امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طغیان عشق در گرو زمان | نقد و بررسی انیمۀ Steins;Gate
Video 
مشخصات انیمه:

اسم:Steins;Gate

نویسنده:یومی ساراچی

سال انتشار:2011

ژانر:علمی تخیلی - رمانتیک - مرموز - مهیج
_______________________________________________________________________________________________________________

[تصویر:  Untitled_12.jpg]

زمان، فضا، مکان؛ سه عنصر مهم دنیا، که فقدان یا عدم دسترسی به یکی از آنها، موجب آشوب و هیاهوی بسیاری در جهان می‌شود و به زبان عالی، قیامتی مخلط با رعب و وحشت پدید می‌آید. برسی این گونه نظریات، در علمی به نام علم فیزیک می‌گنجد و انیمۀ «Steins;Gate» نیز، به برسی این گونه نظریات و طئوری‌ها می‌پردازد. در ادامه، با بنده همراه باشید تا به این انیمۀ عالی و ناب، بر اساس نقد بنده، نمره بدهیم.

[تصویر:  original.jpg]
رفاقتی که،هرگز در نظر محو نمیشود.

اوکابه رینتارو(Okabe Rintarou) یک فیزیکدان و طئوری پردازی است که، در زمینۀ فضا و زمان تحصیل می‌کند. او به همراه دو تا از دوستانش، یا به قول خودش، دستیارانش کارهای عجیب و سرسام آوری انجام می‌دهد. اوکابه رینتارو آن مکان را آزمایشگاه نامیده و در آن،کارهای عجیب و غریبی را انجام میدهند. یکی از دستیارانش «شینا مایوری» نام دارد، که از کودکی با هم دوست بوده‌اند و مثل دو خواهر و برادر، با هم زندگی می‌کنند. دستیار دیگر اوکابه رینتارو، ایتارو هاشیدا نام دارد، که آنها، او را، دارو صدا میزنند؛ دارو در زمینۀ رسانه و فضای رسانه‌ای، خبره است و خود را «سوپر هکر» میخواند. داستان از آنجا شروع میشود که، روزی، اوکابه رینتارو، به یک مجلس فرا خوانده میشود که، در مورد ماشین زمان، بحث میکنند و خلاصه در آنجا اتفاقات جزئی رخ می‌دهد و اوکابه از کلاس یا مجلس بیرون می‌رود و در هنگام بیرون رفتن از کلاس، با دختری به اسم ماکیسه کوریسو، روبرو میشود و مسائلی که بعد از آن ، پیش خواهد آمد، باعث اسپویل اصل داستان می‌گردد و من نیز از اسپویل داستان، جلوگیری میکنم و سراغ مراحل بعدی می‌روم.
داستان انیمه، بسیار نادر و اعجاب انگیز است. مخاطب با تماشا کردن انیمه، غرق تمامی لحضات سکاس‌ها میشود و همین عامل، سبب میشود که، مخاطب، بعد از تماشای هر قسمت آن، برای دیدن قسمت بعدی، تحریک شود و مثل یک مجبورالجبر، خود را در برابر داستان انیمه، مغروق می‌یابد. کلیشه‌های فراوانی در انیمه به کار رفته شده است، که هرکدام از آنها، به نوعی با داستان اصلی، مخلوط شده ان که، مخاطب متوجه آنها نمی‌گردد و این کلیشه‌ها را، از زینت داستانی انیمه، میداند. شیوۀ بیان داستان انیمه، بسیار مجذوب کننده و عالی است و هر مخاطبی که، به مقدار کمی هم به انیمه علاقه داشته باشد، تحت تأثیر سکانس‌های آن می‌گردد. هر یک از سبک‌هایی که در انیمه، دخول هستند، بخش زیادی از داستان انیمه را به خود اختصاص می‌دهند و شیوۀ بیان هرکدام از آنها، بسیار فصیح و روان و عاری از هرگونه نقصی است. به طور کلی، داستان انیمه، بسیار جاذب و خلاقانه است و داستان این انیمه، از آن سری داستان‌هایی است که، بسیار نادر و کمیاب اند.

[تصویر:  steinsgate_24_kurisu_okabe_crossing_ending.jpg]
لحضه‌ای که،عشق،پیوند میخورد.

از داستان انیمه، بگذریم و به مراحل دیگر نقدمان برویم. انیمۀ Steins;Gate از نظر طراحی محیطی، برای سال 2011 شاهکار محض است و چنین طراحی، در این سال، از نبوغ هنری به حساب می‌آید. تمامی نکاتی که در مورد طراحی محیط یک انیمه لازم است را، طراحان رعایت کرده‌اند و شاهکاری محض را، به وجود آورده اند. در طراحی لباس و چهره‌ها، ظرافت، بسیار دقیق به کار رفته است و تمامی چهره‌های موجود در انیمه، با هم، فرق دارند و هیچ کدام یک از آنها، مثل همدیگر نیستند و این عامل، یکی از عوامل زیبایی در طراحی انیمه گشته است. همانطور که اشاره کردم، چهره پردازی و طراحی لباسها و سایر اجزای جزئی انیمه، بسیار با ظرافت کار شده‌اند. در مقابل این نکات مثبت، نکات منفی نیز دارد و این نکات منفی عبارت اند از: تغییر یافتن بی‌دلیل تم انیمه، در برخی موارد به تم دارک، که موجب تاریکی مکان میگردد و برخی از اجزای مکان را می‌پوشاند. استفادۀ نادرست و نابجا از ترکیبات رنگی ناملایم در برخی از سککانس‌های انیمه. به طور کلی، بخش طراحی محیطی انیمه، بسیار جذاب و زیبا است و عدم تنوع الوان، در سکانس‌های مختلف و بهره بردن از تم دارک و خاکستری در تمام طول انیمه، از نمرۀ کلی انیمه، می‌کاهد.

[تصویر:  Capture.PNG]
گروهی بی‌همتا؛عشقی بی پایان

صداگذاری انیمه، بسیار فصیح و روان، کار گذاشته شده است. هر کدام از دیالوگ‌ها، جایگاه خود را حفظ کرده‌اند و از دو خصوصیت عالی بیان، یعنی فصاحت و بلاغت، برخوردار اند. لحن و تن صداها به گونه‌ای کار گذاشته شده است که، هر کس فقط با یک‌ بار گوش دادن به صداهای کاراکترها، با لحن و تن صدایشان، آشنا می‌شود و اگر فقط صدایشان را بشنود و مثل رادیو، تصویرشان را نبیند، صدایشان را با اتکا به لحن و میزان تن آنها، میشناسد. نکات ریز زبانی و حتی لکنت زبانی کاراکترها هم، ملاحضه شده است و در این زمینه نیز، هیاهوی بسیاری را به پا کرده است. در زمینۀ آهنگهای متن انیمه، باید گفت که، این انیمه با استفاده از این آهنگها است که، لایق این ستایش‌ها و تعریفات متعدد است. هر آهنگ متنی با توجه به مکان خودش، به کار رفته‌ است و این آهنگها به گونه‌ای من را متأثر کردند که، باید بگویم، براساس همین آهنگ اوپنینگ انیمه بود، اهتمام به تماشای آن کردم. در کل، صداگذاری انیمه و وجود آهنگهای متن زیبا و پر محتوای آن، نظر من را به طوری اعجاب انگیزی، به سوی خود کشاند و مطمئناً برای هر مخاطبی که، به صورتی کلی و منتقدانه به انیمه نگاه کند، همین تصور و تصدیق را خواهد داشت.

نمرات انیمه:

داستان:10/10

طراحی:8/10

صداگذاری:10/10

جمع کل:9.3/10

بسیار زیبا بود واقعا لذت بردم از قلم شما.  113
چندتا از دوستام این انیمه رو بهم معرفی کردن ولی تا حالا فرصت نشد تا ببینمش. بعد از این نقد دیگه واجب شد این انیمه رو از دست ندم. S0 (24)
?WHY SO SERIOUS
پاسخ
(11-08-2018, 12:51 PM)Big Bug نوشته است: بسیار زیبا بود واقعا لذت بردم از قلم شما.  113
چندتا از دوستام این انیمه رو بهم معرفی کردن ولی تا حالا فرصت نشد تا ببینمش. بعد از این نقد دیگه واجب شد این انیمه رو از دست ندم. S0 (24)

سلام و عرض ادب دارم خدمت شما کاربر محترم.بسیار خواهشمندم از اینکه مقاله را مطالعه نمودید و نظر خود را با بنده و سایر دوستان در میان گذاشتید و از قلم نقص دار من،راضی بودید.بله،واقعاً این انیمه،شاهکاری عظیم در زمینۀ انیمه‌های علمی‌تخیلی است و بنده هم به این سری انیمه‌ها،بسیار علاقه مندم و میخواهم که،تک تک آنها را ببینم و بررسی کنم.از بین تمامی انیمه‌های علمی تخیلی که دیدم،این انیمه،از سایر انیمه‌ها،سر تر و بالاتر بود و به همین خاطر،خواستم تا دوستان گیمفایی را نیز،در دیدن این انیمۀ زیبا و عالی،شریک کنم.باز هم تشکر میکنم از اینکه نظرتان را بیان داشتید و بسیار ممنونم از اینکه،مقاله را مطلعه کردید و لذت بردید.
[تصویر:  797620_mushishi_wallpaper_1920x1080_for_...tablet.jpg]
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تاپیک دانلود انیمیشن های با زمان کوتاه smsm 43 13,158 03-08-2022, 11:56 AM
آخرین ارسال: goldinweb
  قاتل قلم به‌دست | نقد و بررسی انیمۀ Death Note White Beard 5 3,664 09-03-2020, 11:32 PM
آخرین ارسال: Behdad Gamer
  دانلود انیمۀ Tokyo Ghoul(هر سه فصل) White Beard 8 2,964 01-22-2019, 07:53 PM
آخرین ارسال: White Beard
  در اوج نابودی میخواهم به تو برسم | نقد و بررسی انیمه Sola White Beard 0 1,684 12-29-2018, 09:01 PM
  مسیر بی‌ انتها | نقد و بررسی انیمۀ Mushishi Zoku Shou White Beard 1 1,623 09-14-2018, 02:07 AM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان