امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 3.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هنر و خلاقیت | بررسی طرح‌های The Witcher 3: Wild Hunt
(08-02-2015, 09:59 PM)The Last Resort نوشته است:
(08-02-2015, 09:57 PM)black ops 3 نوشته است: این استدیوی لهستانی می تونه درس خوبی برای استدیو های ایرانی باشه

خلاقیت به بودجه مربوط نیست ، ذاتی است !

ممنون

بهتره بدونین بودجه این بازی چیزی حدود 70 میلیون دلار بوده، خلاقیت ربطی به بودجه نداره ولی بروز دادنش خیلی هم مربوطه!

فکر میکنم منظور ایشون این بود که نسبت به بازیهایی مثل gta v بودجه کمتری داره ( 265 میلیون )
پاسخ
سلام.
دستتون درد نکه.عالی بود.
فقط یک سوال داشتم اشکال داره اگه من هم همین جا یه art book از ویتچر 2 بزارم؟
پاسخ
این بازی واقعاً عالی هست و مراحل خیلی متنوع و با گرافیک خارق العاده ای داره ...
ممنونم از شما بخاطر این نقدتون.
پاسخ
(08-02-2015, 09:59 PM)The Last Resort نوشته است:
(08-02-2015, 09:57 PM)black ops 3 نوشته است: این استدیوی لهستانی می تونه درس خوبی برای استدیو های ایرانی باشه

خلاقیت به بودجه مربوط نیست ، ذاتی است !

ممنون

بهتره بدونین بودجه این بازی چیزی حدود 70 میلیون دلار بوده، خلاقیت ربطی به بودجه نداره ولی بروز دادنش خیلی هم مربوطه!

بودجه این بازی 70 میلیون بود درست اما بهتره بدونید 35 میلیون برای ساخت بازی بود و 35 میلیون برای تبلیغات که در تمام جهان بود بازی های ایرانی هزینه تبلیغات رو که کلا میتونن بزارن کنار چون ناشر ها عمرا پول خرج نمیکنن که بازی ها رو انقدر ازش کپی بزنن و بفرستن کشور های دیگه و تبلیغات تو ایران هم به لطف سایت های ایرانی که کلا مجانی هست برای بازی های ایرانی. و اما 35 میلیون برای ساخت هم درسته زیاده اما به خدا برای اون ها هم زیاد بوده این هزینه فرقی نداره ایران باشی یا یه کشور دیگه 35 میلیون دلار در هر دو صورت زیاده. 

و Witcher 2  که بازی معرکه ای بود تنها 10.3 میلیون هزینه ساختش بود .

در هر صورت witcher 3 رو خیلی ها بالاتر از بازی هایی مثل destiny و حتی GTA V میدونن که اگر به هزینه ساخت اونا نگاه کنی میبینی که سازنده با این هزینه کم چه بازی خوبی ساخته.
[تصویر:  7n1ft9nre9w5m9wf9ys1.jpg][تصویر:  heic1502a.tif]
پاسخ
نقل‌قول: بودجه این بازی 70 میلیون بود درست اما بهتره بدونید 35 میلیون برای ساخت بازی بود و 35 میلیون برای تبلیغات که در تمام جهان بود بازی های ایرانی هزینه تبلیغات رو که کلا میتونن بزارن کنار چون ناشر ها عمرا پول خرج نمیکنن که بازی ها رو انقدر ازش کپی بزنن و بفرستن کشور های دیگه و تبلیغات تو ایران هم به لطف سایت های ایرانی که کلا مجانی هست برای بازی های ایرانی. و اما 35 میلیون برای ساخت هم درسته زیاده اما به خدا برای اون ها هم زیاد بوده این هزینه فرقی نداره ایران باشی یا یه کشور دیگه 35 میلیون دلار در هر دو صورت زیاده. 

و Witcher 2  که بازی معرکه ای بود تنها 10.3 میلیون هزینه ساختش بود .

در هر صورت witcher 3 رو خیلی ها بالاتر از بازی هایی مثل destiny و حتی GTA V میدونن که اگر به هزینه ساخت اونا نگاه کنی میبینی که سازنده با این هزینه کم چه بازی خوبی ساخته.

خب، شما از کشوری که حتا 0.01%ِ بودجه‌اش به بخش نرم‌افزار و بازی‌های ویدیویی اختصاص داده نمی‌شه، انتظار دارید بازی‌سازهاش بازی‌ به بزرگی ویچر بسازن؟
توی کشوری که حتا هیچکسی حاضر نیست دست روی بخش نرم‌افزاری بزاره و روش سرمایه گذاری کنه انتظار دارید که بازی هم‌سطح بازی‌های AAA بسازن؟
بهتره بدونین به‌لطف درون‌ساختی (!) و بحث تورم و تحریم ایرانی‌ها اصلاً نمی‌تونند با ناشرای بزرگ دیگه همکاری کنن و حتا از ورژن پولیِ انجین‌ها استفاده کنند. دیگه چه برسه بخوان بازیِ بزرگ بسازن.
توی کشورری که بازی کردن برای بچه های 3 الی 10 سال جا افتاده و تفکر فدیمی‌ای که میان‌سال ها دارند، نباید انتظار داشت سرمایه‌گذاری هنگفتی رو توی این بخش ببنیم. توی کشوری که اگر هم سن و سال‌های من بازی کنند مسخره می‌شند و اطرافیان اونو متهم به بچه بودن می‌کنند نباید انتظار رشد در بازی‌سازی داشت. توی کشوری که میلیاردها خرج کارخانه‌های بی‌مصرف می‌شه و پیشرفت تکنولوژی (و ایضاًبخش ایجاد کاری که به همراه داره) مورد تمسخر قرار گرفته می‌شه نباید انتظار این چیزا رو داشت.
برادر من ما تو ایران زندگی می‌کنیم، نمی‌دونم شما چند ساله که از اینجا رفتید، ولی بدونین که وضعیت هر چی که بوده ده ها برابر بدتر شده...
پاسخ
البته دوست عزیز قبلا هم گفتم باز میگم بحث بازی های کامپیوتری هیچ ربطی به تحریم نداره ما کلا یاد گرفتیم هر چی که بد هست تو کشور رو ربط بدیم به اینکه تحریمیم . بحث بازی بر میگرده به س.ی.ا.س.ت ایران در قانون کپی رایت اگر این قانون رو از امروز مثل ادم رعایت کنن و تمام بازی های غیر کپی و یا حتی فیلم ها رو از مغازه ها جمع کنن شرکت های خارجی میریزن تو ایران و سرمایه گذاری میکنن. و در مورد بودجه هم باید بگم برای ساخت بازی تو هیچ کشوری د.و.ل.ت به کمپانی ها کمک نمیکنه شاید در بعضی مواقع دیده شده وام دادن به کمپانی ها اما کمک اونطوری که بودجه براش بزارن و .... تو هیچ کشوری وجود نداره.

اما اون حرفت رو قبول دارم که ووقتی یکی که بزرگ هست رو میبینیم داره بازی میکنه و مسخره اش میکنیم والا نمیدونم چه چیز بدی هست که ی ادم بزرگ بازی کنه من گیمر های حرفه ای دیدم درون مسابقات COD و LOL بالای 40 سال . همون گیمر ها میتونستن پدر گیمر ها زیر 20 رو در بیارن.
پاسخ
تقریبا با حرفتون موافقم. فقط یه مورد:
نقل‌قول: البته دوست عزیز قبلا هم گفتم باز میگم بحث بازی های کامپیوتری هیچ ربطی به تحریم نداره 

خیلی هم ربط داره عزیز! الان همکاری نکردن ناشرای خارجی با ایرانی ها برای پشتیبانی مسئله‌ی دیگه‌ای به جز تحریم پشتشه؟ یا عدم حق استفاده از انجین‌های ساخت بازی؟ یا همچنین عدم داشتن لاینسسِ ساخت بازی برای کنسول‌ها؟ بهتره بدونید توی فروم همسایه مورد داشتیم که طرف به دلیل این‌که از آی‌پی ایرانی استفاده می‌کرده توی Xbox live اکانتش رو بن کردند... 
اینا همشون به تحریم مربوط می‌شه، اگه بانی و باعثش چیز دیگه هست خوشحال می‌شم بدونم!
پاسخ
نظر رو کامل بخونید دلیلش رو گفتم در ادامه. اینا همش برمیگرده به مسئله کپی رایت. دوست عزیز شما میدونید ایران چقدر الان بدهکار هست به شرکت های خارجی بابت این مسئله؟
تمام بازی هاییکه نسخه کپیش تو بازار هست
تمام فیلم هایی که نسخه های کپیش تو بازار هست
تمام فیلم هایی که بدون اجازه دوبله کردیم و در شبکه ملی پخش کردیم 
تمام کتاب هایی که بدون اجازه وارد کردیم ترجمه کردیم فروختیم 
تمام عکس هایی که بدون اجازه در تلویزیون نشون دادیم
تمام سایت های ایرانی که در زمینه دانلود هستن
تمام کامپیوتر هایی که ویندوز تقلبی روش هست 
تمام کامپیوتر هایی که نرم افزار های تقلبی روش هست 
و ...

دوست عزیز فکر کردی سازنده ها از انجین غیر قانونی استفاده میکنن چون سازنده بهشون نمیفروشه؟ نه به خدا . مسئله پول هست سازنده ها یا پول ندارن یا نمیخوان پول بدن برای استفاده کردن از انجین ها مگر نه من حاضرم شخصا برم شرکت شون به عنوان نماینده ای از ایران انجین رو بخرم لایسنسش رو برای شرکت ها اما مشکل اینه که پولش رو نمیخوان بدن ما ایرانی ها عادت کردیم به دانلود کردن و رعایت نکردن قانون کپی رایت من خودم 5 سالی هست اومدم اما هنوز که هنوزه خیلی چیزا رو دانلود میکنم .هنوز عادت نکردم اهنگ ها رو بخرم هنوز عادت نکردم فیلم ها رو بخرم هنوز عادت نکردم سریال ها رو بخرم.و من در کشوری هستم که اگر قانون کپی رایت رو بشکنی باید 250 هزار دلار جریمه بدی و در بعضی مواقع 20 سال زندان . اگر ایران بخواد هزینه تمام قانون شکنی های که در زمینه کپی رایت انجام داده رو بپردازه باید بیلیون بپردازه دیگه از میلیون خبری نیست. و ایران هم هیچ وقت این کار رو نمیکنه و هر جی بیشتر طولش بده شرکت های خارجی هم این هزینه رو بیشتر میکنن ما الان به جایی رسیدیم که دیگه واقعا نمیتونیم هزینه قانون شکنی های خودمون رو در مورد کپی رایت بدیم حتی فوتبالی که در شبکه 3 پخش میشه رو هم دزدی هست و باید یه هزینه ای براش پرداخت کنیم که اون کار رو هم انجام نمیدیم . قانون هایی در مورد کپی رایت وجود داره که بعضی از ما ایرانی ها باورمون نمیشه و فکر میکنیم خیلی مسخره هست که برای یه چیز به اون کوچیکی یا مسخره ای اونقدر پول بدیم .

اون مسئله ای پی اون شخص رو هم که بن کردم من چیزی ازش نمیدونستم اما اگر واقعا الکی و بدون هیچ دلیلی بن کردن این شخص رو میتونه خیلی راحت درخواست بده و بچرسه چرا بن شده و اینا مجبورن با دلیل و مدرک بهش جواب بدن ندادن من خودم حاضرم پیگیری کنم مشخصات اون شخصی که بن شده رو بدید به بنده تا پیگیری کنم من خودم تو ایران پلی استیشن داشتم و همیشه با ای پی ایرانی ساین این میشدم در psn و هیچ مشکلی برام پیش نمیومد.
پاسخ
(08-24-2015, 01:43 AM)p.s نوشته است: نظر رو کامل بخونید دلیلش رو گفتم در ادامه. اینا همش برمیگرده به مسئله کپی رایت. دوست عزیز شما میدونید ایران چقدر الان بدهکار هست به شرکت های خارجی بابت این مسئله؟
تمام بازی هاییکه نسخه کپیش تو بازار هست
تمام فیلم هایی که نسخه های کپیش تو بازار هست
تمام فیلم هایی که بدون اجازه دوبله کردیم و در شبکه ملی پخش کردیم 
تمام کتاب هایی که بدون اجازه وارد کردیم ترجمه کردیم فروختیم 
تمام عکس هایی که بدون اجازه در تلویزیون نشون دادیم
تمام سایت های ایرانی که در زمینه دانلود هستن
تمام کامپیوتر هایی که ویندوز تقلبی روش هست 
تمام کامپیوتر هایی که نرم افزار های تقلبی روش هست 
و ...

دوست عزیز فکر کردی سازنده ها از انجین غیر قانونی استفاده میکنن چون سازنده بهشون نمیفروشه؟ نه به خدا . مسئله پول هست سازنده ها یا پول ندارن یا نمیخوان پول بدن برای استفاده کردن از انجین ها مگر نه من حاضرم شخصا برم شرکت شون به عنوان نماینده ای از ایران انجین رو بخرم لایسنسش رو برای شرکت ها اما مشکل اینه که پولش رو نمیخوان بدن ما ایرانی ها عادت کردیم به دانلود کردن و رعایت نکردن قانون کپی رایت من خودم 5 سالی هست اومدم اما هنوز که هنوزه خیلی چیزا رو دانلود میکنم .هنوز عادت نکردم اهنگ ها رو بخرم هنوز عادت نکردم فیلم ها رو بخرم هنوز عادت نکردم سریال ها رو بخرم.و من در کشوری هستم که اگر قانون کپی رایت رو بشکنی باید 250 هزار دلار جریمه بدی و در بعضی مواقع 20 سال زندان . اگر ایران بخواد هزینه تمام قانون شکنی های که در زمینه کپی رایت انجام داده رو بپردازه باید بیلیون بپردازه دیگه از میلیون خبری نیست. و ایران هم هیچ وقت این کار رو نمیکنه و هر جی بیشتر طولش بده شرکت های خارجی هم این هزینه رو بیشتر میکنن ما الان به جایی رسیدیم که دیگه واقعا نمیتونیم هزینه قانون شکنی های خودمون رو در مورد کپی رایت بدیم حتی فوتبالی که در شبکه 3 پخش میشه رو هم دزدی هست و باید یه هزینه ای براش پرداخت کنیم که اون کار رو هم انجام نمیدیم . قانون هایی در مورد کپی رایت وجود داره که بعضی از ما ایرانی ها باورمون نمیشه و فکر میکنیم خیلی مسخره هست که برای یه چیز به اون کوچیکی یا مسخره ای اونقدر پول بدیم .

اون مسئله ای پی اون شخص رو هم که بن کردم من چیزی ازش نمیدونستم اما اگر واقعا الکی و بدون هیچ دلیلی بن کردن این شخص رو میتونه خیلی راحت درخواست بده و بچرسه چرا بن شده و اینا مجبورن با دلیل و مدرک بهش جواب بدن ندادن من خودم حاضرم پیگیری کنم مشخصات اون شخصی که بن شده رو بدید به بنده تا پیگیری کنم من خودم تو ایران پلی استیشن داشتم و همیشه با ای پی ایرانی ساین این میشدم در psn و هیچ مشکلی برام پیش نمیومد.
 داداش کل جهان دارن با داشته هاشون حال میکنن ماهم بزار با داشته هامون حال کنیم اونم نداشتن قانون کپی رایت اصلا من با این قانون حال میکنم کسیم حرف زد با سپاه پاسداران طرف الکی که نیست والا ما پولمون کجا بود صد هزار تومن پول بازی بدیم مگه حقوق بابایه من چقدره
پاسخ
@ p.s
پستتون رو کامل خوندم و همونجوری که گفتم با بیشتر حرفاتون موافق بودم به جز اون تیکه‌ای که نقلُ‌قول کردم. اون تیکه‌ای هم که موافق بودم شامل قانون کپی‌رایتی که ازش دم زدید، می‌شد. 

به‌نظر من این قانون وقتی باید جا بیفته که خرید یه بازی اورجینال قیمتش به اندازه یک چهارم درآمد ماهیانه یه فرد معمولی نباشه! الان توی همون کشوری که زندگی می‌کنید مطمئناً مبلغی که برای یه بازی پرداخت میشه نهایتا یک بیستم حقوق یه فرد معمولی رو شامل می‌شه. فقط به یه روی سکه نگاه نکنید چون واقعا ظالمانه اس. الان یه نفر که به بازی های رایانه ای علاقه داره و سنش هم حدود 30 هست، مطمئناً سر خونه زندگیشه. این فرد با حقوق مثلا یه میلیون تومن به هیچ وجه حاضر نیست 250 خرج یه بازی بکنه! خرج کرایه خونه که ماشالا توی ایران کم نیست، از قیمت اجناس و لوازم خونه، خرج خورد و خوراک و ... بگذریم، پول یه دکتر رفتن و ویزیت کردن معمولی چیزی حدود 50 هزار تومنه...! حالا اینارو با حقوق بسیار پایین یه میلیون تومن مقایسه کنید... خلاصه حرفمو کوتاه کنم در این مورد که خرج زندگی و میزان درآمد توی ایران به هیچ وجه بالانس نیست. هر چقدر به صرفه بخواید خرج کنید و زندگی کنید مطمئن باشید توی این کشور چیزی از درآمد برای خرج شدن توسط سرگرمی‌هایِ تفننی اونم با قیمت اوریجینال نمی‌مونه... علاوه بر اینا توی ایران هر کسی به فکر خودشه دیگه، اونی که بازی می فروشه هم خیلی نامنصفانه رفتار میکنه و یه بازی رو شاید دوبرابر قیمت واقعیش بفروشه. 
البته همه چیز رو هم نمیشه تقصیر قانون کپی رایت انداخت، قبول کنید که تحریم بودن ایران هم تاثیر بسیار زیادی توی این مسئله داره؛ یادمه یه زمانی یه گروه توی توئیتر خواستار راه اندازی زبان فارسی و دسترسی برای استور ماکروسافت بودن که بعدش شاهد توئیتی از طرف ماکروسافت بودیم که توش نوشته بودن برای انجام این کار حتمن باید از دولــت اجازه بگیرن! 

اون شخص رو من خیلی نمی‌شناسم والا! فقط یادمه توی اون فروم خوندم... قضیه برا خیلی وقت پیشه حدود 1 سال پیش بود فک کنم. به عنوان یه مثال عرض کردم خدمتتون در کل...
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نقد و بررسی بازی مافیا officialamir 1 1,752 05-10-2023, 04:01 PM
آخرین ارسال: برنا زرین
  بررسی بازی The Quarry : فیلم خوب، بازی معمولی علی امینی 0 931 06-14-2022, 03:46 PM
آخرین ارسال: علی امینی
  بررسی بازی Lego Star Wars: The Skywalker Saga ساسان گیمر 0 951 04-18-2022, 11:40 AM
آخرین ارسال: ساسان گیمر
  زنگ ورزش | نقد و بررسی FIFA 14 White Fang 23 7,847 02-28-2022, 03:36 PM
آخرین ارسال: alireza663
  نقد و بررسی گوشی سامسونگ a51 pishrotech 0 1,099 10-20-2021, 07:48 PM
آخرین ارسال: pishrotech

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان