|


نظرسنجی: نظر شما در مورد مقاله چیست؟!
عالی
0%
0 0%
خوب
0%
0 0%
متوسط
0%
0 0%
ضعیف
0%
0 0%
در کل 0 رأی 0%
*شما به این گزینه رأی داده‌اید. [نمایش نتایج]

امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
در اوج نابودی میخواهم به تو برسم | نقد و بررسی انیمۀ Sola
#1
اسم انیمه:Sola
سال تولید:2007
تعداد قسمتها:13
کارگردان:توموکی کوبایاشی
______________________________________________________________________
[تصویر: 221.jpg]


آرزو؛ چیزی که همۀ ما انسانها با آن بزرگ میشویم و همین حس است که به زندگی ما، اثر میبخشد و محرک و مشوق ما، برای ادامۀ حیات، در این پهنۀ خاکی است. هر کدام از ما، آرزو و امیدی داریم و در پی برآورده ساختن آنها، دست به اموراتی میزنیم که گاه، موجب آسیب و زیان رساندن به خود ما میشود، اما هنوز از آرزوی خود دست برنمیداریم و سعی میکنیم که، هر طور که شده است، به برآورده ساختن این آرزویمان نزدیکتر شویم. داستان انیمۀ«سولا»(sola)  نیز، حکایت از آرزوی کسانی است که به دلیل اینکه انسان نیستند، از نور خورشید محروم اند و آرزو دارند که، در آغوش آسمان آبی، نور خورشید را روی خود حس کنند و برای این آرزو، هر غیرممکنی را ممکن میدانند.

[تصویر: 25.PNG]
یوریتو در حال عکس گرفتن از آسمان
یوریتو، دانشآموزی است که، علاقۀ زیادی به گرفتن عکس از آسمان و ابرها دارد و در تمام طول روزی که در مدرسه است، بر روی پشت بام مدرسه دراز میکشد و با دوربین خود، از آسمان آبی و ابرهایش عکس میگیرد و به غیر از زمانی که در مدرسه است، هر زمانی که، فرصتی برای عکس کشیدن داشته باشد و آسمان در حالتی زیبا قرار داشته باشد(مثلاً هنگام غروب آفتاب ویا هنگام طلوع خورشید، در صبح)، بدون هیچ مکس و کلویی، شروع به عکس گرفتن میکند و به گونهای، از کنترل خارج میشود. شبی ساعت چهار صبح، به کرانۀ ساحل رفت تا در آنجا، از طلوع خورشید عکس بگیرد. هنگامی که داشت دوربین را آماده میکرد، مشاهده کرد که، دختر در کمی بالاتر از مکانی که وی قرار دارد، مشغول ضربه زدن به چیزی است و هنگامی که به وی نزدیک شد، مشهود یک صحنۀ زیبا شد که، هیچگاه برای او، پدید نیامده بود و در همان لحضات اولیه، چنان با هم مشغول گپ و سخنگویی شدند که، انگار چندین سال است که، همدیگر را میشناسند. اسم آن دختر، ماتسوری بود. ماتسوری یک یاکا بود؛ یاکاها انسان نیستند و نمیتوانند، در برابر اشعۀ خورشید دوام بیاورند و به همین دلیل، مجبور اند که شبها به بیرون بیایند و فعالیتشان را انجام دهند(به گونهای، در روز میخوابند و در شب فعالیت میکنند، مانند خونآشامها و به گونهای، زامبیها). به همین دلیل بود که، ماتسوری در شب بیرون آمده بود و فعالیت خود را انجام میداد. پس از گپی طولانی که، یوریتو با ماتسوری داشت، یوریتو فهمید که، ماتسوری یک یاکا است و آرزوی دیدن آسمان آبی را در روز دارد به همین جهت، به وی قول داد که، روی آسمان را به او نشان خواهد داد و همین قول یوریتو، تأثیر بهسزایی بر ماتسوری داشت و به حرفهای یوریتو ایمان آورد. یوریتو اسم تمامی ابرها را به ماتسوری یاد داد و شیوۀ شناخت، آنها را نیز، به وی آموخت. خلاصه بعد از این ماجرا، اتفاقاتی افتاد که، اگر بیشتر در مورد آن شرح بدهم، موجب اسپویل بخش زیادی از داستان میگردد و این کار، خلاف عادات نگارشی من است.

[تصویر: 26.PNG]
ماتسوری؛ تلاشگری بی همتا
اگر بخواهیم داستان این انیمه را مورد انتقاد قرار بدهیم، باید از بیخ موضوع تا پایان داستان را در یک قالب بسیار تنگ بگنجانیم و گنجایش آن را مورد بحث قرار بدهیم. داستان انیمه، از نظر کلیشه و محدودیت موضوعی، هیچگونه آثاری را به ارث نبردهاست و به قولی دیگر، هیچ بحث کلیشهای در داستان یافت نمیشود و نمیتوان آن را به موضوع اصلی خود، محدود دانست. شیوۀ بیان داستان و اتفاقات رایج در آن، بسیار کمکاری دارد و هنگامی که، اوایل انیمه را میبینید، احساس میکنید که، این انیمه، فصل دوم یک انیمۀ دیگر است و باید قبل از آنکه این انیمه را ببینم، باید فصل اول آن را دیدهباشیم، تا با داستان آن، آشنایی پیدا کنیم. معرفی شخصیتها و مکانها و نحوۀ سرایندگی داستان، بسیار ضعیف است و مخاطب، اصلاً اشخاص اصلی را از فرعی، جدا نمیداند و این حس نادانی در مورد اشخاص، از کمبود دانش سرایندگی تهیهکنندگان و کارگردان سرچشمه میگیرد. مشکل اصلی داستان انیمه این است که، نویسندۀ داستان انیمه میخواسته است که، علوم فلسفه را با داستان انیمه الفت بدهد، اما در همان اوایل کار خود، دچار شکست و بحرانی شده است که، تمامی داستان انیمه را مورد آشفتگی درکی قرار دادهاست. اگر داستان انیمه، این مشکلات اصلی را نداشت، داستانی جذاب و عالی برای کسانی میشد که، به اینگونه انیمههای رازآلود و احساسی علاقه دارند و مصلم است که، این انیمه، از نظر داستان، هیچ حرفی برای گفتن ندارد و موضوع اصلی کم بودن نمرۀ انیمه، به بخش داستانی آن، مربوط میشود. خلاصه بخش داستانی انیمه، شکستی بزرگ را بر انیمه زدهاست و خطاکار اصلی نیز، نویسندۀ آن است.

[تصویر: 23.PNG]
آرزوی بزرگ ماتسوری؛ قرار گرفتن در زیر آسمان آبی
پیش از اینکه، نقد و بررسی طراحی محیط انیمه را مورد بررسی قرار بدهیم، لازم به ذکر است که، به شما خوانندۀ گرامی و گرانقدر، عرض کنیم که، این بخش از نقد و بررسی، با توجه به سال ساخت انیمه، نگاشته شده است و با انیمههای همزمان خود، مورد مقایسه قرار گرفته است و نباید آن را با انیمههایی که در حال حاضر موجود اند، مورد بررسی قرار دادهشوند.
طراحی محیط انیمه، بسیار زیبا و محسوس است و بیان شگرفی موضوع اصلی داستان، وظیفۀ محیط و اجزای آن و طراحی آن است و هر چند که، طراحی محیط زیباتر و عالیتر باشد، بر نحوۀ روایت داستان تأثیر میگذارد و ممکن است که، این طراحی زیبا و شگفتآور محیط، بسیاری از مشکلات داستان را که در بالا به آنها اشاره کردیم، از عیان مخاطب، غائب گرداند و مخاطب آن، هرگز به این مشکلات اساسی داستان، پی نبرد. زیبایی محیط، رنگارنگ بودن اجزای موجود در محیط انیمه، یکسان نبودن سکانسها و جلوگیری از تکراری شدن تکسچرها و افکتها، همه و همه، بر زیبایی نقوش موجود در انیمه، میافزایند.

[تصویر: %D8%B5%D8%B5%D8%AB.PNG]
این‌ها خواهر دوقلو نیستند ها؛ دو عدد رفیق هستند.
طراحی چهره و به زبانی دیگر، چهرهپردازی انیمه، بسیار ضعیف و ناکار آمد است و همانگونه که در تصویر بالا میبینید، این دو دختر، اگر رنگ چشمان و مدل موهایشان را مثل هم بکنیم، دقیقاً مثل هم میشوند و هیچ فرق و تفاوتی میان آنها وجود نخواهد داشت. در برخی از سکانسها، دختران و پسران آن قدر به هم شبیه هستند که نمیتوان فرق میان آنها را حس کرد. هنگامی که از دور، به شخصی نگاه میکنید، مشاهده میکنید که آن فرد، جز یک صورت و یک خط بیش نیست و این امر را نمیتوان یک ضعف در آن زمان به شمار آورد و همانگونه که در ابتدا گفتیم، ما نمیخواهیم این انیمه را با عناوین امروزی مانند«Steins;Gate 0» مقایسه کنیم، بلکه آن را با انیمههایی مقایسه میکنیم که در سال 2007 منتشر شدهاند و از همان کیفیت طراحی محیط برخوردار هستند. انیمۀ سولا از نظر داستانی، به غیر از داستان عمیقی که دارد، شیوۀ بیان و بلاغت موضوع انیمه، بسیار ضعیف کار شده است و نمیتوان داستان آن را به عنوان یکی از نکات قوت انیمه در نظر گرفت و بهگونهای، به داستان انیمه و بیانات آن بالید و افتخار کرد. در کنار داستان ضعیف انیمه، کیفیت طراحی انیمه، برای زمان خود، بسیار جذاب و به دور از هرگونه نقض و کاستی است و به غیر از برخی موارد جزئی که در بالا به آنها اشاره کردیم، نقص دیگری را نمیتوان از کیفیت طراحی محیط انیمه گرفت و آن را از نکات ضعف طراحی به شمار آورد؛ البته مشکلات ریزی دارد که، فقط یک منتقد واقعی میتواند آن را حس کند و به بیان امر بپردازد و در اینجا لازم نیست که این موارد را بازگو نماییم و آن را مورد نقد و انتقاد قرار دهیم، اما به چند موردی اشاره میکنم؛ وجود برخی از باگها، تغییر چهره یافتن افراد در برخی از مکانها، خالی شدن سکانس از تکسچر و بافتهای ریز در مکانهای باز و...


[تصویر: 24.PNG]
چتری به رنگ آسمان
به طور خلاصه، طراحی محیط انیمه، برای زمان خود، بسیار زیبا و جذاب و رباینده بوده است و فقط برخی از مشکلات، که در بالا به آنها اشاره کردیم، نمرۀ کیفیت طراحی را پایین میآورند و موارد جزئی که به آنها اشاره کردیم و گفتیم که فقط یک منتقد واقعی این نکات را مشاهده میکند، نمرۀ انیمه را بسیار متأثر نمیسازد، اما حتماً تأثیر کمی دارد و بر نمرۀ واقی آن متأثر است.

[تصویر: 27.PNG]
اوریگامی پیوندها؛ دوستی تمامیت‌گر
از نقد داستان و کیفیت طراحی انیمه گذشتیم و حال باید مروری بر وقایع انیمه داشته باشیم، تا برای خوانندۀ این مقاله، پارادوکس ایجاد نگردد و در تفکر خود، دچار بهت و حیرتی نقیض نشود. 
داستان انیمه را از آنجا قطع کردیم که، یوریتو به ماتسوری، اسم ابرها را شناساند و شیوۀ تفکیک آنها از یکدیگر را نیز به او آموخت؛ اگر کسانی که مثل من، رشتۀ انسانی را خوانده باشند، با اسامی ابرها آشنایی دارند و در شناخت آنها دچار مشکل نمیشوند.
یوریتو خواهری دارد به اسم آئونو که او هم، مانند ماتسوری، یک یاکا است و همانگونه که اشاره کردیم، یاکاها نمیتوانند در برابر نور خورشید دوام بیاورند و به همین دلیل، خواهر یوریتو، خود را به بیماری زده است تا کسی به او شک نکند که، او هم یک یاکا است و توان بیرون رفتن در روز را ندارد. یاکاها یک عادت دارند و آن این است که فقط شبها و روزهای بارانی به بیرون از خانه میروند، زیرا نور خورشید در آن لحضات پدیدار نیست و هیچ مشکلی را برای آنان، بهوجود نمیآورد. برای جامع و کامل بودن مقاله، لازم است که در مورد شخصیت و نوع رفتار افراد توضیحاتی را ارائه بدهیم.

[تصویر: 28.PNG]
آئونو؛ بازماندۀ پایانی
یوریتو، شخصیتی ساده و روان دارد و هرگونه آلایندۀ موجود در رفتار افراد دیگر، بر موجودیت وی تأثیر میگذارد و به افرادی که در ارتباط با او قرار دارند، اهمیت زیادی میدهد و بسیار زیاد احساساتی است و در همان قسمت اول، که با ماتسوری روبهرو میشود، به وی قول میدهد که، روزی آسمان آبی را به او نشان خواهد داد، بدون اینکه او را از قبل شناخته باشد ویا با او دوست باشد. 
بعد از یوریتو، نوبت به ماتسوری میرسد و باید احوالات وی را مشروح شویم. ماتسوری اخلاقی بسیار کودکانه و زود رنج دارد و میخواهد هر چیزی را با لگد و ضربات سنگین پا و دست، راه بیاندازد؛ در همان ابتدای قسمت اول، هنگامی که یوریتو با ماتسوری برخورد میکند، ماتسوری را در حال لگد زدن به یک بوفۀ ثابت، میبیند و در همان لحضات میتوان به کلهشق بودن ماتسوری پی برد و او را درک کرد.
در پایان نیز لازم است که در مورد آئونو، توضیحاتی را ارائه کنیم. آئونو اخلاقی سرد و خشن دارد و در کمتر لحضات، با افراد مقابل خود، حرف میزند و تنها کسی که با آو حرف میزند و در تمام طول روز با او است، کویوری نام دارد که خواهر یکی از دوستان یوریتو است، به نام مانا. کویوری نیز مانند آئونو در بیمارستان بستری شده است، اما او یک یاکا نیست و یک انسان واقعی است. آئونو و کویوری زمانی با هم آشنا شدند که، در سالن بیمارستان با هم دیگر روبهرو شدند و هر دوتای آنان، در مورد احساسی که در بیمارستان داشتند، یک نظر بودند و آئونو به دلیل استعدادی که در ساختن اوریگامی داشت، کویوری را به سمت خود کشانده بود و هر روز، یک عدد اوریگامی را برای او میساخت و با روشی جالب، هر دو سر اوریگامی را در دستان کویوری میچرخاند و کویوری از این کار به شدت لذت میبرد.
به دلیل اینکه، از اسپویل داستان جلوگیری شود و این امر به تحقق نپیوندد، از تعریف شخصیتهای دیگر موجود در انیمه صرف نظر میکنیم و بحث داستان را در همینجا پایان میدهیم و سراغ قسمتهای دیگر نقد و بررسی میرویم. 


[تصویر: 29.PNG]
آسمان شب؛ مرادگاه یاکاها
صداگذاری انیمه، بسیار دلنشین و زیبا است و اپنینگ و اندینگهای انیمه، بسیار جذاب و گیرا هستند و در طول تماشای این انیمه، هر سکانس آهنگ و وزن خاص خود را دارد و هیچ آهنگی در جایی به کار نرفته است که، مربوط به آن مکان نباشد و باعث به وجود آمدن نقص مصوتی انیمه گردد. به شخصه از اپنینگ این انیمه بسیار لذت بردم و تمامی فریمها و سکانسهای موجود در اپنینگ این انیمه، بسیار هماهنگ و زیبا کار شده است و آهنگ آن نیز متناسب با حال و هوای انیمه ساخته شده است و احساسی جوشنده و در عین حال، ملایم را به مخاطب ارائه میکند. اندینگ آرام و لذت بخش انیمه، متناسب با حال و هوای پایانی انیمه است و دقیقاً با حس و حال پایان هر قسمت متناسب است و فقط در برخی از قسمتها، اندینگ با پایان یافتن قسمت هماهنگ نیست و دلیل آن نیز، کمکاریی است که کارگردان انیمه و سازندگان آن، در نحوۀ پایان یافتن انیمه به خرج دادهاند و پیوندی جداگانه را با اندینگ انیمه، برقرار ساختهاند. صداگذاری شخصیتها و نحوۀ بیان تکلم آنان، زیاد جالب نیست و دقیقاً نمیتوان در مورد عالی بودن آن، اظهار نظر کرد و با قاطعیت گفت که، صدا گذاری آن شاهکار است و دقیقاً نیز نمیتوان گفت که صداگذاری آن، بسیار ساده و ابتدایی است. قاطی شدن صدای زنان با مردان و در هم آمیختگی بسیار بد صدا، در مکانهای شلوغ و پر سرو صدا، کم بودن تفاوت صدای زنان و مردان، بالا و پایین رفتن صدای افراد و  داشتن نوسانات صوتی و صامتی، تکراری بودن برخی از دیالوگها، کیفیت کم صدای افراد و مشکل در نحوۀ تکلم آنان، از مشاکلی است که همواره در انیمههای این دوره دیده میشود و یکی از نکات ضعف انیمههای این دوره است.
خلاصه صداگذاری انیمه، بسیار زیبا و روان و گیرا است و آهنگهای موزون و زیبا، بر زیبایی صداگذاری افزوده است و مکلات صداگذاری، فقط در نحوۀ تکلم و صداگذاری افراد و اشخاص موجود در انیمه دیده میشود و در اندینگ و اپنینگهای انیمه، مشکل چندانی دیده نمیشود.

[تصویر: 232.jpg]
     
پاسخ
#2
.منتظر نظراتتان هستیم
     
پاسخ
#3
نظرسنجی قرار داده شد. شرکت کنید!!!
     
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دانلود انیمۀ Tokyo Ghoul(هر سه فصل) White Beard 7 266 12-29-2018, 10:35 PM
آخرین ارسال: White Beard
Video طغیان عشق در گرو زمان | نقد و بررسی انیمۀ Steins;Gate White Beard 2 184 11-08-2018, 01:10 PM
آخرین ارسال: White Beard
  مسیر بی‌ انتها | نقد و بررسی انیمۀ Mushishi Zoku Shou White Beard 1 223 09-14-2018, 02:07 AM
آخرین ارسال: White Beard
  قاتل قلم به‌دست | نقد و بررسی انیمۀ Death Note White Beard 4 411 09-13-2018, 01:03 AM
آخرین ارسال: White Beard
  دانلود انیمۀ Mushishi White Beard 0 125 08-21-2018, 01:46 PM
آخرین ارسال: White Beard

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان