امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مبارزات جهنمی:نقد و برسی بازی Mortal Kombat
[تصویر:  93127809196490410602.jpg]
بازی مورتال کمبتیکی از بازی های تاریخی و جذاب و قشنگ در سبک فایتینگ به حساب می آید. اولین بار دوبرنامه نویس به نام های Ed boon  و john tuobias طرح این بازی را باهم دادند.در سال1992 اولین قسمت از سری بازی مورتال کمبت منتشر شد. این بازی سرآغاز راه پرفراز و نشیبی است که این فرنچایز پیمود. خیلی از قابلیت های ریشه ای Mortal Kombat در این سری معرفی شد که بعضی از این قابلیت ها تا به حال هم در این سری مورد استفاده قرار می گیرد.قسمت اول،اولین بازی بود کهدرجه سنی بزرگسالان را دریافت کرد.دومینقسمت در سال 1993 منتشر شد عنوانی که توانست راه قسمت قبلی را دنبال کند و حتی از آن بهتر عمل کند.سال ها می گذشت و قسمت های متعدد از این بازی معرفی و در بازار عرضه می شد که هر کدام ویژگی ها و شخصیت های جدیدی را معرفی می کردند.سال 2006 رسید و قسمت جدیدی از سری بازی مورتال کمبت وارد بازار شد. قسمت جدید که mortal kombat :armagedoon نام داشت هفتمین قسمت از عنوان مورتال کمبت بود .در واقع این قسمت از نظر داستان آخرین قسمت از سری مورتال کمبت بود چرا که تمام شخصیت های مورتال کمبت در این قسمت حضور داشتند و این قسمت لقب شلوغ ترین مورتال کمبت تاریخ را گرفت.چند سال بعد اولین مورتال کمبت نسل هفتمی منتشر شد.قسمت جدید که mortal kombat vs DC نام داشت نتوانست آن طور که باید نظرات را جلب کند چرا که ذات دنیای مورتال کمبت پر از خشم است در صورتی که این قسمت به خاطر وجود شخصیت های دنیای DC کمی از خشم بازی کم کرد و همین باعث شد که طرفداران این سری بسیار ناراحت شوند.چند سال گذشت و قسمت جدیدی از مورتال کمبت معرفی شد ،قسمتی که می توانست دوباره دل طرفداران را بدست آورد و بر تعداد آ ها بی افزاید.قسمت جدید mortal kombat نام دارد و هیچ پسوندی ندارد . حال در این مقاله به برسی بازی mortal kombat  یعنی آخرین نسخه ای که از سری مورتال کمبت آمده می پردازم.آیا این قسمت انتظار ها را براورده کرده؟آیا به ریشه اصلی خود یعنی خشم بازگشته؟اگر می خواهید جواب سوالتان در مورد مورتال کمبت بگیرید متن زیر را بخوانید.
[تصویر:  57596763581763247081.jpg]
نام بازی : Mortal Kombat Komplete Edition

سازنده : NetherRealm Studios  و High Voltage Software

ناشر : .Warner Bros

سبک : مبارزه ای

پلتفرم : PC و PS3 و PSVita  و Xbox 360
سفر به آینده:
داستان بازی از دید Raiden محافظ زمین روایت می شود که قصد دارد اتفاقات را بعد از Armageddon تغییر دهد.داستان بازی از جایی شروع می شود که Raiden به وسیله نشان شیشه ای که دارد متوجه می شود که زندگی بشریت در خطر است .حال کسی که می خواهد بر دنیا حکومت کند کسی نیست جز Shao Kahn یعنی اصلی ترین دشمن Raiden .حال Raiden که خدای رعد و برق است از طرف خدایان باستان نماینده می شود که جلوی Shao Kahn را بگیرد . به همین دلیل از  Liu Kang که نماینده مبارزان معبد شائولین است و مبارزان Mortal Kombat کمک می گیرد تا جلوی Shao Khan را بگیرد.از نکات مثبتی که می توان در بخش داستانی نام برد این است که ؛ در بخش داستانی فقط با یک شخصیت بازی نمی کنیم بلکه چند مرحله ای یک بار شخصیت عوض می شود.به لطف سازندگان با انجام این کار علاوه بر این که با شخصیت ها آشنا می شویم ، می توانیم طرز مبارزه ی آن ها را نیز متوجه شویم.
بهترین بخش داستان شخصیت پردازی آن است که عاری از هر گونه مشکل است.چرا که تعداد شخصیت های این عنوان مناسب است و جای مانور دادن برای هر شخصیت زیاد است.
شخصیت پردازی عالی و بی نقص کاراکتر های بازی تبدیل به جذبه ای شده است تا بازیباز برای تجربه بخش داستانی لحظه شماری کند.

نبرد خونین:

گیم پلی از قسمت های هیجان انگیز این بازی به شمار می رود. این بازی دارای یک گیم پلی به مراتب خشن تر و خونین تر ازعنوان قبلی است(mortal kombat vs DC). می توان گفت که این نسخه در بخش گیم پلی به اصل خودش بازگشته است. مبارزه ها از سرعت خوبی برخوردار هستند و هیجان بسیار بالایی دارند.ظاهر بازی دوباره به اصل خود یعنی دو بعدی بودن برگشته (اگر به یاد داشته باشید در Mortal komabat vs DC سه بعدی بود).گیم پلی بازی نسبت به نسخه های پیشین دچار تحولات زیادی شده است.در قسمت پایین هر مبارزه برای هر مبارز نواری طراحی شده که این نوار به سه بخش تقسیم شده است.قسمت اول برای تقویت قدرت های هر شخصیت یا همکاری با شخصیت همراه درست شده.قسمت دوم که در بیشتر قسمت ها بود برای شکستن کمبوی حریف است.اما قسمت سوم یعنی قسمتی که برای اولین بار در سری مورتال کمبت آمده و از بین این سه قسمت اصلی ترین قسمت است X-RAY نام دارد . همانطور که از اسمش معلوم است بعد از پر شدن X-RAY ،با زدن یک دکمه نزدیک به نیمی از نوار سلامتی دشمن را خالی می کنید . پس از زدن X-RAY تصاویری بر رو تلویزیون ظاهر می شود،تصاویری که نشان دهنده ی خورد شدن استخوان های دشمن است دو نکته ناراحت کننده در مورد X-RAY وجود دارد؛1-جنبه ی بصری دارد (یعنی اگر با ermac ستون فقرات حریف را خورد کنید وی دو باره پا می شود و به مبارزه ادامه می دهد).2-برای هر شخصیت یک X-RAY وجود دارد (که البته انقدر این X-RAY ها هیجان دارند که مورد دوم قابل بخشش است).
از دیگر نکات جدیدی که به Mortal kombat اضافه شده است حالت دو نفره(دو نفر دشمن ،دو نفر یار).این حالت اجباری نیست یعنی می توانید بخش مبارزات را بصورت تک نفره به جلو ببرید و در صورت علاه می توانید یک یار همراه انتخاب کرده و منترل او را نیز در مبارزات بدست بگیرید.در صورتی که یک را همراه انتخاب کردید می توانید همکاری هایی در طول مبارزات با او داشته باشید که تمام این ها به هر چه بهتر شدن بازی کمک می کند.هر شخصیت در بازی دارای تعدادی لباس و تعدادی تمام کننده یا FINISH HIM/HER است که البته تمامی این لباس ها و تمام کننده ها در دسترس نمی باشد و باید آن هارا بخرید .برای این که بتوانید تمامی لباس ها و تمام کننده ها را داشته باشید باید پول داشته باشید. می توانید پول مورد نیاز خود را از راه های مختلف بدست آورید به طور مثال می توانید بخش داستانی را بروید یا به مبارزه به پردازید اما اگر از همه ی این ها خسته شده اید به شما پیشنهاد می کند سری به بخش Challenge Tower  بزنید . این بخش دارای 250 mini-game استو باعث باز شدن mini-game های جدیدی می شود از جمله mini-game ها می توان ؛ test your luck,test your might ,test your strike,test your sight را نام برد که هر کدام باعث افزایش درآمد شما می شوند.البته باید برای خرید قابلیت برای هر شخصیت به شکنجه گاه یا قبرستان بروید.اخرین بخش در مورد گیم پلی این است که نسخه ی PS3 شامل شخصیت Kratos از سری بازی God of war است که خالی از لطف نیست.
خوشبختانه بخش گیم پلی نکته منفی نداشت مگر خشونت زیاد که برای سنین پایین توصیه نمی شود.

[تصویر:  76717433029305835783.jpg]
خشم کریتوس!!!

[تصویر:  98753178345545259489.jpg]
یکی از مینی گیم های جالب بازی (test your luck)
[تصویر:  20073381076007244711.jpg]
این مبارزات توسط افراد حرفه ای انجام شده،انجام اینگونه مبارزات در خانه به هیچ وجه توصیه نمی شود
[تصویر:  35621041761429868927.png]

نمایی از قبرستان
نمایی از خشم

متاسفانه باید گفت که در قسمت گرافیک شاهد نکات منفی هستیم که البته این به این معنا نمی باشد که نکته ی مثبتی و جود ندارد .این نسخه از بازی با استفاده از موتور آنریل انجین ۳ ساخته شده است.کیفیت مراحل خوب است ولی در بعضی جاها شاهد کم کاری سازندگان هستیم.بسیاری از مراحل دارای بافت های ضعیف هستند و مانع جلوه کیفیت هنری بازی می شود.ولی در عین حال نور پردازی خوب و طراحی شخصیت عالی باعث شده که این ایرادات زیاد به چشم نیایند.
از دیگر نکات منفی در بخش گرافیک می توان به کات سین ها اشاره کرد.هر چه قدر که بخواهیم از نکات منفی دیگر چشم پوشی کنیم کات سین ها نمی گذارد.
NetherRealm اصلا توجهی به این قسمت نداشته اند و این ضعف وقتی بیشتر دیده می شود که این کات سین ها قابلیت رد شدن ندارند و حتما باید تا آخر تحملشان کرد .همچنین بهتر است به نما های دور در مراحل توجه نکنید چرا که اگر کسی باشید که به گرافیک علاقه دارد از این بازی زده خواهید شد.

صدای خرد شدن استخوان ها

خوشبختانه صداگذاری شخصیت ها توسط افراد قدیمی انجام شده وجز تعداد معدودی از شخصیت ها که صدا پیشه شان عوض شده بقیه شخصیت ها همان صدا پیشه اصلی خود را دارند.در واقع می توان گفت که نیمی از بار شخصیت پردازی کاراکتر های بازی بر دوش داستان بازی و نیمه دیگر بر روی صداگذاری و صدا پیشگی .افکت صوتی در بازی بسیار موئثر بوده و باعث ایجاد هیجان در بازیباز ها می شود و بیشتر سعی شده از افکت های قدیمی استفاده شود تا بازی به ریشه های خود باز گردد.همانطور که گفتم این افکت ها بیشتر برای ایجاد هیجان هستند؛از صدای مشت ها گرفته تا خرد شدن استخوان ها در حرکت X-RAY.
آهنگساز این نسخه هم Dean Grinsfelder  است که توانسته با قطعاتی سنگین  گرافیک و موسیقی بازی را بیشتر با هم هماهنگ کند و ترکیبی عالی از خشونت  را برای مخاطب به ارمغان بیاورد که شاید تا مدت ها در ذهن مخاطب بماند و می توان گفت کهبسیار هم در کار خود موفق بوده.

[تصویر:  57290665514634868071.jpg]مبارزه دو استوره
سخن آخر

این بازی برای تمام افرادی که از سبک مبارزه ای خوششان می آید مناسب فقط به شرطی که به سن قانونی رسیده باشند هم چنین اگر برای شما گرافیک خیلی مهم تر از گیم پلی است این عنوان پیشنهاد نمی شود

نکات مثبت:موسیقی های زیبا ،صدا گذاری بی نقص ،گیم پلی بسیار سرگرم کننده،داستان بی نقص،X-RAY!!
نکات منفی:کات سین ها

داستان:10/10
گیمپلی:9.5/10
گرافیک:9/10
موسیقی:9.5/10
نمره نهایی:9.5

در پایان از یکی از دوستان یعنی shadow boss تشکر می کنم

[تصویر:  5b7th9dl7afci0p5zblo.jpg]
پاسخ
عالی[img]/images/smi/new/clap.gif[/img]فقط یکم زیادی بهش نمره دادی[img]images/smi/s0 (93).gif[/img]

پاسخ
برای شروع خیلی خوبه[img]images/smi/s0 (62).gif[/img][img]images/smi/s0 (62).gif[/img][img]images/smi/s0 (62).gif[/img][img]images/smi/s0 (62).gif[/img][img]images/smi/s0 (62).gif[/img] ............ مطمئن باش که در آبنده بهتر از اینم میشه
منم مثله دوستمون فکر میکنم یکم زیاد نمره دادی[img]images/smi/s0 (5).gif[/img][img]images/smi/s0 (5).gif[/img][img]images/smi/s0 (5).gif[/img][img]images/smi/s0 (5).gif[/img]
نکته ی دیگه اینکه بعد از هر علامت نگارشی یه فاصله بزار:
غلط:((عاری از هر گونه مشکل است.چرا که تعداد ))
درست:((عاری از هر گونه مشکل است. چرا که تعداد ))
در کل عالی بود
[تصویر:  call-of-duty-modern-warfare-4251.jpg]
پاسخ
برای اولین مقالتون، خوب بودید عزیز.
در مقالات و کارهای بعدی تون موفق باشید [img]images/smi/s0 (24).gif[/img]
پاسخ
سلام دوست عزیز امیدوارم از انتقادهایی که می کنم نارحت نشی[img]images/smi/s0 (24).gif[/img]

باید بهت بگم که نقد توصیف کردن نیست، نقد نشون داد خوبی ها و بدی های یک بازیه(شما در بخش گرافیک نسبتا خوب کار کردید) که در این امر بیشتر باید نقاط ضعف رو بگی، به قول دوستان به بازی رحم نکن.

تیتر هات اصلا جالب نبود، مثلا می تونستی به جای مبارزات جهنمی یه تیتر جنجالی و جالب استفاده کنی مث به میدان نبرد خوش آمدید. یا تو بخش داستان، راستی فک کنم داستان بازی میره به گذشته تا آینده این تیتر براش خوب بود: سفر به گذشته، قسمت گیم پلی هم تیتر: بکش یا کشته شو بهتر بود، نمایی از خشم اصلا تیتر جالبی برای بخش گرافیک نیست، مثلا می تونستی از تیتر: به زیبایی یک جهنم استفاده کنی، بخش صدا گذاری هم میتونستی از تیتر ندایی از ته ججهنم استفاده کنی. ولی خب انتخاب با خودته هر چی خودت میخای برای مقالت انتخاب کن[img]images/smi/s0 (24).gif[/img]

همچنین نقدت پر از غلط املاییه سعی کن قبل از منتشر کردنش حداقل 2 بار بخونیش.

از ، ؛  ّ  َ  ُ  ِ  ٍ  ٌ  ً  که بهشون میگن علائم نگارشی اصلا استفاده نکردی، در ضمن فک کنم از نقطه خیلی خوشت میاد همینجوری فرت و فرت نقطه گذاشتی[img]images/smi/s0 (43).gif[/img]

همچنین اگر اولین نقدته باید بگم گل کاشتی[img]images/smi/s0 (74).gif[/img]

پاسخ
(05-07-2014, 08:21 PM)'Golden_Eagle' نوشته است: سلام دوست عزیز امیدوارم از انتقادهایی که می کنم نارحت نشی[img]images/smi/s0 (24).gif[/img]

باید بهت بگم که نقد توصیف کردن نیست، نقد نشون داد خوبی ها و بدی های یک بازیه(شما در بخش گرافیک نسبتا خوب کار کردید) که در این امر بیشتر باید نقاط ضعف رو بگی، به قول دوستان به بازی رحم نکن.

تیتر هات اصلا جالب نبود، مثلا می تونستی به جای مبارزات جهنمی یه تیتر جنجالی و جالب استفاده کنی مث به میدان نبرد خوش آمدید. یا تو بخش داستان، راستی فک کنم داستان بازی میره به گذشته تا آینده این تیتر براش خوب بود: سفر به گذشته، قسمت گیم پلی هم تیتر: بکش یا کشته شو بهتر بود، نمایی از خشم اصلا تیتر جالبی برای بخش گرافیک نیست، مثلا می تونستی از تیتر: به زیبایی یک جهنم استفاده کنی، بخش صدا گذاری هم میتونستی از تیتر ندایی از ته ججهنم استفاده کنی. ولی خب انتخاب با خودته هر چی خودت میخای برای مقالت انتخاب کن[img]images/smi/s0 (24).gif[/img]

همچنین نقدت پر از غلط املاییه سعی کن قبل از منتشر کردنش حداقل 2 بار بخونیش.

از ، ؛  ّ  َ  ُ  ِ  ٍ  ٌ  ً  که بهشون میگن علائم نگارشی اصلا استفاده نکردی، در ضمن فک کنم از نقطه خیلی خوشت میاد همینجوری فرت و فرت نقطه گذاشتی[img]images/smi/s0 (43).gif[/img]

همچنین اگر اولین نقدته باید بگم گل کاشتی[img]images/smi/s0 (74).gif[/img]

مرسی از نظرت [img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img]
ناراحت نمی شم چرا که اگه شما نظر ندی تو نقد بعدی دوباره این مشکلات رو تکرار میکنم
در مورد توصیف بازی هم باید بگم که تو ی چند تا از نقد ها که مل نویسنده های مبتدی بود دیدم که در یک بخش مانند گیم پلی کل گیم پلی رو توصیف کرده بودند 
باز هم مرسی از نظر[img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img]

(05-07-2014, 08:18 PM)'Danial Shaykhi' نوشته است: برای اولین مقالتون، خوب بودید عزیز.
در مقالات و کارهای بعدی تون موفق باشید [img]images/smi/s0 (24).gif[/img]

مرسی از نظر[img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img] ولی این اولین نقدم نبود

پاسخ
داداش من با پلی 3 که بازی کردم حالت 3 بعدی هم داشت که میحیط رو  3 بعدی می کرد
نسخه ی ایکس باکسو نمی دونم
[تصویر:  14773658334594348412.jpg]
پاسخ
(05-07-2014, 11:02 PM)'erfan78' نوشته است: داداش من با پلی 3 که بازی کردم حالت 3 بعدی هم داشت که میحیط رو  3 بعدی می کرد
نسخه ی ایکس باکسو نمی دونم

من خودمم با ps3 بازی کردم و منظورم از حالت سه بعدی ویدئو های 3 بعدی نیست منظورم محل بازی هست که فقط عقب و جلو می شه رفت

پاسخ
نمی دونم دلیلش چیه ولی هیچ وقت نتونستم ارتباط خواصی با این بازی بر قرار بکنم ! وقتی که کوچیک ترم بودن به دلیل خشم زیادش و شخصیت های خشن و درگیری های استخوان شکن می ترسیدم بازی نمی کردم به جاش تیکن بازی می کردم [img]images/smi/s0 (25).gif[/img]
                [تصویر:  b7obiqb22m40mxrq72ov.png]
اون که رفته دیگه هیچ وقت نمی یاد...  تا قیامت دلِ من گریه می خواد
ســــرنوشـــت  
چشاش کوره نمی بینه...
زخم خنجرش میمونه تو سینه
پاسخ
(05-07-2014, 11:36 PM)'captain' نوشته است: نمی دونم دلیلش چیه ولی هیچ وقت نتونستم ارتباط خواصی با این بازی بر قرار بکنم ! وقتی که کوچیک ترم بودن به دلیل خشم زیادش و شخصیت های خشن و درگیری های استخوان شکن می ترسیدم بازی نمی کردم به جاش تیکن بازی می کردم [img]images/smi/s0 (25).gif[/img]

برعکس فکر کنم یکی از بازی هایی بود که نه تنها من بلکه خیلیا دیگه با این بازی زندگی کردن...میخوام بدونم کدوم بازی رو میتونید پیدا کنید که یک چنین شخصیت پردازی قوی داشته باشه؟؟؟؟؟؟ شخصیت هایی که در مورد هر کدومشون میشه یه مقاله نوشت...شخصیت هایی که میشه جای هرکدومشون زندگی کرد .شخصیت هایی که میتونن حتی با سایر قهرمان های فانتزی مثله  مرد عنکبوتی و سوپر من رقابت کنن.....فکر نکنم گیمری تو دنیا وجود داشته باشه که این سری بازی ها رو بازی نکرده باشه(از زمان کنسول خدابیامرز سگا بگیر تا الان).....با وجود اینکه بیشتر از 20 سال از انتشار نسخه ی اول  بازی میگذره هنوز واسه علاقه مندان به مورتال و سبک فایتینگ قدیمی نشده و هیچ وقت خسته کننده نیست.........

و نکته ی دیگه اینکه بخش آخر صحبتاتون درسته ؛ اگر به رده بندی سنی توجه نشه این بازی خشونت بسیار زیادی داره و همچنین میتونه صدمات غیر قابل جبرانی داشته باشه 

[تصویر:  call-of-duty-modern-warfare-4251.jpg]
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بررسی بازی The Quarry : فیلم خوب، بازی معمولی علی امینی 0 959 06-14-2022, 03:46 PM
آخرین ارسال: علی امینی
  زمین بازی خدایان،نقد بازی INJUSTICE GODS AMONG US Funny Man 29 13,691 11-28-2020, 06:39 AM
آخرین ارسال: saeid15
  دنیای خمیری (نقدی کوتاه از بازی بیاد ماندنی neverhood)+دانلود بازی ALAN PAYNE 14 9,151 04-11-2020, 02:31 PM
آخرین ارسال: peyman_eun
  عشق فداکاری تغییر ، نقد و برسی بازی Brothers A Tale Of Two Sons kaladin 3 2,271 10-04-2019, 03:53 PM
آخرین ارسال: kaladin
  نقد و برسی بازی NFS:Payback (آقایِ کُدی گونه) mr_code 9 2,624 12-29-2017, 12:41 PM
آخرین ارسال: mr_code

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان