امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نقد و بررسی FarCry 2
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام به همه ی گیمران عزیز عصرتون بخیر این اولین نقدی است که بنده نوشتم اگر خوشتون آمد بازم مینویسم.

اگر غلط املایی دیدید ببخشید.

بعضی جاها که به زبان محاوره نوشتم ببخشید تند تند می نوشتم اونجوری شد.

امیدوارم لذت ببرید.

___________________________________________________________________________________

[تصویر:  Far-Cry-2-cover-art.jpg]

فارکرای 2

توسعه دهنده : یوبی سافت مونترال

ناشر : یوبی سافت

طراح : پی یر ریوست

موتور ساخت : موتور دنیا

پلتفرم ها : مایکروسافت ویندوز، پلی استیشن 3، ایکس باکس 360

تاریخ های  انتشار : 21 در آمریکای شمالی و 23  در اروپا و 24 اکتبر در استرالیا 2008

سبک : اکشن ، تیر اندازی اول شخص

حالت های بازی : تک نفره و چند نفره

مقدمه

این بازی در 21 اکتبر در آمریکای شمالی و 23 اکتبر در اروپا و 24 اکتبر دراسترالیا منتشر شد.

نسخه اول بازی فارکرای توسط کرایتک ساخته شده بود که موفقیت های چشمگیری هم به همراه داشت .

اما نسخه دوم توسط یوبیسافت مونترال ساخته شده بود و کرایتک هیچ دخالتی در ساختش نداشت.

نگفته نماند هر یک از نسخه های بازی داستان منحصر به فردی دارند و از لحاظ داستانی به هم مرتبط

نمی شوند.

داستان

داستان این بازی در سال 2020 در قاره ی آفریقا به وقوع می پیوندد،البته در بازی ذکر نمی شود که شما

در چه کشوری هستید.در ابتدای شروع بازی شما باید از بین 9 شخصیت مرد یکی را به دلخواه انتخاب

کنید.این پیش زمینه ها هیچ تغییری در داستان بازی ایجاد نمی کنند، فقط این شخصیت ها خصوصیت های

بدنی مختلفی دارند، مثلا یکی از آن شخصیت ها دارای جثه کوچک و لاغر اندام است که باعث می شود

مسافت بیش تری را بدون خسته شدن بدود یا یکی دیگر از شخصیت ها دارای جثه بزرگتری بوده و

دیرتر ( ناک اوت ) و زودتر خسته می شود.

اسم این شخصیت ها به تریب در ابتدا ی بازی :

Marty Alencar - Warren Clyde - Josip Idromeno - Paul Ference

Quarbani Singh - Andre Hyppolite - Hakim

Echebbi - Frank Bilders - Xianyong Bai

هدف شما در قاره ی آفریقا ، در این بازی این است که دنبال فردی به نام The Jackal

بگردید و او را متوقف کنید زیرا در این بازی دو گروه به نام های

UFLL  و  APR

مشغول به فعالیت هستند و بر سر منافع الماسی با یکدیگر دچار رقابت شده اند و

The Jackal

به هر دوی این گروه اسلحه می فروشد و با این کارش باعث می شود که جنگ بین آن ها همیشه ادامه

داشته باشد...در این بازی برخلافه نسخه قبل ساخته کرایتک ، زامبی وهیولا وجود ندارد و شما هستید و جنگل و

تپه و صخره وانسان های معمولی و قطعا یک محیط واقعی .

گرافیک

موتور گرافیکی در این بازی باعث شده تا سازنده ها محیطی خلق کنند که گیمر ها در ان زمان نظیرش را

ندیده بودند.در این موتور نور پردازی و سایه ها خیلی خوب کار شده اند .سازندگان بازی همه چیز

(کویر و جنگل ودشت و...) را که افریقا دارد رادر بازی به خوبی طراحی کرده اند

(جنگل های انبوه،جنگل های ساوان،کویر،جنگل های مه گرفته ودریاچه های زیبا و...)

سازندگان یک قسمت را از همه چیز بهتر طراحی کرده اند آن هم آتش بله آتش بزن و خاکستر کن...!!!

شما با آتش زدن یک جنگل در عرض پنج دقیقه همه چیز را با خاک یکسان خواهید کرد.

[تصویر:  -Copy-Copy-_13b0a.png]

انفجار های بازی درحد متوسط و قابل قبولی طراحی شده اندو تقریبا نصفی از وسایل بازی تخریب پذیر اند

تخریب پذیری نه در حد بتلفیلد بلکه در حد متوسط مثلا وقتی که یک

نارنجک را به داخل کلبه ی چوبی می اندازید مشاهده خواهید کرد که چطور

تکه های کلبه ی چوبی به این سو و آن سو پرتاب خواهند شد.

یا مثلا سه تا عدد ماشین رو درکنار یکدیگر قرار بدهید و با یک آر پی جی کارشان را بسازید و از تماشای

انفجار زیبا لذت ببرید...

همه ی منابع نوری بازی مانند نور خورشید ولامپ ها و نور آتش بسیار به واقعیت نزدیکترند به شرطی

که تنظیمات گرافیکی در اولترا های باشند. همانطور که گفته شد همه چیز به واقعیت نزدیک اند مثلا وقتی که شما در جنگل

هستید هنگام وزیدن باد مشاهده خواهیدکرد که چطور سایه ی درختان همگام با ان ها تکان میخورند.

چهره های شخصیت های بازی (دشمنان و انسان های که برای آن ها کارمی کنید) به خوبی طراحی

شده اند وجزئیات خوبی دارند.ولی تنوع دشمنان و ان پی سی ها به

بیش تر از ده نفر نمی رسد وتقریبا بیش تر دشمنان شبیه یکدیگرند.

حیواناتی هم مانند گورخر و بز و گراز و پرندگان هم در بازی وجود دارند و بسیار واقعی طراحی شده اند

ولی در بازی تنوع حیوانات دیده نمی شود.

مه هم در بسیاری از مناطق بازی مانند در وسط جنگل ها یا در کنار رودهایی که جنگل وجود دارد و در

اوایل صبح وطلوع خورشیددیده می شود.

ایمیشین دشمنان بازی هم بسیار عالی طراحی شده اند مثلا وقتی گلوله به جاهای مختلف بدنشان اصابت

کند آن ها هم انیمیشن های مختلفی نشان میدهند.

یکی دیگر از قسمت های موتور گرافیکی این است که وقتی گلوله ای به بدن دشمن اصابت میکند جای آن

روی بدنشان میماند.یا وقتی که دمیج شما از خط قرمز کمتر بشه با زدن دکمه ی ایچ شخصیت بازی به صورت خودکار

وتصادفی گلوله رو از بدنش درمیاره،مثلا وقتی که از بلندی بیافتید پای شخصیت بازی از جا درمیاد و

بازدن دکمه ی ایچ پاش رو جامیندازه و خیلی انمیشن های جالب دیگر.

[تصویر:  -Copy-Copy-.png]

صداگذاری

موسیقی بازی هم به نحو احسن خوب کار شده مثلا در هنگام درگیری ها و قسمت های هیجان انگیز

موسیقی حالت تند و تم آفریقایی پیدا میکند.

صدای ان پی سی ها بسیار جذاب هستند وصدای شخصیت های کلیدی به قیافه هاشان میخورد.

وقتی که شما در وسط درگیری فرار میکنید و پشت یک درختی قایم میشوید ان پی سی ها دیالوگ هایی به

یکدیگر ردوبدل می کنند.مثلا می گویند دنبالش بگردید،یا با من بیاید،کجا رفت،هنگامی که یکی از

دشمنان شما را میبیند اون یکی دوستاش رو هم با لحنی جذاب صدا میکند ومی گوید بیاید،بیاید دشمن اینجاست.

صدای انفجار های بازی بسیار زیبا هستند،صدای انفجار ها ازدور دلنشین ومبهم هستندواز نزدیک مانند

واقیت بلند وگوش خراش هستند.در جنگل صدای انواع موجدات شنیده می شود به خصوص در سکوت

شب صدای آتش در کنار کلبه ها و باصدای موجودات

آمیخته می شود وبسیار حس لذت بخشی به انسان القا می کند.

صدای وزش باد وصدای اتوموبیل ها هم در حد متوسط رو به بالا کارشده ویک گیمر راراضی می کند.

در یک کلام خلاصه در بخش صدا گذاری عالی کار کرده است.

اندازه ی نقشه ی بازی را در زیر می بینید

[تصویر:  -Copy-Copy-_9a18d.png]

گیم پلی

این بازی در گیم پلی حرفی برای گفتن باقی نمی گذارد.این بازی روی هم رفته 35 الی 40 ساعت گیم پلی

داردکه درماموریت های اصلی وفرعی خلاصه می شودالبته بازی در ساعت های اولیه کمی شما را

خسته خواهد کرد اما وقتی که تمام سلاح ها را آزادکردید وبه اواسط بازی

که رسیدید طعم بازی اکشن را حس خواهید کرد.

این بازی کمی هم چاشنی مخفی کارانه دارد مثلا می توانید با کلت یا اسنایپر به آرامی نزدیک دشمن شوید

ویکی یکی آن هارا ازبین ببرید یا می توانید با وجود سلاح شاتگان با هدشات کردن لذت ببرید یا میتوانید

با آر پی جی و نارنجک انداز دشمنان وسکونت گاهای آن هارا با خاک یکسان کنید.

بیش تر ماموریت های فرعی بازی کسل کننده می باشد اما با انجام دادن این مراحل سلاح های خود را

آزادمی کنید.در بخش گیم پلی تنوع سلاح ها حرف اول را می زنند و بیش از بیست نوع سلاح در بازی وجود دارد

مانند انواع کلت انواع سلاح های دودزا انواع نارنجک انداز انواع اسنایپر و...

که می تواند گیمر ها را راضی نگه دارد.وسایل نقلیه هم متنوع بوده

انواع جیپ انواع قایق وانواع ماشین های نظامی وکایت و انواع موتور

چهارچرخ وجوددارد.در بازی مکانی وجود دارد که شما می توانید به آن جا بروید وبا اتوبوس ها به هرجای نقشه

که ترمینال وجود داردبروید.در بازی الماس های پنهان شده اند که می توانید آن ها را پیدا کنیدوبا آن ها سلاح بخرید.

شما می توانید کلبه هایی را آزادکنید ودرآن بازی خود را سیو کنید وبا تنظیم کردن ساعت بازی خود را

در هر ساعتی از شبانه روزکه می خواهید انجام دهید.

هوش مصنوعی دشمنان هم بسیار بالاست و عکس العمل های طبیعی از خودبروز می دهند.

هنگامی که شما یک دشمن رو مورد اصابت گلوله قرار دهید وهنگامی که او زمین می افتد دوست او با

بررسی محیط می آید واو راکول می کند و به جای امنی میبرد یا هنگامی که دشمنی رو زمین افتاده

وهنوز نیمه جان است کلت خودرادرمی آورد وبا آن شما را مورد اصابت قرارمی دهد.شما با

انجام دادن برخی از مراحل جانبی واصلی با اشخاصی

دوست میشوید،اگر شما درحال کشته شدن باشید آن

ها می آیند وشما را کول می کنند وبه جای امنی میبرند.

هنگامی که شما درحال فرارکردن با اتوموبیل باشید آن ها شما را با تفنگ ماشینشان به رگبار می بندند.

در زیر هوش مصنوعی دشمن را می بینید که درحالت نیمه جان به من شلیک می کند.

[تصویر:  -می-کند-Copy-Copy-_7fece.png]

سخن پایانی

من به شخصه در این بازی خارق العاده نقصی ندیدم و لذت بردم هنوزم که هنوزه برای بار چهارم تمامش

کردم.نمرات بازی رو هم واگذار میکنم به شما.اگر از این نقد خوشتان آمد باشد تا بازی دیگری را هم برایتان مینویسم.
ناخدایی خسته در تسخیر طوفانم رفیق
در دل دریا اسیر مکر شیطانم رفیق
صخره ای هستم که سیلی میخورم از دست موج
امپراطوری غم از دست یارانم رفیق
کاش هرگز دل نمی بستم به مرجانهای آب
طعمه ای در کام خشک نارفیقانم رفیق
پاسخ
داداش خیلی هم عالی!!
یکم از علایم نگارشی مانند کاما استفاده کن که خواننده راحت تر مطلب رو درک کن!!!
غلط املایی ها هم که دیگه خودت گفته بودی!!! ولی در آینده سعی کن غلط املایی کمتر داشته باشی!!
عالی
منتظرت هستم!!
ادامه بده
موفق باشی ;)
پاسخ
عالی بود آفرین :D
پاسخ
(03-12-2015, 07:17 PM)محمد امین 78 نوشته است: داداش خیلی هم عالی!!
یکم از علایم نگارشی مانند کاما استفاده کن که خواننده راحت تر مطلب رو درک کن!!!
غلط املایی ها هم که دیگه خودت گفته بودی!!! ولی در آینده سعی کن غلط املایی کمتر داشته باشی!!
عالی
منتظرت هستم!!
ادامه بده
موفق باشی ;)

دستت درد نکنه بابت خوندن ونظر دادن حتما دقت می کنم در آینده :heart:

(03-12-2015, 07:17 PM)mahdikafshgar نوشته است: عالی بود آفرین :D

ممنون :heart: داداش
پاسخ
دوست دارید نقد بعدی کدوم یک از بازیهای زیر باشه

Dead space 1

2

Max payne 1
پاسخ
(03-12-2015, 08:37 PM)FARCRYFORGTA نوشته است: دوست دارید نقد بعدی کدوم یک از بازیهای زیر باشه

Dead space 1

2

Max payne 1
 رو بذار 3 Max payne
پاسخ
داداش یه هفته وقت بده بازیش کنم میذارمش
پاسخ
من در حدی نیستم که از کسی انتقاد کنم ولی مشکلات زیادی داره نقد
1- اول این که بهتره شرکت سازنده، استودیو سازنده، ناشر، موتور و ..... رو به زبان انگلیسی بنویسی و فارسی ننویسی.
2- متن یکم بهم ریخته است و زیاد شکلش جالب نیست و همین اول کار باعث می شه خواننده بی خیال خوندن نقد بشه
3- کم ترین حالت نقد 1500 کلمه است، البته درسته کیفیت مهمه و کمیت زیاد مهم نیست ولی برای یه بازی مثل فارکرای این تعداد کلمه کمه، هنر نویسنده ی واقعی اینکه هر چرت و پرتی سر هم کنه و بنویس- بهتره که یکم پیاز داغش رو زیاد کنی و موضوعات رو کشش بدی.
4- غلط املایی هم در حد باگ های یونیتی است مثل: اتوموبیل و ....
5- علائم نگارشی که اصلا رعایت نشده
6- فاصله گذاری بین کلمات وجود نداره( 50 درصد فاصله داره، 50 درصد فاصله نداره!)

از نظر محتوا خوب بود و مشکل خاصی نبود.
بهتر یکم بیش تر وقت بزارین تا نقد های قوی تر و بهتری بنویسید.
موفق باشید
پاسخ
داداش از سری دید اسپیس خوشت نمیاد ؟

(03-12-2015, 09:06 PM)sir x نوشته است: من در حدی نیستم که از کسی انتقاد کنم ولی مشکلات زیادی داره نقد
1- اول این که بهتره شرکت سازنده، استودیو سازنده، ناشر، موتور و ..... رو به زبان انگلیسی بنویسی و فارسی ننویسی.
2- متن یکم بهم ریخته است و زیاد شکلش جالب نیست و همین اول کار باعث می شه خواننده بی خیال خوندن نقد بشه
3- کم ترین حالت نقد 1500 کلمه است، البته درسته کیفیت مهمه و کمیت زیاد مهم نیست ولی برای یه بازی مثل فارکرای این تعداد کلمه کمه، هنر نویسنده ی واقعی اینکه هر چرت و پرتی سر هم کنه و بنویس- بهتره که یکم پیاز داغش رو زیاد کنی و موضوعات رو کشش بدی.

موفق باشید

باشه داداش دستت درنکنه خوندی اول کاری ناامیدشدم دیگه نمیتویسم اون از اون تاپیکه داستان ها که دو بار بسته شد اینم ازاین ممنون که نظرداددی دیگه نمینویسم
پاسخ
(03-12-2015, 09:06 PM)FARCRYFORGTA نوشته است: داداش از سری دید اسپیس خوشت نمیاد ؟

(03-12-2015, 09:06 PM)sir x نوشته است: من در حدی نیستم که از کسی انتقاد کنم ولی مشکلات زیادی داره نقد

موفق باشید

باشه داداش دستت درنکنه خوندی اول کاری ناامیدشدم دیگه نمیتویسم اون از اون تاپیکه داستان ها که دو بار بسته شد اینم ازاین ممنون که نظرداددی دیگه نمینویسم

داداش گلم 
ایشون اشکالات نقد رو گفتن که در دفعات بعدی یک نقد کامل تر ارائه بدی و بر روی مشکلات کار کنی
منظورشون این نبود که کلا ننویسی!!
ادامه بده و بنویس فقط به مشکلات هم توجه کن!!
نقد اول بوده بالاخره
 همه که از همون اول نویسنده و مقاله نویس نمیشن که!!
کم کم مشکلات رو کم کن و نقد های عالی ارائه بده
نا امید هم نشو
منتظر دیگر نقد هات هستم!!!
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نقد و بررسی بازی مافیا officialamir 1 1,793 05-10-2023, 04:01 PM
آخرین ارسال: برنا زرین
  بررسی بازی The Quarry : فیلم خوب، بازی معمولی علی امینی 0 958 06-14-2022, 03:46 PM
آخرین ارسال: علی امینی
  بررسی بازی Lego Star Wars: The Skywalker Saga ساسان گیمر 0 982 04-18-2022, 11:40 AM
آخرین ارسال: ساسان گیمر
  زنگ ورزش | نقد و بررسی FIFA 14 White Fang 23 7,905 02-28-2022, 03:36 PM
آخرین ارسال: alireza663
  نقد و بررسی گوشی سامسونگ a51 pishrotech 0 1,127 10-20-2021, 07:48 PM
آخرین ارسال: pishrotech

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان