امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دست به توپ | نقد و بررسی عنوان NBA2K16
بیشتر عناوین ورزشی محبوب و در عین حال معتاد کننده هستند، به خصوص اگر فوتبال باشد; اما 2K ثابت کرد که در کنار ورزشی مانند فوتبال، بسکتبال هم می تواند جایی در دل بازیکنان باز کند، مخصوصا آنکه متشکل از خط داستانی باشد. 2k امسال با عرضه عنوان NBA2K16 توانست نمرات خوبی کسب کند و جایگاه قدرتمندی بدست آورد، بازی که برخلاف نسخه قبل دارای خط داستانی است با پیشرفتی نسبتا چشمگیر انتشار پیدا کرد. سری بازی های 2K با داشتن رقیبی مانند NBA LIVE همیشه سربلند و پیروز از میدان خارج شده و با عرضه سالانه توانسته پیشروی خود را حفط کند، که تا حد امکان زمینه ساز عنوان ورزشی باشد که بسیار شبیه به واقعیت است و به کاربر القا کند که دیگر چیزی به واقعیت ها هم نمانده و 2K اگر اراده کند از پس این کار بر می آید. رویای بازیکنان به حقیقت پیوسته و این همان چیزی بود که از یک عنوان ورزشی انتظار داشتم; در واقع با معرفی NBA2K14 با آن عظمتش که انقلابی در شبیه سازی های ورزشی بود انتظارات هواداران از 2K بالا رفت و تا امروز توانسته علاقه مندان خود را راضی نگه دارد و توقعات طرفداران خود را عملی کند و برای آن ها ارزش قائل شود. با نقد و بررسی عنوان NBA2K16 همراه ما باشید که این بار به زمین بسکتبال خواهیم رفت.

[تصویر:  NBA_2K16_cover_art.jpg]

تاریخ انتشار: 29 دسامبر 2015
سازنده: Visual Concepts
ناشر: 2K
پلتفرم ها: Xbox one،Playstation 4،Android،Pc،Playstation 3،Xbox 360

2k در بخش داستانی اش همه را انگشت به دهان گذاشته. با خود می گفتم هیچوقت نمی شود بازی ورزشی دارای داستانی باشد، در واقع فکر آن هم به ذهن خطور نمی کرد و اصول آن  بر طبق جزئیات روند بازی بود; اما امسال 2K با کارگردان مشهور آقای Spike Lee تصمیم بر این گرفته شد که خط داستانی طراحی و تولید شود، که خلاقیتی در شبیه سازی های ورزشی باشد.
در همان اول شما باید شخصی سازی خود را پیاده کنید و شخصیت مورد علاقه خود را بسازید که متشکل از اجزای صورتی و بدنی است که مثلا شما می توانید انواع مدل مو را برای شخصیت خود انتخاب کنید، بعد از ساخت شخصیت خود تازه باید از اول شروع کرده و همانند واقعیت رویا پردازی کنید که آیا من هم می توانم انتخاب یکی از پیک های درفت NBA باشم یا خیر؟ شما در اول راه هستید و باید از کالج خود این ورزش دانشگاهی را شروع کنید، شخصیت داستانی عنوان هم دارای یک خانواده پر ذوق است که همیشه در کنار فرد هستند و در جریان بازی او را مورد تشویق قرار می دهند، فکر نکنید به همین جا ختم می شود در واقع آن ها را اکثر بخش داستانی می بینید و حس و حال آن ها را درک می کنید اعضای یک خانواده در کنار هم که از هیچ زحمتی برای پسرشان کوتاهی نمی کنند. بعد از بازی کردن در کالج به مقاطع بالاتر می روید و کم کم راه خود را به لیگ معتبر آمریکا یعنی NBA باز می کنید، جایی که ابر قهرمانان در آن حضور دارند و این جا باید تلاش خود را بیشتر کنید چون این بار به جای یک بازیکن معمولی که در کالج رقیبتان بود و دفاع چندان مستحکمی نداشت باید جلوی لبرون جیمز خودی نشان دهید وگرنه به احتمال زیاد بازنده از زمین خارج می شوید.
داستان بازی یک داستان جمع و جور از حس و حال بازیکنانی است که تازه می خواهند به NBA بپیوندند، داستانش هم آنقدر پیچیده نیست فقط یک شبیه سازی از یک واقعیت است و آنقدرها هم نیاز به یک کارگردان نبود و با صرفه جویی سازنده بازی می توانست فشاری بر مغز خود وارد کند و درست واقعیت داستانی آن را شبیه سازی کند ولی همین که دارای محوریت داستانی است خودش هنری است. اینجا باید بگویم: آقای اسپایک لی چه کردی با ما؟

[تصویر:  nba_2k16_supreme_nike_0.jpg]

چقدر لباس بهت میاد...

گیمپلی بازی سرشار از هیجان است; اما آنچنان تغییری نسبت به نسخه قبل نکرده و هدف آن حفظ آلمان های موفق نسخه سال قبل بود.
نکته ای که به چشم اکثر بازیکنان در همان دقایق اول بازی به چشم می خورد هوش مصنوعی حریف است، در واقع شدت سختی دفاع طوری است که عبور از آن چالش بزرگی میتواند باشد; اما بازیکنان با تجربه از پس این کار بر می آیند، اگر شما هم بتوانید انقدر مستحکم دفاع کنید باز هم حرفی جلوی بازیکنان شوتزن بزرگ مانند استیفن کری را ندارید، چون اگر توپ به دست این چنین بازیکنانی برسد در زمین غوغا می کنند و فرصت دفاع کردن را از شما می گیرند همانند آن که پاس به آنان رسید یا مانند سرعت برق شما را جا می گذارند یا با عکس العملی مثال زدنی شوت دقیقی را پرتاب می کنند که تیر به هدف می خورد. چالش ها بزرگ بازی همین است که شما بتوانید دفاع کنید و یا از سد استحکام ناپذیر دفاع بگذرید.
حرکات و دویدن بازیکنان به صورت مثال زدنی عالی شبیه سازی شده و استایل آن ها در بازی کپی برابر اصل است و هیچ تردیدی در این باره نیست که 2K از این چالش بزرگ سربلند بیرون آمده است،در واقع هر بازیکن دارای استایل خود است از نحوه شوتزنی گرفته تا اسلم دانک و حتی دویدن فرد همه و همه غیر تکراری هستند و این باورنکردنی است، چهره بازیکنان مانند واقعیت است و فکر می کنید در حال تماشای بازی مستقیم لیگ NBA می باشید هم این ها از NBA2K14 شروع شد جایی که 2K تمام جزئیات در نظر گرفته شده را با دقت هر چه تمام زیر نظر و با ظرافت مثال زدنی آن ها را پیاده سازی کرد.
حس و حال بازیکنی بزرگ بودن در بازی آن هم با تماشاگرانی پر ذوق که تیمشان را برای هدایت به پیروزی تشویق می کنند کاملا حس می شود و وقتی دست به توپ هستید ناخودآگاه ذهنتان مشغول فکری می شود که تماشاگران را راضی نگه دارید و حتما باید توپ را با تمام وجود و بدون کم کاری وارد سبد حریف کنید. استایل های شوتزنی و حرکات های اختصاصی بازیکنان حتی بهتر از نسخه سال قبل شده و 2K کاری انجام داده که حرکات دقیقا عین واقعیت باشد و کم کاری نکرده و بر سنت خود همچنان پایدار است.
درست است که تغییرات آنچنانی در گیمپلی بازی نسبت به نسخه قبل دیده نمی شود اما دلیل کاملا قانع کننده ای دارد آن هم بهترین بودن است حتی تغییراتی که نسبت به نسخه سال قبل انجام شده کاملا به جا هستند و نمی توانیم بگوییم چون 2K تغییری در آن نداده نمی شود عنوانی تکراری تجربه کنیم، هدف این استودیو کامل بدون عنوان خود است و هر وظیفه خود را به درستی انجام می دهد.

[تصویر:  1439580929_media.jpg]

زانوبند جوراب و حتی کفش، طراحیشان تحسین برانگیز است

گرافیک بازی چشم نواز است، هدف ما در این بخش نقد گرافیک باید بگوییم 2K سنگ تمام گذاشته و به کوچک ترین عضو ورزشگاه هم رسیدگی شده. دیگر شاهد تماشاگرانی مکعبی و بدون انیمیشن نیستیم این بار کاملا دارای یک کاراکتر خاص هستند و کار هر یک با دیگری فرق دارد اما هدفشان یک چیز است تشویق تیم مورد علاقه شان، گفتن این جمله آن است یکی پا می کوبد و این گونه حمایت خود را نشان می دهد; اما دیگری عکس بازیکن مورد علاقه اش را در دست گرفته تا این هم نمونه ای از حمایت او باشد. کار رقاصان در کنار زمین فوق العاده زیبا است و بین دو کوارتر می تواند شما را سرگرم کند، آن ها می رقصند و کارشان سرگرم کردن تماشاگران در بین استراحت بازیکنان است و امسال علاوه بر رقاصان گروهی شیپورچی هم اضافه شده اند که کار آن ها را تکمیل کنند. به طور خلاصه بگوییم طراحی خود داور بازی و مربی و همه کسانی که در این عنوان حضور دارند فوق العاده است و کم و کاستی دیده نمی شود، طراحی زمین بازی خیلی پر زرق و برق است و نکته ای که در این میان جالب است افتادن عکس چراغ های سالن بر روی زمین است که این هم به طراحی فوق العاده گرافیکی می افزاید. حتی چهره مربیان بازی چهره ای مانند واقعیت خود دارند و جلوه های بصری بسیار زیبای بازی مبهوت کننده است.

[تصویر:  nba2k16millsap.jpg]

فقط کمی تا واقعیت فاصله است...

طبق عادات سالانه قطعه های موسیقی هم در بازی گنجانده شده و موسیقی های معروف امسال هم در آن حضور دارند برای مثال خوانندگان معروفی مثل JAY Z یا DJ KHALED و همچنین DJ MUSTARD در آن خود نمایی می کنند، خوشبختانه در این بخش حدود 60 قطعه موسیقی قرار داده شد که هم بازیکن سریع خسته نشود و موسیقی برای آن رنگ تکراری نگیرد و هم از شنیدن آن ها لذت کافی ببرد و جو درون بازی را در خود حس کند، در واقع تم آن ها بسیار با جو بازی هماهنگ است و شما در هنگام بازی کردن با همین موزیک ها تشویق به بهتر بازی کردن می شوید و بهتره بگوییم جوگیر می شوید.  صداگذاری داخل جریان بازی هم یکی از نکات مثبت است و ذهن شما را به چالش می کشد که آِیا در کنسولم بازی میکنم یا در واقعیت؟ گزارشگر بازی بی نظیر است و تمام دیالوگ های آن مربوط به بازی و در آن دقیقه است مثلا اگر شما اسلم دانک جانانه ای زدید چنان جوی بر بازی حکمران می شود که با خود می گویید وای که من چقدر قوی ام، در واقع تعداد دیالوگ های زیاد و بی تکرار باعث شهرت این گزارشگر شده. تک تک صداگذاری ها چه صدای یک تماشا گر باشد و چه صدای کوباندن پا به سالن همه آن را بدون هیچ شکی خواهید شنید و میبینید که چقدر عالی کار شده. تمام این جزئیات شما را در جریان بازی دنبال خواهند کرد و جو درون زمین را به بازیکن انتقال می دهد 

[تصویر:  nba_2k16_soundtrack_070915_ftrjpg_ypr9b1...bcobl0.jpg]

شما سه تا محشرید!

ورزشی دوست داشتنی 
2K با معرفی NBA2K16 تمام کم و کاستی نسخه سال قبل را برطرف نموده و تا حد امکان راه رسیدن به قله پیروزی یعنی جایزه بهترین عنوان ورزشی را هموار نموده
به علاوه کسانی که ورزشکار این رشته هستند به افرادی هم که این ورزش را تجربه نکرده اند پیشنهاد می شود حتما یک بار NBA2K16 را تجربه کنند زیرا کسانی هم که تجربه نکرده اند تشویق برای رفتن به آن رشته شده و علاقه مند می شوند. محوریت داستانی که ساده است همان واقعیت را به تصویر کشیده اند اما کارگردانی اش جای تحسین دارد، گیمپلی باز هم همان نوع دوست داشتنی است و 2K تا حد زیادی نمی خواسته آن موفقیت را از دست بدهد و فقط با تغییرات قانع کننده ای پاسخ محکمی به منتقدین داده، در بخش گرافیک هم 2K گل کاشته و عنوانی را انتشار داده که تا حد امکان شبیه سازی ها را به درستی انجام داده و از وظیفه این کار هم بر آمده، در بخش صدا گذاری هم با وجود خوانندگان معروفی که اسم بردیم توانسته بازیکن را معتاد به خود کند و فردی که این عنوان را تجربه می کند با همین موزیک ها به عالی بازی کردن هدایت شود.
در آخر اگر می خواهید عنوان شبیه سازی تجربه کنید در کنار فوتبال که می دانم همه شما تجربه می کنید، بسکتبال هم تجربه کنید چون حتی اگر موردعلاقه شما نباشد با این بازی بی شک nba2k16 بهترین سری از نسخه 2k  می باشد و با دلایلی قانع کننده حتی می توان آن را بهترین بازی ورزشی تاریخ دانست. 
+ بخش داستانی به خوبی کارگردانی شده
+ گرافیک هنوز همان پتانسیل واقعی بدون را دارد.
+ موسیقی و صداگذاری بی نقص هستند.
_ نکته منفی در آن دیده نشد 
آرشیو مقاله های بنده :
[تصویر:  u2u6lkk2gtcs.gif]
پاسخ
سلام نقدتون خوب بود S0 (29) S0 (29) S0 (29) چند تا نکته برای زیبایی ظاهر مقالتون میگم البته بنده در حدی نیستم از کسی ایراد بگیرم:

1.بهتر بود لینک نقد های قبلیتون را به این صورت میزاشتید

دنیای پیکسلی 

به اسلندرمن سلام کنید

2: نمره ندادید به بازی که به نظر من بدید بهتره

3: نمیدونم حرفم درسته یا نه اما نوشته وسط چین زیاد مناسب نیست یکم مقاله شلوغ میشه بهتر بود راست چین می‌نوشتید اگه اشتباه گفتم دوستان بگن

درکل نقد خوب و عالی بود منتظر مقاله های بعدیتون هستیم  S0 (29) S0 (29) S0 (29) S0 (29) S0 (29) S0 (29) S0 (29)
پاسخ
(03-15-2016, 05:31 PM)ash-1999 نوشته است:
سلام نقدتون خوب بود S0 (29) S0 (29) S0 (29) چند تا نکته برای زیبایی ظاهر مقالتون میگم البته بنده در حدی نیستم از کسی ایراد بگیرم:

1.بهتر بود لینک نقد های قبلیتون را به این صورت میزاشتید

به اسلندرمن سلام کنید[url=https://forum.gamefa.com/Thread-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%84%D9%86%D8%AF%D8%B1%D9%85%D9%86-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF-%D9%86%D9%82%D8%AF-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%B9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-Slender-The-Arrival]

2: نمره ندادید به بازی که به نظر من بدید بهتره

3: نمیدونم حرفم درسته یا نه اما نوشته وسط چین زیاد مناسب نیست یکم مقاله شلوغ میشه بهتر بود راست چین می‌نوشتید اگه اشتباه گفتم دوستان بگن

درکل نقد خوب و عالی بود منتظر مقاله های بعدیتون هستیم  S0 (29) S0 (29) S0 (29) S0 (29) S0 (29) S0 (29) S0 (29)

درود بر شما 
برای لینک ها حتما تصحیح می کنم ممنون بابت اطلاع رسانی
برای نمره هم قبلا گفتم من در حدی نیستم که به یک عنوان نمره بدم سایت های زیادی برای نمره دادن هست
بنظره من وسط چین خیلی بهتره و باعث میشه مقاله بیشتر به چشم بیاد.

اما ممنون بابت همه اطلاع رسانی و تشکر برای وقت گذاشتن روی مقاله بنده 
امیدوارم لطف شما برای مقاله های بعدی بنده هم شامل باشه S0 (74)
پاسخ
خسته نباشید!
به شدت نسبت به مقالات قبلیتون پیشرفت رو می بینم! ولی یه سری مشکل هم هست!
دوستان گفتن و بنده هم اشاره کردم که برای گذاشتن علامت های نگارشی اول علامت رو به کلمه بچسبونید بعد فاصله بزارید! ولی شما:
زانوبند،جوراب و حتی کفش طراحیشان تحسین برانگیز است
در همین جمله بالا به نظرم بعد از کفش یک ویرگول نیاز هست!
; یه جا می بینم از این علامت استفاده کردید! این اصلاً مربوط به زبان فارسی نیست! فک می کنم اشتباهاً به جای ؛ این قرار داده شده! نقطه ویرگول رو می تونید باز زدن دکمه های Shift و Y بنویسین.
این جلمه پایین به نظرم بعد از بازی یک ویرگول نیازه! و پیشرفتی نسبتا چشمگیر انتشار پیدا کرد هم به نظرم زیاد جالب نیست بهتر بود به جای و از با استفاده می کردید.
بازی که برخلاف نسخه قبل دارای خط داستانی است و پیشرفتی نسبتا چشمگیر انتشار پیدا کرد
بازم خسته نباشید. قصدم از ایراد گرفتن این نیست که بگم خودم بلدم! فقط قصد دارم بهتر بشه کارتون.
[تصویر:  e4f7_3ea4f3ff8d45616e224e2b324bba4603.png]
پاسخ
(03-15-2016, 07:41 PM)You Never Win نوشته است: خسته نباشید!
به شدت نسبت به مقالات قبلیتون پیشرفت رو می بینم! ولی یه سری مشکل هم هست!
دوستان گفتن و بنده هم اشاره کردم که برای گذاشتن علامت های نگارشی اول علامت رو به کلمه بچسبونید بعد فاصله بزارید! ولی شما:
زانوبند،جوراب و حتی کفش طراحیشان تحسین برانگیز است
در همین جمله بالا به نظرم بعد از کفش یک ویرگول نیاز هست!
; یه جا می بینم از این علامت استفاده کردید! این اصلاً مربوط به زبان فارسی نیست! فک می کنم اشتباهاً به جای ؛ این قرار داده شده! نقطه ویرگول رو می تونید باز زدن دکمه های Shift و Y بنویسین.
این جلمه پایین به نظرم بعد از بازی یک ویرگول نیازه! و پیشرفتی نسبتا چشمگیر انتشار پیدا کرد هم به نظرم زیاد جالب نیست بهتر بود به جای و از با استفاده می کردید.
بازی که برخلاف نسخه قبل دارای خط داستانی است و پیشرفتی نسبتا چشمگیر انتشار پیدا کرد
بازم خسته نباشید. قصدم از ایراد گرفتن این نیست که بگم خودم بلدم! فقط قصد دارم بهتر بشه کارتون.

دورد بر شما
اینکه مشکلات مقاله رو به من ذکر کردید نهایت تشکر دارم 
امیدوارم در مقاله های بعدی بتونم مشکلات را به کمترین حد برسونم
این مشکلات هم اصلاح می کنم
موفق باشی دوست عزیز S0 (29)
پاسخ
سلام دوست عزیز
دوستان به نکات اشاره کردن من فقط یه نکته رو بگم لطفا متن رو از دو طرف تراز کنید کاری هم نداره فقط با یک کلیک میتونین این کار رو انجام بدید.
موفق باشد S0 (24)
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نقد و بررسی بازی مافیا officialamir 1 1,777 05-10-2023, 04:01 PM
آخرین ارسال: برنا زرین
  بررسی بازی The Quarry : فیلم خوب، بازی معمولی علی امینی 0 949 06-14-2022, 03:46 PM
آخرین ارسال: علی امینی
  بررسی بازی Lego Star Wars: The Skywalker Saga ساسان گیمر 0 974 04-18-2022, 11:40 AM
آخرین ارسال: ساسان گیمر
  زنگ ورزش | نقد و بررسی FIFA 14 White Fang 23 7,878 02-28-2022, 03:36 PM
آخرین ارسال: alireza663
  نقد و بررسی گوشی سامسونگ a51 pishrotech 0 1,116 10-20-2021, 07:48 PM
آخرین ارسال: pishrotech

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان