امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
در کمال ناباوری بهترین باش | نقد و بررسی انیمیشن Zootopia
[تصویر:  wjwdnc9zausbit3iesvn.jpg]

هر سال انیمیشن‌های مختلفی از سر تا سر جهان منتشر شده تا مورد استقبال خانواده‌ها قرار بگیرد، اما کمتر انیمیشنی پیدا می‌شود تا بتواند نبض بازار فروش انمیشن را در دست بگیرد. زوتوپیا که به نظر منتقدان تا به حال بهترین انیمیشن سال 2016 قلمداد می‌شود، در ماه اخیر منتشر شد و در مدتی کوتاه به فروش چند صد میلیاردی خودش رسید، حتی هم اکنون که شما درحال خواندن این نقد هستید، انیمیشن زوتوپیا درحال فروش خود در سرتاسر جهان است. زوتوپیا ساخته دست کمپانی دیزنی که سازنده انیمیشن‌های فوق‌العاده‌ای بوده. اندک شرکت‌هایی پیدا می‌شوند که به پای این کمپانی برسند، تنها کمپانی که تا به حال به بیشتر حد از نزدیکی به این شرکت رسیده، کمپانی پیکسار است. اگر بدون اطلاعت قبلی به تماشای این انیمیشن بنشید قطعا فکر میکنید که این انیمیشن هم ساخته دسته پیکسار است، ولی این طرز فکر اشتباه است، زوتوپیا محصول کمپانی دیزنی است که نتیجه‌اش محصولی فوق‌العاده و آمیخته از احساس، عشق و طنز می‌باشد. این انیمیشن به گفته منتقدان یکی از بهترین انیمیشن های سال 2016 می‌باشد، اگر به دنبال یک انیمیشن جذاب هستید تا ساعاتی خود و خانواده شمارا سرگرم خودش کند، آن را از دست ندهید.

[تصویر:  nr22g4usqtodh5n2wjfd.jpg]
اسم: زوتوپیا
کارگردان : Byron Howard, Rich Moore
نویسنده : Byron Howard ، Jared Bush
رده سنی : PG ( مناسب برای افراد بالای 13 سال)
ژانر : انیمیشن
زمان : 108 دقیقه

نقد دارای اسپویل کامل داستان انمیشن است.

خرگوشی که فراتر از حد خودش رفت 

[تصویر:  42dv0p7f81nr6ro9jocr.jpg]

انمیشن روایت داستان یک خرگوش به نام جودی هاپس که از کودکی آرزوی پیوستن به تیم پلیس و حل معماهای سخت در سر خود دارد. جودی تصمیم می‌گیرد بعد مدتی از شهر قبلی خودش به زوتوپیا بیآید تا به تیم پلیس آنجا بپیوندد. زوتوپیا یک شهر آرام و پر از حیوانات دوست داشتنی است، اما همیشه اینطور نیست. بعد از ورود جودی به شهر و پیوستن آن به تیم پلیس همه حیواناتی که در آنجا کار می‌کنند آن را مسخره می‌کنند، بعد از شروع اولین روز کاری جودی با رئیس پلیس بوگو ملاقات می‌کند تا به تقسیم وظایف بپردازد، بوگو همه حیوانات را تک تک باهم انتخاب کرد و به ماموریت حیوانات گم شده فرستاد، تنها حیوانی که آن اتاق باقی می‌مانند جودی هپس است، او به رئیس پلیس بوگو می‌گوید: که چرا به بنده ماموریتی ندادید. سپس بوگو پاسخ می‌دهد که شغل جدید تو پارکبان است. جودی که با اندوه و ناراحتی درون ماشین خودش می‌نشیند، به سمت محل کارش می‌رود و به جریمه خودروهایی که در آن منطقه به صورت غیر مجاز پارک کرده‌اند می‌پردازند. بعد گذشت سه روز از کار خودش متوجه می‌شود که روباهی فقیر به همراه پسر بچه‌اش به بستی فروشی فیلی می‌رود تا برای بچه‌اش بستنی بخرد، اما پول خرید بستنی را نداشت. جودی وارد فروشگاه می‌شود و پول آن بستنی را حساب می‌کند، سپس به دست بچه آن بچه کوچک می‌دهد. بعد از گذشت مدتی جودی متوجه یک نکته عجیب در بالا‌ی سقف خانه‌ای می‌شود که روباه و بچه‌اش درحال آب کردن آن بستنی هستند. سپس به دنبال آنها می‌رود تا سر از کارشان در بیاورد بعد از مدتی متوجه می‌شود که آن دو، بستنی که آب کرده اند درون قالب‌های یخی می‌ریزند تا یخ بزند سپس به میروند و به مردم شهر می‌فروشند. بعد از آن به سوی رئیس بوگو می‌رود تا این مسئله را گزارش دهد. وقتی که جودی درحال گزارش دادن است، سموری با حالت غمگین وارد اتاق می‌شود تا راجب به شوهر گمشده‌اش از بوگو بپرسد. جودی ماجرا را از سمور می‌پرسد تا ببیند داستان از چه قرار است، سپس به سمور قول پیدا کردن شوهرش را می‌دهد.بعد از شروع اولین روز کاری خودش به سوی پلنگی که در طبقه اول ساختمان آگاهی می‌رود تا از آن درباره پرونده شوهر گم شده سمور تحقیق کند. سپس متوجه می‌شود عکسی که در پرونده وجود دارد، سمور درحال خوردن بستنی یخی‌های روباه است. بعد از آن به سوی نیک می‌رود تا از آن درباره سمور سوال بپرسد ولی نیک از جواب دادن فرار می‌کند و نمی‌خواهد که جواب سوال‌های جودی را بدهد، جودی تمامی جواب‌های نیک را درباره پولی که روزانه در می‌آورد ضبط می‌کند و سپس به پرونده مالیاتی روباه نگاهی می‌اندازد و متوجه می‌شود که روباه درآمد روزانه خود را صفر دلار درج کرده. سپس از همین نکته استفاده می‌کند تا نیک را به سمت خود بکشد که در این ماموریت همراه جودی باشد. بعد از آن باهم به سوی باشگاه طبیعت‌گراها می‌روند تا از معلم مدیتیشن شوهر سمور بپرسد که آخرین بار سمور سوار چه ماشینی شد و به کدام سمت رفت. نیک به جودی می‌گوید که که اینجا جای درستی برای تو نیست. بعد از ورود جودی و نیک به باشگاه متوجه می‌شوند که همه حیوانات در آن بدون لباس زندگی می‌کنند، جودی که از ترس جلوی صورت خود را گرفته به سوی فیلی که معلم سمور بوده می‌رود و متوجه می‌شود که سمور سوار ماشینی سفید رنگ شده و سپس به راه افتاده است. جودی از رئیس باشگاه می‌پرسد که آیا پلاک آن ماشین را دیده؟! رئیس جواب میدهد که بله دیده‌ام. سپس جودی و نیک به سوی خرس تنبلی می‌رود که در اداره وسایل نقلیه پستانداران کار می‌کند. بعد از آن متوجه می‌شود که ماشین برای فردی به نام آقا بزرگ است که در منطقه‌ای ممنوعه پارک شده. وقتی وارد ماشین می‌شوند محافظ‌ها آن‌ها را پیش آقا بزرگ می‌برند. سپس آقا برزگ تصمیم به کشتن جودی و نیک می‌کند که یک دفعه دختر آقا بزرگ که در شب عروسی خود بوده جودی را می‌بیند و به آقا بزرگ می‌گوید که این خرگوش امروز جون من رو نجات داد و آقا بزرگ از کشتن جودی و نیک صرف نظر میکند. سپس جودی داستان گم شدن اقای اترتون رو برای آقا بزرگ توضیح میدهد، محافظ‌های اقا بزرگ می‌گوید که اترتون خودش وحشی شده و به راننده حمله کرده. سپس از او درخواست می‌کند که آدرس خانه راننده را بدهد. بعد از دریافت آدرس خانه راننده به آنجا می‌روند و در خانه پلنگی که راننده بوده را می‌زنند سپس متوجه می‌شوند که راننده هم به صورت عجیبی وحشی شده! جودی و نیک پا به فرار پا به فرار گذاشتند و پلگ هم به دنباله ‌آن‌ها رفت تا آن‌ها را نابود کند. جودی بر روی پل به پلنگ دست بند می‌زند تا پلنگ نتواند به آن‌ها نزدیک شود. 

[تصویر:  73s0yxzh4ceiuptt2wn2.jpg]
خانوم سمورآبیان بعد از قبول کردن درخواستش از طرف جودی

بعد از دستبند زدن به پلنگ جودی از طریق بی‌سیم به رئیس پلیس خبر می‌دهد و رئیس پلیس با افرادش به آنجا میآید، اما خبری از پلنگ نیست. بوگو عصبی می‌شود و به جودی می‌گوید که دیگر نیازی نیست که به این پرونده برسید و خودم پیگیری میکنم. نیک به سمت بوگو می‌آید و از او درخواست می‌کند که وقت بیشتری به آنها بدهد و بوگو قبول می‌کند. جودی شک می‌کند و میرود از منشی شهردار درخواست می‌کند تا اجازه مشاهده دوربین‌های شهر را بدهد، جودی متوجه می‌شود بعد از رفتن جودی و نیک برای خبر دادن به بوگو ماشینی آمده و راننده را با خودش برده است. سپس دوباره به همان محل می‌روند تا ببینند ماشین به کدام سمت رفته است. بعد از فهمیدن مسیر ماشین رد آن را می‌گیرند و به ساختمانی ‌می‌رسند، وقتی وارد ساختمان می‌شوند متوجه می‌شوند تمامی حیوانات گم شده که رئیس بوگو دنبال آنها بوده در آن اتاق و در قفس‌هایی زندانی شده‌اند. جودی به بوگو خبر می‌دهد و سپس شهردار که در آن ماجرا دست داشته دستگیر می‌شود. بعد از دستگیری شهردار کنفرانسی برگزار می‌شود و در آن جودی می‌گوید که حیوانات شکارچی دوباره درحال برگشتن به حالت وحشی خود هستند، نیک از این حرف جودی ناراحت شده و به او می‌گوید که فکر نمی‌کرد که جودی همچین حرفی به آن بزند، بعد نیک از پیش جودی رفته و دیگر با اون قطع ارتباط می‌کند. جودی که از خودش بسیار ناراحت بود و به شهر خودش برگشت. سپس متوجه می‌شود که گلی در آن شهر وجود دارد که اگر به هرنوع حیوانی برخورد کند آن را وحشی می‌کند. بعد از آن به سمت زوتوپیا حرکت می‌کند تا به رئیس پلیس بوگو بگوید که این ماده سمی دلیل وحشی شدن حیوانات شکارچی می‌شود. سپس به دنبال نیک می‌رود تا پیدایش کند و بعد از پیدا کردن نیک ماجرا را برای او تعریف می‌کند، بعد از آن به ایستگاه متروی شهر که تعطیل شده می‌روند و متوجه می‌شوند در یکی از قطارها اتفاق‌هایی درحال رخ دادن است. وارد قطار می‌شوند و متوجه می‌شوند که در قطار از همان گل‌هایی که باعث وحشی شدن حیوانات میشود وجود دارد، بعد از آن که حیوان از قطار خارج می‌شود جودی به سرعت در قطار را می‌بندد و اینبار برای این که به رئیس پلیس بوگو ثابت کند که اشتباه نمی‌کند قطار را با نیک به راه میاندازد و به سمت میدان اصلی شهر می‌رود. بعد از طی مسیری طولانی قطار از سر جایش بلند می‌شود و جودی و نیک مجبور می‌شوند با کیفی که در آن تفنگی وجود داشت که با آن حیوانات را وحشی می‌کردند از قطار به بیرون بپرند و بعد از آن قطار منفجر می‌شود. جودی و نیک به سمت در خروجی می‌روند اما با حیواناتی هیکلی رو به رو می‌شوند و متوجه می‌شوند که خانوم زنگوله‌پا(منشی قبلی شهردار و شهردار جدید) در آن مکان حضور دارد. جودی می‌گوید که خانوم شهردار شما از کجا میدونستید که من اینجا هستم؟! شهردار پاسخ می‌دهد جودی تو این کیف را به من بده تا برات توضیح بدم، جودی شک می‌کند و کیف را به او نمی‌دهد، زنگوله‌پا به محافظانش دستور می‌دهد که نیک و جودی را دستگیر کنند. جودی و نیک پا به فرار گذاشته و وارد گودالی می‌شوند، سپس زنگوله‌پا به بالای گودال میاید و آن تفنگ را از کیف در می‌آورد و به نیک شلیک می‌کند تا نیک وحشی شود و جودی را از بین ببرد. اما شهردار جدید بی خبر است که نیک تفنگ را با تمشک پر کرده و ماده وحشی کننده را از آن خارج کرده. بعد از آن پلیس میاید و زنگوله‌پا را دستگیر می‌کند و شهردار قبلی به سمت خودش باز می‌گردد. دکترها پاد زهر این بیماری را پیدا کرده و بیماران را از این خطر بزرگ نجات می‌دهند. شهر زوتوپیا دوباره به آرامش قبلی خودش بر می‌گردد. دیگر کسی جودی را دسته کم نمی‌گرد و نیک به اولین پلیس روباه زوتوپیا تبدیل شده است.

[تصویر:  zivcvshmjnp4zx9jt39r.jpg]
اقا بزرگ درحال ادرس دادن 

گرافیک در این انیمیشن حرفی برای گفتن نگذاشته است. تمامی عوامل گرافیک به خوبی در این انیمیشن به کار برده شده است و نتیجه آن یک محصول عالی و بدون نقص است. اگر به لباس شخصیت‌ها نگاهی بیاندازید متوجه می‌شوید که به صورت کاملا خاص طراحی شده‌اند وقتی کیف بر روی دست خانوم اترتون قرار گرفته قسمتی از لباس او جمع شده که واقعا به بهترین شکل ممکن است. به همراه لباس اگر به چهره شخصیت‌ها هم نگاهی بیاندازیم متوجه می‌شویم که حالت‌های احساسی شخصیت‌ها به بهترین شکل خودش طراحی و ساخته شده.  شهر زوتوپیا به طور کاملا حرفه‌ای طراحی شده و تا حد ممکن سعی کردند که آن را نزدیک به محیط زندگی انسان‌ها قرار دهند، شهر از تمامی زوایا به بهترین شکل ممکن ساخته شده‌است. طراحی مناطق مختلف هم در این انیمیشن به بهترین شکل انجام شده، ساختمان‌ها در انیمیشن به ساختمان‌‌های شهر نیویورک آمریکا به شدت نزدیک است، وقتی نیک و جودی به سوی خرس تنبل در اداره وسایل نقلیه پستانداران می‌روند، اگر دقت کنید کاملا شبیه به ادارات ما انسان‌ها طراحی شده‌است. اگر بخواهیم از 10 به بخش گرافیک نمره بدهیم قطعا نمره دریافتی این انیمیشن زیبا از این بخش 10 خواهد بود، به دلیل این که تمامی زوایای ترافیک را در بر گرفته و به همه‌ی نکات به طور کامل رسیدگی شده. اگر دنبال یک انیمیشن با گرافیک بالا هستید که با خانواده خود ساعاتی را به تماشای این انیمیشن زیبا بنشیدید، زوتوپیا می‌تواند انیمیشن راضی کننده‌ای برای شما و خانواده شما نیز باشد.

[تصویر:  pm1i7x32vdx1p3w1nhpu.jpg]
طراحی چهره جودی به بهترین شکل ممکن انجام شده

شخصیت پردازی در این انیمیشن از کم و کاستی‌هایی برخوردار بود که متاسفانه کمی از جذابیت انیمیشن کم کرده‌است. اگر بخواهیم درباره شخصیت پردازی صحبت کنیم، این انیمیشن از 10 رتبه 9 را دریافت می‌کند به دلیل این که بعضی از حیوانات در این بازی نپرداخته شده و اگر یک بزرگسال این انیمیشن را ببیند در بعضی از بخش‌های انیمیشن متوجه کم و کاستی‌هایی خواهد شد. یکی از آن‌ها وقتی پدیدار می‌شود که جودی و نیک به پاشگاه طبیعت‌گرا در انیمیشن می‌روند و با فیل بدون لباسی که در آنجا معلم مدیتیشن است، ملاقات می‌کنند، اگر خوب دقت کنید می‌بینید که فیل و بقیه حیواناتی که در آنجا وجود دارند علائم حیاتی ندارند. اگر دقت کرده باشید، تمامی شهر از یک نوع گونه حیوان تشکیل شده‌است، تمامی حیوانات موجود در این انیمیشن پستاندار هستند، یعنی هیچ‌گونه پرنده‌ای در انیمیشن وجود ندارد. اما فارق از این بحث‌ها شخصیت پردازی کاراکترهای اصلی به بهترین نحوه خودش طراحی شده و کاملا بی نقص است. اگر بخواهیم شخصیت جودی را در چند کلمه توصیف کنیم می‌توان گفت خرگوشی امیخته از احساس، عاشق کار و کنجکاو است، همینطور روباه هم می‌توان در دروغ، قلبی پاک دارد. وقتی که جودی تازه به گروه پلیس وارد می‌شود، متوجه خواهیدشد که حیواناتی که در آنجا کار می‌کنند آن را جدی نمی‌گیرند، ناراحتی جودی به شماهم القا می‌شود این نشان دهنده شخصیت پردازی بی‌نقص دیزنی است.

[تصویر:  vjau8q506fhptcryyz9l.jpg]
طراحی محیط انیمیشن فوق‌العاده است

اگر چه در اوایل فروش این انیمیشن کسی فکر نمی‌کرد که این آمار را در مدتی کمی بدست آورد ولی هم اکنون زوتوپیا در لیست یکی از برترین انیمیشن‌های سال 2016 است و هم اکنون با آمار فروش 990 میلیون دلار و طولانی‌ترین انیمیشن اخیر دنیای هالیوود است. اگر به دنبال انیمیشنی هستید که برای ساعاتی خنده را بر روی لب‌های خود و خانواده خوب بیاورد، زوتوپیا می‌تواند تمامی انتظارات شما را برآورده کند. زوتوپیا در بطن خود ریشه‌ای از طنز و شوخ طبعی دارد. زوتوپیا یکی از انیمیشن‌هایی است که نقد نویسان می‌گویند به احتمال زیاد نسخه دوم این انیمیشن در سال‌های اخیر منتشر شده و بار دیگر خنده را بر روی لب‌های خانواده‌های سرتاسر جهان میاورد. جودی و نیک با ماجراهایی که داشته‌اند می‌توانند به یکی از بهترین انیمیشن‌های کمپانی دیزنی تبدیل شوند و در خاطرات شما باقی بمانند.

[img=0x0]http://moviemag.ir/images/pics/62/Reviews/Score/play01.png[/img]
[تصویر:  7w5qrp9qp1foh16kc18j.jpeg]

9/10
                   + طراحی فوق‌العاده شهر                                                                          - نبود تنوع در گونه‌های حیوانی       
                   + شخصیت پردازی بدون نقص                                                                    - نبود واقعیت در برخی از بخش ها
                   + خط داستانی عالی                                                                              

این هم از مقاله آخر بنده! امیدوارم از این مقاله بنده نیز راضی بوده باشید، از تمامی دوستان محترم درخواست می‌کنم نقد بنده رو به طور کامل بخونن و مشکلاتش رو به صورت کامل به بنده بگن چون باعث افتخار بنده هستش که مشکلات نقدام رو بگن تا من در نقد بعدی اون‌هارو رفع کنم. 
پاسخ
واقعا انیمیشن ها زیبا شدن و نمیشه باور کرد که انیمشن هستن اینقدر طبیعی طراحی میشن Clap

داداشه گلم نقدت خیلی عالی بود به امید نقد های بیشتر 113 S0 (29)
4K Wallpaper Games

TeamSpeak: 185.86.180.212:8888
پاسخ
درود بر شما دوست عزیز... 
اول از همه چی طبق روال همیشگی خسته نباشید میگم بهتون بابت زحمتی که کشیدید و متنی که نوشتید...
من معمولا زیاد نظر نمیدم چون اینجا حوصله بحث کردن ندارم ولی اینجا نظر میدم به دو دلیل: 1- چون یادداشت گذاشتید 2- چون زوتوپیاست!
شما زحمت کشیدید زوتوپیا رو به شیوه خودتون نقد کردید؛ بنده هم نقد شما رو نقد میکنم!

ببین برادر من... چیزی که شما نوشتی عملا نقد نیست! شما دقیقا 52 خط از مطلب رو صرف کردی که انیمیشن رو توضیح بدی... خب که چی؟ دوستانی که انیمیشن رو دیدن که دلیلی نداره بخونن... اونایی هم که ندیدن مطمئنا ترجیح میدن خودشون برن ببینن تا اینکه 52 خط شما رو بخونن! پس اینجا شما عملا 52 خط انرژی صرف کردی که یه کار کاملا بیهوده و بی هدف انجام بدی... اصلی ترین مشکلش هم اینجاست که بعضی از جاهای انیمیشن رو اشتباه توضیح دادی!
نکته دوم اینکه شما حتما بشین بارها و بارها متنت رو بخون قبل از اینکه منتشر کنی... متن پر از غلط دستوری و بعضا غلط املاییه... مشخصه که زحمت کشیدی، منکرش نیستم! ولی حیفه که اینهمه زحمت بکشی در حالیکه نتیجش میتونست خیلی خیلی بهتر بشه ولی نشده...

به این نکته هم خیلی توجه کن: شما داری انیمیشن نقد میکنی!!! گرافیک انیمیشن بالاست یعنی چی؟؟ مگه گیمه؟! نقد کردن فیلم و انیمیشن بحثش با گیم کلا سواست اینو همیشه مد نظر داشته باش!

یه بازنگری هم روی ایرادهایی که از انیمیشن گرفتی داشته باش... مثلا «نبود واقعیت در برخی بخش ها»؟؟؟ یعنی چی؟! اخوی این انیمیشن از صفر تا صدش غیر واقعیه... زرافه ماشین سواری میکنه... کرگدن وسط خیابون اس ام اس میده S0 (43) تو این اوضاع دقیقا چرا نبود واقعیت میشه ضعف؟ مگه داریم فیلم مستند نگاه میکنیم؟ 
یا مثلا عدم وجود پرنده! اینم مشخصا ضعف نیست...!!!

اینایی که گفتم نکات مهم مقاله شما بود... وگرنه بحث فراتر از این صحبت هاست... اگه هم خواستی در مورد مقاله و کامنت بنده بیشتر بحث کنیم بنده در خدمتم... حالا چه تو یادداشت ها، چه همینجا! بازم خسته نباشید میگم بهت بابت زحمتی که کشیدی...
موفق باشی S0 (74)
[تصویر:  big_boss_edit7.jpg]
?Sigint: Snake, why are you smoking a Cigarette
.Naked Snake: It's a Cigar
.Sigint: Cigar, Cigarette, same thing
!Naked Snake: It's *NOT* the same thing

پاسخ
درود بر مازیار جان بابت نقد خوبش!
خسته نباشی برادر! نقدت زیبا و عالی نوشته شده و ایراداتی هم متاسفانه داره! امیدوارم از بنده برای گوشزد کردن ایرادات ناراحت نباشی! و اینو بدون بنده خودم پر از مشکل هستم و اصلاً کسی نیستم که بخوام از بقیه ایراد بگیرم! تنها به این خاطر ذکر کردم که شما مهارتت بالاتر بره و بهتر بشی!
1- این جمله:

نقل‌قول: زوتوپیا ساخته دست کمپانی دیزنی که سازنده انیمیشن‌های فوق‌العاده‌ای بوده

به نظر خودت هم یه است کم نداره؟ زوتوپیا ساخته دست کمپانی دیزنی است که سازنده انیمیشن های فوق العاده ای بوده! یا است رو در آخر اضافه می کردی یا همونجایی که من گذاشتم! به نظرم این جمله بدون است یه چیزی کم داره! بازم اساتید بهتر می دونن!

2-

نقل‌قول: تنها کمپانی که تا به حال به بیشتر حد از نزدیکی به این شرکت رسیده، کمپانی پیکسار است

به بیشتر حد از نزدیکی؟ عجب! به بیشتر از حد نزدیکی درست هست!

3-
نقل‌قول: اگر بدون اطلاعت قبلی به تماشای این انیمیشن بنشید

فک کنم منظورت اطلاع قبلی بوده! اطلاعت چیه؟

4-
نقل‌قول: شهر زوتوپیا به طور کاملا حرفه‌ای طراحی شده و تا حد ممکن سعی کردند که آن را نزدیک به محیط زندگی انسان‌ها قرار دهند، شهر از تمامی زوایا به بهترین شکل ممکن ساخته شده‌است

وجود ویرگول در این جمله معنایی نداره! باعث به هم ریختگی جمله می شه!

5- یه جا در مورد شخصیت پردازی حرف زدی بعد اومدی بحث حیوانات پستاندار و طراحی نکردن بعضی از نقاط بدن فیل رو گفتی! S0 (43) این الان هیچ ربطی به شخصیت پردازی نداره!!! این مربوط به طراحی هست!

6-
نقل‌قول: همینطور روباه هم می‌توان در دروغ، قلبی پاک دارد.

این جمله 2 ایراد داره! اولاً می توان گفت بایستی می نوشتی! دوماً چجوری می شه در دروغ قلبی پاک داشت؟ Blink عجب!

بنده این چنین ایراداتی رو مشاهده کردم مازیار جان! برخی غلط های املایی هم بود که برای همه پیش میاد و نیازی به ذکرش نیست! بازم خسته نباشی بابت مقاله  عالیت! منتظر کارهای بیشتری ازت هستم!
[تصویر:  e4f7_3ea4f3ff8d45616e224e2b324bba4603.png]
پاسخ
(06-18-2016, 02:16 PM)Mr.ISO نوشته است: واقعا انیمیشن ها زیبا شدن و نمیشه باور کرد که انیمشن هستن اینقدر طبیعی طراحی میشن Clap

داداشه گلم نقدت خیلی عالی بود به امید نقد های بیشتر 113 S0 (29)

بله واقعا کم انیمیشنی پیدا میشه که به این حد برسه  S0 (24)
ممنون نظر لطفته دادا  S0 (29)

(06-18-2016, 02:33 PM)Sir Big Wig نوشته است: درود بر شما دوست عزیز... 
اول از همه چی طبق روال همیشگی خسته نباشید میگم بهتون بابت زحمتی که کشیدید و متنی که نوشتید...
من معمولا زیاد نظر نمیدم چون اینجا حوصله بحث کردن ندارم ولی اینجا نظر میدم به دو دلیل: 1- چون یادداشت گذاشتید 2- چون زوتوپیاست!
شما زحمت کشیدید زوتوپیا رو به شیوه خودتون نقد کردید؛ بنده هم نقد شما رو نقد میکنم!

ببین برادر من... چیزی که شما نوشتی عملا نقد نیست! شما دقیقا 52 خط از مطلب رو صرف کردی که انیمیشن رو توضیح بدی... خب که چی؟ دوستانی که انیمیشن رو دیدن که دلیلی نداره بخونن... اونایی هم که ندیدن مطمئنا ترجیح میدن خودشون برن ببینن تا اینکه 52 خط شما رو بخونن! پس اینجا شما عملا 52 خط انرژی صرف کردی که یه کار کاملا بیهوده و بی هدف انجام بدی... اصلی ترین مشکلش هم اینجاست که بعضی از جاهای انیمیشن رو اشتباه توضیح دادی!
نکته دوم اینکه شما حتما بشین بارها و بارها متنت رو بخون قبل از اینکه منتشر کنی... متن پر از غلط دستوری و بعضا غلط املاییه... مشخصه که زحمت کشیدی، منکرش نیستم! ولی حیفه که اینهمه زحمت بکشی در حالیکه نتیجش میتونست خیلی خیلی بهتر بشه ولی نشده...

به این نکته هم خیلی توجه کن: شما داری انیمیشن نقد میکنی!!! گرافیک انیمیشن بالاست یعنی چی؟؟ مگه گیمه؟! نقد کردن فیلم و انیمیشن بحثش با گیم کلا سواست اینو همیشه مد نظر داشته باش!

یه بازنگری هم روی ایرادهایی که از انیمیشن گرفتی داشته باش... مثلا «نبود واقعیت در برخی بخش ها»؟؟؟ یعنی چی؟! اخوی این انیمیشن از صفر تا صدش غیر واقعیه... زرافه ماشین سواری میکنه... کرگدن وسط خیابون اس ام اس میده S0 (43) تو این اوضاع دقیقا چرا نبود واقعیت میشه ضعف؟ مگه داریم فیلم مستند نگاه میکنیم؟ 
یا مثلا عدم وجود پرنده! اینم مشخصا ضعف نیست...!!!

اینایی که گفتم نکات مهم مقاله شما بود... وگرنه بحث فراتر از این صحبت هاست... اگه هم خواستی در مورد مقاله و کامنت بنده بیشتر بحث کنیم بنده در خدمتم... حالا چه تو یادداشت ها، چه همینجا! بازم خسته نباشید میگم بهت بابت زحمتی که کشیدی...
موفق باشی S0 (74)

سلام شایان جان  S0 (29)
اول تشکر کنم از این که وقت گذاشتی و نقد رو خوندی و مشکلاتش رو گفتی و واقعا مارو خوشحال کردی گرچه ناراحتی‌هایی هم از قبل بود و هست که انشاالله درست میشه.
بازم ممنون که بهم مشکلات رو گفتی و سعی میکنم در نقد بعدی درست تر واقع بشم  S0 (24)

(06-18-2016, 03:58 PM)You Never Win نوشته است: درود بر مازیار جان بابت نقد خوبش!
خسته نباشی برادر! نقدت زیبا و عالی نوشته شده و ایراداتی هم متاسفانه داره! امیدوارم از بنده برای گوشزد کردن ایرادات ناراحت نباشی! و اینو بدون بنده خودم پر از مشکل هستم و اصلاً کسی نیستم که بخوام از بقیه ایراد بگیرم! تنها به این خاطر ذکر کردم که شما مهارتت بالاتر بره و بهتر بشی!
1- این جمله:

نقل‌قول: زوتوپیا ساخته دست کمپانی دیزنی که سازنده انیمیشن‌های فوق‌العاده‌ای بوده

به نظر خودت هم یه است کم نداره؟ زوتوپیا ساخته دست کمپانی دیزنی است که سازنده انیمیشن های فوق العاده ای بوده! یا است رو در آخر اضافه می کردی یا همونجایی که من گذاشتم! به نظرم این جمله بدون است یه چیزی کم داره! بازم اساتید بهتر می دونن!

2-

نقل‌قول: تنها کمپانی که تا به حال به بیشتر حد از نزدیکی به این شرکت رسیده، کمپانی پیکسار است

به بیشتر حد از نزدیکی؟ عجب! به بیشتر از حد نزدیکی درست هست!

3-
نقل‌قول: اگر بدون اطلاعت قبلی به تماشای این انیمیشن بنشید

فک کنم منظورت اطلاع قبلی بوده! اطلاعت چیه؟

4-
نقل‌قول: شهر زوتوپیا به طور کاملا حرفه‌ای طراحی شده و تا حد ممکن سعی کردند که آن را نزدیک به محیط زندگی انسان‌ها قرار دهند، شهر از تمامی زوایا به بهترین شکل ممکن ساخته شده‌است

وجود ویرگول در این جمله معنایی نداره! باعث به هم ریختگی جمله می شه!

5- یه جا در مورد شخصیت پردازی حرف زدی بعد اومدی بحث حیوانات پستاندار و طراحی نکردن بعضی از نقاط بدن فیل رو گفتی! S0 (43) این الان هیچ ربطی به شخصیت پردازی نداره!!! این مربوط به طراحی هست!

6-
نقل‌قول: همینطور روباه هم می‌توان در دروغ، قلبی پاک دارد.

این جمله 2 ایراد داره! اولاً می توان گفت بایستی می نوشتی! دوماً چجوری می شه در دروغ قلبی پاک داشت؟ Blink عجب!

بنده این چنین ایراداتی رو مشاهده کردم مازیار جان! برخی غلط های املایی هم بود که برای همه پیش میاد و نیازی به ذکرش نیست! بازم خسته نباشی بابت مقاله  عالیت! منتظر کارهای بیشتری ازت هستم!

سلام بر رفیق گل بنده سامرند عزیز S0 (29)
ممنون از مشکلاتی که گفتی و سی میکنم در مقاله بعدی رفعشون کنم! والا چرا باید از این ایرادها ناراحت بشم!؟ ایرادهایی هست که بالاخره یک روزی باید حل بشه و دلیلی برای ناراحتی نمیبینم  S0 (24)
پاسخ
انیمیشن جذابی هست تنها مشکلش سوتی هاشه که زیاد تو چشم نیستند ... ممنون بابت نقد
پاسخ
(06-18-2016, 04:09 PM)kia-booker نوشته است: انیمیشن جذابی هست تنها مشکلش سوتی هاشه که زیاد تو چشم نیستند ... ممنون بابت نقد

بله واقعا جذاب هست! مشکلاتش هم به چشم یک بچه 10 ساله نمیاد ولی اگر بخواد یک فرد 15 - 16 ساله این انیمیشن رو ببینه حتما مشکلاتش رو متوجه میشه  S0 (24)
پاسخ
ممنون دوست عزیز مطلبتون خوب بود ولی مشکلاتی داشت که گفتن دوستان.
وارد حاشیه نمیشم ایرادی که بهش اشاره نشده رو میگم. در بیشتر جمله که مربوط به آینده است فعل اشتباهی به کار بردید.

طبق قواعد مربوطه فعل آینده با پیشوند خواه می آید و استفاد از فعل ماضی اشتباس. چند جمله ای مشاهده کردم که از فعل اشتباه استفاده شده که به دلیل آمدن با گوشی توانایی مشخص کردنشون رو ندارم ولی یک دور بخونی متوجه میشی به خصوص پاراگراف اخر مطلب.
شاید ایراد بزرگی نباشه ولی توجه بهش باعث زیباتر شدن جملاتت میشه.
به امید پیشرفت های روز افزون شما.
پاسخ
(06-18-2016, 04:13 PM)HOSSEIN COD نوشته است: ممنون دوست عزیز مطلبتون خوب بود ولی مشکلاتی داشت که گفتن دوستان.
وارد حاشیه نمیشم ایرادی که بهش اشاره نشده رو میگم. در بیشتر جمله که مربوط به آینده است فعل اشتباهی به کار بردید.

طبق قواعد مربوطه فعل آینده با پیشوند خواه می آید و استفاد از فعل ماضی اشتباس. چند جمله ای مشاهده کردم که از فعل اشتباه استفاده شده که به دلیل آمدن با گوشی توانایی مشخص کردنشون رو ندارم ولی یک دور بخونی متوجه میشی به خصوص پاراگراف اخر مطلب.
شاید ایراد بزرگی نباشه ولی توجه بهش باعث زیباتر شدن جملاتت میشه.
به امید پیشرفت های روز افزون شما.

سلام حسین جان خیلی ممنون که وقت گذاشتی و این نقد رو با گوشی خوندی! حتما رفعشون میکنم  S0 (24)
پاسخ
سلام بر مازیار عزیز و دلبندم.
خب همون‌جور که بهت قول داده بودم، اومدم اینجا تا یک سری نکات مهم رو که دوستان اشاره نکردن رو بهش اشاره کنم. هرچند قبل از هرچیزی باید بگم که به عنوان افتتاحیه‌ «نقد انیمیشن» خوب عمل کردی و جا داره بهت خسته نباشید بگم.

خب بدون مقدمه‌چینی میرم سر اصل مطلب (اگرچه مقدمه‌م رو چیدم قبلش S0 (2) )!
اولین نکته که از نظر بنده به‌شدت تو ذوق می‌زد، بحث کرکتر شناسی شما بود (جمله بالا دیپلم گفتم S0 (2) ). مثلاً اومدی نام یک کرکتر انیمیشن رو «خانوم سمورآبیان» (!) گذاشتی و با توجه به همین اسم در موردش حرف زدی و ضمن اینکه کلی از نقدت رو به اسپویل کردن انیمیشن پرداختی، کاملاً نادرست هم این‌کار رو انجام دادی! اولاً اینکه «خانوم سمورآبیان» نه و «خانم سمورآبیان»! دوماً اینکه نام این شخصیت اصلاً «سمورآبیان» نیست که شما بیاین از این اسم در بطن مقاله‌تون استفاده کنین و این نام به میل تیم دوبله‌ی انیمیشن برگزیده شده و استفاده از اون توی نقد کار درستی نیست. برای اینکه شخصیتی رو مورد بررسی قرار بدی (اگرچه بررسیش نکردی) بهتره که از نام انگلیسی و به صورت فنگلیشی استفاده کنی. 

یه نکته‌ی مهم هم در مورد جمله‌بندی‌هات بدم. مثلا:

نقل‌قول: انمیشن روایت داستان یک خرگوش به نام جودی هاپس که از کودکی آرزوی پیوستن به تیم پلیس و حل معماهای سخت در سر خود دارد.
اولاً: جمله علاوه بر اینکه به فعل «است» نیاز داره، کاملاً بی معنی هم هست!

در ثانی «انیمیشن روایت داستان یک خرگوش به نام جودی هاپس (است)»؟؟!!! Blink Blink انیمیشن روایت داستانه؟ روایت داستانم لابد انیمیشنه؟! S0 (2)
مازیار جان جمله‌بندی‌هات عموماً باعث شدن که یک جمله، اون معنی درستی که خودت ازش می‌خوای رو نده! سعی کن قبل از اینکه به نگارشش اهمیت بدی، روی جمله‌بندی‌هات توجه داشته باشی تا لااقل خواننده رو درگیر یک جمله نکنی.

یه نکته رو هم در مورد نکات مثبت و منفی مقاله‌ت بگم!
از نظر بنده «نبود تنوع در گونه‌های حیوانی» به هیچ وجه نمی‌تونه توی نکات منفی باشه!! (هرچند که چنین چیزی اصلا تو منطق یک مقاله‌ی انتقادی نمی‌گنجه)
دلبندم انیمیشن گونه‌ی کمی از حیوانات رو داشت؟ S0 (5) مازیار جان راز بقا که نبود! انیمیشن بود که اتفاقاً توی همین یک ساعت و اندی که زمان صرف می‌کرد، کلی گونه‌ی جانوری داخل انیمیشن وجود داشت... اتفاقاً من قبل از خوندن نقد انتظار داشتم که شما تنوع موجودات و کرکترهای بازی رو جزو نقاط مثبت این انیمیشن لحاظ کنی که کاملاً برعکس شد. در ضمن با مابقی نکات مثبت و منفیِ‌ای که ذکر کردی هم کاملاً مخالفم و اکثراً هیچ ربطی به نقد یک انیمیشن ندارن...

یه نکته‌ی دستوری!

نقل‌قول: شخصیت پردازی در این انیمیشن از کم و کاستی‌هایی برخوردار بود که متاسفانه کمی از جذابیت انیمیشن کم کرده‌است.
این‌جور مشکلات زیاد دیده میشه مازیار جان. افعال جمله در اکثر مواقع با فاعل نمی‌خونه (البته نه در این جمله) و بعضاً زمان افعال متعلق به هم نیستن. یکی ماضی و دیگری فعل «حال»!

در ثانی ما توی یک مقاله‌ی نقد، هیچ‌گاه نمیایم از افعال ماضی (مثل بالا) برای انتقادمون استفاده کنیم (فقط در شرایطی مثل نمونه‌ی ذکر شده منظورم هست). باید نوشت «شخصیت پردازی در این انیمیشن از کم و کاستی‌هایی برخوردار است که گاهاً  از جذابیت آن کم می‌کند.»! ضمن اینکه صفت «برخوردار» هم فقط برای اعمال نیک و پسندیده به‌کار برده میشه و در این جمله کاربردی نداره...

به عنوان آخرین نکته هم یادآور بشم که هیچ‌وقت مقالات «نقد و بررسی» رو با «شرح و توصیف» اشتباه نگیرید (تعجب نکنین! قالب دوم همین الان اخطراع شد S0 (2) )... اومدی در مورد گرافیک انیمیشن حرف زدی که من نمی‌دونم چه ربطی به نقد انیمشین داشت! بازی که نیست دلبندم... کلیت مقاله‌ت چندان شبیه به نقد نبود، اما جذابیت‌های خاص خودش رو داشت...

در آخر هم یک تشکر ویژه ازت بکنم که اولین نقد انیمیشن رو داخل انجمن قرار دادی. اگرچه زیاد شبیه به نقد نبود و بیشتر به اسپویل اون پرداختی... امیدوارم باز هم یه همچین پروژه‌های خفنی رو ازت ببینیم تو انجمن. خسته نباشی S0 (74)
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تاپیک دانلود انیمیشن های با زمان کوتاه smsm 43 13,158 03-08-2022, 11:56 AM
آخرین ارسال: goldinweb
  تاپیک معرفی انیمه و انیمیشن You Never Win 45 17,802 12-16-2021, 10:06 AM
آخرین ارسال: mostafaemami
  قاتل قلم به‌دست | نقد و بررسی انیمۀ Death Note White Beard 5 3,664 09-03-2020, 11:32 PM
آخرین ارسال: Behdad Gamer
  انیمیشن کارها به محیط آرام احتیاج دارند impbrand 0 1,288 02-02-2020, 04:12 PM
آخرین ارسال: impbrand
  در اوج نابودی میخواهم به تو برسم | نقد و بررسی انیمه Sola White Beard 0 1,684 12-29-2018, 09:01 PM
آخرین ارسال: White Beard

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان