امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عدالتِ پوشیده‌شده با سیاهی! | نقد و بررسی بازی Batman Arkham City
[تصویر:  nhx4f0v88kw7ilx629tw.jpg]

تاریک و روشن گرچه همیشه در تضاد‌اند اما گاهی قرارگیری آن‌ها در کنار هم می‌تواند چنان عنصر قدرتمندی پدید آورد که نگو و نپرس! ذهن آدمی همواره خلاق بوده، هست و خواهد بود؛ اما حال فرض کنید تاریکی و روشنی در کنار هم قرار گیرند و به عمق خلاقیت ذهن بشری تزریق شوند! نتیجه چه می‌شود؟! نتیجه اثری را از سوی سازندگانی خلق می‌کند که حسابی در دل جای می‌گیرد. اثری که منبع الهام آن، ذهن خلاق سازندگان است و تاریکی و روشنی به هسته‌ی آن تزریق شده است. بازی‌ای که در آن، احساسات گیمرها برانگیخته می‌شود و حس و حال جذابی به آن‌ها می‌دهد. Batman: Arkham City پس از مدت‌ها انتظارِ طرفداران سرانجام عرضه شد تا همراه خود چیزهای جدیدی بیاورد و در برابر رقبا خودنمایی کند؛ اما آیا این بازی واقعا توانسته انتظارات را برآورده کند؟ با من محمد رزم‌آرا از فروم گیمفا همراه شوید تا به بررسی این بازی بپردازیم و تمامی نکات بازی را زیر ذره‌بین ببریم.

---------------------------------------------------------------
نام: Batman Arkham City
سازندگان: Rocksteady Studio & Warner Bros. Games Montreal
تهیه‌کننده: DC Company
پلتفرم‌ها: PC، Xbox360، PS3
افتخارات: بهترین بازی اکشن - ماجرایی در نمایشگاه VGX 2011
تاریخ انتشار جهانی: 18 اکتبر 2011
---------------------------------------------------------------

زندگی در شهری که بیش‌تر جمعیت آن‌ را افراد شرور تشکیل می‌دهند چه حسی دارد؟ آیا مردم این شهر، رنگ آرامش را به‌خود می‌بینند؟ محوریت داستان کمیک‌های بتمن همیشه وجود یک شخصیت منفی در داستان و تلاش او برای بر هم زدن امنیت شهر و شکستن قانون بوده است. این‌جاست که جامعه و کشور به یک ابرقهرمان نیاز پیدا می‌کنند تا برای بازگرداندن ثبات و آرامش، از او کمک بگیرند. در این داستان شخصیت مثبت و ابرقهرمان‌ما فردی به‌نام «بتمن» است. داستان شامل شخصیت‌های منفی زیادی می‌شود که باید یک‌به‌یک آن‌ها را شکست دهیم و در این‌بین معمولاََ در طول ماموریت‌هایی که انجام می‌دهیم با آن‌ها روبرو خواهیم شد. شهری که داستان بازی در آن رخ می‌دهد، آرکهام نام دارد. نکته‌ی جالب در طول بازی این است که این شهر، هیچ‌وقت رنگ روشنایی به خود نمی‌بیند و تا انتهای بازی شاهد پس‌زمینه‌ای سیاه و تاریک هستیم؛ پس‌زمینه‌ای به خوبی حال و هوای شهر را بازگویی می‌کند. داستان بازی، تا حدودی از کمیک معروف Batman Arkham City که در جولای سال 2011 منتشر شد اقتباس شده است. با توجه به تجربه‌ی خیلی خوبی که از نسخه‌ی اول سه‌گانه‌ی آرکهام داشتیم، شاید تصور موفقیت این بازی، کمی دور از انتظار بود اما با چشم خود دیدیم که عناصر درگیرکننده‌ی بازی Batman:Arkham City چه رنگ و بویی به بازی بخشیده‌اند و چه زیبایی خاصی به آن داده‌اند. داستان، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای مدنظر یک بازی محسوب می‌شود، در واقع اگر ما شاهد یک بازی بدون خط داستانی مناسب باشیم، با بازی ناقصی رو‌به‌رو هستیم و خوشبختانه عنوان Batman:Arkham City نه‌تنها خط داستانی ناقصی نداشت، بلکه با خط داستانی درگیرکننده‌ی خود ما را مجذوب خود کرد و باعث شد چندین بار آن را تجربه کنیم. کنار هم قرارگرفتن ضدقهرمان‌های معروف دنیای کمیک بتمن، بازی را چندبرابر از گذشته جذاب‌تر کرده است.

[تصویر:  Rocksteady-Talks-About-Villains-and-Boss....jpg?w=600]
این مرد زندگی ما را از این رو به اون رو کرد..! تقریباََ حدود یک و نیم روز پای کشتن آن وقت صرف کردم!

البته علاوه‌ بر یک خط داستانی درگیر‌کننده، ماباید شاهد شخصیت‌پردازی مناسبی نیز باشیم که در واقع شخصیت پردازی خود نیز یکی از عناصر فاکتور داستان است که اگر وجود نداشته باشد، به داستان بازی ضربه خواهد خورد. خوشبختانه یکی از برگ‌برنده‌های Batman:Arkham City، اقتباس شخصیت‌های آن از روی کمیک‌های معروف بتمن است. بنابراین نمی‌شود از بخش شخصیت‌پردازی بازی ایرادی گرفت. موسیقی‌های حماسی و گوش‌نواز بازی که معمولاََ در صحنه‌های درگیری با باس‌فایت‌ها به اوج سرعت و ریتم خودشان می‌رسند، هرلحظه به هیجان بازی می‌افزایند و باعث می‌شوند که گیمر، هرلحظه بیش‌تر از لحظه‌ی قبل محو و مبهوت بازی شود. از نظر من اگر موسیقی در بازی وجود نداشت، ضربه‌ی بسیار بزرگی به‌بازی وارد می‌شد؛ چون همانطور که می‌دانید اگر یک فیلم یا یک بازی موسیقی مناسب با سبکش نداشته باشد، توانایی القای حس موردنظرش را به گیمر نخواهد داشت. صداگذاری بازی نیز به بهترین شکل ممکن در بازی کار‌گذاری شده است و صدای پاهای بتمن هنگام راه رفتن یا صدای برخورد قطرات ریز باران بر زمین، کاملاََ زیبا و بسیار طبیعی و جذاب هستند.
[تصویر:  Batman-Arkham-City-5.jpeg]
بابا بتمن! بابا خفاش! فهمیدیم از این جنگولک بازی‌ها بلدی!

وسعت بازی به نسبت نسخه‌ی قبلی حدود 5برابر بیش‌تر است و همه‌چیز را برای یک گشت و گذار طولانی در شهر فراهم می‌کند. این وسعت تاحدودی بازی را از یک فضای محدود به یک فضای باز تبدیل می‌کند. در Batman:Arkham City عنصر مبارزات بیش‌تر از هر عنصر دیگری حرف اول را در فاکتور گیم‌پلی می‌زند. یکی از قابلیت‌های جدید سیستم مبارزات، Counter دوضربه‌ای است که باعث خلق یک مبارزه زیباتر از همیشه شده است. بعضی از باس‌فایت‌های بازی از قدرت زیادی برخوردار نیستند و معمولاََ با چندضربه از بین می‌روند ولی کاملاََ برعکس اگر در محیطی بسته با تعدادی دشمن معمولی روبرو شوید، ممکن است به راحتی از آن‌ها شکست بخورید! بتمن، قابلیت‌های بسیار زیادی در بازی دارد. او با استفاده از گجت‌ها و آیتم‌هایی که به همراه دارد، می‌تواند هر ماموریت را ساده‌تر و حرفه‌ای تر از گذشته به پایان برساند.

[تصویر:  batman-arkham-city-Robin.jpg]

اگر این مردک نبود، الآن سیومون 0 درصد بود!

در بازی علاوه‌بر کنترل بتمن، کنترل کَت‌وُمَن را نیز بر عهده خواهید داشت که قابلیت‌های منحصربه‌فردی دارد. او می‌تواند با استفاده از دست‌های چسبان خود، به دیوار ساختمان‌ها بچسبد. او در بسیاری از مراحل (از جمله مراحلی که در آن ضدقهرمان‌هایی چون Poison Ivy و Riddler وجود دارد) کمک‌یارِ بتمن است و ادامه روند بازی را برای شما تسهیل می‌کند؛  از هرچیزی که بگذریم، دوبله‌ی بی‌نقص شخصیت بتمن، بسیار تاثیرگذار و درگیرکننده است. در دوبله‌ی بازی به‌جای شخصیت بتمن و بروس وین، Kevin Conroy صحبت می‌کند. همچنین از بازیگرانی مانند Nolan North نیز در دوبله‌ی بازی استفاده شده است که بسیار آن را زیباتر و تحت تاثیرگذارتر ساخته است. گیم‌پلی بازی در بخش مبارزاتی به هیچ وجه کلیشه‌ای نمی‌شود و هرلحظه شاهد حرکت آکروباتیک جدیدی از سوی بتمن خواهیم بود. معماهای Riddler نیز ببه جذابیت بازی افزوده‌اند؛ در بعضی از معماها آنقدر درگیر پیچیدگی و سختی آن می‌شوید که هدف اصلی بازی از یادتان می‌رود و تا آخر مجبور هستید همین معماها را حل کنید؛ اما در کل، این معماها، معماهای بسیار جذاب و زیبایی هستند که تجربه‌ی آن‌ها به‌هیچ وجه خسته‌تان نمی‌کند. گرافیک بازی نیز نسبت به نسخه‌ی قبلی بهبود زیادی پیدا کرده است. نورپردازی‌های زیبا، تکسچرهای طبیعی و ... همه و همه تنها بخشی از زیبایی گرافیک بازی هستند؛ اما نکته مهم اینجاست که زیبایی‌های گرافیک، به همینجا ختم می‌شود؛ در بعضی از مواقع شاهد باگ‌های عظیم و اعصاب‌خرد‌کن زیادی بودیم؛ به عنوان مثال زمانی که در حال فرود بر روی زمین بودم، در زمین فرو رفتم و این‌جا بود که مجبور شدم، دوباره از اول همه‌ی کارهایی را که انجام دادم، انجام بدهم.

[تصویر:  batman-arkham-city-mr-freeze-5.jpg]
اینجا بود که رفتم به مدت یک روز کامل فقط خوابیدم!

همانطور هم که ذکر شد، در این بازی قابلیت‌ها و آیتم‌های بتمن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و ادامه دادن بازی بدون آن‌ها غیرقابل تصور است. گجت‌های زیادی در این بازی وجود دارند و لیست مهم‌ترینِ آن‌ها به شرح زیر است:

Detective Mode:
Detective Mode، یا به زبان فارسی (حالت کارآگاهی) امکانی است که دید بتمن را به محیط کامل عوض می‌کند.
این ماد نسبت به نسخه‌ی قبلی فرق بسیاری نکرده و تنها قابلیت جدید آن گرفتن رد گلوله است، یعنی مکان‌هایی
که گلوله‌ به آن اصابت کرده است اسکن می‌شوند.

[تصویر:  1564655-arkham_asylum_detective_mode.jpg]

Explosive Gel:
Explosive Gel، یا به زبان فارسی (ژل منفجرکننده) معمولاََ روی مناطقی توسط بتمن ریخته می‌شود که قابلیت
تخریب داشته باشند. در طول بازی این امکان کمک بسیاری به شما خواهد کرد تا مراحل را به پایان برسانید.

[تصویر:  1297643.jpg]
Batrang:
Batrang، وسیله‌ای است که به راحتی با استفاده از آن می‌توان دشمنان را گیج کرد یا این‌که آن‌ها را از میان‌ برد.
همچنین برای بازکردن وسایل و یا مکان‌هایی که بسته هستند این وسیله می‌تواند برای شما حکم یک شبه‌کلید
را داشته باشد.

[تصویر:  httq_batman_batarang_letter_opener.jpg]

Granpel:
تفنگ قلاب انداز، یکی از وسایل کاربردی بتمن که در طول بازی کمک شایانی به او می‌کند. با استفاده از این وسیله
هم می‌شود از یک مکان به مکان دیگری به سرعت رفت و هم می‌شود دشمنان را از پای در آورد.
[تصویر:  batman_grapnel_prop_replica2.jpg]

نتیجه‌گیری:
Batman:Arkham City گرافیکی خیره‌کننده، داستانی زیبا، گیم‌پلی درگیر کننده و موسیقی‌ها و صداگذاری گوش‌نواز دارد؛ این بازی در کنار همه خوبی‌ها و بدی‌هایی که دارد، تا مدت‌ها در یاد و خاطره‌تان باقی خواهد ماند و زیبایی‌های آن را فراموش نخواهید کرد. Batman:Arkham City از مواردی نیز رنج می‌برد، اما هرچه که باشد، تجربه آن به شدت توصیه می‌شود. بازی را تهیه کنید و از ماجراجویی بتمن لذت ببرید.
[تصویر:  19f3utglboqgmvrnyl70.png]
پاسخ
سلام و درود به خدمت کاربر ماندگار عزیز و نویسنده پست(چقدر زیاد شد Eee)
واقعا مقاله کاملی هستش و اصلا نمیشه روش ایرادی گذاشت(خودم هنوز نخوندم S0 (2))
ولی از شوخی گذشته یه نگاهی به کل مقاله انداختم فقط یه مشکلی که دیدم جایی هست که عکس هارو گذاشتید یعنی بعضی هاشون رو وسط چین نکردید و رفت سمت چپ  113
واقعا عنوان فوق العاده ای هست  S0 (36) 113
پاسخ
(06-01-2016, 08:25 PM)Taylor For Ever نوشته است: سلام و درود به خدمت کاربر ماندگار عزیز و نویسنده پست(چقدر زیاد شد Eee)
واقعا مقاله کاملی هستش و اصلا نمیشه روش ایرادی گذاشت(خودم هنوز نخوندم S0 (2))
ولی از شوخی گذشته یه نگاهی به کل مقاله انداختم فقط یه مشکلی که دیدم جایی هست که عکس هارو گذاشتید یعنی بعضی هاشون رو وسط چین نکردید و رفت سمت چپ  113
واقعا عنوان فوق العاده ای هست  S0 (36) 113

سلام دوست عزیز، عکس ها رو چپ چین کردم به خاطر این که هر عکس مربوط به خود گجت باشه و خواننده یک وقت اشتباه نکنه.. ! :))
پاسخ
سلام و خسته نباشید خدمت محمد جان.

داشتم مقاله رو میخوندم که به نکته‌ی کوچیکی برخوردم S0 (2) 

زیر دومین عکس مقاله نوشتید
نقل‌قول: این مرد زندگی ما را از این رو به اون رو کرد..! تقریباََ حدود یک و نیم روز پای کشتن آن وقت صرف کردم!
در واقع بتمن هیچ یک از دشمنان خود رو نمیکشه (ولی تو بازی، جوری میزنه که فک میکنم طرف میمیره) S0 (2)  اونا رو همیشه دستگیر میکنه. شاید هم، بنده اشتباه میکنم شاید این یکی رو کشت ولی من دقیقا یادم نیست. S0 (44)
ببخشید ایراد ریزی گرفتم S0 (2) 

بازم خسته نباشید... S0 (24) S0 (74)
[تصویر:  Serv5.jpg]
Negan
پاسخ
مقاله زیبایی بود. 
واقعا این بازی یکی از بهترین هایی است که در طول عمر گیمریم بازی کردم. 
گیمپلی بازی واقعا زیبا و درگیر کننده ساخته شده.
داستان بازی هم عالی بود و یک غافلگیری بزرگ هم در پایان داشت. 
صداگذاری های شخصیت ها هم که حرف نداشت.
 [تصویر:  o4ty_hollywood_undead_as_an_anime_rock_b...9uovrt.jpg]

پاسخ
(06-01-2016, 09:36 PM)Yves Guillemot نوشته است: سلام و خسته نباشید خدمت محمد جان.

داشتم مقاله رو میخوندم که به نکته‌ی کوچیکی برخوردم S0 (2) 

زیر دومین عکس مقاله نوشتید
نقل‌قول: این مرد زندگی ما را از این رو به اون رو کرد..! تقریباََ حدود یک و نیم روز پای کشتن آن وقت صرف کردم!
در واقع بتمن هیچ یک از دشمنان خود رو نمیکشه (ولی تو بازی، جوری میزنه که فک میکنم طرف میمیره) S0 (2)  اونا رو همیشه دستگیر میکنه. شاید هم، بنده اشتباه میکنم شاید این یکی رو کشت ولی من دقیقا یادم نیست. S0 (44)
ببخشید ایراد ریزی گرفتم S0 (2) 

بازم خسته نباشید... S0 (24) S0 (74)

والله ما فک می‌کردیم می‌کشــه! Wall 
ضعف بیــناییـــه دیگــه، نمیــشه کـاریش کرد! S0 (5)
پاسخ
نمره این عنوان 10 از 10 ــه 
 متاش شده 96 از 42 نقد!!!حالا دیگه خودتون حساب کنین!!!!
یکی از سه بازی برتر منه!!
[تصویر:  gx0n_24980_qutote_its_all_part_of_the_plan.jpg]Its All Part Of A The Plan
پاسخ
(06-02-2016, 05:29 PM)pouriajoker نوشته است: نمره این عنوان 10 از 10 ــه 
 متاش شده 96 از 42 نقد!!!حالا دیگه خودتون حساب کنین!!!!
یکی از سه بازی برتر منه!!

1. نقـدی که بر بازی انجام شده طبق آخرین تجربه‌ی منـه! عناصر و فاکتـورها رو خیلی بادقت مورد بررسی قرار دادم، نتیجه حاصله این بود!

2. هر چیزی خوبی‌ها و بدی‌هایـی داره دوست من، نمیشه به یک عنوان به چشم یک طلای خالص نگاه کرد، چون همین چیزی که در معرض دید قرار داده ممکنه در دید یک انسان به چشم طلای خالص دیده بشه ولی اگر
روش آزمایش بشه، ممکن تقلبی از کار در بیاد! البته منظور من اصلاََ این نیست که این عنوان آب طلائه! ولی در برخی از عناصر ایرادهایی دیده می‌شده، نمی‌دونم اگر با دقت نگاه کرده باشید به Fightهای بازی، می بینید که
عملکرد قدرتی Boss Fightهـا خیلی کمتر از عملکرد قدرتی دشمنان معمولیه، نمی‌دونم حالا زیرذره‌بین قرار دادیدش یا نه.

3. حالا من نمی‌دونم، شاید ایرادهایی در مقاله دیده می‌شه که متوجه نشدم ولی کاملاََ مطالبی که نوشته شده در هنگام تجربه‌ی بـازی بوده.
پاسخ
ممنون داداش بابت مقاله.شهر ارخام  تو سریه خودش بهترین بوده واسه من.تا حالا شاید چهار پنج باری تا اخرش رفته باشم.گرچه هنوز توفیق بازی کردن ارخام نایت رو نداشتم ولی فکر نکنم لذتی که این داشت اونم برام داشته باشه.
[تصویر:  20151026111418_20.jpg]
پاسخ
خیلی خوب بود....
منتظر نقد و بررسی سایر بازی های بتمن هم هستیم ...ممنون
Wall
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نقد و بررسی بازی مافیا officialamir 1 1,790 05-10-2023, 04:01 PM
آخرین ارسال: برنا زرین
  بررسی بازی The Quarry : فیلم خوب، بازی معمولی علی امینی 0 958 06-14-2022, 03:46 PM
آخرین ارسال: علی امینی
  بررسی بازی Lego Star Wars: The Skywalker Saga ساسان گیمر 0 982 04-18-2022, 11:40 AM
آخرین ارسال: ساسان گیمر
  زنگ ورزش | نقد و بررسی FIFA 14 White Fang 23 7,903 02-28-2022, 03:36 PM
آخرین ارسال: alireza663
  نقد و بررسی گوشی سامسونگ a51 pishrotech 0 1,127 10-20-2021, 07:48 PM
آخرین ارسال: pishrotech

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان