Forum Gamefa | انجمن بازی های کامپیوتری گيمفا

نسخه‌ی کامل: روش های نوشتن نقد و پیش نمایش
شما درحال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب‌بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2
به نام خدا

اگر به اولین نقد یا پیش نمایش کاربران فروم دقت کنید، خواهید دریافت که بسیار ابتدایی بوده و قابل مقایسه با نوشته های دیگر کاربران نیست. در این تاپیک قصد راهنمایی کاربران تازه وارد برای نوشتن نقد یا پیش نمایش را دارم :

[تصویر:  37582365491554727390.png]

1. اگر قصد نوشتن نقد و بررسی بازی را دارید؛ باید در ابتدای نقد باکس آرت (Box Art) بازی را به نمایش بگذارید و لگر قصد نوشتن پیش نمایش را دارید، بهتر است باکس آرت احنمالی بازی را به نمایش بگذارید.
2. بعد از باکس آرت، نوبت به شناسنامه یا اطلاعات کوتاهی از بازی می رسد؛ در این بخش، نام بازی، سازنده، ناشر، پلتفرم و سبک بازی را باید نوشت. همین طور در صورت نوشتن پیش نمایش باید تاریخ انتشار بازی را اضافه کرد.

مقدمه

3. مقدمه از مهمترین قسمت های یک نقد یا پیش نمایش است؛ در این بخش باید اطلاعات اولیه بازی را توضیح داد و در صورتی که بازی مورد بحث نسخه جدیدی از یک بازی باشد؛ بهتر است در این بخش کمی از نسخه گذشته توضیح دهید.
4.مقدمه باید بیشتر از 500 کلمه باشد.
5. اگر مصاحبه ای با سازندگان بازی را ترجمه کرده اید یا خودتان تدارک دیده اید، بهتر است آن را در این بخش قرار دهید. دیالوگ بندی را نیز از یاد نبرید.

داستان 

6. بعد از اتمام مقدمه بهتر است درباره داستان توضیح دهید.
7. در ادامه داستان بهتر است بیوگرافی شخصیت های بازی ارائه شود؛ قرار دادن عکس در کنار هر شخصیت الزامی است.
8. در صورت نوشتن پیش نمایش،بهتر است کمی هم از تریلر های منتشر شده از بازی در بخش داستان توضیح دهید. قرار دادن اسکرین شات در کنار دیالوگ ها هم می تواند کمک به سزایی به مطلب کند.

گرافیک 

9. تریلر های منتشر شده بهترین راه برای قضاوت درباره گرافیک بازی است.
10. نام موتور گرافیکی و کمی اطلاعات درباره آن از مهمترین بخش مربوط به گرافیک است.
11. بهتر است در این بخش بیشتر از دیگر قسمت ها تصویر قرار دهید.
12. باید سعی کنید در وصف گرافیک فنی و بصری تعادل را رعایت کنید.
13. در صورت نوشتن نقد، اگر بازی در چند پلتفرم منتشر میشود؛ بهتر است گرافیک بازی را در پلتفرم های مختلف مقایسه کنید؛ قرار دادن تصاویری از بازی اجرا شده در هر پلتفرم هم ضروری است.

موسیقی و صدا

14. نوشتن اسامی صداپیشه شخصیت ها و گروه سازنده موسیقی ضروری است.
15. بررسی کیفیت دیالوگ ها باعث بهتر شدن مطلب می شود.

گیم پلی

16. سعی کنید عوامل مربوط به سبک بازی را مورد بررسی قرار دهید.
17. بررسی بخش CO-OP یا Multiplayer در صورتت وجود در بازی باعث بیشتر شدن کیفیت نقد می شود.
18. بررسی تنوع مراحل نیز کمکی به نقد حساب می شود.
19. بررسی هوش مصنوعی و ارائه نقاط ضعف یا مثبت آن نیز مربوط به گیم پلی بازی است.

کلام آخر

20. جمع بندی مطالب؛ به طوریکه تمام بخش های بازی، مانند: گیم پلی، گرافیک و ... را در چند سطر به طور خلاصه نوشت.
21. علت یابی برای نقاط ضعف بازی در صورتی که بازی منتشر شده باشد.
22. امتیاز دهی به بخش هایی مثل : گرافیک، داستان و ... و دادن یک امتیاز کلی به بازی با توجه به نمرات هر بخش در صورتی که بازی منتشر شده باشد.

نقاط کلی :

23. از کلمات محاوره ای استفاده نکنید؛ چون ارزش ادبی مطلب را پایین می آورد.
24. از شکلک استفاده نکنید؛ زیرا مثل استفاده از کلمات محاوره ای باعث کاهش ارزش ادبی نوشته می شود.
25. با تعصب نقد با پیش نمایش ننویسید.
26. تا می توانید از خلاصه نویسی فاصله بگیرید.
27. سعی کنید اشتباه تایپی نداشته باشید.

با تشکر از تمام دوستان!

ممنون دقیقا چیزی بود که نیاز داشتم خیلی ممنون بهم خیلی کمک کردی داداش موفق باشی همیشه.
امیدوارم مطالب تخصصی تر  هم در  فرمو باشد
(08-19-2013, 06:08 PM)'Amir Game Khor' نوشته است: [ -> ]بد نبود
ولی عالی هم نبود چون یه نویسنده میتونه با میل و استعداد خودش بنویسه و ای جیزایی هم که شما نوشتی از هر پیش نمایشی میشه فهمید ...

مرسى[img]images/smi/s0 (74).gif[/img]
واقعاً اين كار ميتونه كمك بزرگى براى افراد تازه كار باشه[img]images/smi/s0 (74).gif[/img]
عالی اما این مطلب رو باید یکی از نویسنده های سایت بده که قبلا این کار رو کرده . شما هم داداش مثل خودمون در حال تعلیمی . هنوز مونده تا یاد بدی اما ممنون از اینکه تجربه هات رو به ما یاد دادی......[img]images/smi/s0 (24).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img]
یکی از نویسنده های سایت قبلا چنین تایپیکی رو زده بود ...
چگونه خوب بنویسیم | مقاله ای در امر نویسندگی
عالی بود من همشون رو خوندم اما من فقط یکی دو مورد رو فکر کنم باید بیشتر روشون کار کنم[img]images/smi/s0 (66).gif[/img]
(08-19-2013, 06:40 PM)'Amir Game Khor' نوشته است: [ -> ]
(08-19-2013, 06:08 PM)'Amir Game Khor' نوشته است: [ -> ]بد نبود
ولی عالی هم نبود چون یه نویسنده میتونه با میل و استعداد خودش بنویسه و ای جیزایی هم که شما نوشتی از هر پیش نمایشی میشه فهمید ...

خب گل من؛ اگه هر کسی بخواد هر جوری که می خواد نقد یا پیش نمایش بنویسه؛ نمی تونیم یه معیاری برای نمره دادن به مطلب داشته باشیم![img]images/smi/s0 (24).gif[/img] راستی این استعدادی هم که شما میگین، نیاز به شکوفا شدن داره؛ هیچ نویسنده ای از همون اول نویسنده نبوده![img]images/smi/s0 (24).gif[/img]

(08-19-2013, 07:57 PM)'Farhan' نوشته است: [ -> ]عالی اما این مطلب رو باید یکی از نویسنده های سایت بده که قبلا این کار رو کرده . شما هم داداش مثل خودمون در حال تعلیمی . هنوز مونده تا یاد بدی اما ممنون از اینکه تجربه هات رو به ما یاد دادی......[img]images/smi/s0 (24).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img]
یکی از نویسنده های سایت قبلا چنین تایپیکی رو زده بود ...
چگونه خوب بنویسیم | مقاله ای در امر نویسندگی

ممنونم فرهان عزیز، خواستم یه کمکی کرده باشم![img]images/smi/s0 (25).gif[/img][img]images/smi/s0 (24).gif[/img]
ممنون ولی خیلی کلی گفتی بودی.... مثلا بخش داستان در بازی های rpg خیلی متفاوت تر از یک بازی سوم شخص شوتر است
به این مطلب نمیشه گفت روش ، بیشتر شبیه شیوه نامه هست ... یعنی یه چارت کلی که نویسنده ها میتونن ازش استفاده کنن... بخش بندی ها هم تا حدودی درست و قابل قبول هستن ، کاربرهایی که نمی دونن از کجا شروع کنن ، این مطلب به دردشون می خوره ... اون موقعی که خودم می خواستم برم دنبال نقد نوشتن ( یعنی شیش ماه پیش ) حتی چنین چیزی هم نبود و من اوایل کار فقط دنبال یه چارت بودم که بعدا از نقد های مختلف خودم بیرون کشیدم .... به نظرم مطلب پر فایده ای میتونه باشه [img]images/smi/s0 (74).gif[/img]
صفحه‌ها: 1 2