امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نقد و بررسی کامل بازی Splinter Cell Blacklist
سری بازی های Splinter Cell در بین طرفداران بازی های مخفی کاری بسیار بسیار قابل توجه است. این بازی در سبک مخفی کاری بوده و بازی در درجه سختی های بالاتر بسیار جذابتر می شود و شما را وادار به رد کردن مرحله ها به صورت مخفی کاری می کند. اینک به نقد بازی میپردازیم.
نام:Splinter Cell :Black List
سازنده:Ubisoft
پلتفرم ها :PC،PS3،Xbox 360
سبک:مخفی کاری سوم شخص[تصویر:  70618755359816994099.jpg]
یکی از نکات بسیار مهم بازی داستان آن استکه واقعا بازی را جذاب کرده و شما نمی توانید حدس بزنید در مرحله بعد چه اتفاقی خواهد افتاد حتی مواقعی که منتظرید به روی زمین بروید و ماموریتی انجام دهید ممکن است به دلایلی نتوانید ماموریت را انجام دهید که در این نقد نمی خواهم اسپویلی داشته باشم.سراغ اصل داستان برویم. ناگهان خبر از مرگ یک سرباز آمریکایی می آید و فیلمی در آن باره پخش میشود.شخصی که صورتش معلوم نیست می گوید: که آمریکایی ها باید به خانه هایشان برگردند و از کشور های خاصی بیرون بروند وگرنه در طی هفت روز یک افسر آمریکایی کشته می شود و ما اهل مذاکره نیستیم و پولی هم نمیخواهیم.ما لیست سیاه (Black List) هستیم. ما مهندسان هستیم. بعد از دیدن فیلم توسط رئییس جمهور آمریکا،وی متوجه می شود که به تنهایی توان مقابله ندارد پس به سم فیشر (Sam Fisher) و گروهش دستور می دهد که افراد لیست سیاه را شناسایی کنند و جلوی حمله های آنها را بگیرند.پس سم به همراه گروهش در هواپیمایی در آسمان کار خود را شروع می کنند که کمی که می گذرد متوجه می شوند که لیست سیاه بسیار برنامه ریزی شده حمله می کنند و بی گدار به آب نمی زنند پس کار سختی در پیش روی سم فیشر قرار می گیرد.در ادامه داستان به طرز شگفت آوری جذاب می شود و تغییرات در بازی رخ می دهد و اطلاعاتی به دست می آورید که باعث می شود متوجه شوید بسیاری از اطلاعات قبلی شما غلط بوده است و همین بازی را جذاب می کند.باید گفت که داستان بازی بسیار زیبا بوده و تقریبا داستانی بی نقص توسط Ubisoft  ارائه شده.در مراحلی شما به کشور های فارسی زبان از جمله همین ایران خودمان می روید!! در این مراحل سربازان فارسی با یکدیگر صحبت می کنند و این مورد نیز بازی را بیشتر از قبل برایتان جذاب و گیرا می کند زیرا قسمت کوچکی از داستان هم در حرف های فارسی سربازان گنجانده شده است.در کل بازی از لحاظ داستان بسیار قوی است.

صد در صد یکی از مواردی که شما را به خود جلب کرد گرافیک بازی بود.گرافیک بازی نیز بسیار عالی بود و  شما در بازی با گرافیکی هیولا رو به رو بودید! در بازی شما تقریبا هیچ باگ گرافیکی را مشاهده نمی کردید و این نکته بسیار مهم است.طراحی صورت اشخاص بسیار خوب کار شده بود به طرزی که در بازی شما می توانستید تفاوت یک شخص ایرانی و آمریکایی را تشخیص دهید.این نکته بسیار خوب کار شده بود زیرا شما اگر به چهره ی سربازان نیز دقت می کردید تفاوت بین عرب بودن یا ایرانی بودن یا افغانی بودن یا آمریکایی بودن آنان را می توانستید مشاهده کنید که این مورد یکی از موارد بسیار جالب برای من بود چون در هیچ بازی این ظرافت را ندیده بودم و واقعا روی این مورد بسیار کار شده بود.گرافیک محیط بازی نیز چشم نواز است در روز اگر در فضای باز باشید و به دور دست ها بنگرید نمایی زیبا را می بینید همچنین طراحی آب نیز یکی از نکات زیبا بود.ولی در بین این همه زیبایی یک نکته منفی نیز هست با اینکه در مقابل این همه نکته مثبت حرفی را نمی زند ولی خب به آن باید اشاره کرد و آن لگ در فیلم هایی است که در هواپیما هست.قبل از شروع ماموریت و در پایان ماموریت فیلمی در داخل هواپیما پخش می شود و در حرکت افراد کمی لگ مشاهده می شود البته این مورد در برابر آن همه نکته بازی قابل چشم پوشیست.[تصویر:  47541586558080421870.jpg]

و می رسیم به جذابترین و مهمترین نکته یعنی گیم پلی بازی.صد در صد شما با گیم پلی این بازی خیلی لذت می برید زیرا این امکان به شما داده می شود تا با روش های متعدد بتوانید یک مرحله را با مخفی کاری رد کنید و برای رسیدن به نقطه ای چندین و چند راه مختلف دارید.شما فقط مجبور نیستید سبک مخفی کاری را پیش بگیرید حتی می توانید رد قسمتی که لباس های خود را ارتقا می دهید لباس هایی را بخرید که زره شما را زیاد می کند ولی در عوض ساکت بودن بدنتان را کم می کند را انتخاب کنید به عبارتی شما حتی می توانید مراحل را با کشتن همه و با سر و صدا بکشید که این کار اصلا عاقلانه نیست چراکه دشمنان شما هوش مصنوعی بسیار قدرتمندی دارند و شما را به هر شکلی که شده نابود می کنند پس به طور ناچار مجبورید بعضی قسمت ها را به طرز مخفی کاری تمام کنید وگرنه سرنوشتتان مرگ است! شما مجبور نیستید که فقط مراحل اصلی را انجام دهید و می توانید مراحل فرعی را انجام و با انجام آنها پول بیشتر به دست آورید و خود یا هواپیمایتان را مجهزتر کنید و با قدرت بیشتری مراحل اصلی را به اتمام برسانید.تیم اصلی شما متشکل از Grim،Briggs،Charlie است که هر کدام برای شما کاری انجام می دهند مثلا Grim در مسائل ارتقای هواپیما به شما کمک می کند و صدالبته خدمه هایی نیز در هواپیما هستند مثل خلبان یا اشخاصی که به هم تیمی هایتان کمک می کنند تا مسائل سریعتر حل شود. شما زمانی که در حال انجام مرحله ای هستید نباید فقط مستقیم به سمتی که مشخص شده است بروید چراکه سر زدن به اطراف محیط در کنار دادن امتیاز بیشتر،به شما کارهای بیشتر ارائه می کند مانند دستگیری یک شخص،پیدا کردن اینتل ها برای Grim  هک کردن لپ تاپ  های لیست سیاه.این موارد بازی را جذابتر می کنند و به بازی کننده اجازه می دهند که برای خود پول بیشتری از راههای مختلف جمع کند.گدجت های (Gadgets) شما نیز فقط مربوط به نوع مخفی کاری نیستند و شما حتی نارنجک هم در گدجت های خود می تواندید بگنجانید که از نظر من مخفی کاری آسانترین راه برای رد کردن یک مرحله است و قتل و عام با سر و صدا و بمب و نارنجک شما را به نابودی می رساند و صد در صد گدجت های شما نقش مهمی در رد کردن یک مرحله را ایفا می کنند.اگر شما با مثلا سه نفر از دشمنان که کنار هم ایستاده اند برخورد کردید و می دانید که به اندازه کافی سریع نیستید نگران نباشید!! اگر نمیخواهید با سر و صدا بکشید یا نمی خواهید یک دور قمری بزنید تا از آنها رد شوید هنوز یک شانس دارید.شما میتوانید برو روی دشمنانتان نشانه گذاری کنید و اگر با زدن یک دکمه هر سه را به راحتی از بین ببرید پس هنوز جای امیدی هست! هوش مصنوعی دشمنانتان بسیار خوب طراحی شده.مثلا شما شخصی را کشته اید و جنازه تئسط دشمن دیده شود یا در آن مرحله کلا دشمن از وجودتان در آن محل آگاه است ولی نمی دانند کجایید باید حواستان را کامل جمع کنید زیرا دشمنان در همه جا پیوسته به دنبال شما می گردند به عبارتی هیچ جای امنی در این حالت وجود ندارد و دائما باید در حرکت باشید زیرا دشمنان گوشه های دیوار هارا چک ی کنند،تمام کاور هایی که در روی زمین است پیسوته در حال چک شدن است،لوله هایی که از آن ها بالا می روید و میتوانید آویزانشان شوید چک می شود و به عبارتی دشمنان با هم در ارتباط هستند و یکدیگر را هم چک می کنند!!پس جایی برای مخفی شدن طولانی مدت نیست.یکی از راه های مخفی شدن در تاریکی ها شلیک به چراغ ها است که اگر دشمنی در نزدیکی آن باشد از وجود شما مطلع می شود پس قبل از هر اقدام با اسلحه گرم از اطرافتان با خبر باشید زیرا همان صدای کم اسلحه های خفه کن دار می تواند دشمنانی که اطراف شما هستند را نیز از وجودتان مطلع کند.یکی از نکاتی که بسیار شگفت آور است بی رحم بودن سربازان دشمن به یکدیگر است! اگر شما شناسایی شوید و شخصی را به عنوان گروگان جلوی خود بگیرید، دشمنانتان بدون توجه شخص را به تیر می گیرند و او را می کشند که این نکته برای من بسیار جالب بود که حتی اجازه نمی دهند سربازانی که کنارتر هستند شلیکی کنند!! خودشان از مستقیم شلیک می کنند انگار که هیچ کسی در دستان شما گروگان نیست!فرض کنید یک نگهبان در دور از شما ایستاده و میخواهید او را بکشید ولی در تیر دستتان نیست چه می کنید؟ برای این موارد دیگر ابتکار بازیکن حرف اول را می زند کاری که من می کنم این است.با اسلحه خفه کن دار به یک شعی فلزی شلیک میکنم صدایی در می آید نگهبان می رود که ببیند صدای چه بوده و او در تیر دست شما می آید و شلیک!البته با استفاده از گدجت ها هم میتوان این کار را کرد ولی به علت محدود بودن تعدادشان باید ابتکار هم به خرج دهید! پس اینگونه نیست چند راه از قبل تعیین شده فقط وجود داشته باشد ابتکار شما بعضی مواقع خیلی مهم است.در کل گیم پلی بازی بسیار قدرتمند است و باگ و لگ زدنی در آن مشاهده نمی شود که این خود نکته ی مهمی است.

بعد از توضیح بسیار از گیم پلی نوبت به نکته ی واقع گرایانه ی نورپردازی می رسیم که شما را دیوانه می کند نه از لحاظ بد بودن از لحاظ فوق عالی بودن! نور چراغ ها بسیار واقعی طراحی شده و اینگونه نیست تمام چراغ ها قدرت نور برابر داشته باشند در مراحلی دیده میشود که دو عدد چراغ یک اتاق بسیار بزرگ را روشن می کند یا یک اتاق کوچکتر با چندین و چند چراغ هنوز هم قسمت های تاریک زیادی دارد.جالب آن است که در یکی از مراحل نورپردازی بسیار زیبا کار شده که قدرت نور ها در یک اتاق بستگی به میزان قدرت ژنراتور آن دارد! اگر به چراغی که بسیار پر نور است نشانه گیری کنید چشمانتان بسیار اذیت خواهد شد و حتی ممکن است جلوی چشمانتان را ناخداگاه بگیرید که این خود نشانه ای فوق واقعی طراحی شدن چراغ های درون مراحل باشد.اگر مثل من بیکار هستید درون یک کاور به مدت 15 دقیقه بمانید در کاوری که مرتبا یک نگهبان از جلو یا کنارش عبور می کند و به چراغ اسلحه او دقت کنید.بعد از حدود چندین دقیقه متوجه می شوید نور چراغ اسلحه او کمتر شده و مانند اولش نیست که این نکته بسیار ظریفی است که کمتر کسی متوجه می شود چون هیچ کس مثل من بیکار نیست که درون یک کاور به مدت طولانی بنشیند و به نور چراغ اسلحه ی نگهبان خیره شود!!! اما خب در بعضی از نقاط دور افتاده بازی که می رفتید چراغ هایی را می دیدید که نمیتوانستید آنها را حتی با خالی کردن یک خشاب از کار بیندازید که این خودش یک نقطه ضعف بود البته تعداد این چراغ ها بسیار کم است و من به شخصه فقط دو عدد از چنین چراغ هایی را دیده ام.یکی از نکات زیبای بازی لیزر اسنایپر ها است که درون محیط پیوسته در حال حرکت است که اگر شما از درون این لیزر ها رد شوید بلافاصله شناسایی نخواهید شد اسنایپر متوجه می شود چیزی از جلوی لیزرش عبور کرده پس سریعا لیزر خود را به آن جهت می برد و اگر شما دوباره در مسیر لیزر بیفتید شناسایی خواهید شد و زمانی که لیزر نیز روی سر شما هدف گرفته شده بسیار هیجان انگیز است و شما را به استرس می اندازد.[تصویر:  39236446016342226105.jpg]

باز هم نکته ی مثبت یعنی صداگذاری.صداگذاری ها نیز با کیفیت هر چه تمام تر در بازی مشاهده می شود مانند صدای سگ ها بر اثر شناسایی بوی شما که بسیار زیبا و واقعی طراحی شده است.اگر هنوز به صداگذاری شک دارید به صداگذاری سربازان ایرانی که زبانشان را بلدید توجه کنید.کاملا معلوم است که یک نفر با حس آن لحظه و آن قسمت بازی در حال حرف زدن است.حتی نکات خنده دار نیز در صداگذاری دیده می شود و آن غیبت کردن سربازان با یکدیگر پست سر رئیسشان است یا با یک دیگر سر مسئله ای دعوا می کنند!! مثلا زمانی که به تهران می آیید در راه خروجتان دو سرباز با یک دیگر مجادله می کنند سر شجاعت یک پسر!! یکی میگوید که او دشمن من است و از او حمایت نکن و شخص مقابل می گوید که او حمایت نمی کند فقط میگوید که آن پسر شخصی شجاع است البته باید مطمئن بود که درباره سم فیشر حرف نمی زنند چون آن پسر که نمی دانیم کی هست دوست یکی و دشمن دیگری بود!خلاصه مطالب طنز نیز در بازی دیده می شود.

در نهایت بازی Splinter Cell Black List  را می توان یکی از شاهکار های بسیار زیبای سبک مخفی کاری دانست که با بنده فکر کنم نیازی به نمره دادن نباشد چرا که به نظر من بازی در حد خود و نسبت با بقیه بازی های سبک مخفی کاری بسیار قدرتمند ظاهر شد و نمره من به این عنوان،نمره ی کامل است.

باید اشاره کنم که این کاملترین و بهترین نقد من بود که بالغ بر 2200 کلمه را دربر داشت و شما دوستان با نوشتن نظراتتان من را خوشحال می کنید و نظراتتان تشویقی بر ادامه نقد نویسی من خواهد بود با تشکر از این سایت که باعث شد من متوجه آن بشم که استعداد نویسندگی در من هم وجود دارد با تشکر.

لطفا نظرات و انتقادات خود را در مورد نقد بنویسید چون زحمت زیادی روش کشیدم میخوام بدونم برای عالی نوشتم باید چه کارهای دیگری باید بکنم پس اگر مشکلی در متن بود به من گوش زد کنید با تشکر از همه.
پاسخ
با تشکر از Y2J نقدت خیلی عالی بود[img]images/smi/s0 (62).gif[/img]
واقعا این بازی اصلا روی درجه سختی اسان نمی چسبه[img]images/smi/s0 (67).gif[/img]
یکی از بهترین stealth هایی بود که بازی کردم.[img]images/smi/s0 (25).gif[/img]
[img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img]
پاسخ
عنایییییییییییت( enayaaaaaat)اولاش خیلی از افعال ماضی استفاده شده بود بقیش عالی بود
هیچ چیز بزرگتر از هیچ چیز نیست
این را همیشه بخاطر نسپار
[تصویر:  s0%20%2848%29.gif]
پاسخ
داداش نقد رو بخش بندی کن بهتره . ممنون .[img]images/smi/s0 (24).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img]

[تصویر:  76561198078353517.png]

پاسخ
1=قسمت بندی 2= استفاده از افعال مضارع
با تشکر از فرهان جان و mr.canvey ایشالا دفعه بعدی رعایت میشه.
پاسخ
ممنون نقدتون خوب بود؛ فقط اگه من جاتون بودم، این جوری می نوشتم:
سبک : اکشن سوم شخص مخفی کاری
[img]images/smi/s0 (43).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img]
[تصویر:  h9pacwys58r03u326n3a.png]
پاسخ
خیلی نقد خوبی باید باشه ولی اولشو دیدم نوشتید "نمیخوام در این نقد اسپویلی داشته باشم".نقد برای کسایی هست که تموم کردن اونی هم که نخواد داستانو زودتر بفهمه خب نقدو نخونه.ولی ممنون بابت نقد خیلی خوب باید باشه.سر وقت میرم میخونمش.[img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img]

[تصویر:  26055552758238308166.jpg]\cell \lastrow\row}

پاسخ
اول تشکر میکنم بابت زحمتی که برای این نقد کشیدی و دوم هم یکی دو سه تا نکته برای پیشرفت بهترت میگم چون نقدت از نظر من به نسبت بعضی از تگ دارها بهتر بود و یه نقد بود نه چیز دیگه ...

اگه امکان داره مقدمه ی پرو پیمون تری مینوشتی و بعد از رو مقدمه به متنت میرسیدی نه یهویی با دو خط سریع برسی به نکته ی جالب ... همون اول آدمو شگفت زده میکنی ، بهتر بود اگه مقدمه هم نداشتی یه پیش زمینه ای واسه شروع بخش داستانی میگفتی ....

به جز این قسمت اول بخش نقد و بررسی داستان خوب بود و همه چیو کامل نقد کردی که دمت گرم [img]images/smi/s0 (74).gif[/img] 
یه موضوع دیگه فقط بهتره اینطوری بنویسی ، هر چند نوع نگارش خودتم مشکلی نداره :
باگ گرافیکی را مشاهده نمی کردید = باگ گرافیکی را مشاهده نمی کنید .... به نظر من چون نقد یه بازی واسه کسیه که بازی نکرده و میخواد با نقد بفهمه بازی خوبه یا نه و ارزش تجربه داره یا بالعکس پس بهتره فعل جملات اینطوری باشه ، البته از نظر من ..... شاید یه نفر دیگه طور دیگه باشه نظرت ...

یه مشکلی که تو نقدت خیلی جولان میده ، نا توانی شروع یک بنده ... اینطور که مشخصه هر بند در مورد یه موضوعی توضیح میدی که خیلی خوبه ولی شروعشون همه شبیه همه ... منم این مشکلو دارم ولی برای اینکه به راحتی از این موضوع رد شی بهتره یکم بیشتر نقد بخونی تا با شروع ها و پایان های بیشتری آشنا بشی ... اینطوری میتونی مقالتو از خستگی در بیاری ولی اگه همه ی جملات مثل هم باشن خواننده خسته میشه ... مثل الان که تو هر جمله اینطوری شروع کردی ... یک نکته ی مثبت ، نکته ای که شمارا به خود جلب کرد ، جذابترین بخش و ...

بهتره یه جای اینکه به یه موضوع خاص تو نقد گیر بدی ، کلی بگی بعد همون موضوع خاصو به عنوان مثال بگی که نقدت کامل تر میشه ...

بعد از گرافیک پریدی به گیم پلی و دوباره رفتی سر موضوع نورپردازی ؟ چرا آخه ... ببین گرافیک از موضوع های مختلفی مثل طراحی شخصیت ها که اشاره کردی ، طراحی محیط ، نورپردازی ، افکت های مختلف تو بازی مثل آب و آتش و ... ، سایه زنی ، فیزیک و ... که با توجه به هر بازی در موردش توضیح میدی ، ممکنه یه بازی اصلا فیزیک نیازی نباشه پس نمیگی ولی همه ی اینا تو یه بخش باشن بهتره و پراکنده بودنشون یا باید با یه دلیل خاصی باشه که اینجا بی دلیله یا اینکه باید تو یه بخش گنجونده شن ...

باید برم مغازه ... شرمنده / کلا نقدت ، نقد بود و به خودت خیلی امیدوار باش چون نقدت از خیلیا بهتر بود ، مشکلات اندکی داشتی سعی کنی عالی مینویسی ... 
یکم بیشتر رو مقدمه ها و شروع و پایان های خوب کار کن ، وسط کارو خوب انجام میدی، بهتر هم میتونی کنیشون ....
در کل بهتره تو نقد به موارد زیر هم اشاره کنی تا کامل تر بشه ... 
داستان : بررسی کلی داستان ، شخصیت پردازی ، گیرایی داستان ، پیچیدگی داستان
گیم پلی : بررسی کلی سبک بازی ، پایبندی به سبک بازی و ... که با توجه به بازی تغییر میکنه ...
گرافیک : هم که گفتم 
صدا گذاری : موسیقی و صداگذاری و اگر نیازه در مورد صداگذارها هم یه توضیحی بده اگه مشهور بودن ...

[img]images/smi/s0 (62).gif[/img][img]images/smi/s0 (62).gif[/img][img]images/smi/s0 (62).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img] بازم تشکر بابت نقد کاملت ...
به نام خدای خاکستری ....
Grey Pen
BLOG: Gpen.ir
Y! ID: Grey_joker
FB ID: Hadi.Jourbonyan1
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نقد و بررسی بازی مافیا officialamir 1 1,779 05-10-2023, 04:01 PM
آخرین ارسال: برنا زرین
  بررسی بازی The Quarry : فیلم خوب، بازی معمولی علی امینی 0 952 06-14-2022, 03:46 PM
آخرین ارسال: علی امینی
  بررسی بازی Lego Star Wars: The Skywalker Saga ساسان گیمر 0 976 04-18-2022, 11:40 AM
آخرین ارسال: ساسان گیمر
  زنگ ورزش | نقد و بررسی FIFA 14 White Fang 23 7,882 02-28-2022, 03:36 PM
آخرین ارسال: alireza663
  نقد و بررسی گوشی سامسونگ a51 pishrotech 0 1,119 10-20-2021, 07:48 PM
آخرین ارسال: pishrotech

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان