-36-46-416.jpg]
شخصیت اصلی، او حتی در اوج فقر نیز شرافت خود را فراموش نمی‌کند و دست به دزدی نمی‌زند. 

یکی از نقاط ضعف انیمه در بخش داستانی این است که یواکه خیلی سریع وارد داستان می‌شود. تقریبا 10 دقیقه از شروع انیمه گذشته است که او ناگهان وارد می‌شود و به اراتا پیشنهاد پیوستن به ازمایش ReLIFE  را می‌دهد، جایی که شما هنوز به خوبی شخصیت اصلی را نشناخته‌اید و هنوز چیز زیادی درباره او نمی‌دانید، به همین دلیلی نقطه شروع داستان زیاد جالب کار نشده است و به نوعی به نظر می‌رسد که سازندگان زیادی عجله داشته‌اند تا داستان خود را شروع کنند از نقطه نظر بنده اگر نقطه شروع داستان در انتهای قسمت اول قرار می‌گرفت بهتر بود و زیرا مخاطب بیشتر به شخصیت کانزاکی اراتا سلطه پیدا کرده است و کنجکاویش بیشتر می‌شود. 
البته تهیه‌کنندگان از اهمیت توضیح دادن گذشته کانزاکی و اینکه چرا او پس از 3ماه از کار ثابتش در یک کمپانی موفق استفعا داده است و همچنین توضیح اینکه رییسش چه کسی بوده است و تاثیر فوق‌العاده او بر روی زندگی کانزاکی اراتا نیز توضیح داده خواهند شد.
شخصیت پردازی انیمه در سطح خوبی قرار دارد، شخصیت‌های اصلی داستان به خوبی پرداخته شده‌اند و در اخر شما به همذات پنداری کاملی با انها می‌رسید، البته شخصیت‌های فرعی داستان نیز شخصیت‌پردازی نیز به خوبی جایگاه خود را حفظ می‌کنند و به رابطه انها با یکدیگر و همچنین اراتا پرداخته‌ می‌شود. یکی از نکات خوب داستان نیز همین است که تمام تمرکز داستان بر روی اراتا نیست و به داستان شخصیت‌های دیگر نیز توضیح داده خواهد شد و در تمام مدت تمرکز بر روی اراتا نیست.
در یک جمع‌بندی کلی باید بگویم در بخش داستانی انیمه نتیجه قابل قبولی دریافت می‌کند و با ارائه یک داستان و ایده خوب و همچنین شخصیت پردازی زیبا شما را راضی خواهد، بالانس بین صحنات طنز و جدی نیز به صورت کامل رعایت شده است، البته پایان‌بندی انیمه نوید یک فصل دیگر را می‌دهد!

[تصویر:  lwh0_bandicam_2016-09-17_07-36-16-398.jpg]
هیشیرو، شخصی که فاقد هرگونه مهارت‌های اجتماعی است ولی سخت به دنبال به دست اوردن این مهارت‌ها است. 

طراحی

در بخش طراحی یکی از بزرگترین نقاط ضعف انیمه این است که هیچ تفاوت چهره‌ای بین کانزاکی 17ساله و 27 ساله وجود ندارد! شما فقط با توجه به خط روایی داستان می‌توانید متوجه شوید که الان اراتا الان چند سالش است. طراحی حالت چهره شخصیت‌ها در صحنات طنز نیز بسیار زیبا شکل گرفته است و یکی از دلایل طنز در انیمه همین طراحی‌ها است. نورپردازی و طراحی صحنات با توجه به سکانس‌هایی که دارای سحنات احساسی و غمگین هستند نیز به خوبی درست شده است و به خوبی به یاری دیالوگ‌های احساسی داستان می‌ایند. 

طراحی اوپنینگ نیز به خوبی شکل گرفته است، در مدت کوتاهش شما هم غم را احساس می‌کنید و هم شادی شخصیت‌ها را احساس می‌کنید. همچنین اندینگ به رابطه دوستانه شخصیت‌ها با یکدیگر نیز اشاره دارد. اندینگ اما چیز خاصی را ارائه نمی‌دهد و بیشتر بر روی نشان دادن اراتا تمرکز دارد و مانند اوپنینگ جالب کار نشده است. 

[تصویر:  iueg_bandicam_2016-09-17_07-37-01-776.jpg]
اوگا، یار و یاور همیشگی کانزاکی در پاس کردن درس‌هایش و همچنین از شخصیت‌های اصلی. 

موسیقی و صداگذاری
در رابطه با موسیقی باید بگویم موسیقی اوپنینگ واقعا زیبا کار شده است، یک اهنگ راک شاد که شما را مجاب به دیدن ادامه می‌کند و همچنین کاملا با فضا و جو نشان داده شده در اوپنینگ هماهنگی دارد. اهنگ اندیدنگ نیز به همین ترتیب است و واقعا موسیقی پر انرژی دارد. صداگذاری‌ها نیز خوب کار شده است و نقص یا عیبی در آن‌ها دیده نمی‌شود.

[تصویر:  1xc6_bandicam_2016-09-17_07-35-40-023.jpg]
یواکه، از کارمندان ReLIFE، به نظر می‌رسد که او نیز مانند اراتا گذشته شیرینی نداشته است. 

در یک جمع‌بندی کلی ReLIFE  انیمه خوبی است و با داشتن یک خط داستانی جذاب و شخصیت پردازی خوب شما را با خود همراه می‌کند. البته تعدادی نقص از تبدیل شدن آن به یک کار عالی جلوگیری می‌کند. 

امتیازکلی:8.5
نکات مثبت: ایده جالب، شخصیت پردازی خوب، طراحی خوب محیط‌ها، خط داستانی جذاب
نکات منفی: نبود هیچگونه تفاوتی بین کانزاکی ارتای 17ساله و 27 ساله، سریع اتفاق افتادن موضوع اصلی داستان

[تصویر:  o4ty_hollywood_undead_as_an_anime_rock_b...9uovrt.jpg]

پاسخ
خوبه، بزنم به تخته داری پیشرفتی می‌کنی S0 (2) 
یکم روی نگارش و جمله بندی‌هات بیشتر کار کن. متن اصلی رو قبل از انتشار چندبار بخون.
در ضمن، مقدمه‌ی خوبی نوشتی.
پاسخ
(09-07-2016, 11:25 PM)Clegane نوشته است: خوبه، بزنم به تخته داری پیشرفتی می‌کنی S0 (2) 
یکم روی نگارش و جمله بندی‌هات بیشتر کار کن. متن اصلی رو قبل از انتشار چندبار بخون.
در ضمن، مقدمه‌ی خوبی نوشتی.

خیلی ممنون 
حتما رعایت میکنم 
مقدمه رو هم خیلی روش کار کردم تلاش کردم خوب از اب در بیاد

پاسخ
خسته نباشی برادر علیرضا مقاله جذابی بود.
این فصل نسبت به فصل بهار خیلی عجیب‌تر بود! فصل بهار انیمه‌های عالی بیشتر همونایی بودن که اکشن بودن و کشت و کشتار زیاد داشتن ولی تابستون بر خلاف بهار انیمه‌های اکشن و به اصطلاح تاریک و پر از خونریزی چیز جذابی از آب در نیومدن. خودتم میدونی به 91 Days علاقه زیادی داشتم ولی اصلاً اون چیزی که میخواستم نشد. این اتفاق برای BERSERK هم افتاد به دلیل اون گرافیک به ظاهر سه بعدی و نچسبش. تعجب من در این فصل بود که عناوینی که در نگاه اول بسیار بسیار ساده و معمولی به نظر می رسیدن تبدیل به چیزی شدن که واقعاً هیچ عنوان اکشنی نشده بود! بهترین مثالش Orange هست. اصلاً فکرشو هم نمیکردم که این انیمه بتونه برتر از BERSERK بشه! ولی الان به جرات میگم عالی بود. یکی دیگه از مثال ها هم همین انیمه ReLife هست. البته من هنوز کامل ندیدمش ولی در ابتدا به نظرم ایده ش خیلی ساده بود که گویا به صورت عالی از ایده استفاده کرده.
در هر صورت بازم دمت گرم بابت نقد زیبات. این انیمه هم به لیستمون اضافه شد. S0 (2) امیدوارم منم بتونم بهش 8.5 بدم. S0 (2) (البته خودمونیما این فصل زیادی متعجب شدم به نمره هام نمیشه اعتماد کرد. S0 (2)  به Re:Zero نمره 9 میدم. S0 (2) )
[تصویر:  e4f7_3ea4f3ff8d45616e224e2b324bba4603.png]
پاسخ
(09-08-2016, 11:33 AM)You Never Win نوشته است: خسته نباشی برادر علیرضا مقاله جذابی بود.
این فصل نسبت به فصل بهار خیلی عجیب‌تر بود! فصل بهار انیمه‌های عالی بیشتر همونایی بودن که اکشن بودن و کشت و کشتار زیاد داشتن ولی تابستون بر خلاف بهار انیمه‌های اکشن و به اصطلاح تاریک و پر از خونریزی چیز جذابی از آب در نیومدن. خودتم میدونی به 91 Days علاقه زیادی داشتم ولی اصلاً اون چیزی که میخواستم نشد. این اتفاق برای BERSERK هم افتاد به دلیل اون گرافیک به ظاهر سه بعدی و نچسبش. تعجب من در این فصل بود که عناوینی که در نگاه اول بسیار بسیار ساده و معمولی به نظر می رسیدن تبدیل به چیزی شدن که واقعاً هیچ عنوان اکشنی نشده بود! بهترین مثالش Orange هست. اصلاً فکرشو هم نمیکردم که این انیمه بتونه برتر از BERSERK بشه! ولی الان به جرات میگم عالی بود. یکی دیگه از مثال ها هم همین انیمه ReLife هست. البته من هنوز کامل ندیدمش ولی در ابتدا به نظرم ایده ش خیلی ساده بود که گویا به صورت عالی از ایده استفاده کرده.
در هر صورت بازم دمت گرم بابت نقد زیبات. این انیمه هم به لیستمون اضافه شد. S0 (2) امیدوارم منم بتونم بهش 8.5 بدم. S0 (2) (البته خودمونیما این فصل زیادی متعجب شدم به نمره هام نمیشه اعتماد کرد. S0 (2)  به Re:Zero نمره 9 میدم. S0 (2) )

والا کلا همیشه امکان برگشتن ورق وجود داره مثل همین حرفی که زدی 
days 91 که والا تو خیلی ازش تعریف میکردی تعجب میکنم ازش بدت اومده، برزرک هم خودم تا حالا ندیدمش ولی خود من کلا مخالف 3بعدی شدن انیمه ها هستم، کلا انیمه ها به این سبک طراحی خاص خودشون معروفن
ریلایف هم بله اوایلش ایده ساده ای داره ولی خیلی خوب از همون ایده بهره میگیره و پتانسیلش رو هدر نمیده 
پ.ن: re:zero که خدایی خیلی عالیه، ولی یکم مرگهای سوبارو رو زیاد کشش میدن یه جاهایی واقعا غیز ضروری میشه S0 (2)

پاسخ
(09-08-2016, 11:55 AM)BELLATOR DEI نوشته است:
(09-08-2016, 11:33 AM)You Never Win نوشته است: خسته نباشی برادر علیرضا مقاله جذابی بود.

والا کلا همیشه امکان برگشتن ورق وجود داره مثل همین حرفی که زدی 
days 91 که والا تو خیلی ازش تعریف میکردی تعجب میکنم ازش بدت اومده، برزرک هم خودم تا حالا ندیدمش ولی خود من کلا مخالف 3بعدی شدن انیمه ها هستم، کلا انیمه ها به این سبک طراحی خاص خودشون معروفن
ریلایف هم بله اوایلش ایده ساده ای داره ولی خیلی خوب از همون ایده بهره میگیره و پتانسیلش رو هدر نمیده 
پ.ن: re:zero که خدایی خیلی عالیه، ولی یکم مرگهای سوبارو رو زیاد کشش میدن یه جاهایی واقعا غیز ضروری میشه S0 (2)

دقیقاً. S0 (2)
والا خوشم میومد اولش عالی شروع شد تا 3 قسمت اول اوپنینگ عالی اندینگ جذاب داستان پر کشش و عالی ولی الان نصف صحنه‌ها به جرات میگم غیر ضروری و چرته! نصفش مزخرفه! برزرک هم انیمه از نظر داستان جذابه گرچه صحنه‌ها و قسمت‌هایی که داره که حتی 1 درصد هم نیازی بهشون نیست و چه باشن چه نباشن انیمه همونه هیچ فرقی نمیکنه!
آره همین خوبه. یعنی درستش همینه.
برترین انیمه های فصل تا به اینجا به جرات میگم ره زیرو و اورنج هستن. S0 (2) S0 (29) آره بیخودی جو میگیرتش می میره. S0 (2)  یا کلاً کار بیخودی میکنه. S0 (2)  ولی در کل مثل بقیه انیمه ها صحنه های غیر ضروری نداره همه صحنه ها اصل کاری هستن و یه تاثیری در داستان دارن.
بازم خسته نباشی. S0 (74)
[تصویر:  e4f7_3ea4f3ff8d45616e224e2b324bba4603.png]
پاسخ
خیلی هم عالی  S0 (2) ماشاالله شما با سامرند عزیز دارید مارو مستقیم به سمت انیمه هدایت میکنید. از شوخی بگذریم... خب بعد از انیمه شهری که من در آن تنها گم شدم این دومین انیمه ای هس که برای دیدنش هایپ شدم  S0 (62) ممنون بابت مقاله S0 (74)
پاسخ
(09-12-2016, 03:28 PM)The Future نوشته است: خیلی هم عالی  S0 (2) ماشاالله شما با سامرند عزیز دارید مارو مستقیم به سمت انیمه هدایت میکنید. از شوخی بگذریم... خب بعد از انیمه شهری که من در آن تنها گم شدم این دومین انیمه ای هس که برای دیدنش هایپ شدم  S0 (62) ممنون بابت مقاله S0 (74)

خواهش میکنم دادا 
بله اوایل میگفتن سامرند هدف دار اومده تو انجمن ولی من باورم نمیشد بعد دیم درست میگن هدفش تبدیل کردن اینجا به انجمن انیمس S0 (45)
انیمه جذابی هستش به خصوص داستان خوبی داره پیشنهاد میشه

پاسخ
(09-12-2016, 04:46 PM)BELLATOR DEI نوشته است:
(09-12-2016, 03:28 PM)The Future نوشته است: خیلی هم عالی  S0 (2) ماشاالله شما با سامرند عزیز دارید مارو مستقیم به سمت انیمه هدایت میکنید. از شوخی بگذریم... خب بعد از انیمه شهری که من در آن تنها گم شدم این دومین انیمه ای هس که برای دیدنش هایپ شدم  S0 (62) ممنون بابت مقاله S0 (74)

خواهش میکنم دادا 
بله اوایل میگفتن سامرند هدف دار اومده تو انجمن ولی من باورم نمیشد بعد دیم درست میگن هدفش تبدیل کردن اینجا به انجمن انیمس S0 (45)
انیمه جذابی هستش به خصوص داستان خوبی داره پیشنهاد میشه

آره منم اولش باورم نمیشد این پسر چقدر آپشن داره  S0 (45) ولی خب الان فکر کنم به هدفش رسیده و افراد انیمه بین زیادی رو دور خودش جمع کرده...
الان فعلا محو داستان انیمه توکیو غول شدم! من یک روزه انیمه Boku dake ga Inai Machi رو هر 12 قسمتش رو تموم کنم  S0 (2) سرعتم تغریبا بالاس  S0 (43)ولی خب فعلا تصمیم دارم انیمه توکیو غول رو ببینم ...!  S0 (24) تازه متوجه شدم از انیمه بیشتر از گیم خوشم میاد  S0 (29)
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  لیست انیمه های برتر جهان mohadeseesmaeeli 10 3,223 08-03-2022, 07:08 PM
آخرین ارسال: javad0765
  تاپیک معرفی انیمه و انیمیشن You Never Win 45 17,802 12-16-2021, 10:06 AM
آخرین ارسال: mostafaemami
  تصویر کاراکتر مورد علاقۀ شما در انیمه‌ها[پست اول خوانده شود] White Beard 13 5,440 09-25-2021, 04:19 PM
آخرین ارسال: abzarone
  اسم اون انیمه که پسره کارمند فروش کرکره برقی بود رو می‌دونید؟ hvonisenbourne 0 2,133 09-06-2021, 05:12 PM
آخرین ارسال: hvonisenbourne
  دانلود انیمه Vampire Knight فصل اول و دوم Lamar Davis 7 17,971 02-28-2021, 01:01 AM
آخرین ارسال: Deli

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان