امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روزی روزگاری: وقتی که یک زن قهرمان می شود/ نقد و بررسی عنوان Tomb Raider 2013
اصولا وقتی حرف از یک قهمرمان می شود خیلی ها ناخداگاه یک مرد قوی هیکل و با شانه های چهار شانه را در مغزشان تصور می کنند، اما یکی نیست که بیاد به این ها بگه زرشک! دیگه اون روزا گذشته که زن ها فقط باید تو خونه می نشستند کنار مادر خانواده و فرش می بافتند و وقتی ام سنشون  شد 18 سال باید می رفتن خونه ی بخت و آن جا هم بچه به دنیا می آوردند و به بچه ها ......(بگذریم!). در سال 1996 بود که اولین نسخه ی فرانچیز پر فروش و پرطرفدار Tomb Raider منتشر شد که با تحسین های بسیاری از منتقدین رو به رو شد، شخصیت اصلی بازی لارا کرافت نام داشت که با چهره ای متفکر و البته زیبا(!) پا به جزیره های ناشناخته گذاشت و مقبره ها و غارهای فراوانی را کشف کرد. چهره ی لارا در هر نسخه دچار تغییراتی شده تا بدین شکل درآمده است. به هر شکل نسخه ی 2013 این عنوان هم منتشر شد و توانست نمره ی بسیار خوب 9.1 از 10 را از منتقد سایت IGN بگیرد که خود گواهی بر برتری Tomb Raider 2013 با دیگر هم سبکانش است.

[تصویر:  tomb_raider_2013_cover_by_sum_blink-d4ou3w8.jpg]
Box Art

نام: Tomb Raider 2013
سال انتشار: 2013
سازنده: Crystal Dynamics
انجین: مودیفاید کریستال
مد های باز: Signal Player و Multiplayer
سبک: اکشن ماجراجویی

به بدبختی سلام کن!!

بازی از آن جا شروع می شود که لارای جوان قصه ی ما در حال سفر با یک کشتی تفریحی است که ناگهان طوفان شدیدی آغاز می شود و ثبات کشتی از بین رفته و کرافت در دریا غرق می شود، با دست و پا زدن های فراوان موفق می شود به جزیره برسد، با دیدن دوستانش شروع به صدا زدن آن ها می کند ولی دوستانش متوجه نمی شوند و در آخرین لحظات فردی با وسیله ای به سر او زده او را بیهوش می کند، کم کم که چشمانش را باز می کند خود را در بالای سقفی می بیند که به آن آویزان شده است. با هر مشقت و سختی هم که شده لارای قصه ی ما از غار خارج می شود. در همان اوایل بازی کیف و بی سیمی در آن حوالی پیدا می کند که متعلق به دوستانش است. داستان این نسخه بسیار گیرا و جذاب است و هر چه جلوتر می رویم به زیبایی و جذابیت آن افزوده می شود.

[تصویر:  Tomb-Raider-Screenshot-03.jpg]

آیا روزی می رسد که از این جزیره ی لعنتی بروم؟!

لارا آغاز می کند:

(لارا) در این نسخه فردیست غریبه با فنون رزمی پس توقع پرش های چند متری و حرکات آکروباتیک همیشگی را از او نداشته باشید. در بازی سلاح فراوانی نظیر کمان، کلت، شاتگان وجود دارد که بسته به مکان می توانید از آن ها استفاده کنید و از نظر مهمات چیزی کم ندارید و می توانید در هر سوراخ موشی هم که شده خشاب پیدا کنید باید متذکر شوم که می توانید تیر هایی که به دشمنان پرتاب می کنید را از بدنشان بیرون کشید. کلا در بازی کم تر به واژه ی دوست برخورد می خورید و فقط و فقط دشمن می بینید و بس، حتی باد هم می توانید برای شما دشمنی خطرناک باشد و شما را از صخره پرتاب کند. شما می توانید جزیره را کشف کنید و پرده از راز های تاریک بازی بردارید. هوش مصنوعی بازی بسیار عالیست و کم تر مشکلی در آن ایجاد می شود، تنها کافیست کوچک ترین اشتباهی بکنید تا یک ایل سرباز  سرتان بریزد یا اینکه دشمنان را از پشت خفه کنید و بدون هیچ مشکلی به راهتان ادامه دهد. صحنه های سیماتیکی هم در بازی وجود دارند که به افزایش جذابیت بازی کمک شایانی می کند. در نهایت باید گفت که گیم پلی این عنوان بسیارزیبا کارشده و نمی توان آن را در چند جمله شرح داد.

[تصویر:  Tomb%20Raider%202013-wallpaper-09.jpg]
لارا کرافت در حال عبور از یک غار

رکن سوم هر بازی گرافیک آن است که الحق و انصاف کریستال داینامیک محیطی با گرافیک بسیار خوب، همراه با جزئیاتی فراوان خلق کرده است.  کیفیت بافت های بازی بسیار بالا بوده و حتی بعضی وقت ها می خواهید گیم پد را با کمال احترام پرت کرده و مشغول تماشای جنگل شوید که حق هم دارید. تک تک اندام های لارا بسیار طبیعی کار شده که به خاطر این مساله باز هم به کریستال داینامیک باید آفرین گفت، حتی شخصیت های بازی نیز با محیط دارای ارتباطی تعاملی هستند مثلا اگر شخصیت بازی درون رودخانه بیقتد لباسش خیس می شود یا اگر لباسش خونی نیز باشد پاک می شود، با تمام نکاتی که گفته شد باز هم گرافیک این عنوان دارای مشکلاتی مثل گرافیک فنی ضعیف است که باعث دل سردی بازیباز می شود ولی جزئیات و شخصیت پردازی بسیار خوب باعث چشم پوشی از این دست مشکلات می شود.

[تصویر:  tomb-raider-650x360.png]

جزئیات و گرافیک بالای بازی کاملا مشخص است

صدای زیبای لارا:
صداپیشه ی شخصیت بازی Camilla Luddington انتخاب شده که باید گفت انتخاب کاملا صحیح و به جایی نیز می باشد، ایشان توانسته اند افکت ها و دیالوگ ها را به صورت عالی کار کنند. از صدای بی نظیر Camilla Luddington که بگذریم می رسیم به صدای محیط بازی که می توان در یک کلمه توصیف کرد: "شاهکار" از صدای زوزه ی گرگ ها تا صدای آبشار و پرندگان و شلیک اسلحه ها و حتی صدای باد نیز در خود نظیر ندارید. آهنگشساز بازی آقای Jason Graves که با 3 نسخه ی بازی Dead Space توانسته بود لیاقت خود را ثابت کند، در این بازی نیز توانسته بیش از پیش هنر خود را به دیگر موسقیداننان ثابت کند.

[تصویر:  Tomb-Raider-Lara-Croft-Summit-2013.jpg]
لارای عضلانی!!

سخن پایانی:
Tomb Raider پس از سال ها در سال 2013 منتشر شد و توانست نمرات بسیار خوبی را از سایت های گوناگون دریافت کند، پیشنهاد می کنم اگر تا به حال این بازی را تجربه نکرده اید همین حالا به سراغش بروید، بدون هیچ شکی با یکی از بهترین بازی های عمرتان طرف هستید.

نکات مثبت: داستانی زیبا، گرافیک هنری بسیار زیبا، گیم پلی جذاب و روان، شخصیت پردازی خوب، صدای زیبای لارا
نکات منفی: گرافیک فنی ضعیف، شروع بد بازی

نمرات
صداگذاری:10/10
داستان:9/10
گرافیک:8.5/10
گیم پلی: 9.5/10
نمره ی کل:9/25

این نقد و بررسی با توجه به نسخه ی PC انجام شده است

پاسخ
نقد خوبی بود. تشکر از شما دوست عزیز

نیمه اول مقدمه خیلی خودمانی، و از لحاظ طنز جالب. میشه گفت با همین چند خط اول خواننده رو ادامه دادن ترغیب کردی. بهتره قسمت داستان و گیم پلی رو جا به جا کنی (پیشنهاد). با اینکه نقد کوتاه بود و نگارش خوبی داشت. در بخش گرافیک می تونستی به ویژگی TressFX هم اشاره کنی. ادامه بده. موفق باشی
[تصویر:  efo8m8mkw0ge.jpg]
پاسخ
آفرین برادر عزیز . همین راه رو ادامه بده میتونی به راحتی قله های ترقی و پیشرفت رو بالا بری . این بازی و DarkSouls II دو بازی ای بودن که من توی دو سال اخیر، سه بار تمومشون کردم . خخیلی قشنگ و جذاب بودن . 
ممنون بابت نقد زیبات و استفاده از تصاویر جالب در متن .  :heart:
موفق باشی . 
پاسخ
وقتی این بازیو انجام میدادم اینقد خوشحال بودم....شخصیتش دختره...ینی چی همش مرد!!!!! :-/ :-/ :-/
پاسخ
خدایی 3بار دارک سولز رو تموم کردی؟؟؟؟؟؟؟
من مرحله اولش گیر کردم بلند نبودم با کدوم میپره خخخخخخخخخخ
در سخت ترین شرایط بازی میکنم اما نمیگزارم سرنوشتم را بازی دهند
پاسخ
دوست عزیز واقعا نقد خوبی بود و اسم خیلی مناسبی رو براش انتخاب کردی.
تمام بخش ها به خوبی بهش پرداخته شده بود و عکس های مناسبی براشون گذاشته بودی.
فقط به نظرم اگه توی بخش صدا گذاری لارا عکس صدا پیشه رو هم قرار میدادی خیلی عالی میشد.
بازیش هم واقعا بازی محشری بود بخصوص اگه نسخه ی سالش رو بازی کنید که همه چی تموم هست.
بازم بابت نقد ممنونم از شما
با سپاسی بی پایان
[تصویر:  bazb_thevideogamegallery_29143_1200x1697.jpg]
پاسخ
اصلا  شخصیت زن ها به عنوان کاراکتر اصلی بازی برام قابل هضم نیست  :huh:  :huh: کاراکتر باید مثل کریتوس باشد خشن و بی رحم :cool:
اصلا چه معنی داره شخصیت اول یک بازی زن باشد؟
[تصویر:  his_pic01_zoom.jpg]
پاسخ
من این بازی رو خیلی وقته تو هارد دارم ولی هنوز بازی نکردم ! همین چند روز اخیر گفتم برم و بازیش کنم که امروز حالا شما زحمت کشیدین یه نقد هم از این بازی گذاشتید . دیگه باید بریم سراغش .
خوب نوشته بودید ، مختصر و مفید به تمام بخش ها پرداخته بودید ، اون فرش بافی رو هم  بقول معروف خوب اومدید .
موفق باشید .
[تصویر:  Last_Warrior.png]
پاسخ
اتفاقا منم خیلی وقته تو فکر تجربش هستم ولی هی این دست اون دست میکنم ولی حتما عید از خجالتش در میام.
پ.ن : نویسنده عزیز نقدت خیلی قشنگ بود ولی تو بخش نمره ی کلی باید مینوشتی 9/25 از 10. اینجوری که نوشتی فکر میکنیم از 25 نمره هست و نمیشه که بقیه نمرات از 10 باشه و این یکی از 25. با تشکر  :heart:
پاسخ
سلام دوست عزیز…خیلی خوب نوشته بودی مخصوصا مقدمت که واقعا مناسب بود هم از لحاظ تعداد کلمات هم از لحاظ محتوی فقط یه ایراد املایی تو قسمت زیر باکس ارت بود :"و در آخرین لحظات فردی با وسیه ای"(وسیله)
فقط چون با موبایل مینویسم وقتی paste میکنم بزرگ میشه,قصد خاصی نداشتم
[تصویر:  STALKER_2.jpg]
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نقد و بررسی بازی مافیا officialamir 1 1,773 05-10-2023, 04:01 PM
آخرین ارسال: برنا زرین
  بررسی بازی The Quarry : فیلم خوب، بازی معمولی علی امینی 0 946 06-14-2022, 03:46 PM
آخرین ارسال: علی امینی
  بررسی بازی Lego Star Wars: The Skywalker Saga ساسان گیمر 0 969 04-18-2022, 11:40 AM
آخرین ارسال: ساسان گیمر
  زنگ ورزش | نقد و بررسی FIFA 14 White Fang 23 7,871 02-28-2022, 03:36 PM
آخرین ارسال: alireza663
  نقد و بررسی گوشی سامسونگ a51 pishrotech 0 1,111 10-20-2021, 07:48 PM
آخرین ارسال: pishrotech

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان