امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
به سلندرمن سلام کنید! | نقد و بررسی عنوان Slender The Arrival
با سلام و عرض خدا قوت خدمت دوست عزیز
نقد خوبی بود، فکر می‌کنم این نقد از اولین مقالات شما در انجمن هست ولی با این حال از جنبه‌هایی نوشته‌ی شما قابل تقدیره، مهمترین مورد هم استفاده از خلاقیت در بخش‌هایی از نوشته‌ست که اون رو از یکنواختی در میاره. این موضوع نکته‌ مهمیه و شاید مهمترین نکته در نویسندگی! چون بسیاری از مسائل، مثل نکات نگارشی و استاندارد‌های نوشتن و ... رو میشه با تمرین و یادگیری کسب کرد ولی خلاقیت یه توانایی ذاتیه، شاید تا حدی با تمرین و یا گاهی با دیدن نوشته‌های دیگه( که گاهی همون تقلید معنا میده) میشه نوشته رو خلاقانه نشون داد ولی کم کم بدون این شاخصه‌ی مهم ممکنه نوشته‌ها به تکرار بیفتن . . . در کل میخوام بگم که این جور نوشتن رو حتما تقویت کن . . . البته میزان اون، روندش و روان بودن، در خدمت نقد و متن بودن و ... هم مهمه و البته بحث‌های بیشتری رو می‌طلبه.
اما نکات نگارشی و رعایت اون همیشه گریبان‌گیر نویسنده‌ها بوده و خواهد بود. این موارد با گذر زمان و تمرین و البته یادگیری این گونه مسائل رفع میشن. در مورد مقاله شما هم باید بگم که این مسائل قابل حل هستن و  خود من و بسیاری از دوستان هم این موارد رو در مقالات اولشون داشتن و بعضی‌ها من جمله خود من همچنان دارن. بعضی از این اشتباهات که کاملا سهویه، کم و بیش در بسیاری از مقالات سطح بالا هم دیده میشه. پس به هیچ وجه شایسته‌ی ایراد گرفتن و اینجور مسائل نیست( منظور اینه که فقط بیایم غلط بگیریم و هیچ حرف دیگه‌ای نداشته باشیم!)، فقط به شخصه یه نکته میتونم بگم اونم اینکه: قبل انتشار حتما با مرور نوشته و استفاده از نظرات دوستان  و اطرافیان( در صورت مقدور بودن) و ... میشه تا حدی از این مسائل کم کرد ولی امکان داره مسائل نگارشی بازهم وجود داشته باشه؛ در هر حال مهم اینه که بمرور کم و کمتر بشه. خوندن مقلات معتبر رو هم فراموش نکنید( در آشنایی بیشتر با شکل و نحوه‌ی صحیح در جمله بندی‌‌ها و افزایش دایره‌ی واژگان و ... موثره ) . . . البته یه نکته هم هست اونم انتقال نوشته از ورد به انجمن که خودش دردسریه و خودم بعضی اوقات از این به هم ریختگی در فونت و کلمات و ... کلافه میشم Wall ( لطفا جای این دیوار در شکلک، مانیتور قرار دهید) گاهی حتی فکر میکنم خود سیستم انجمن دوباره داره مقالمو مینویسه و کلمات کم و زیاد میشن!!!
 اما یک جمله :
وقتی یه نقد زیبا ، روان و دلپذیر رو میخونی انگار سوار یه ماشین هستی و داری از مناظر جذاب اطراف لذت میبری، حالا وجود مشکلات نگارشی مثل چاله چوله و دست‌انداز توی مسیره و موجب میشه که لذت از اون مناظر جذاب هم کاهش پیدا کنه . . .  اینم در مورد این موضوع.
یک نکته هم در مورد داستان بگم؛ من این بازی رو تجربه نکردم ولی اگه تا حدودی از داستان و روایت بهره‌منده باید علاوه بر اشاره به گوشه‌هایی از اون به نقدش هم بپردازید، مثلا بحث در مورد کلیت داستان ، نحوه روایت و تاثیرگذاری اون، نکات اوج، شروع، پایان، شخصیت پردازی و ...( البته در صورتی که این بخش ها قابل بحث باشن) و البته مکملش همون خلاقیت باشه بسیار عالی خواهد بود.
در مورد اینکه نمره (یا همون امتیاز) ندادین هم من به روش کارتون احترام میذارم. خود من مثلا هیچ وقت نکات مثبت و منفی رو نمینویسم چون نمیدونم چرا باید 2000 کلمه( کمتر یا بیشتر) بنویسیم و آخر بیاییم تو چند نکته خلاصش کنیم. البته این موضوع بیشتر از جنبه جذابیت های ژورنالیستی و این‌گونه مسائل اهمیت داره و برا همین برخی سایت‌ها اینکار رو انجام میدن و این هم قابل قبوله.

در آخر باید دوباره اشاره کنم که نقد جالبی بود و بخصوص بدلیلی که در بند اول نظرم ذکر کردم. منتظر مقالات بیشتری ازتون هستم و حتما کارهاتون رو دنبال خواهم کرد، این بازی هم نظرمو جلب کرد احتمال زیاد بگیرمش S0 (24)

اما توی نظرات دوستان یه مواردی رو دیدم که گفتم من هم نظرمو بگم:
ببینید دوستان مطمئنا نظرات و در واقع ایراداتی که میگیرید در راستای کمک به نویسندست و باید هم این‌طور باشه( امیدوارم فردی رو نداشته باشیم که بیاد ایراد بگیره و ته دلش بگه که مثلا من خیلی برترم و از این حرفا . . . بقول یکی از دوستان نویسنده که می‌گفت: بعد از کلی نوشتن تازه فهمیدم که در اول راهم!)
یه مورد هم این که، درسته  برای نوشتن و نویسندگی یه قواعدی میشه تعریف کرد اما این قواعد بعضیاشون و یا خیلیاشون قراردادین و وحی منزل نیستن! مثلا وقتی میگن نوشته باید اینطوری شروع بشه و اونطوری تموم بشه، قرار نیست یکی بر خلاف این روش عمل کرد بگیم غلطه، باید براش دلیل و مدرک بیاریم و شاید هم اصلا روش جدیدیه و نظر ما هم یه نظر شخصیه و ممکنه ما خوشمون نیومده.

دوستان عزیمون Yves Guillemot و سجاد محمدی پور:

اولا به نظرم ایرادات نگارشی و کیبوردی و ... رو میشه براحتی با یه پیام خصوصی به نویسنده انتقال داد و بهتره نظرات محتوایی بیشتر باشه تا این مسائل. البته مطمئنا هدف شما کمک به نویسنده‌ست. بسیاری از این موارد مشخصه که سهوی بوده و دیگه لازم نیست اینجا بیان بشه . . . (راستش خود من وقتی مقاله میخونم، ذهنی اینا رو درست میکنم و هر جا نقطه و ویرگول و ... لازم باشه ذهنی اضافه میکنم و رد میشم S0 (44) )

نقل‌قول: مقاله شما متاسفانه اصلا شناسه نداشت و این ضعف بزرگ باعث می‌شه خواننده اطلاعاتی رو مثل: تاریخ انتشار، پلتفرم ها، ناشر و شرکت سازنده رو اصلا ندونه.

فقط دارای یک تیتر بود و بهتر بود درای چند تیتر بود، تیتر مقاله به صورت رنگی نوشته می‌شد بهتر بود وزیبایی خاصی را به مقاله می‌بخشید.

ببینید اطلاعات بازی مورد اساسی برای قرار گرفتن در متن مقاله نیست، مثل همون قراردادهایی که بالاتر اشاره کردم، اینا رو خودمون تعیین میکینم و بعضی سایت ها این کار رو میکنن و یا میان کنار سایت و یا با لینک گذاشتن... این موارد رو اضافه میکنن، در کل میشه بصورت پاورقی این اطلاعات رو قرار داد یا یه لینک گذاشت. مثلا من اوایل تو خود مقاله قرار میدادم و بعدها فرستادمش برا پاورقی . . . تکرار مکررات: اینا قراردادیه همش.

این تیتر گذاشتن هم بازم قراردادیه( چقد این کلمه رو تکرار کردم! 4fvgdaq_th118 ) عزیزان، چرا چند تیتر بهتره؟!
میشه بصورت تیتردار مقاله نوشت و یا فقط یه تیتر برا ابتدا گذاشت، خود من طرفدار دومی هستم در حالی که مقالات پر تیتر هم ایرادی نداره بخصوص برای اوایل کار نقد نویسی.

اما سجاد عزیز:

نقل‌قول: اول اینکه این مقاله اصلا مقدمه نداره و همین موضوع به قالب کلی یک مقاله‌ی نقد و بررسی آسیب میزنه.

ببین سجاد جان، این مطمئنا نظر شخصی‌ شما هست و البته قابل احترام، ولی به نظرم این هم برمیگرده به اون تعاریفی که برا خودت داری و قرار نیست این تعاریف برای همه یکی باشه و همه ملزم به اطاعت! دوست نویسندمون مقدمه نوشتن، شاید من یا شما با نحوه‌ی نوشتن مقدمه و کلیتش موافق نباشیم ولی نمیتونیم بگیم که مقدمه نداره!( البته شاید با تعاریف شما نداره دیگه!) اصلا در مورد مقدمه و چگونگی اون و ... من کلی حرف دارم شاید یه روزی اشاره کردم.
ولی در کل نباید تو یه خط فکری حرکت کنیم و بگیم که مقدمه یعنی این و تمام!

نقل‌قول: ژانر ترس، سبکی که علاقه مندان خاص خود را داراست.

حالا سجاد جان اگه من بگم این جمله رو به جمله ای که شما پیشنهاد دادی ترجیح میدم چی میگی؟! S0 (2)
اینم از اون نظراته! جمله شما ( سجاد عزیز) : "ژانر ترس سبکی است که علاقه مندان خاصی دارد"  . . . خب، من با این جمله بیشتر مشکل دارم تا جمله‌ی اولی!
1 -  اولا به نظر من جمله اول منظور رو کاملا میرسونه و من کامل متوجه شدم،اگه من بودم شاید  اینطوری نمینوشتم، ولی با همین جمله هم منظور نویسنده رو گرفتم و اون ویرگول( که اگه نقطه ویرگول بود از نظرم بهتر می‌بود) هم اتفاقا به این درک کمک میکنه.

2 - تو جمله اول کلمه‌ی  " خاص " مشکلی نداره ولی جمله دوم انگار میگه که علاقه‌مندان سبک ترس خاص هستن! یعنی چی؟! یعنی علاقه‌مندان شوتر، نقش‌آفرینی، ماجراجویی،‌ ورزشی و ... خاص نیستن S0 (2) ( میبینی چه راحت میشه ایراد گرفت S0 (2) ) در ضمن جمله اول زیباتره و جمله دوم کمی مکانیکی و ماشینی شده!

3 - عبارت " داراست " هم به نظر من مشکلی نداره> ببینید توی نوشتن گاهی  بین درست نوشتن ظاهری( روی این ظاهری تاکید دارم) و زیبا نوشتن باید یکی رو انتخاب کرد. من خودم اکثرا ترجیحم و انتخابم زیبا نوشتن هست. اینجا " دارا است " چون دو تا الف پشت هم میان میشه بصورت " داراست " نوشت،( البته شاید منظورت اینه که " داراست" ممکنه " دار است" خونده بشه که با توجه به سبک جمله یکم بعیده) . . .   خودتم شبیه این نوشتی تو مقالت( در مورد اونم البته میام نظرمو میدم)  جمله‌ی شما در مقاله‌ی دارک سولز: دنیایی که همواره از کشتن و کشته شدن سخن می‌گوید و سال هاست که در آن طبیعتی سبز نمی‌شود.  S0 (44)  اینجا هم مشکلی نداره( البته "سال" با "هاست" بینشون نیم فاصله بود بهتر میشد)   . . . درسته شاید از نظر قواعد نوشتن( که اونم قراردادیه) سال‌ها است، دارا است، زیبا است و ... بهتره( شاید) ولی همون‌طور که گفتم گاهی زیبایی می‌چربه و حتی ایراد هم نداره و البته بستگی به ساختار خود جمله هم داره.

در مورد بقیه نظرت تاحدی موافقم و بالاتر گفتم که این موارد با ممارست حل شدنیه، با بخشیش هم بازم مشکل داشتم که بماند، دیگه خسته شدم، طولانی شد S0 (2)

در هر حال امیدوارم دوستان از صحبت‌های بنده ناراحت نشده باشن، نظرات شما هم کاملا قابل احترامه، تمام مواردی هم که اشاره کردم نظر شخصی خودم از طریق تجربیات اندکی که داشتم بود و در راستای تبادل نظر . . .
 همچنین امیدوارم این حرف‌ها هم برای دوستان استفاده‌ای داشته باشه.

موفق باشید

پ.ن : فکر کنم رکورد طولانی ترین نظر انجمن زده شد S0 (2) S0 (43)
[تصویر:  Last_Warrior.png]
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نقد و بررسی بازی مافیا officialamir 1 1,777 05-10-2023, 04:01 PM
آخرین ارسال: برنا زرین
  بررسی بازی The Quarry : فیلم خوب، بازی معمولی علی امینی 0 947 06-14-2022, 03:46 PM
آخرین ارسال: علی امینی
  بررسی بازی Lego Star Wars: The Skywalker Saga ساسان گیمر 0 971 04-18-2022, 11:40 AM
آخرین ارسال: ساسان گیمر
  زنگ ورزش | نقد و بررسی FIFA 14 White Fang 23 7,877 02-28-2022, 03:36 PM
آخرین ارسال: alireza663
  نقد و بررسی گوشی سامسونگ a51 pishrotech 0 1,114 10-20-2021, 07:48 PM
آخرین ارسال: pishrotech

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان