امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آغازی برای لینوکس | این پنگوئن دوست داشتنی
"به نام خدا"
لینوکس (Linux) چیست؟
از گوشی های هوشمند تا ماشین ها، ابر رایانه ها و لوازم خانگی، سیستم عامل لینوکس در همه جاست.
لیونکس از اواسط دهه نود میلادی وارد عرصه شده و کاربران آن در قاره ها و صنعت ها گسترده شده اند. اگر نسبت به بقیه پیگیر این موضوع باشید، می دانید که لیونکس واقعا در همه جا حضور دارد؛ در گوشی هایتان، ماشین هایتان، یخچال هایتان، دستگاه های Roku، بیشتر بخش اینترنت، ابررایانه هایی که پیشرفت های زیادی به وجود آورده اند و... . اما قبل از اینکه لینوکس در رایانه ها و سرورها فراگیر شود، یکی از امن ترین و قابل اطمینان ترین ها بوده و همچنان هم هست.
حال می خواهیم اطلاعاتی از لینوکس را با شما به اشتراک بگذاریم. اول از همه، لینوکس چیست؟
درست مثل ویندوز XP ،7 ،8 و مک، لینوکس نیز یک سیستم عامل به حساب می آید. یک سیستم عامل، یعنی نرم افزاری که تمامی منابع مرتبط با سخت افزار رایانه شما را کنترل می کند. اگر بخواهیم ساده تر این موضوع را بیان کنیم، باید بگوییم که سیستم عامل، بین سخت افزار و نرم افزارتان ارتباط ایجاد و مدیریت شان می کند. بدون سیستم عامل (که به صورت مختصر آن را OS می نامیم)، نرام افزار شما فایده ای ندارد و عمل نمی کند.

[تصویر:  photo_2017_01_13_11_26_14.jpg]

چگونه لینوکس مناسب کار خود را انتخاب کنیم؟
اول از همه، برای انتخاب یکی از بخش ها، باید هدف تان از استفاده از آن را بدانید. اکنون با هم نگاهی به تفاوت های بین بخش ها می اندازیم:

Red Hat Linux
عملا تمام بخش های لینوکس بر اساس RedHat ساخته شده اند و به همین دلیل، اول از همه به معرفی آن می پردازیم. با این حال، ممکن است که در نسخه اول سری RedHat (ورژن 0.*) با مشکل بیشتری نسبت به بقیه بخش ها مواجه شوید و پیشنهاد می شود که از نسخه 1.* یا بالاتر استفاده کنید.
وبسایت رسمی: www.redhat.com

Turbo Linux
تقریبا توربو لینوکس برای استفاده در شرکت ها بسیار خوب است و گون های مختلفی وجود دارد؛ مثلا برخی مخصوص سرورها هستند. 
وبسایت رسمی: www.turbolinux.com

LASERS Linux
این بخش کار کاربران ژاپنی را راحت می سازد و بسیار برایشان آسان بوده و بر اساس RedHat Linux ساخته شده است. لازم به ذکر است که RedHat به صورت ژاپنی هم استفاده می شود.
وبسایت رسمی: ندارد!
Kondara MNU/Linux
این بخش که بر اساس RedHat Linux توسعه یافته، یک نرم افزار کاربردی را ارائه می دهد و از این رو، تفاوت هایی با بقیه بخش های سری RedHat دارد و دارای چیزهای تازه ای است.
وبسایت رسمی: ندارد!
Vine Linux
این بخش تاکید زیادی برروی ثبات و افزایش کیفیت محیط ژاپنی دارد و بر اساس RedHat ساخته شده است. البته Vine Linux نسبت به بقیه بخش های RedHat، به روزرسانی های کمتری دریافت کرده است و برای کاربران ژاپنی به شدت پیشنهاد می شود.
وبسایت رسمی: www.vinelinux.org
Slackware
اسلک ور به عنوان قدیمی ترین بخش Linux به حساب می آید و البته نیاز به آگاهی کافی برای کار کردن با آن دارید. همچنین نیاز است که به شخصه محیط ژاپنی را درست و راه اندازی کنید. این بخش برای کاربران حرفه ای پیشنهاد می شود.
وبسایت رسمی: www.slackware.com
Plamo Linux
این بخش از زبان ژاپنی پشتیبانی می کند و در واقع بر اساس Slackware ساخته شده است، گرچه باید کمی آشنایی با آن داشته باشید.
وبسایت رسمی: www.plamolinux.org
Debian GNU/Linux
این بخش به صورت عمده توسط کاربران ایجاد شده و مدیریت کارها در آن بهبود یافته اند و برای کسانی کاربرد دارد که قصد ساخت بخش دارند.
پروژهٔ دبیان خود را موظف می‌داند که علاوه بر انتشار به‌روزرسانی‌های امنیتی، اطلاعات دقیقی در رابطه با مشکلات امنیتی سیستم‌عامل منتشر کند.
دبیان از اساس برای استفاده بر روی سرور گسترش یافته است که البته برای استفاده در رایانه شخصی هم مناسب است.
وبسایت رسمی: www.debian.org
Kali Linux
دوست داشتنی ترین عضو از خانواده لینوکس (نظر شخصی نویسنده!)
نماد اژدها برازنده کالی است! این بخش از لینوکس بر اساس Debian ساخته شده است، برروی تست نفوذپذیری و امنیت تمرکز دارد و شامل صدها ابزاری می شود که برای وظایف امنیتی مانند تست نفوذپذیری و تست امنیت، مهندسی معکوس است.با کالی شما قادر به نفوذ به انواع شبکه های ارتباطی, سایت ها, سیستم عامل ها و... خواهید بود و از ه*ک لذت خواهید برد. اگر تاکنون از لینوکس استفاده نکردید اصلا به استفاده از کالی اصرار نکنید چون کاملا بی فایده است!
وبسایت رسمی: www.kali.org

همان طور که در بالا دیدید، تنوع عالی و زیادی در بخش ها وجود دارند. از آن جایی که نرم افزارهای آن ها نیز می توانند به صورت جداگانه نصب و حذف شوند، این امکان وجود دارد که با هر کدام شان محیط مشابه و دلخواه تان را ایجاد کنید. اگر می خواهید برای اولین از سیستم عامل لینوکس استفاده کنید، به شما پیشنهاد می کنم که RedHat Linux یا LASERS Linux را انتخاب کنید، زیرا شامل ویژگی هایی نظیر راه اندازی آسان، ذخیره اطلاعات زیاد و کنترل باگ ها، مشکلات و امنیت سیستم می شوند.
امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.
[تصویر:  IMG_20160805_161631.jpg]
پاسخ
به به ببین کی مقاله زده S0 (2)
اولین پست این بخش رو زدی ... واسه کسایی که با لینوکس اشنایی ندارن پست خوبیه.
موفق باشی و ممنون بابت مقاله ..
پاسخ
(01-13-2017, 10:03 PM)Maziyar Hemmati نوشته است: به به ببین کی مقاله زده S0 (2)
اولین پست این بخش رو زدی ... واسه کسایی که با لینوکس اشنایی ندارن پست خوبیه.
موفق باشی و ممنون بابت مقاله ..
ممنون مازیار جان  S0 (74)
دیگه وقتی خودم تقاضای ایجاد بخشی برای لینوکس کردم مسلما مجبورم پست هم قرار بودم!
اگر مورد توجه واقع بشه انشاالله کیفیت مطالب هم بالاتر خواهد رفت.
[تصویر:  IMG_20160805_161631.jpg]
پاسخ
من می خوام شیفت کنم به لینوکس اما ترسم از برنامه های لینوکسه که تعدادش کم
پاسخ
(12-13-2017, 05:53 PM)kasrakh93 نوشته است: من می خوام شیفت کنم به لینوکس اما ترسم از برنامه های لینوکسه که تعدادش کم

شما بهتره در کنار ویندوز از لینوکس استفاده کنی. یعنی مثلا ویندوز رو داشته باشی و روی سیستم مجازی لینوکس بریزی.
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان