امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آیا می دانید URL با URI چه فرقی دارد؟
#1
آدرس های اینترنتی یک عبارت هستند و نام گذاری این آدرس ها کارایی آنها را مشخص تر می کند، برای درک تفاوت URL و URI باید بدانیم هر دوی آنها مفاهیم مورد استفاده در دنیای وب هستند و با اینکه در موارد زیادی به جای یکدیگر به کار برده می شوند ولی هر دو یکی نیستند.

تفاوت URL و URI

به طور خلاصه [b]URI[/b] شامل کاراکترهای متوالی است که یک منبع تحت شبکه یا اینترنت را با [b]موقعیت[/b] و/یا [b]نام[/b]  معرفی می کند در حالی که [b]URL[/b] تنها به [b]موقعیت[/b] یک منبع اینترنتی اشاره می کند. [b]نکته:[/b] یک URL ممکن است URI هم باشد ولی همه URI ها  URL نیستند. به عبارتی URL می تواند زیر مجموعه URI قراربگیرد.

[تصویر: URL-vs-URI.svg]
[b]URL چیست؟[/b]

کلمه URL که مخفف Uniform Resource Locator است، همانطور که در مفهوم کلمات استفاده شده آمده برای پیدا کردن یک منبع یا محتوا در یک شبکه کامپیوتری یا اینترنت استفاده می شود و یک مرجع و آدرس دهنده به یک محتوا است، یک URL همیشه به یک منبع منحصر به فرد اشاره دارد مثل آدرس اینترنتی یک عکس یا آدرس اینترنتی همین صفحه ای که در حال مطالعه هستید. یک URL همیشه پروتکل مورد استفاده را نمایش می دهد.
[b]ساختار URL[/b]
یک URL استاندارد ساختار و اجزایی شبیه به این دارد:
scheme:[//authority]path[?query][#fragment]
 • [b]scheme: [/b]ساختار یا اسکیم که با دونقطه روی هم تمام می شود و شامل یک سری کاراکتر است که می تواند حرف، عدد، کاراکتر آندرلاین و علامن مثبت یا بعلاوه و از معروفترین آنها :http و :file و  :ftp است. اسکیم ها باید توسط IANA به عنوان پروتکل ثبت شده باشند.

 • [b]Authority: [/b]قلمرو URL شامل دو زیر جزء است:
  domain: که یک نام ثبت شده اینترنتی است.
  port: بخشی که پورت فنی پروتکل را مشخص می کند و قبل از آن کاراکتر : قرار دارد. از معروفترین پورت ها 80 برای وب و 25 برای ایمیل است.

 • [b]Path: [/b]مسیر کامل دسترسی به محتوا یا صفحه در وب که با کاراکتر /  می تواند تفیکیک شود.

 • [b]Query String: [/b]بخشی از آدرس که شامل مقادیر است و برای تبادل داده استفاده می شود.  نمونه کوئری= ?key5=valueA&key1=value5
نمونه URL:  “https://day.ir/blog/web/wordpress-address-vs-site-address/”

[b]URI چیست؟[/b]
واژه URI مخفف عبارت Uniform Resource Identifier است، شباهت زیادی با URL دارد ولی URL نیست. [b]URI[/b] یک عبارت مشخص کننده هویت است که به موقعیت و/یا نام آن منبع اینترنتی اشاره دارد و از دو بخش URN که نام را اعلام می کند و URL که موقعیت را، تشکیل شده.
ساختار URI


ادامه مطلب در منبع: تفاوت URL با URI


توسعه دهنده وردپرس و انواع سایت و طراحی وب در شرکت با هاست وردپرس

از WordPress 6 چه می دانیم؟
پاسخ


موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سه تار خوب چه خصوصیاتی دارد elahetaheri 0 591 04-22-2020, 07:27 PM
آخرین ارسال: elahetaheri
  گوارگام چیست و چه ساختاری دارد؟ pooyavision 0 880 04-18-2020, 12:01 PM
آخرین ارسال: pooyavision
  کلایمر چیست و چه کاربرید دارد؟ sazehgostar 0 846 01-29-2020, 08:17 PM
آخرین ارسال: sazehgostar

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان