امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آنباکسینگ و نیم نگاهی به هیولای کوچک ایسوس GR8
Thumbs Up 
به نام خدا

شرکت ایسوس از ابتدا نگاهی ویژه به گیمرها داشته و یکی از متنوع ترین خط تولید هایش، مختص به سری ROG است. در این گروه، همواره طراحی، امکانات و وجه ای از لوکس بودن با هم ترکیب شده و محصولی برتر از همه لحاظ تولید می شود.
با سوق گرفتن نیاز بازار به سمت NUCها، ایسوس برای گیمر ها، کامپیوتری کوچک اما بسیار قدرتمند طراحی و تولید کرده است که ویژگی های جالبی دارد! ابعادی کوچک، طراحی خاص و همیشگی ROG با رنگ بندی مشکی قرمز، ارتقای آسان برای رم و هارد دیسک، مصرف بسیار پایین ولی کارایی بسیار بالا و... که با هم در ادامه بررسی می بینیم:
با وارد شدن تعداد محدود GR8 به کشور، شانس نخستین بررسی تخصصی این کامپیوتر رومیزی زیبا نصیب بنده شد. این محصول با یک بسته بندی لوکس به دستم رسید که در تصویر زیر شاهد آن هستید:
[تصویر:  da1d1.jpg]
نمایی از روبروی بسته بندی

[تصویر:  64542.jpg]
نمایی از پشت بسته بندی

بعد از جدا کردن بسته بندی اولیه به نوک مدادی رنگ می رسیم که آن هم ظاهری بسیار جالب دارد و مانند یک چمدان باز می شود:
[تصویر:  64543.jpg]

همانطور که ملاحظه می کنید، عبارت The Choice of Champions روی جعبه و درون آن نیز جمله Welcome To Republic of Gamers, Home of Champions نوشته شده است که به کاربر حسی خاص را القا می کند!

[تصویر:  64544.jpg]

GR8 در یک پوشش سلفونی قرار دارد.

[تصویر:  64545.jpg]

در ادامه تصاویری از GR8 را ملاحظه می کنید:

[تصویر:  c9cdgr1.jpg]

[تصویر:  c9cdgr2.jpg]
[تصویر:  c9cdgr3.jpg]

[تصویر:  f359gr4.jpg]

درون جعبه علاوه بر GR8، یک عدد آداپتور 19 ولت با آمپراژ 6.32A برای تغذیه این هیوای کوچک، یک دفترچه راهنمای نصب، یک دفترچه گارانتی، یک دفترچه راهنما و چهار پیچ کوچک برای بستن هارد دیسک اضافه وجود دارد.

[تصویر:  f7c66.jpg]

در قسمت جلوی GR8، یک دکمه Power، یک دکمه Miracast ،دو جک هدفن و میکروفن و دو عدد پورت USB 2.0 وجود دارد.

[تصویر:  f359gr7.jpg]

[تصویر:  66d9IMG-9992.jpg]

در قسمت پشتی GR8 نیز یک جک ورودی صدا، یک جک خروجی صدا، یک جک میکروفن، پورت SPDIF، یک HDMI، یک Display Port، یک پورت شبکه، چهار پورت USB 3.0 ، یک ورودی آداپتور و یک قفل پنل کناری وجود دارد.

[تصویر:  f359gr9.jpg]

[تصویر:  f359gr8.jpg]

دکمه پاور GR8 دارای چراغ نارنجی رنگی است که در زمان روشن شدن به قرمز تغییر پیدا می کند. زمانی که Miracast فعال باشد نیز نوشته روی آن با چراغی قرمز روشن می شود. در قسمت زیرین GR8 نیز نشان ROG در زمان روشن بودن به حالت چشمک زن تغییر می کند.
در پشت آن نیز چراغی به منظور نشانگر خواندن هارد دیسک وجود دارد.
با قرارا دادن وضعیت دکمه قفل پنل به حالت Unlock پنل کناری را جدا می کنیم:

[تصویر:  f359gr10.jpg]

همانطور می که می بینید دو قسمت قابل جدا شدن وجود دارد که یکی برای دسترسی به رم ها و دیگری به منظور اضافه کردن هادر دیسک یا SSD با ابعاد 3.5 اینچی به این دستگاه است.
در قسمت کف و سقف GR8 نیز کانالی برای تهویه با جریان هوای پایین با بالا برای خنک سازی وجود دارد.[تصویر:  f359gr5.jpg]

[تصویر:  f359gr6.jpg]
خب، حال پیچ گوشتی برداشته و نگاهی به قسمت های داخلی آن می اندازیم
برای باز کردن قاب GR8 باید ابتدا نگهدارنده هارد اضافه را جدا کنیم، سپس تمامی پیچ ها را باز کرده، خارهای کناری را هم آزاد کنیم تا مادربورد در درسترس قرار گیرد:

[تصویر:  f267mb1.jpg]

نمایی از مادربورد GR8

همانطور که می بینید در این سمت از مادربورد، یک PCB کوچک با رابط mPCI-E به مادربورد متصل است که تجهیزات وایرلس روی آن قرار دارد (در ادامه کاملاً به لوازم روی آن می پردازیم)، اسلات های رم، رابط SATA و برق آن برای راه اندازه هارد دیسک اضافه، باتری پشتیبان بایوس و یک پورت USB اضافه در درسترس است.
2 ماژول رم DDR3 با سرعت 1600 مگاهرتز با حجم هر کدام 8 گیگابایت به صورت پیشفرض روی GR8 نصب شده است.

[تصویر:  755aIMG-0022.jpg]

اندکی نزدیکتر می شویم و کل مادربورد را از کیس GR8 جدا می کنیم!!
در سمت دیگر آن، هارد دیسکی با ابعاد 3.5 اینچ از شرکت Hitachi Global Storage Technologies با مشخصات 1 ترابایت و سرعت چرخش 7200 دور بر دقیقه، پردازنده و کارت گرافیک که خنک کننده ای با دو هیت پایپ آن ها را پوشانده است و سایر قطعات دیگر وجود دارد که در ادامه به بررسی جزء به جزء آنها می پردازیم:

[تصویر:  f267MB2.jpg]

برای دسترسی چیپ گرافیک و پردازنده آن خنک کننده را جدا می کنیم:

[تصویر:  2e25IMG-0071.jpg]

[تصویر:  2e25IMG-0072.jpg]

سیستم خنک کننده آن از یک فن PWM، دو هیت پایپ مسی، دو قطعه فلزی از جنس نیکل و یک هیت سینک مشکی رنگ آلومینیومی تشکیل شده است که دمای تولید شده از CPU و پردازنده گرافیکی را به سمت هیت سینک هدایت می کند.

پردازنده به کارگرفته شده در GR8، intel Core i7 4510U است که با 2 هسته واقعی و چهار هسته مجازی کار می کند.فرکانس آن 2.0 گیگاهرتز است که در حالت بوست می تواند به فرکانس 3.1 گیگاهرتز دست یابد. این پردازنده از سری کم مصرف نسل Haswell است و مصرف آن تنها 15 وات است!

[تصویر:  f267MB3.jpg]
[تصویر:  755aIMG-0032.jpg]

پردازنده گرافیکی آن نیز یک GTX 860M است که کد N15P-GX-A2 روی چیپ هک شده است. با نصب درایور کارت گرافیک نام آن در GPU-Z به GTX750TI تغییر می کند.

[تصویر:  c748IMG-0051.jpg]

حجم حافظه گرافیکی آن نیز با استفاده از 8 چیپ 256 مگابایتی Hynix به 2 گیگابایت می رسد که چهار چیپ به هر طرف مادربورد چسبیده است.

[تصویر:  5a76IMG-0034.jpg]

در هر سیستم گیمینگ علاوه بر قدرت پردازنده و گرافیک، کارت صدای با کیفیت یکی از بخش های مهم آن است. ایسوس نیز در GR8 چیزی از این لحاظ کم نگذاشته و GR8 را با کارت صدای 5 کاناله سری ROG SupremeFX تجهیز کرده است.

[تصویر:  5a76IMG-0036.jpg]

مدار این کارت صدا به دلیل کاهش دادن نویز های دیگر قطعات روی مادربورد توسط یک خط از مادربورد جدا شده است. چیپ Realteck ALC1150 به عنوان پردازشگر صوتی در نظر گرفته شده و خازن های صوتی حرفه ای آن به کیفیت صدای تولید شده می افزاید.
[تصویر:  5a76IMG-0037.jpg]

همچنین برای تبادل صدا بین قسمت جلو و پشت GR8 نیز، ایسوس با یک رابط لاین صوتی را به جک های جلویی اتصال داده است.

[تصویر:  5a76IMG-0038.jpg]

برای بازی های تحت شبکه نیز ایسوس با استفاده از چیپ intel wg1218v استفاده کرده که با فناوری GameFirstIII امکان بازی شبکه ای بدون لگ و وقفه را به کاربر می دهد.

[تصویر:  5a76IMG-0041.jpg]

ایسوس به منظور استفاده از Miracast و اشتراک محتوا به صورت بیسیم از یک PCB مجزا چیپ Realtek RTD1185 استفاده کرده است. از ویژگی های این چیپ، اشتراک تصویر به صورت HD، مدیریت شبکه وایرلس و کابلی، مدیریت حافظه های جانبی، پشتیبانی از تلویزیون دیجیتال است. برای استفاده از امکانات وایرلس، ایسوس با استفاده از یک پورت USB 2.0، یک دانگل جداگانه برای شبکه و Miracast طراحی کرده است.

[تصویر:  f4b5IMG-0062.jpg][تصویر:  d611IMG-0065.jpg]
[تصویر:  2e25IMG-0068.jpg]

چیپ کنترلر RTD1185

[تصویر:  f4b5IMG-0063.jpg]
[تصویر:  f4b5IMG-0064.jpg]

ایسوس برای ارتقای بیشتر این دستگاه، علاوه بر پورت های USB 2.0 و قابلیت ارتقای رم و حافظه جانبی، یک پورت USB 2.0 اضافه دیگر نیز درون GR8 جای داده تا در صورت نیاز کاربر، بتواند به سادگی تجهیزاتی را که با USB 2.0 سازگارند درون کیس GR8 جای دهند.
[تصویر:  f4b5IMG-0059.jpg]

در تست های انجام شده، دما بسیار خوب توسط خنک کننده GR8 مدیریت شد و صدایی ناشی از چرخش فن به گوش نرسید. طبق گفته کمپانی میزان نویز این خنک کننده تنها 20dB است و در حداکثر چرخش آن این میزان به 26dB افزایش می یاید.
همچنین در عمل، به روزرسانی و ارتقای حافظه این کیس کوچک بسیار ساده بوده و فقط باید دکمه قفل پشت آن را فشار داد! در تصویر زیر نمایی از SSD M6S را در GR8 مشاهده می کنید:

[تصویر:  2e25IMG-0073.jpg]

در تست های انجام شده، قدرت گرافیک و پردازنده این کیس گیمینگ کوچک بیش از حد انتظار بود، با درنظرگرفتن ظاهر لوکس و قدرت این محصول، از دیدگاه بنده در مقایسه با Mini PC های گیمینگ موجود در بازار، GR8 ایسوس، یک سر و گردن بالاتر است.
به زودی بررسی کامل از این هیولای کوچک اندام را منتشر خواهم کرد.

نویسنده: سعید مسلمی[تصویر:  53.gif]

هرگونه کپی برداری بدون هماهنگی با نویسنده ممنوع است.
I'm not a gamer,I'm an Overclocker
پاسخ
محصولات ایسوس خیلی عالی هستند اما من ترجیح میدم خودم سیستم ببندم تا این محصولو بخرم!