امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fu.cking Sand | نقد و بررسی بازی Prince of Persia The Forgotten Sands
مجید جان چی شده رقتی سراغ سراغ یکی از بزرگترین ننگهای «باگی سافت»؟  S0 (2)
والا نقد ایراد زیاد داره و پرداختن به همه شون از حوصله من یکی خارجه، این چیزایی که به چشمم میاد رو میگم. S0 (2)
اول اینکه مقدمه به نظرم جالب نیست، شاید به داستان کلی مربوط باشه ولی جالب نیست. مقدمه باید یجور خاص باشه که آدم رو ببره تو حال و هوا، کلا هیچ اشتیاقی برای ادامه مطلب بوجود نمیاره و همچنین یه اسپویل خیلی بزرگ هم داره. درضمن اون داستانی که مربطو به کودکی پرنس هم اشتباهه؛ تا اونجا که میدونم، این قضیه ای که گفتی ربطی به بازی نداره و داستان فیلمه که کلا ماجراش از بازی جداس. بعد هم خیلی کوتاه بود، هم اونطور که باید ما رو به ادامه نقد مشتاق نمیکرد. نکته بعدی پرداخت بیش از حد به داستانه. داستان اصلا اهمیت چندانی نداره ولی نصف نقدت همش درباره اونه، نیازی نیست بیای تعریف کنی که چی شده و کی کجا رفته و... واسه داستان باید اولش بیای یه خلاصه ازش بگی (چیزی که معمولا پشت قاب بازی یا تو استیم در حد دو سه خط نوشته میشه) بعد بشینی نقدش کنی. در ضمن داستان بازی بعد از Sands of Time و قبل از Warrior Withinـه نه بعد از اون؛ دلیل هم زیاد دارم ولی حوصله توضیح ندارم S0 (2)  خودت با زبون خوش قبول کن S0 (2) عکس هم خیلی گذاشتی، کلا یه نقد چهار پنج تا عکس بیشتر لازم نداره و حتی به نظرم دو سه تا هم کافیه. کلا دو سه تا عکس برای نمایش گرافیک، گیم پلی و نمایش دو سه تا شخصیت مهم داستان، کافیه.
به نظرم اصلا تیتر گذاریت جالب نیست. F...ing Sands دیگه چیه باو؟ اون تیترهای هر بخش هم خوب همه که نمیفهمن یعنی چی، باو ما رو چی فرض کردی؟ خودت استاد زبانهای بیگانه هستی ما هنوز ترکی هم بلد نیستیم صحبت کنیم. فارسی را پاس بدار S0 (2)
باقی مقاله هم که خوبه و قشنگ توضیح دادی ولی من کلا این نسخه رو ننگی میدونم برای سری Prince of persia. عملا غیر از گرافیک، هیچ پیرفتی تو بازی وجود نداشت، فنون بسیار خفن و پیچیده ی دو نسخه آخر سگانه، کلا حذف شده و جاشو داده به قدرت های خز که تو همه بازی های قبل از خودش بوده، من موندم اون قدرت های خفنی که تو سگانه داشتیم چشون بود که حالا واسه ما چهار عنصر رو گذاشتن که یکی از یکی بیخودتره. مبارزه هم افتضاحه. کلا یدونه فن داره که از اول تا آخر همونو میزد. چی به سر اون پرنس Warrior Within اومد که یه دریا فنون مختلف به صورت تک شمشیر و دو شمشیر داشت. اینقدر زیاد بود که تا آخر بازی آدم از مبارزه خسته نمیشد. جدا از گیم پلی، گرافیک هم فقط از نظر بصری پیشرفت کرده وگرنه بازم در حد سگانه نبود. اون سگانه، فیزیک فوق العاده، طراحی های بی نظیر داشتن و به کوچکترین جذییات دقت شده بود. فیزیک حرکت روی سطوح شیب دار طراحی شده بود و باگهای عجیب غریب نداشت (البته The 2 Thrones یه مقدار باگ داشت ولی بازم مثل این نبود) من یادمه یه بخشی از این Forgotten sands یه باگی داشت که اصلا نمیذاشت بازی رو ادامه بدیم. باید یه آبشاری رو منجمد میکردیم که نمیشد. کلا داغون بود بازی.
داستان هم یه چیز کلیشه ای و خز بود که موضوع خیلی از فیلم ها داستان ها بود و راستش برخلاف نظرت به نظرم هیچ پیچش خاصی نداشت و از اولش هم میشد همه چی رو حدس زد. این داستان درمقابل سگانه اصلی هیچ حرفی برای گفتن نداشت. نسخه اول که سرتا پاش WTF بود، نسخه دوم اصلا دیوونه میکرد آدمو اینقدر پیچ تو پیچ بود و اون Dahakaـی ملعون هم که کلا رو اعصاب بود، نسخه سه هم که دیگه اوجش بود و دوباره مثل قسمت اول آدم همش WTF میشد.

درکل متاسفانه تا حالا هیچ بازی ای نیومده که بزنه رو دست اون سه نسخه و یوبسافتم که سرش به بازی های چرت و پرت ساختن گرمه.
حیف S0 (67)
[تصویر:  8f3_sfv_ed.jpg]
?So who you gonna be when the reaper come knocking
Actions speak louder than words, so stop talking
So watch me break out of this cage
I fight now, I wont change
پاسخ
(04-22-2016, 11:59 PM)پویان خلفیان نوشته است: درود مجیدجان، مقاله جذاب و طولانی ارائه دادید که خواننده از خوندنش خسته نمی شد.
با این که در حدی نیستم ایراد بگیرم و شما خودتون استادین و خودم هنوز یک کارآموز هستم؛ ولی لازم کم و کسری های نقد رو بگم که مقاله ای بی نقص باشه.
از همون اول شروع می کنیم، تیتر رو بهتر بود به زبان فارسی می نوشتید و موضوعی دلچسب تر، چون برای عده ای نامفهوم می زنه.
دوم این که داخل نقد، از یک نوع فونت استفاده کنید
سوم این که به عنوان نمره ندادید و این کمی از ارزش های مقاله کم می کنه.
جاهایی رو می بینم از کلمات انگلیسی استفاده کردید، این صحیح نیست، چون شما یک مقاله فارسی برای خوانندگان فارسی زبان ارائه دادید و شاید فردی انگلیسی بلد نباشه، کسی هم که بلد باشه براش نامفهوم بزنه.
بازیکنها، بازیکن ها 
من نیم فاصله رعایت نکردم چون انجمن باگ داره و نمی تونم نیم فاصله رو رعایت کنم.
در آخر بگم من کوچیک جنابعالی هم هستم و قصدم پیشرفت شما است. منو ببخشید اگه ایراد سخت گیرانه ای گرفتم و با پرروگری مشکلات رو ذکر کردم.
موفق باشید. S0 (29)
دورد خدمت شما کاربر فعال عزیز پویان عزیز
خوشحال که از خوندن نقد خوشتون اومده.
موردی نیست هر کسی حق داره مشکل اون یکی رو برای بهتر شده بگه آزادی بیان داریم ما اینجا فکر کردید انجمن گیمفا الکی
خب بریم سراغ مشکلات
نقل‌قول: تیتر رو بهتر بود به زبان فارسی می نوشتید و موضوعی دلچسب تر، چون برای عده ای نامفهوم می زنه.
من حس می کنم با این تیتر و کلمه ای که به کار بردم هیچ جای نامفومی رو باقی نمی زاره. در مورد تیتر هم اشاره کردم توی متن که شن زندگی پرنس رو به نابودی کشوند. توی چهار نسخه از بازی که شن توی اون حضور داشته متوجه شدیم که هر بار پرنس بخشی از زندگیش نابود شده و درآخر نسخه‌ی سه مشخص شد این شن ها چه بلایی سر پرنس آوردند. این از تیتر

نقل‌قول: از یک نوع فونت استفاده کنید
توی کل نقد به غیر از مقدمه و اون جمله ای که در سخن پایانی نوشتم از فونت پیش فرض انجمن استفاده کردم. توی مقدمه فونت پیش فرض انجمن بود و من فقط "کج" کردم اون رو و در سخن پایانی اون قسمت رو " ضخیم" همین دیگه بقیه موارد هم از فونت یکسانی بودند.

نقل‌قول: سوم این که به عنوان نمره ندادید و این کمی از ارزش های مقاله کم می کنه.
من زیاد عقیده ای به نمره دادن ندارم و همه چیز رو توی مقاله توضیح دادم و آخر کار هم نکات مثبت و منفی گفتم دیگه نمره دادن با خود کاربر هست.( به قول یکی از دوستان ریاضیم زیاد خوب نیست) S0 (2)

نقل‌قول: جاهایی رو می بینم از کلمات انگلیسی استفاده کردید، این صحیح نیست، چون شما یک مقاله فارسی برای خوانندگان فارسی زبان ارائه دادید و شاید فردی انگلیسی بلد نباشه، کسی هم که بلد باشه براش نامفهوم بزنه.
والا من فکر می کنم کسی که بازی ها رو با زبان انگلیسی بازی می کنه بتونه حداقل این چیز هایی که من نوشتم رو بخونه چون فکر می کنم از کلمات ساده استفاده کردم.

اون نیم فاصله هم که ندیدم و ممنون ارت که بهم گوش زد کردی.

دستت هم درد نکنه به خاطر همین پروگری و سخت گیری اگه امثال شما چنین شکلاتی رو ذکر نکنند که کسی پیشترفتی نمی کنه.
با تشکر ازت که وقت گران بهات رو در اختیار من و مقاله ی پر مشکل من قرار دادی.
S0 (74)
[تصویر:  bazb_thevideogamegallery_29143_1200x1697.jpg]
پاسخ
سلام بر آقا مجید عزیز
بعد از عمری بلاخره وقت کردم به انجمن سر بزنم و موفق شدم که مقاله ی آقا مجید رو مطالعه کنم. به هرحال تو این مدتی که سرم تو کیف و کتاب‌ها بود مقالات زیادی رو از دست دادم اما وقتی اسم «محید نصر» ‌روی نویسنده‌ی مطلب درج شده باشه، اینجاست که دیگه نمیشه اون پست رو نادیده گرفت! بگذریم... الحق و والانصاف مقاله‌ی خوبی بود و برعکس خیلی از دوستان که پیش از این نظرشون رو اعلام کردن، بنده با تیترها و محتوای مقاله خیلی حال کردم. در مورد نگارش هم مشکلاتی وجود داره، اما به عنوان دومین مقاله (البته فکر می کنم دومین مقالتون باشه!) بسیار بسیار عالی کار شده بود (به طور خودجوش از همین الان نیم فاصله دیگه کار نمیکنه S0 (43) مسئولین رسیدگی کنین. بعد از عمری اومدیم نظر بدیما...)
در مورد نگارش صحبت نمی کنم چون قبل از این دوستان حسابی به این موضوع پرداختن و تکرارش کار درستی نیست. اما در مورد خود بازی باید بگم که اصلا راضی کننده نبود! یادمه اون زمانی که این بازی منتشر شد به شدت هایپ شده بودم و خیلی امیدوار بودم که چهارمین قسمت (فکر کنم چهارمی بود!) از فرانچایزی که عاشقش بودم عالی از آب در بیاد، اما نه تنها راضیم نکرد بلکه به معنای واقعی افتضاح بود! استاد گندزدن (یوبی‌ سافت!) اینبار هم شاهکار هاشو خراب کرد و با یک عنوان افتضاح به کار فرانچایز PoP خاتمه داد. به شخصه (نظر شخصیم) بهترین قسمت از فرانچایز PoP نسخه ی سوم از سه گانه ی بازی بود که هیچ وقت مراحل و سیستم مبارزاتش یادم نمیره. به هرحال شاید توی مقاله هم یکمی در مورد داستان و سایر محتویات بازی اغراق شده باشه اما درکل مقاله ی خوبی بود و خاطراتمون رو زنده کرد. بازهم از جناب مجید نصر بابت این مقاله ی خوب و استاندارد تشکر می کنم. امیدوارم موفق و سربلند باشید...

یا حق...
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نقد و بررسی بازی مافیا officialamir 1 1,793 05-10-2023, 04:01 PM
آخرین ارسال: برنا زرین
  بررسی بازی The Quarry : فیلم خوب، بازی معمولی علی امینی 0 959 06-14-2022, 03:46 PM
آخرین ارسال: علی امینی
  بررسی بازی Lego Star Wars: The Skywalker Saga ساسان گیمر 0 983 04-18-2022, 11:40 AM
آخرین ارسال: ساسان گیمر
  زنگ ورزش | نقد و بررسی FIFA 14 White Fang 23 7,908 02-28-2022, 03:36 PM
آخرین ارسال: alireza663
  نقد و بررسی گوشی سامسونگ a51 pishrotech 0 1,128 10-20-2021, 07:48 PM
آخرین ارسال: pishrotech

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان