امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
در کمال ناباوری بهترین باش | نقد و بررسی انیمیشن Zootopia
(06-18-2016, 05:23 PM)سجاد محمدی پور نوشته است:
سلام بر مازیار عزیز و دلبندم.
خب همون‌جور که بهت قول داده بودم، اومدم اینجا تا یک سری نکات مهم رو که دوستان اشاره نکردن رو بهش اشاره کنم. هرچند قبل از هرچیزی باید بگم که به عنوان افتتاحیه‌ «نقد انیمیشن» خوب عمل کردی و جا داره بهت خسته نباشید بگم.

خب بدون مقدمه‌چینی میرم سر اصل مطلب (اگرچه مقدمه‌م رو چیدم قبلش S0 (2) )!
اولین نکته که از نظر بنده به‌شدت تو ذوق می‌زد، بحث کرکتر شناسی شما بود (جمله بالا دیپلم گفتم S0 (2) ). مثلاً اومدی نام یک کرکتر انیمیشن رو «خانوم سمورآبیان» (!) گذاشتی و با توجه به همین اسم در موردش حرف زدی و ضمن اینکه کلی از نقدت رو به اسپویل کردن انیمیشن پرداختی، کاملاً نادرست هم این‌کار رو انجام دادی! اولاً اینکه «خانوم سمورآبیان» نه و «خانم سمورآبیان»! دوماً اینکه نام این شخصیت اصلاً «سمورآبیان» نیست که شما بیاین از این اسم در بطن مقاله‌تون استفاده کنین و این نام به میل تیم دوبله‌ی انیمیشن برگزیده شده و استفاده از اون توی نقد کار درستی نیست. برای اینکه شخصیتی رو مورد بررسی قرار بدی (اگرچه بررسیش نکردی) بهتره که از نام انگلیسی و به صورت فنگلیشی استفاده کنی. 

یه نکته‌ی مهم هم در مورد جمله‌بندی‌هات بدم. مثلا:

نقل‌قول: انمیشن روایت داستان یک خرگوش به نام جودی هاپس که از کودکی آرزوی پیوستن به تیم پلیس و حل معماهای سخت در سر خود دارد.
اولاً: جمله علاوه بر اینکه به فعل «است» نیاز داره، کاملاً بی معنی هم هست!

در ثانی «انیمیشن روایت داستان یک خرگوش به نام جودی هاپس (است)»؟؟!!! Blink Blink انیمیشن روایت داستانه؟ روایت داستانم لابد انیمیشنه؟! S0 (2)
مازیار جان جمله‌بندی‌هات عموماً باعث شدن که یک جمله، اون معنی درستی که خودت ازش می‌خوای رو نده! سعی کن قبل از اینکه به نگارشش اهمیت بدی، روی جمله‌بندی‌هات توجه داشته باشی تا لااقل خواننده رو درگیر یک جمله نکنی.

یه نکته رو هم در مورد نکات مثبت و منفی مقاله‌ت بگم!
از نظر بنده «نبود تنوع در گونه‌های حیوانی» به هیچ وجه نمی‌تونه توی نکات منفی باشه!! (هرچند که چنین چیزی اصلا تو منطق یک مقاله‌ی انتقادی نمی‌گنجه)
دلبندم انیمیشن گونه‌ی کمی از حیوانات رو داشت؟ S0 (5) مازیار جان راز بقا که نبود! انیمیشن بود که اتفاقاً توی همین یک ساعت و اندی که زمان صرف می‌کرد، کلی گونه‌ی جانوری داخل انیمیشن وجود داشت... اتفاقاً من قبل از خوندن نقد انتظار داشتم که شما تنوع موجودات و کرکترهای بازی رو جزو نقاط مثبت این انیمیشن لحاظ کنی که کاملاً برعکس شد. در ضمن با مابقی نکات مثبت و منفیِ‌ای که ذکر کردی هم کاملاً مخالفم و اکثراً هیچ ربطی به نقد یک انیمیشن ندارن...

یه نکته‌ی دستوری!

نقل‌قول: شخصیت پردازی در این انیمیشن از کم و کاستی‌هایی برخوردار بود که متاسفانه کمی از جذابیت انیمیشن کم کرده‌است.
این‌جور مشکلات زیاد دیده میشه مازیار جان. افعال جمله در اکثر مواقع با فاعل نمی‌خونه (البته نه در این جمله) و بعضاً زمان افعال متعلق به هم نیستن. یکی ماضی و دیگری فعل «حال»!

در ثانی ما توی یک مقاله‌ی نقد، هیچ‌گاه نمیایم از افعال ماضی (مثل بالا) برای انتقادمون استفاده کنیم (فقط در شرایطی مثل نمونه‌ی ذکر شده منظورم هست). باید نوشت «شخصیت پردازی در این انیمیشن از کم و کاستی‌هایی برخوردار است که گاهاً  از جذابیت آن کم می‌کند.»! ضمن اینکه صفت «برخوردار» هم فقط برای اعمال نیک و پسندیده به‌کار برده میشه و در این جمله کاربردی نداره...

به عنوان آخرین نکته هم یادآور بشم که هیچ‌وقت مقالات «نقد و بررسی» رو با «شرح و توصیف» اشتباه نگیرید (تعجب نکنین! قالب دوم همین الان اخطراع شد S0 (2) )... اومدی در مورد گرافیک انیمیشن حرف زدی که من نمی‌دونم چه ربطی به نقد انیمشین داشت! بازی که نیست دلبندم... کلیت مقاله‌ت چندان شبیه به نقد نبود، اما جذابیت‌های خاص خودش رو داشت...

در آخر هم یک تشکر ویژه ازت بکنم که اولین نقد انیمیشن رو داخل انجمن قرار دادی. اگرچه زیاد شبیه به نقد نبود و بیشتر به اسپویل اون پرداختی... امیدوارم باز هم یه همچین پروژه‌های خفنی رو ازت ببینیم تو انجمن. خسته نباشی S0 (74)

سلام سجاد جان! خداروشکر این یکی مقاله مارو خوندی  S0 (2) قبلیرو میگفتی که میخونم ولی نه خوندی در کار بود و نه نظری  S0 (45)
با تمامی نکات موافقم و فقط با یک چیزی مشکل دارم! و اونم اینه که دقیقا باید چیرو نقد کنم!؟ توی نقد یک بازی که به داستان، گیم پلی، گرافیک، میپردازن ولی هرکاری کردم نفهمیدم که توی نقد انمیشن باید به چیا بپردازم! برای همین مجبور شدم داستانش رو اسپویل کنم و نمیدونستم اینقدر برخورد میشه  S0 (2) خوشحال میشم اگه دوستان جواب سوال بالایی بنده رو میدونن بگن  S0 (29) S0 (2) بازم ممنون سجاد جان  S0 (74)
پاسخ
- نبود تنوع در گونه‌های حیوانی S0 (5) S0 (5) S0 (5)
یعنی چی ؟؟مگه گیمپلی بازیه Wall :Wall
مثلا یکی از مشکلات انیمیشن داستان کلیشه ایش بود
بعدشم من نمیدونم چرا همه تو نقداشون میان یه دور داستانو تعریف میکنن خیلی وقتا طرف قبل از اینکه اون فیلم یا بازیرو انجام بده میاد نقدشو میخونه 
البته قصد جسارت ندارم  Eee
پاسخ
(06-18-2016, 06:15 PM)Please نوشته است: - نبود تنوع در گونه‌های حیوانی S0 (5) S0 (5) S0 (5)
یعنی چی ؟؟مگه گیمپلی بازیه Wall :Wall
مثلا یکی از مشکلات انیمیشن داستان کلیشه ایش بود
بعدشم من نمیدونم چرا همه تو نقداشون میان یه دور داستانو تعریف میکنن خیلی وقتا طرف قبل از اینکه اون فیلم یا بازیرو انجام بده میاد نقدشو میخونه 
البته قصد جسارت ندارم  Eee

بله کاملا درسته  S0 (2) من معذرت میخوام  S0 (2) S0 (2)
پاسخ
مشکلات تو که از مال من بیشتره.
نبود تنوع در گونه‌های جانوری!!!! S0 (5)  S0 (5)
مگه گیمه؟!؟!؟! Wall Wall
[تصویر:  797620_mushishi_wallpaper_1920x1080_for_...tablet.jpg]
پاسخ
(08-10-2018, 01:41 AM)White Beard نوشته است: مشکلات تو که از مال من بیشتره.
نبود تنوع در گونه‌های جانوری!!!! S0 (5)  S0 (5)
مگه گیمه؟!؟!؟! Wall Wall

برادر واسه 2 ساله پیشه!  S0 (2)
پاسخ
خوب یه شوخی بود دیگه.راستی سامرند چقدر غلط گرفته بود. 7
[تصویر:  797620_mushishi_wallpaper_1920x1080_for_...tablet.jpg]
پاسخ
(08-10-2018, 01:48 AM)White Beard نوشته است: خوب یه شوخی بود دیگه.راستی سامرند چقدر غلط گرفته بود. 7

غلط هایی بود که داشتم. به جا بود همشون.
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تاپیک دانلود انیمیشن های با زمان کوتاه smsm 43 13,158 03-08-2022, 11:56 AM
آخرین ارسال: goldinweb
  تاپیک معرفی انیمه و انیمیشن You Never Win 45 17,804 12-16-2021, 10:06 AM
آخرین ارسال: mostafaemami
  قاتل قلم به‌دست | نقد و بررسی انیمۀ Death Note White Beard 5 3,664 09-03-2020, 11:32 PM
آخرین ارسال: Behdad Gamer
  انیمیشن کارها به محیط آرام احتیاج دارند impbrand 0 1,288 02-02-2020, 04:12 PM
آخرین ارسال: impbrand
  در اوج نابودی میخواهم به تو برسم | نقد و بررسی انیمه Sola White Beard 0 1,685 12-29-2018, 09:01 PM
آخرین ارسال: White Beard

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان