امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امتیازات: 4.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تقدیم به تو| بررسی بازی Metal Gear Solid V Ground Zeroes
نقل‌قول: عزیزم اینکه شما با نقد های دیگه کاری ندارید که حرف درستی نیست. به هر حال هر مقاله ای یه مرجع داره که ارجاع به بهترین مرجع باعث اعتبار مقاله میشه...از اونجایی که نقد و بررسی استثاء به حساب می یاد، از مرجع فقط به عنوان الهام بخش و درک چارچوب اصلی نقد استفاده میشه. همه ی اینها رو گفتم تا به شما بگم نگاه انداختن به نقد حرفه ای تر هایی از خودمون، کار رایج و معقولی هست. من خودم هر وقت تو نقد به بن بست می خورم، یه سری به نقد های مجله ی بازی رایانه (گیم اسپات ایرانی در زمان خودش) می ندازم و یا به مراجع خارجی رجوع می کنم.
درباره ی نقد بر اساس نسخه ی PC هم باید بگم درسته باید معیار ها بر اساس نسخه ی PC  باشه اما دیگه نباید طوری باشه که کنسول دار ها رو از خوندنش طرد کنه. فکر کن شما جزو تحریریه هستی، وقتی این نقد رو منتشر کنی تو سایتی که روزی هزاران نفر بازدید کننده از قشر های گوناگون(منظور از نظر وسیله ی گیمینگ هست)داره ، جز PC بازها، کسای دیگه از نقدت بهره نمی برند. همین باعث افت ارزش مقالت میشه. این جور نقد شما زمانی ثمر بخش هست که حداقل دو نفر دیگه این بازی رو روی دو کنسول PS4 و X1 هم نقد کنن و رو سایت بزارن که این کار فقط از پس بعضی از سایت های خارجی مثل Gamespot بر میادغیر. به خاطر همین هم  هست که نویسنده های معتبر داخلی با این که یه کنسول خاص رو برای نقد انتخاب می کنند، اما به طوری بازی رو نقد می کنند که همه ازش استفاده کنند. بنده نگفتم که بیا از دسته و گرافیک کنسولی حرف بزن. بهتره همونطور که خیلی از اساتید دنیای گیم مثل آقایون رسول خردمندی یا سعید نیکبخت عمل می کنند (یا شاید می کردند)، شما هم همین کار رو بکنی. مثلا می تونی به صورت کلی از گرافیک حرف بزنی و بگی گرافیک بازی واقعا خوب بود. توضیحاتت هم درباره ی صفحه کلید خوب بود اما نیازی به وجودشون نبود (حتی سایت های بزرگی چون Gamespot هم بهش اشاره نمی کنه مگر اینکه جزو مشکلات به حساب بیاد؛ وقتی چیزی خوبه نیازی به توضیح نیست). درباره ی نمره ها هم اگه دقت کنی، می بینی نمره های هر بازی در پلتفرم های مختلف، تقریبا شبیه هم هست و فقط 2 یا چند امتیاز اختلاف دارن. مثلا Dying Light نمراتش رو PC، X1 و PS4 به ترتیب 74، 76 و 74 هست.

برادر من، من اون اوایل کارم به اندازه کافی از این ور و اون ور نقد خوندم و اون چیزهایی که باید بدونم و تاحدودی اصول نقد نویسی بلدم. هیچ ادعایی هم نداشتم و ندارم ولی خب میگم اون نکات لازم رو در طی این دو سالی که تو گیمفا بودم تقریبا یاد گرفتم. نقدهای دیگه رو هم میخونم گاهی اوقات ولی موقع نوشتن کار خودم رو میکنم. من حتی هنوز هم بعضی اوقات موقع خوندن نقدها و مقاله ها و نظرات بعضی ها، چیزای جدید یاد میگیرم و ازشون استفاده میکنم ولی دیگه دلیلی نمیبینم وقتی نزدیک 40، 50 ساعت وقت میذارم و یه بررسی ساده می نویسم، برم صدجا نگاه کنم که بقیه چجوری نوشتن
دوست عزیز شما به یه نکته ای توجه نمیکنی و اون اینه که این بازی پس از شیش، هفت ماه که از انتشار نسخه های کنسولی ش میگذشت، برای PC اومد. مثلا شما برو نقد کسلوانیا1 به قلم (به کیبورد بگیم بهتره) رسول خردمندی رو بخون. خودش به همین مشکلات کنترل بازی رو PC اشاره کرده. این چیزارو من مثلا تو نقد اویل ویتین نمیام بگم چون همزمان با کنسول ها منتشر شده ولی نقد این بازی که نسخه کنسولی ش حدود 6 هفت ماه قبل از PC اومده و همون شیش هفت ماه قبل هم نسخه کنسولیش نقد شده، با این ویژگی ها نوشته میشه. الان نقد بازی تو سایت فکر کنم دو سال پیش قرار گرفت. خوب همه خوندنش و میدونن قضیه ش چجوریه حالا نسخه PC اومده و قاعدتا pc بازا میخوان بدونن که خوب بهینه شده یا نه. (من فکر کنم آقای نوروزی هم تو نقد متال گیر رایزینگ نسخه PC رو نقد کرده بود)
جدا از همه ی اینا، من که برا سایت نمی نویسم که بخوام به این چیزها توجه کنم وگرنه مطالبی که بخوام برای سایت یا مجله بنویسم، خیلی وسواسی تر روش کار میکنم.
 راستش حوصله ندارم بحث راه بندازم ولی یجوری درباره مطالب سایت اصلی صحبت میکنین انگار... :D

نقل‌قول: داداش شما هم مثل اینکه نوشته رو خوب نمی خونیا. همین میشه دیگه نتیجش. بنده کی گفتم شما تو نقدت عصبانی بودی؟
شما کِی گفتی؟ اینجا گفتی:

نقل‌قول: ولی هنر نویسنده اینه که خودشو کنترل کنه. در کل سعی کن اینجور احساساتت رو تو نقدت بروز ندی تا حرفه ای تر باشی
خب این یعنی چی؟ یعنی من تو نقدم احساسی عمل کردم. منم پرسیدم که کجاش!
اونجا هم من داشتم درباره "تکمو" صحبت میکردم که گفتم این حرکتش توهینه به pc بازا چه ربطی به شما داره که بخوام از مانیتور بیام بیرون و بزنمت :D

(04-01-2015, 11:53 AM)Last of Shadow نوشته است: نقد خیلی عالی بود. جا داره از نویسنده یه تشکر ویژه هم بکنم که این بازی رو به خوبی و به دقت نقد و بررسی کرده بودند.
Metal Gear Solid V Ground Zeroes از همه نظر عالی بود به جز بسیار کوتاه بودن بازی. متاسفانه این نکته رو هم نمیشه در نظر نگرفت و بگیم بازی یه مقدمه بود چون استاد این بازی رو به قیمت یه بازی کامل ارائه داده بود. اما باید بگم در همین مدت کوتاه هم یه داستان فوق العاده (که نشون دهنده قدرت کوجیما تو داستان سرایی هست) و گیم پلی زیبا به همراه یه گرافیک خوب رو شاهد بودیم.

خواهش میکنم. والا منم به خاطر همین از بازی 1 نمره کم کردم (اون نیم نمره واسه باگ عجیب بازی بود) وگرنه حیف نیست به همچین شاهکاری 10 ندیم؟
البته من کوجیما رو مقصر نمیدونم. به نظرم  همه چی تقصیر مدیران کونامی بوده و الکی کوجیما رو انداختن جلو. (همه چیز که اطلاعاتش به بیرون درز نمیکنه)
[تصویر:  8f3_sfv_ed.jpg]
?So who you gonna be when the reaper come knocking
Actions speak louder than words, so stop talking
So watch me break out of this cage
I fight now, I wont change
پاسخ

پیام‌های داخل این موضوع
RE: تقدیم به تو| بررسی بازی Metal Gear Solid V Ground Zeroes - توسط Qeiji - 04-01-2015, 12:07 PM

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نقد و بررسی بازی مافیا officialamir 1 1,942 05-10-2023, 04:01 PM
آخرین ارسال: برنا زرین
  بررسی بازی The Quarry : فیلم خوب، بازی معمولی علی امینی 0 1,075 06-14-2022, 03:46 PM
آخرین ارسال: علی امینی
  بررسی بازی Lego Star Wars: The Skywalker Saga ساسان گیمر 0 1,091 04-18-2022, 11:40 AM
آخرین ارسال: ساسان گیمر
  زنگ ورزش | نقد و بررسی FIFA 14 White Fang 23 8,424 02-28-2022, 03:36 PM
آخرین ارسال: alireza663
  نقد و بررسی گوشی سامسونگ a51 pishrotech 0 1,246 10-20-2021, 07:48 PM
آخرین ارسال: pishrotech

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان