امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش تعمیرات پلی استیشن (PlayStation)
#1
پلی استیشن از کنسول‌های بازی ویدئویی است که از نظر گرافیکی جایگاه محکمی را برای خود فراهم کرده است. با داشتن امکانات چندرسانه‌ای مختلف نظیر گالری تصاویر، ویرایشگر ویدئو، پخش کننده آهنگ در فرمت‌های مختلف و همچنین پشتیبانی از دیسک بلوری، توانست طیف وسیعی از کاربران با نیازهای مختلف را به سمت خود جلب کند.
 
تضعیف لنز مشکلی که به احتمال 99% برای تمام گیم خورهای حرفه ای پیش میاد. اگر دستگاه شما بازیهای DVD را براحتی می خواند ولی cd را نه یا بر عکس. اگر دستگاه شما هیچ بازی را نمی خواند اما می تونید با ان فیلم نگاه کنید . اگر هیچ cd یا DVD در 
دستگاه شما بروز نمی یابد. اگر ارور پلیز اینسرت را دریافت می کنید. اگر لود بازی بسختی، طولانی شده و یا توانایی لود بازی را نداشته و ارور می دهد به احتمال 99% چشم دسنگاه شما معیوب است.
 آموزش قطعه شناسی و روش تعمیر لنز پلی استیشن
پولی لنز:
پولی لنز مکان نگه دارنده سی دی و متحرکه موتور چرخش سی دی میباشد. که از لحاظ فیزیکی از 4 قسمت تشکیل شده است:
1- صفحه ی دایره ی نگه دارنده که از جنس پلاستیک خشک فشرده شده است و بسیار حساس است و میبایست در هنگام تعویض و تنظیم ارتفاع آن نهایت دقت را کرد. سه سوراخ برروی این صفحه قرار دارد که در زمان تعویض موتور چرخش سی دی استفاده میشود .بدون اینکه احتیاج به در آوردن پولی لنز باشید به اینصورت که سوراخ ها را یکی یکی روبروی پیچ موتور چرخش سی دی قرار داده و آنگاه بوسیله پیچ گوشتی چهارسو ساعتی آن را باز کنید.
2- سه عدد ساچمه نگه دارنده سی دی که سی دی به راحتی در مکان مورد نظر قرار گیرد.
3- واشر پلاستیکی با قدرت کشسانی متوسط، که باعث میشود ساچمه ها پولی در هنگام جا گذاشتن سی دی به عقب و جلو حرکت کنند و سی دی به شکل خاصی قفل و نگه داشته شود.
4- محفظه پلاستیکی ، نگه دارنده اصلی سی دی که در درون خود واشر پلاستیکی و ساچمه ها را نگه داشته است.
بیشترین عیبی که پولی لنز برمی دارد شکستگی صفحه ی نگه دارنده و در آمدن و افتادن ساچمه و گشاد شدن شیار مخصوص محور موتور چرخش سی دی که با استفاده از چسب قطره ای قابل تعمیر است و یا خم برداشتن صفحه ی نگه دارنده که باعث نا منظم چرخیدن  و در اصطلاح تاب برداشتن میشود و یا باعث جدا شدن کلی محفظه نگه دارنده اصلی سی دی میشود.
چرخدنده استوانه ای:
چرخدنده استوانه ای بر روی موتوری کوچک (آرمیچر) که در زیر برد لنز و در کنار چرخدنده ها است، قرار دارد .عمل اصلی این چرخدنده انتقال نیرو چرخشی موتور به تمامی چرخدنده های دیگر است.این دنده های این چرخدنده نیز بسیار دچار مشکل خردگی و شکستگی میشوند ، لازم است در زمان سرویس لنز حتمآ این چرخدنده چک شود و شما می توانید برای سرویس این چرخدنده بدون خارج کردن آن بوسیله یک عدد مسواک از پشت برد لنز اقدام به تمیز کردن آن بکنید.
 چرخدنده دوبل یک و دو:
همانطور که از اسم این چرخدنده پیداست دوبل به معنایی دوتا یعنی دو چرخدنده به روی یکدیگر قرار دارد. اینگونه چرخدنده ها به ندرت دچار مشکل میشوند  و اگر هم دچار مشکلی شوند همانند چرخدنده مرکزی دچار شکستگی و یا خردگی دنده ها میشوند، نکته بسیار مهم در هنگام سرویس لنز این است که حتمآ این دو چرخدنده را از برد لنز خارج کرده و در الکل و یا مایع فندک قرار داده تا جرم هایی که در لابه لای دنده ها مانده اند پاک شوند، در صورت دردسترس نبودن الکل یا مایع فندک شما بوسیله ی یک عدد مسواک می توانید لابه لای دندها را تمیز کنید و تمام چرخدنده ها را مجددآ نصب کنید، گریس مخصوص چرخدنده کمک میکند تا بسهولت با یکدیگر درگیر و بچرخند.برای خارج کردن این چرخدنده ها فقط کافیست که چرخدنده مرکزی را خارج بسازید.
مکان نگهدارنده این چرخدنده شامل یک قطعه ی پلاستیکی است که بصورت یک پایه عمودی در شکاف چرخدنده دوبل 1 قرار میگرد.
پایه نگهدارنده پلاستیکی متحرک چرخدنده دوبل یک:
از آنجایی که وظیفه ی چرخدنده دوبل 1 دریافت نیروی چرخش از چرخدنده دوبل 2 به خود و انتقال آن به چرخدنده مرکزی است، در صورت ثابت بودن دچار مشکلات فراوانی میشد، به همین علت برای متحرک بودن این چرخدنده از یک فنر فلزی ساده به شکل یک خط راست استفاده شده است که هنگام خارج کردن چرخدنده دوبل 1 آن را به صراحت مشاهده خواهید کرد.
چرخدنده شانه ای:
خوردگی و شکستگی دنده ها بیشترین مشکلی است که برای این چرخدنده پیش می اید. زمانی که سی دی بازی درون دستگاه قرار داده میشود. لنز مرحله آرم زرد سونی و مرحله لوگ پلی(سیاه رنگ) به راحتی اجراء میشود ولی وقتی  دستگاه میخواهد بازی را اجراء کند با یک صدا ناهنجار چشمی درون لنز به اول بازی برمیگردد. به این چرخدنده و چرخدنده متحرکی که این چرخدنده (چرخدنده شانه ای) را به جلو می راند، توجه کنید که خردگی و شکستگی در آن وجود نداشته باشد.
 چرخدنده مرکزی :
این چرخدنده متحرک شانه ای نامیده میشود، این چرخدنده اولین چرخدنده دایره ای و دومین چرخدنده ای است که هنگام خارج کردن قطعات لنز میباشد وظیفه این چرخدنده انتقال قدرت چرخشی از چرخدنده دوبل1 به خود و انتقال آن به چرخدنده شانه ای  است که عمل حرکت به جلو و عقب جابجا شدن را به چرخدنده شانه ای لنز میدهد.
موتور(آرمیچر) چرخش سی دی:
این موتور مکان قرار گرفتن پولی لنز میباشد و با ولتاژ کم 9/5 ولت کار میکند اکثر این موتورها ساخت کشور چین است.
  
آموزش عیب یابی و روش تعمیر کنسول پلی استیشن
بخش برد اصلی یکی از حساسترین بخش های کنسول پلی استیشن است، زیرا تمامی قطعات SMF و SMD  هستند و حساسیت خاصی را در تعویض آنها می بایست بکار برد و توصیه می شود برای تعمیر برد اصلی به یک کاردان فنی تعمیرات پلی استیشن مراجعه کرد. سوختن فیوزهای   SMFاز اولین و بیشترین عیب های کنسول پلی استیشن به شمار می آیند. هر یک از فیوزها از قسمت خاصی محافظت میکنند.
 
عیب های که در اثر سوختن هریک از فیوزها بوجود می آید:
PS601 (#20)      آرم و لوگ سونی مشاهده میشود ولی پولی لنز چرخشی نخواهد داشت.
PS602 (#20)      هیچ پاسخی از پورت های ورودی و خروجی کنسول دریافت نمیشود.
PS603 (#20)     هیچ عملیاتی در روی تصویر مشاهده نمیشود و پولی لنز نیز چرخشی نخواهد داشت.
PS605 (#15)     قسمت برد کنترولر دسته ها و موموری کارت غیرفعال میشوند.
PS604 (#50)     صفحه نمایش سیاه و پولی لنز نیز چرخشی نخواهد داشت.
برای تعویض فیوز معیوب با استفاده از هویه سشواری، از بالای قطعه با دقت حرارت داده تا شل شود و بوسیله پنس یا  انبردم باریک قطعه ی معیوب را از مدار خارج کرد.
آی سی  بایوس (Bios) که تراشه ای است که اطلاعات و داده های کارخانه در آن ذخیره شده است و مربوط به لوگ و کلآ نمایش آیتم های ابتدای روشن شدن کنسول پلی استیشن میباشد.اگرنمایش تصویر کنسول شما صفحه ی سیاه رنگ بود (در بعضی از مواقع صدا هست ولی تصویر سیاه است) پس از تست فیوز PS604 که با مقدار 50#مشخص شده است، اگر سالم بود و دیگر قطعاتی را که در مطالب زیر اشاره کرده ایم و مربوط به سیاه بودن صفحه نمایش، شما میبایست در مرحله آخر به معیوب بودن این آی سی شک و اقدام به تعویض آن کنید.
این تراشه بدلیل ذخیره داده های کارخانه میبایست از یک دستگاه مشابه که دیگر امیدی به درست شدن آن نیست جایگزین بشود.نمونه مشابه این آی سی نیز وجود ندارد.
در یک کنسول مدل هزارو....Modell 100X مانند مدل 1005، در این مدل ها که Bios بوسیله Gain کنترل میشود، میتوان برای تنظیم مطلوب ولتاژ از مقاومتهای پیراش گر، استفاده کرد. میزان مقاومت ها که با 5-/+ مشخص شده بدین معنا که به مقدار حداکثر و حداقل تا 5 کیلو اهم کم یا زیاد مشکلی نخواهد داشت.
نکته : با نصب این مقاومت ها نتیجه مثبت آن در عملکرد بهتر لیزر لنز مشاهده میشود.
اگر لنز شما فرمان اجراء سی دی بازی را انجام نمی داد. مثلآ سی دی چند دور خورده و می ایستد پس از اطمینان از سالم بودن لنز و فیوز ها که با حرف PS در روی برد اصلی مشخص شده اند شما میبایست عیب را بر روی مد چیپ (یا به اصطلاح آی سی کپی خور) دنبال کنید.
به یک آی سی هشت پایه که که پنج رشته با یک اتصال بدنه به یکی از پایه های آن آی سی کپی خور میگویند، از آنجای که تهیه نسخه های اصلی و اورجینال گیم (سی دی بازی) در کلیه کشورها مستلزم پرداخت هزینه زیاد است، با استفاده از این آی سی میتوان از نسخه ها کپی همان گیم استفاده کرد.
مشخصات سی دی های اورجینال و کاملآ اصلی به این شرح است که سطح جیوه ی سی دی به رنگ سیاه همانند قیر است و این سی دی ها در پکیج های زیبا همراه با دفترچه راهنمای آن گیم و کمپانی سازنده است.از جمله ویژگیهای سی دی های اورجینال اجراء این سی دی ها بر روی کنسول های که فاقد آی سی کپی خور میباشند.
نکته: اگر لنز کنسول شما سالم باشد ولی سی دی های بازیتان را اجراء نمکند شما میتوانید یک سی دی اوریجنال در دستگاه قرار داده و اگر بازی اصلی(اوریجنال) را اجراء کرد از معیوب بودن آی سی کپی خور اطمینان کامل را بدست آورید.
نکته: سی دی های گیم کنسول پلی استیشن که در بازار ایران بصورت سیلور (جیوه ی نقره ای) و با چاپ تمام رنگی و حتی هک لیزری نام بازی در نوار پائین سی دی رایج و فروخته میشود، یک نمونه کپی کارخانه تکثیر کننده آن است، که به اشتباه خیلی از افراد اینگونه سی دی ها را اصل میدانند.
هر نمونه آی سی کپی خور که دارای شماره خاص میباشد به یک شکل خاص خود آن شماره آی سی میبایست بر روی برد کنسول نصب شود، پس بهتر است برای تعویض آی سی کپی خور سوخته از نمونه کاملآ مشابه آن استفاده کرد. در ضمن به حروف انگلیسی بعد از شماره نیز توجه داشته باشید که حتمآ با نمونه ای که تهیه میکنید به یک شکل باشد.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان