نظرسنجی: نظر شما درباره ان تحلیل چیست؟
شما مجاز به شرکت در این نظرسنجی نیستید.
موافقم
100.00%
4 100.00%
مخالفم
0%
0 0%
در کل 4 رأی 100%
*شما به این گزینه رأی داده‌اید. [نمایش نتایج]

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نگاهی جدید به سری متال گیر به مناسبت سی سالگی این بازی
[font=B Nazanin+ Regular][تصویر:  mgs_legacy_collection_wallpaper_with_log...6v1j17.jpg][/font]

در این مقاله قصد دارم نگاهی متفاوت به یکی از بزرگترین عناوین دنیای بازی های رایانه ای داشته باشم و این بازی خوش ساخت و دوست داشتنی را از جهتی که تا بحال نگریسته نشده، مورد ارزیابی قرار بدم.
در ابتدا باید روشن کنم که نه تنها به هیچ وجه مخالف بازی متال گیر نیستم، بلکه طرفدار دو آتیشه این عنوان هم هستم و از منظر شخصی بنده بهترین و کاملترین بازی دنیاست. از دوران نوجوانی که با متال گیر آشنا شدم به عشقش کنسول های بازی رو می خریدم. شبها رویای متال گیر میدیدم و ... خلاصه یک طرفدار متعصب متال گیر بوده و هستم. اما مقاله ای که در ادامه مطالعه خواهید کرد کاملا به جنبه های منفی این بازی پرداخته. البته نه از نظر فنی ، گرافیک و گیم پلی و ... بلکه از نظر محتوا.
تا جایی که من مقالات پیرامون متال گیر را مطالعه کردم همه این بازی رو یک بازی انتقادی به ناهنجاری ها و جنگ و بی اخلاقی های س-ی-ا-س-ی و ... معرفی کردند. این تعاریف همگی درست هستند اما در چهارچوب از پیش تعیین شده نظم نوین جهانی( در این باره بعدا بیشتر می نویسم ). 
قبل از هر چیزی باید یک سری مقدمات را شرح بدم، چون بدون داشتن اطلاعات درباره بعضی مسائل درک واقعیت رسانه میسر نیست. تنها یک درخواست از خواننده محترم دارم و آن اینکه قبل از مطالعه کامل و دقیق این مقاله جهت گیری فکری نداشته باشد و پس از آن با دانسته های خود تحلیل کرده و نتیجه گیری کند.

[font=B Nazanin+ Regular][تصویر:  172817_988.jpg][/font]

نظم نوین جهانی: عبارت " نظم نوین جهانی" بارهها در دیالوگ های متا گیر تکرار می شود. پس بهتر است کمی درباره آن بدانید.
نظم نوین جهانی اصطلاحی است که از آن برای توصیف متحد کردن ابرقدرت‌های جهان برای برقراری، حفظ صلح و امنیت جهانی و به بیانی روشن‌تر نظارت و حکمرانی بر کل جهان استفاده می‌شود. اصطلاحاتی نظیر د-و-ل-ت جهانی، نظم جدید، جهانی سازی، دهکده جهانی، نظم بین‌المللی و امثال آن همگی مترادف با نظم نوین جهانی هستند. شکی نیست که همه این اصطلاحات می‌توانند به جای یکدیگر و با توجه به مقتضیات زمان و مکان و در شرایط متفاوت برای مخاطبان متفاوت به کار بروند. اشتباه نکنید! آنها در اساس یک معنی را القاء می‌کنند.
«جورج بوش پدر» - چهل و یکمین رئیس-جمهور آمریکا - نخستین س-ی-ا-س-ت‌مداری بود که در سخنرانی خود خطاب به کنگره در سال 1990 میلادی بر ایجاد «نظم نوین جهانی» تأکید کرد.
در واقع تمامی انتقادهای مطرح شده در متال گیر هم در راستای تحقق آرمان نظم نوین جهانی است. در ادامه بیشتر توضیح میدهم.
با اینکه کوجیما ( خالق دنیای متال گیر ) یک فرد ژاپنی است و به ظاهر به ابر قدرت ها طعنه می زند، اما اگر به آرمان های صهیونیست ( مخصوصا صهیونیست امریکایی یا همان اونجلیس یا همان مسیحیت انجیلی ) آشنا باشید به روشنی واضح است که متال گیر سرشار از آرمانگرایی صهیونیستی است و کاملا جهان بینی صهیونیستی را قبول دارد و اعتقادات صهیونیستی را هنرمندانه و با رسانه هنر در ذهن مخاطب تزریق می کند.

[font=B Nazanin+ Regular][تصویر:  250px-Mgs3box.jpg][/font]

اساس و شاکله داستان بازی متال گیر به نسخه سوم این بازی بر می گردد ( snake eater ). جایی که هنوز بیگ باسی وجود ندارد و کاراکتر محبوب بازی طی یک عملیات باید منطقه ای جنگلی در شوروی برود. بسیار جالب است که این سرآغاز رو با سرآغاز زندگی بشر از منظر جهان بینی صهیونیستی مقایسه کنیم.
اسنیک ( از نظر من سنبل ابلیس ) در منطقه ای جنگلی به دیدار دو جاسوس با نام های EVA ( حوا ) و ADAM ( آدم ) می رود.  همانطور که ابلیس در تورات به دیدار حضرت آدم و حوا رفت.
در همین ابتدا ممکن است که معترض شوید که به چه دلیل اسنیک نماد ابلیس است؟ پس بهتر است کمی با نشانه های ابلیس در تفکر صهیونیست ( و حتی اسلام ) آشنا شویم.

[font=B Nazanin+ Regular][تصویر:  afc6cc19_mgsvgz_bigboss_by_georgesears1972-d6wkfxc.jpeg][/font]

مهمترین امتحان و برخورد حضرت ابراهیم(عليه السلام) با شیطان جانفشانى و قربانى فرزند خود بوده است. خداوند به ابراهيم(ع) دستور داد تا فرزندش اسماعيل را ذبح كند. ابراهيم(ع) به فرزندانش بسيار علاقه‏مند بود و آن حضرت پس از مدت‏ها و در سنّ پيرى داراى فرزند شد. فرزند دلبندى كه اميد و آرزوى زندگى وى و وارث نام و ياد او بود. خداوند به او دستور داد كه آن فرزند را قربانى كند تا بدين وسيله، ايمان ابراهيم(ع) را به آزمايش بگذارد و مراتب اطاعت و فرمانبردارى وى از دستورهاى الهى را ملاحظه كند. طبق بعضى از روايات، شيطان به دست و پا افتاد، كارى كند كه ابراهيم(عليه السلام) از اين ميدان پيروزمند بيرون نيايد. مکالماتی بین شیطان و حضرت ابراهیم (ع) و هاجر و حضرت اسماعیل (ع) صورت گرفت و در نهایت وقتی شیطان دید که نمی تواند حضرت ابراهیم(ع) را منصرف کند برای او تجسم پیدا کرد و حضرت ابراهیم نیز به سمت او سنگ پرتاب کرد و سنگ به چشم راست شیطان برخورد کرد و کور شد و از آن پس شیطان فقط یک چشم ( چشم سمت چپ ) دارد. 
همچنین از پیامبر اسلام (ص) آمده است که : «چيزى بر من آشكار شده است كه بر هيچ كس آشكار نشده است و آن اين است كه دجّال يك چشم (اعور) است و چنين و چنان. اگر خروج كند و من در ميان شما باشم، من حجت شما خواهم بود. و اگر پس از من بر شما خروج كرد، خداوند حجت من بر شماست . پس اگر امر بر شما مشتبه گرديد بدانيد كه پروردگار شما اعور (يك چشم) نيست.»
دجال را يهوديان "موشح كوويل" نامند، و عقیده دارند كه او از نسل داود است و بر زمين فرمانروا خواهد شد و پادشاهى را به بنى اسرائيل باز خواهد گرداند و همه اهل زمين يهودى خواهند گشت.
حضرت علی (ع) در پاسخ به سوال اصبغ ابن نباته درباره دجال، می فرمایند:  چشم راست ندارد و چشم دیگر در پیشانی اوست و مانند ستاره صبح می درخشد. چیزی در چشم اوست که گویی آمیخته به خون است. (بحارالانوار علامه مجلسی جلد ۵۲ ص ۱۹۴)
جالب است بندانید اصلی ترین نماد فراواسونری ( انجمن مخفی شیطان پرستان ) چشم جهان بین است. که طرح یک چشم سمت چپ درخشان است و این نماد در خلیل از فیلم ها و کارتون ها و کتاب ها و بازی ها و نرم افزارها و ... به نمایش در آمده.

[font=B Nazanin+ Regular][تصویر:  MGS3-Eye.jpg][/font]

در متال گیر نسخه سوم هم اسنیک از ناحیه چشم چپ دچار حادثه و سپس کور می شود. و اصلی ترین نشانه اسنیک در این بازی همین تک چشم بودن اوست و بعدها در قسمت های دیگر نیز تاکید بیشتری بر این موضوع می شود ( لوگوی دایموند داگز، لباس تک چشم دی دی گرگ دست آموز بیگ باس و ... ).

در  تمام موزیک ها و تریلر های بازی اشاره به فلسفه پیدایش انسان موج می زند. استفاده از آهنگ گناهان پدری ( اشاره به هبوط انسان به خاطر گناه پدرش حضرت آدم ) نمونه ای از آن است. یا مثلا در آهنگ nuclear که در متال گیر فانتوم پین استفاده شده بود سربازان را به گلادیاتورهایی تشبیه کی کند که شمشیرها را برای نبرد آرماگدون از نیام کشیده اند. گلادیاتور ها یک نماد کامل مبارز غربی هستند و نبرد آرماگدون نام نبرد آخر زمانی از نگاه و اعتقاد اونجلیسی ( مسیحیت صهیونیست ) است. کپشن هایی که در تریلر nuclear به توضیح بازی می پردازند بسیار جالبند. اینکه اسنیک نه برای افتخار، نه برای آزادی و نه حتی برای عدالت بلکه تنها برای انتقام می جنگد. ابلیس هیچ امکانی برای افتخار ، آزادی و عدالت ( از دیدگاه ابلیس ) ندارد و تمام تلاش او بر ضد خداوند تنها برای انتقام است.

[font=B Nazanin+ Regular][تصویر:  resizedimage640360-MGS4-Apple.png][/font]

مدام با عبارت هایی نظیر اینکه انسان هاتبدیل به شیطان می شوند تکرار می شود و اسنیک با لقب fallen angle ( فرشته سقوط کرده ) نام برده می شود که نیاز به توضیح ندارد. درست مثل سیبی که در دستان ایوا در متال گیر – سلاح میهن پرستان – دیده می شود.

تمام داستان قصه دنیا از دید صهیونیست است که واقعا تحلیل تمام آن چندین جلد کتاب خواهد شد. فقط کافیست با این دید به داستان نگاه کنید تا تمام آن برایتان قابل پیش بینی و ترجمه شود. مثلا این نکته که فرزندنان ایوا ( نسل بشریت ) از ایوا و اسنیک ( ابلیس ) ادامه پیدا می کند و این فرزند آوری یک فرزند آوری طبیعی نیست، چرا که ابلیس عملا امکان آمیزش با انسان را ندارد، اما با این حال در تورات به وضوح به دوری از شراکت در فرزند با ابلیس منع شده ( در اینباره حتما تحقیق کنید ). یعنی امکان شراکت در فرزند با ابلیس هست اما نه به شکل طبیعی و انسانی که در بازی متال گیر از کلون ها و ژن ها نام برده  می شود.

[font=B Nazanin+ Regular][تصویر:  9a8e44.gif][تصویر:  EU-Tower-of-Babel-e1326680938581.jpg][/font]

یا بحث زبان ها که در فانتوم پین مطرح می شود. در افسانه های صهیونیستی درباره برج بابل ( Babylon ) داریم که زبان تمام دنیا واحد بوده و مردم با ساختن برج بابل سعی بر براندازی پروردگار می کنند که در نتیجه خداوند با صاعقه برج را نیمه کاره ویران می کند و مردم را در زمین پراکنده می کند تا دیگر علیه او متحد نشوند و زبان هایشیان را متفاوت می کند تا باز هم متحد نشوند. دقیقا به همین دلیل ساختمان اتحادیه اروپا به شکل برج بابل ساخته شده و شعار آن many languages one voice ( زبانهای متفاوت ، صدای یکی ) انتخاب شده. طعنه ای به خداوند است که دوباره با هم متحد شده اند و قوانین ضد دین و ضد خدایی همچون مشروعیت همجنس گرائی را تصویب می کنند و هزاران موضوع دیگر که در متال گیر مطرح می شود.
به نام گذاری ها توجه کنید. هیچ کدام بی دلیل نیست. Outer heaven ( خارج از بهشت ) و دیگر اسامی به وضوح مفاهیم فلسفه پیدایش انسان را مورد اشاره قرار می دهند.
در متال گیر شماره یک ما در نقش سالید اسنیک به مبارزه با بیگ باس در کشوری خیالی به نام زنگیبار روبرو می شویم. کشوری در خاور میانه که به تازگی دچار انقلابی شده. ( اشاره به ایران ) در تیتراژ پایانی متال گیر گرند زیروز این انقلاب برای ما ترجمه می شود و می خوانیم که در سال 79 میلادی در ایران انقلابی شد و حکومت بدست افراطیون مذهبی افتاد. ( دیدگاه س-ی-ا-س-ی صهیونیست جهانی نیز در بازی تبیین می شود )
در این بازی نیز به مانند فیلم های سوپر نچرال و  وکیل ودافع شیطان و ... سعی بر اقامه ادله ابلیس علیه پروردگار می شود و ما را در جبهه ای قرار می دهد تا با آن احساس همدردی کنیم و به اصطلاح درکش کنیم. همانطور که در تورات ( که تحریف شده ) در صفحه اول آن ابلیس خود را دوست انسان معرفی می کند و می گوید که اگر از میوه درخت بهشتی بخورد دانا می شود، در حالیکه ادعا می شود پروردگار فرموده بود اگر انسان از آن میوه بخورد میمیرد. مسئله جالب این است که پس از اینکه انسان از میوه خورد کدام اتفاق افتاد. چه کسی راست و چه کسی دروغ گفته بود؟ حق با که بود؟ چه کسی دوستدار واقعی انسان بود؟

پاسخ
مطلب جالبی بود کاش ادامه بدین و در این حد مختصر نمانه
اینکه مطلب منطقی با دلیل تحلیل کرده به نظرم نکته مثبتیه
پاسخ
موارد خیلی زیادی هست دوست من. واقعا نمی دونم از کجاش بگم. اونقدر این مسئله واضحه که بنظرم فقط نیاز دارید یک بار با این زاویه دید به بازی نگاه کنید. مثلا در کتاب مقدس نوشته شده که شیطان به شکل یک مار در آمد و با حضرت آدم و حوا صحبت کرد. اسم رمز شخصیت اصلی بازی متال گیر چیه؟ snake که در انگلیسی به معنای مار هستش.

وقتی نوشتن این مطلب رو شروع کردم فکر می کردم که فقط من اینطور فکر می کنم. اما حالا متوجه شدم که این بحث در تمام دنیا هست. البته دو دسته هستند. دسته اول مثل من فکر می کنند و دسته دوم معتقدند که متال گیر به سیستم ایلومیناتی و جوامع مخفی مثل فراماسونری اعتراض کرده و در واقع داره با اونها می جنگه. اما وجه مشترک ما اینه که می دونیم تمام این داستان پیچیده متال گیر الهام گرفته شده از افسانه های دینی و کتاب مقدس تحریف شده هستش و استاد کوجیمای افسانه ای اونقدر ها هم خلاق نبوده که کل این داستان پر جزئیات رو در ذهنش بسازه. در واقع تمامش رو از روی کتاب مقدس شبیه سازی کرده.

البته در ادبیات غرب ( اگر آشنا بوده باشید ) این مسئله خیلی رایجه.خیلی از آثار بزرگ و مهم غرب در واقع همان کتاب مقدس هستش با تغییر اسم ها و چهره ها. و خیلی از تحریفات کتاب مقدس هم از افسانه ها و خدایان یونان باستان است. یک کپی برداری دو طرفه.

البته اگر کمی از دنیای رسانه و شبکه رسانه ای جهانی اطلاع داشته باشیم و بدانیم که 96 درصد خبر گذاری های جهان متعلق به صهیونیست هاست، مطمئن میشیم که کوجیما بدون اذن این گروه هرگز اجازه رشد پیدا نمی کرد.

مطلب مهمی که اینجا هست و باید بهش دقت کرد اینه که صهیونیست ها آرمان و تفکر و جهان بینی خودشون رو با هزاران بازی و کتاب و فیلم و ... به خورد با می دهند و ما ناخود آگاه خیلی از آموزه های آنها را می آموزیم ( بدون اینکه بدونیم چطور ).

بچه ی دختر خاله بنده روبروی مادرش می ایسته و میگه "تو حق نداری به من بگی که چکار می تونم بکنم و چکار نمی تونم بکنم." و مادرش ( دختر خاله بنده ) متعجب مونده که چرا پسرش این رو میگه و کی یادش داده؟ غافل از اینکه وقتی دور هم سریال LOST رو میدیدند، جان لاک ( که بصورت وقیحانه ای نماد فیلسوف مشهور انگلیسی و از بزرگان لیبرالیسم جان لاک هست، یعنی حتی اسمش رو هم عوض نکردن ) بارها در سریال شعار اصلی جریان فکری لیبرالیسم رو تکرار می کرد : "تو حق نداری به من بگی که چکار می تونم بکنم و چکار نمی تونم بکنم." ( جان لاک فلج رو بیاد بیارید که به پرستارش که اجازه نمی داد به تور گردشگری بپیونده می گفت و ... ). احتمالا چند سال دیگه ما هم بدون اینکه بدونیم چطور می دونیم احتمالا در مقابل خدا باوران از حقوق ابلیس ( اسنیک و بیگ باس ) دفاع خواهیم کرد و جملاتی که در متال گیر و فیلم وکیل مدافع شیطان و ... یاد گرفتیم رو (با خیال اینکه حرف خودمونه) قرائت می کنیم.

مقاله ای رو اخیرا دیدم که تناظرهای داستان متال گیر و کتاب مقدس اشاره می کرد. خوندنش جذابه و خالی از لطف نیست:

Metal Gear Jesus: religious parallels in the Metal Gear Solid series

اگر لینک بالا در دسترس نبود از لینک زیر استفاده کنید:

Metal Gear Jesus: religious parallels in the Metal Gear Solid series
پاسخ
مثل اینکه اقراد دیگه ای هم در اینباره صحبت کردن:

https://www.gamefaqs.com/boards/960566-m...r/55434526
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  به جزیره خوش آمدید! جمعیت ۱۰۰ نفر | نگاهی به روند فراگیر شدن سبک بتل رویال White Beard 1 1,674 05-17-2023, 12:49 AM
آخرین ارسال: Ali Gudarzi
  بررسی بازی The Quarry : فیلم خوب، بازی معمولی علی امینی 0 914 06-14-2022, 03:46 PM
آخرین ارسال: علی امینی
  زمین بازی خدایان،نقد بازی INJUSTICE GODS AMONG US Funny Man 29 13,571 11-28-2020, 06:39 AM
آخرین ارسال: saeid15
  ویدیوی نقد و بررسی بازی جدید واچ داگز لیجن به زبان فارسی mrdot2010 0 1,618 11-05-2020, 01:32 AM
آخرین ارسال: mrdot2010
  (شیوه ای جدید در مقاله نویسی)Battlefield-vs-Call of duty one.aiden 13 5,079 04-11-2020, 02:39 PM
آخرین ارسال: peyman_eun

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان