امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کشت زعفران در گلدان پلاستیکی
#1
اگر شما هم مثل من از خرید زعفران های تقلبی خسته شده اید و می خواهید برای خودتان زعفران کشت کنید اما زمینی ندارید و در آپارتمان زندگی می کنید توی این محتوا بهتون میگم که چطوری توی گلدون پلاستیکی به راحتی کشت زعفران را انجام بدهیم و امسال توی خونه خودتون و توی آپارتمان زعفران برداشت کنید.

برای کشتن زعفران در گلدان ابتدا باید یک گلدان پلاستیکی انتخاب کنید اگر گلدان شما سفالی باشد بهتر است اما اگر گلدان پلاستیکی باشد نیز مشکلی ندارد انتهای گلدان حتماً باید سوراخ های وجود داشته باشد تا آب بتواند از آن عبور کند.

بر روی سوراخ ها را با سنگ های درشت و ماسه بپوشانید تا خاک نتواند از این سوراخ ها به بیرون رود.

خاکی که برای کشت زعفران توی گلدون استفاده می کنید خاک لومی شنی باید باشد. خاک نباید بیش از اندازه سنگین باشد و توی آن کلوخ یا تکه های درشت خاک وجود داشته باشد.

بعد از تهیه خاک باید اقدام به تهیه پیاز زعفران نمایید.پیازهای زعفران خود را از مرجع معتبر تهیه کنید. پیازها باید بدون خاک بدون قارچ و بدون بیماری باشند.

بعد خرید پیازهای زعفران می‌بینید که در دور آن پوشال های اضافی وجود دارد. پوشال های اضافه را از دور پیاز زعفران بکنید و دکمه‌ ایی که زیر پیاز زعفران نیز وجود دارد را نیز در می آوریم.

ابتدا انتهای گلدان را با مقداری خاک پر میکنیم و حدود چند سانتی متر خاک بر روی سنگ هایی که در ته گلدان ریخته ایم قرار می‌دهیم. سپس پیازهای زعفران را در کنار یکدیگر با فاصله مناسب قرار میدهیم. توجه کنید که تیج پیازهای زعفران باید رو به بالا باشد سپس کل ارتفاع گلدان را از خاک پر میکنیم.

بعد از کشت پیاز زعفران نیاز به هیچگونه آبیاری ندارد. ترجیحا گلدان را در جای قرار دهیم که تاریک باشد.

 در اواخر شهریور ماه تا اوایل آبان ماه با توجه به منطقه خود زمان آبیاری زعفران فرا می رسد. برای اینکه بفهمید زمان آبیاری گلدان شما چه موقع است باید پیاز زعفران را از خاک در بیاورید اگر تیج پیاز زعفران حدود ۲ سانتی متر رشد کرده باشد زمان آبیاری گلدان زعفران شما فرا رسیده است.

در آبیاری اول از کنه کش پروپارژیت استفاده نمایید تا در اثر رطوبت و آب پیازهای زعفران دچار کنه شوند. بهتر است در آبیاری اول از کود پتاس استفاده نمایید بعد از آبیاری اول به وسیله چنگال روی سطح خاک را باید بتراشید تا رشد تیج راحت‌تر شود.

تیج های زعفران برای گلدهی نیاز به نور دارد بنابراین آنها را رد محلی نورگیر قرار دهید.

دو هفته تا سه هفته بعد از آبیاری گل های زعفران شما نمایان می شود می توانید آن ها را بچینید و از آنها استفاده نمایید.

 بعد از دو هفته از چیدن گلهای زعفران نوبت به آبیاری دوم زعفران می‌رسد در این آبیاری باید از کودهای حاوی نیتروژن مانند اوره یا فسفات آمونیوم استفاده نمایید.

بعد از آبیاری زعفران اجازه دهید تا برگ های زعفران بزرگ شود در دی ماه باید محلول پاشی های زعفران را با کودهای پایه npk انجام دهید. سه مرتبه محلول پاشی با فاصله ۱۵ روز از یکدیگر  برای زعفران مناسب می باشد.

 آخرین آبیاری را در اسفند ماه انجام می دهید.

و به این ترتیب دیگر زعفران را نه آبیاری کرده و نه محلول پاشی میکنیم تا دوباره در اواخر شهریور که زمان آبیاری زعفران برسد.

از فروردین ماه تا شهریور ماه هر ماه یکی از پیازها را در آورده و از عدم ابتلای آنها به قارچ و کنه اطمینان حاصل کنید.

سعی کردم اطلاعات کاملی بدم اما اگر میخواین بیشتر اطلاات بگیرین در مورد کشت زعفران در گلدانhttps://dehkadeco.com/cultivate-saffron-indoor/، پشت بام یا سبد از این صفحه کمک بگیرین.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان