امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
نجوایی آرام در گرو احساسات | نقد و بررسی تخصصی انیمه 91Days
#1
نجوایی آرام در گرو احساسات | نقد و بررسی تخصصی انیمه 91Days

[تصویر: Untitled_1.jpg]
خشم، قتل، اسلحه، آتش، آشوب، هیاهو و... از جملۀ معدود المان‌های موجود در یک اثر مافیایی هستند، که ممکن است بسیاری از ما، به این نوع آثار مهیج علاقه داشته باشیم و حتی این ژانر به ژانر مورد علاقه ما تبدیل شود. انیمه 91Days یکی از آثار بسیار جالب و جذاب و متنوع در ژانر انیمه‌های مافیایی است و میتوان به طور قطع گفت که، یکی از آثار برجستۀ این ژانر است. برای خواندن ادامۀ نقد و بررسی اختصاصی این انیمه، با بنده ریبین قهرمانی (WhiteBeard) و همراه باشید.

نقد این انیمه، عاری از هرگونه اسپویل داستانی است.

[تصویر: Annotation_2019_06_06_031339.jpg]
نگاه مرموز یک...

داستان انیمه با سرگذشت پسری به اسم «آنجلو لاگوزا» شروع می‌شود و این سرگذشت حاکی از حادثۀ درآوری است که در یک شب، زندگی او را دگرگون می‌کند و آنجلو سالیان درازی را با آن خاطرۀ ناخوشایند می‌گذراند تا انتقام آن شب را بگیرد. داستان انیمه‌های جنایی و مافیایی به گونه‌ای است که اگر حتی کمی از آن را هم توضیح دهید، منجر به اسپویل آن می‌شود و به همین دلیل، از ادامه دادن به تشریح داستان انیمه خودداری می‌کنم.
نحوۀ روایت و گذر داستان انیمه، بسیار روان و تا حدودی بدون پیچیدگی است. سادگی در بیان اهداف و افکار شخصیت‌ها، روایت عالی گذر عمر شخصیت‌های اصلی و حتی فرعی انیمه، وجود برخی از عوامل انحرافی ذهن مخاطب، تاثیر مستقیم شخصیتها بر یکدیگر و تا حدودی جبرگرایی برخی اشخاص موجود در انیمه، وجود سکانس‌های غم‌انگیز و شوخ در کنار یکدیگر و ایجاد یک پارادوکس زیبا، از نقاط قوت داستان این انیمه است و مسلماً در کنار این نقطه قوت‌ها، نقاط ضعفی نیز وجود دارند، که تا حدودی در زیر سایۀ این نقاط قوت گم گشته‌اند و فقط برخی از آنها برای یک مخاطب ساده، قابل رویت هستند. 
شکنندگی بیش از حد شخصیت اصلی و مجبور بودن او،بی تاثیر بودن برخی از شخصیتها، بی تاثیر بودن برخی از سکانس‌ها و... از جمله عواملی هستند که در ضعف داستان انیمه، مشارکت دارند. 
به طور کلی در مورد داستان این انیمه، میتوان گفت که، انیمه دارای یک داستان بی‌نهایت عمیق و جذاب و مافیایی و همراه با چاشنی فراوان کلیشه و مغروق بودن آن در فضای گستردۀ انیمه است و فضاسازی داستانی و محیطی انیمه، حس یک اثر بسیار عالی مافیایی را به شما القا میکند و مخاطب را به طور کلی مجذوب خود خواهد کرد و او را در فضای داستانی عالی خود غرق خواهد کرد.

[تصویر: Annotation_2019_06_06_035517.jpg]
چهره‌پردازی و طراحی محیطی بسیار جذاب

طراحی محیطی و چهره‌پردازی اشخاص، بسیار زیبا و جذاب است و برای زمان خود و در ژانر مافیایی، یک اثر نسبتاً عالی است و به این دلیل، پسوند عالی مطلق را به انیمه نسبت نمی‌دهم، چون در همان سال (2016) آثاری بسیار عالی در زمینۀ طراحی چهره و محیط، پدید آمدند که جایگاه برتری را ازآن خود کردند (مانند: Kimi No Na Wa).
چهره‌پردازی انیمه، تا حدود زیادی ترکیبی از رعب و کسالت و تردید است و همین شاخص‌ها، یک انیمۀ عالی در ژانر جنایی و مافیایی را پدید آورده است. تم تاریک و آلودۀ انیمه، چهره‌های ترسناک و در عین حال مشکوک،  فضاسازی زیبای متناسب با هرسکانس، تنوع چهره‌ها متناسب با ذات شخصیت‌ها، طراحی لباس و وجود تفاوت در پوشش افراد و محسوس بودن تمامی موارد گفته شده، برای هر نوع مخاطبی، اعم از منتقد و مخاطب عادی انیمه.
در طول تماشای این انیمه، هیچگونه ضعف طراحی محسوسی را مشاهده نکردم، اما یک‌ سری مشکلات بسیار ریز و کوچک وجود داشتند که با چندبار به عقب آوردن سکانس‌ها، متوجه‌ آنها شدم. مثلاً هنگامی که یکی از شخصیت‌ها می‌خواست سیگار خود را بردارد، سیگار بدون اینکه لمس شود، در دست او قرار گرفت.
به طور کلی طراحی انیمه 91Days برای زمان خود و در ژانر خود، بسیار مطلوب و زیبا و جذاب و متناسب با ژانر جنایی و مافیایی است، اما همانگونه که در بالا نیز تشریح شد، نمی‌توان آن را یک اثر عالی در زمینۀ طراحی دانست.

[تصویر: Annotation_2019_06_06_043040.jpg]
ثلاث مافیایی

صداگذاری انیمه، در سطحی قرار دارد که نمی‌توان همچون سایر بخش‌های قبلی نقد، از آن تمجید کرد. نحوۀ تکلم شخصیت‌ها بسیار ماشینی و سطحی است و هیچگونه عمق گفتاری را نمیتوان در خرف زدن آنها احساس کرد. در برخی از مواقع حرف زدن و رفتار شخصیت، با یکدیگر تناسب ندارند و زمان تکلم و تکان خوردن دهان شخصیتها مساوی نیست و اگر مساوی هم باشد، بسیار سطحی است و فقط جلوۀ همسانی گفتاری دارد، نه همسانی حرکاتی.
آهنگ‌هایی که در طول نمایش انیمه، پخش میشوند نیز کم‌کاری در آنها صورت گرفته است و فضای انیمه و آهنگی که پخش میشود، کمترین وجه شبه را نیز ندارند و در برخی از سکانس‌ها تضاد بسیار صریحی در بین آهنگ و فضا به وجود می‌آید که، واقعاً یک مشکل اساسی برای این انیمه محسوب میشود. اندینگ و اپنینگ‌های انیمه نیز بسیار وضع بدی دارند و اصلاً حس یک انیمۀ جنایی را به مخاطب منتقل نمی‌کنند و اگر این آهنگ‌ها را به من می‌دادند، یک AMV عاشقانه با آنها می‌ساختم نه یک انیمه جنایی و درام.
به طور کلی اگر بخواهیم یک جمع‌بندی کلی را از صداگذاری انیمه به دست بیاوریم، باید بگوییم که صداگذاری این انیمه، یک نقطه ضعف بزرگ برای انیمه است و همین مورد اساسی نیز، کلی از نمرۀ انیمه کم می‌کند.

[تصویر: Annotation_2019_06_06_051347.jpg]
آب زیر کاه

جمع بندی:
به طور کلی اگر بخواهیم انیمه 91Days را در قالب یک پاراگراف توضیح دهیم، باید تمام بخش‌های نقد را فشرده سازی کنیم و دریافت خود را بنویسیم. 
انیمه 91Days یک انیمه ژانر درام و جنایی است، که با بهره گرفتن از المانهای ژانر مافیایی، در زمینۀ داستان و طراحی ظواهر انیمه یک اثر مطلوب و نسبتاً عالی را ساخته است و کشش و ربایندگی داستان آن، چنان مخاطب را در می‌نوردد که، مخاطب فکر میکنند در همین لحضه، داخل انیمه است و این سرگذشت‌ها را خودش پیموده است و طراحی جذاب و گیرا و تنوع در موجودیت و ماهیت شخصیت‌ها، این ربایش را چندین و چند برابر کرده است، اما در کنار تمامی این اوصاف مدحی، صداگذاری بی‌آلایش و نمادین و مضحک انیمه، جایگاه آن را متزلزل کرده است و همانگونه که در بالا تشریح شد، تنها بخش مشکل آفرین انیمه، صداگذاری آن است و به دلیل اینکه انیمه خیلی قدیمی نیست و در سالی انتشار یافته است، که آثاری عالی در آن بازۀ زمانی منتشر شده‌اند، این نکته بسیار حائز اهمیت است و نمیتوان به آسانی از کنار آن گذشت.
اطلاعات انیمه
اسم: 91Days
ژانر: درام - جنایی - مافیایی
سال انتشار: 2016
کارگردان: هیرو کابوراگی
نویسنده: تاکو کیشیموتو

نمره فروم‌گیمفا
[تصویر: rate.png]
[تصویر: png_game_character_6.png]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تاپیک معرفی انیمه و انیمیشن You Never Win 43 4,895 06-25-2019, 11:21 PM
آخرین ارسال: White Beard
  به سبک انیمه MAHANAR 17 1,090 06-07-2019, 03:20 AM
آخرین ارسال: MAHANAR
  دانلود انیمه Shingeki no Kyojin Season 3 Part1 White Beard 4 201 04-01-2019, 04:28 AM
آخرین ارسال: White Beard
  تصویر کاراکتر مورد علاقۀ شما در انیمه‌ها[پست اول خوانده شود] White Beard 12 649 03-21-2019, 01:58 AM
آخرین ارسال: White Beard
  بحث و نظرسنجی در مورد انیمه One Piece White Beard 0 107 02-08-2019, 12:44 AM
آخرین ارسال: White Beard

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان