امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
از لوس سانتوس تا لوس سانتوس! | مقایسه GTA V و GTA: San Andreas
[تصویر:  53186057951301428407.jpg]
خیلی وقت نیست که عنوان محبوب و بزرگ GTA V منتشر شده.حتما این را هم میدانید که این بازی در شهری جریان دارد که سالها با آن خاطره داریم.بله،درست حدس زدید؛لوس سانتوس! همه ما با GTA: San Andreas نیز خاطره داریم.در آن بازی هم نقطه مرکزی در شهر لوس سانتوس بود.پس انتظار داریم تا شباهت های منحصر به فردی در این دو بازی ببینیم.پس تصمیم گرفتم یک مقایسه منصفانه از این دو "شاهکار" صنعت گیم ارائه بدهم.شاید از نظر خیلی ها احمقانه بنظر برسد!اما این مقایسه با توجه به نسل و زمان انتشار خود صورت میگیرد.پس اگر به هر دو بازی علاقه دارید در ادامه من رو همراه سازید.

CJ کبیر یا این سه خلاف کار دوست داشتنی؟
زمانی که GTA: San Andreas منتشر شد،همه با یک اعجوبه سیاه پوست شوخ طبع،با لباس رکابی معروفش و البته انگشت های بهم چسبیده اش روبرو شدیم.فردی که اگر از حق نگذریم آنرا محبوب ترین شخصیت سری GTA مینامند.ما داریم در موردCarl Johnson  یا CJ معروف صحبت میکنیم.چهره ی مظلومش را زمانی که به قاب عکس مادرش خیره شده بود را هیچ وقت از یاد نمیبرم.عجب شخصیت پردازی ای! این همان چیزی است که باعث میشود Rock Star نسبت به کمپانی های دیگر برتری داشته باشد.جوان 23 ساله ای که یک تنه با دشمنان Grove جنگید و خود را از بیچارگی و بدبختی نجات داد.خب این یک طرف قضیه،یک جوان 23 ساله از عصر اواخر قرن بیستم!
[تصویر:  42436541311813122867.jpg]
اما در طرف دیگر ماجرا میخواهیم به سال 2013 بیاییم.جایی که همراه GTA V سه شخصیت با خصوصیات متفاوت وارد میدان شدند.یک خلاف کار بازنشسته به نام Michael که  تمام خوصیات یک جنتلمن به تمام معنا را دارد.یک دیوانه به تمام معنا که جنون سر تا پایش را گرفته به نام Trevor و یک دزد ماشین به نام Franklin که از دو فرد دیگر جوان تر است. Rock Star با ایجاد سه شخصیت قابل بازی،انقلاب بزرگی در صنعت گیم به پا کرد. Michaelکه اختلاف های زیادی با خانواده اش دارد دوباره به صحنه جرم و جنایت باز میگردد و همچنین زندگی پیچیده ای دارد. Trevorهم که سالها در اوج بدبختی زندگی کرده و سرانجام رفیق قدیمی خود را یعنی Michael را پیدا میکند و او هم به لوس سانتوس باز میگردد و Franklin هم بصورت اتفاقی با این گروه آشنا شده و به آنها میپیوندد،او جوانی مغرور،بد دهن و البته خشک است.فکر کنم دیگر از شخصیت پردازی هردو بازی راضی باشید.ولی خب انتخاب برترین شخصیت پردازی با خودتان! بنظر بنده هر دو بازی در شخصیت پردازی بی نظیر بودند و نه تنها این دوبازی،بلکه در تمامی بازی های Rock Star شاهد این ویژگی هستیم.
راستی اگه میخوای بیشتر با Trevor آشنا بشی مصاحبه من با ایشون را از دست ندهید!
لوس سانتوس از آن چه که شما فکر میکنید،پر جزئیات تر است!
GTA: San Andreas چنان بزرگ بود که از زمان انتشارش تا زمان عرضه red dead redemption که در سال 2010 بود،بزرگ ترین بازی منتشر شده در تاریخ گیم محسوب میشد.از آن جایی که GTA: San Andreas در سال 2004 منتشر شده بود و با توجه به تکنولوژی آن زمان،خلق سه شهر بزرگ و باجزئیات یک کار فوق العاده بزرگ بود.GTA V فوق العاده بزرگ بود حتی از GTA: San Andreas هم بزرگ تر! تمامی مکان های درون بازی از جزئیات پر شده است.
[تصویر:  45022145922313495720.jpg]
گرافیک GTA: San Andreas گرچه الان کاملا از مد افتاده تلقی میشود اما در سال 2004 ارائه بازی ای،با این جزئیات و بزرگی آن هم با این گرافیک، یک عنوان فوق العاده و قوی محسوب میشد.GTA V در اواخر نسل هفتم و همچنین در نسل هشتم نیز عرضه شد و گرافیک آن هم بی نظیر بود و هم رده با بازی های بزرگ دیگر حساب میشد.همانطور که در ابتدا مقاله هم خدمتتون عرض کردم،بازی ها با توجه به زمان انتشارشان مقایسه میشوند و باز هم میگویم که هر دو عنوان عالی بودند!
[تصویر:  24313662900425959136.jpg]
لوس سانتوس را در دست بگیرید!
پایه ی اصلی GTA: San Andreas جنگهای گانگستری و خیابانی بود.شما باید همراه با CJ مناطق را از دشمنان بازپس بگیرید.این کار نقش مهمی در جریان بازی داشت؛زیرا شما کمتر در زیر ذره بین گانگستر های دشمن قرار میگرفتید.جنگهای گانگستری به شکل بسیار اندکی نیز در GTA V قرار دارد و شخصیت Franklin نیز یکی از گانگستر های Grove است و باید در چند مرحله همراه با Lamar به جنگ با گروه Ballas بروید.اما دیگر آن چنان به جنگهای محلاتی اهمیت داده نشده.از اینها بگذریم به مراکز خرید بازی میرسیم.در GTA V انواع و اقسام مراکز خرید لباس،آرایشگاه،تفتگ فروشی،شهربازی،کلوب،گاراژ های شخصی سازی ماشین و ... وجود داشت.حتی مراکز ورزشی متنوعی مانند باشگاه تنیس و گلف نیز در بازی GTA V وجود دارد.اما در GTA: San Andreas تنها ورزش بسکتبال و چند ورزش محدود وجود داشت.با این حساب هر دو بازی از مسابقات خیابانی بهره میبرند که بسیار جذاب است.
[تصویر:  71833069638968311196.jpg]
اما مثل اینکه Rock Star فراموش کرده برخی از جا های حیاتی را در بازی قرار دهد.چیز هایی که تنها در GTA: San Andreas آنها را دیدیم.از جمله رستوران،بدن سازی،مراکز شرط بندی که بنظرم واقعا برای بازی ای به بزرگی GTA V نیاز بود.البته خب GTA V هم نوآوری های فراوانی داشته است.از جمله جت اسکی ها،گوشی همراه،تله کابین،شکار حیوانات،مسابقات 3 گانه و حالت اول شخص و ...! در اینجا نظر بنده تقریبا یکسان است.درست هستش که GTA: San Andreas خیلی از مراکز های بهتر را دارد اما امکانات و نوآوری های GTA V نیز در نوع خودش بی نظیره!
شخصیت ها را خودت بساز!
شما را نمیدانم اما شخصی سازی GTA V به معنی واقعی کلمه،کف من را برید! از جمله مدل های مو و ریش،بخصوص لباس و صد البته ماشین ها.گرچه بنظرم آرایشگاه های GTA: San Andreas کمی بهتر از GTA V عمل کردند.فروشگاه های لباس در GTA: San Andreas تنوع خوبی داشت اما نوع شخصی سازی لباس ها در GTA V بسیار سریع تر و بهتر از GTA: San Andreas میباشد.شاید شما هم حوصله تان موقعی که CJ به رختکن میرفت و برمیگشت سر میرفت و آن را به مانند یک لودینگ اعصاب خورد کن می پنداشتید.اما در GTA V شخصی سازی بسیار کامل و آنی است.
[تصویر:  25390248920748953260.jpg]
شخصی سازی ماشین ها هم در GTA V تنوع بالاتری دارد گویا قرار است ماشین خود را در Need For Speed شخصی سازی کنید.از این ها نیز بگذریم به توانایی های منحصر به فرد هر یک از شخصیت ها میرسیم که هرکدام ویژگی های خودشان دارند. Michaelتیر انداز خوبی است و میتواند زمان را در هنگام تیر اندازی کُند بکند. Franklinهم دارای مهارت در رانندگی است و میتواند کار Michael را در هنگام رانندگی انجام بدهد. Trevor نیز مهارتی عجیب و غریب به نام دیوانگی دارد و میتواند دشمنانش را به راحتی از پای در بیاورد.راستی شخصی سازی اسلحه ها نیز GTA V را نسبت به GTA: San Andreas متمایز کرده و یکی از بهترین ویژگی های این بازی است.اوه یاد یکجا افتادم که GTA: San Andreas میتواند به تنهایی از پس GTA V بر آید.آموزشگاه های رانندگی،خلبانی،موتور سیکلت و قایق شاید مهمترین تفاوت ویژه این دو بازی باشد که GTA V از آن محروم است.
[تصویر:  42184715779381849065.jpg]
عجب NPC های احمقی!
فکر کنم توی این بخش GTA V برنده نهایی باشد. GTA: San Andreasاز اشخاص و NPC های احمقی بهره میبرد که کام ما را شیرین میکرد! حالا چرا شیرین؟! چون انقدر احمقانه تیر میزدند که گمان میکنم از هر ده تیر شاید یک تیر آن به مقصدش برخورد میکرد! شاید بهترین مثال این باشد: آمبولانس های قاتل؛آمبولانس هایی که برای بهبود یک بیمار در راه تقریبا نیمی از جمعیت شهر را کاهش میداد!
[تصویر:  42658374408968867266.jpg]
 و زمانی که هر ماشین چپ میکرد بلامانع انفجارش صد درصد بود.یا هنگامی که جلوی پلیس به داخل مرکز تغییر رنگ ماشین میروید سطح تعقیب تان به صفر میرسد و انگار کی بود؟کی بود؟من نبودم!  Rock Starبنظر احمقانه ترین هوش مصنوعی های دورانش را بوجود آورده بود.شاید GTA V یکی از بزرگترین برگ برنده هایش نسبت به GTA: San Andreas همین بوده است.
HESOYAM،اسطوره ی کد های تقلب تاریخ!
نمیدانم چرا ولی اصلا با کد های تقلب و چیت های GTA V حال نکردم! آن حسی که نسبت به کد های تفلب فراوان و متنوع GTA: San Andreas داشتم نسبت به GTA V ندارم.خیلی چیز ها از نظر بنده در GTA V محدود شده از جمله جت های جنگی و هلیکوپتر های ارتشی و صد البته تانک که به زحمت میتوانید به آن ها دست پیدا کنید.بقول دوستان GTA هست و رمزش؛پس انتظار چیت های بهتری از این بازی داشتم.
[تصویر:  32312697862389913035.jpg]
نا خود آگاه نیز یاد یک چیز کلیدی و جذاب دیگری نیز افتادم؛جت پک.یکی از مهمترین وسایل نقلیه GTA: San Andreas همین جت پک بود که متاسفانه در GTA V تنها بصورت یک Easter Egg قرار دارد و بسیار کمیاب است.شاید الان که دارید این مقاله را مطالعه میکنید یاد HESOYAM که اکثر شما نیز آنرا حفظ هستید افتاده باشید،یادش بخیر!
حالا واقعا کدامیک بهترند؟!
پاسخ این پرسش بر عهده شماست من تنها یک مقایسه کوتاه برای شما در نظر گرفتم.در این مقایسه شاید مهمترین چیزی که این دو به هم دیگر شباهت دارند یک چیز است: "هر دو شاهکارند!" یک از آن ها شاهکار نسل ششم و دیگری شاهکاری از جنس نسل هفتم و البته هشتم.هر کدام با توجه به زمان عرضه شان ویژگی های منحصر به فردی دارند.
[تصویر:  16140803716527310669.jpg]
مراکز رادیویی هر دو بازی بسیار زیاد و همراه با آهنگ های متنوع از هر سبک است.ولی واقعا برای من سخت است که کدام یک بهتر است؟هر چند که داستان GTA: San Andreas را غنی تر میدانم و بنظرم محیط خلاف کارانه آمریکا را به واقع برای ما بنمایش میگذارد.جدا از این ها هر کدام با سوژه های زیادی همراه بودند! اما هر دو بازی در تاریخ صنعت گیم جاودان خواهند شد!
تعداد کلمات: 1534 کلمه
نویسنده: مهدی اسلام زاده (TL_M) ، کاری از نویسندگان مستقل شاتوت تقدیم به دوستان گیمفا
[تصویر:  cr0gox64emoz.gif]
پاسخ
عالی، زیبا و طنز و نحوه ی نوشتن جالب
از نظر من واقعا در مورد چیت ها حرف شما درسته، من GTA V رو بدون چیت تموم کردم در صورتی که تو سان اندرس و Vice City چکارهایی که نمیکردیم. الان هم دیگه GTA V بازی نمیکنم بهم حال نمیده کلا مزش به همون 1 ماه اولش بود ولی Vice City و سان اندرس.....
ممنون بابت مقاله :heart:
...CRYSiS
[تصویر:  crysis_wallpaper_by_sfv666-d6av2wf.jpg]
پاسخ
این عکسو ببینید
[تصویر:  71833069638968311196.jpg]

من با این کیفیت gta v  رو بازی کردم

این عکس مربوط به gta Confuseda
[تصویر:  game_of_thrones__a_clash_of_kings_by_stm...5ntv92.jpg]
پاسخ
عالی بود خاطراتم با بازی Sa و مخصوصا کارل جاسنون تازه شد
Gears 4
[تصویر:  render_juvie_closeup610.jpg]
پاسخ
کارل رو عشقه.
ولی از نظر من GTA SA بهتر و قدرتمند تر از V بود داستان بهتری داشت در کل عالی بود هر دو جوایز زیادی رو درو کردند وگوتی هم شدند.
پاسخ
انشالله چند سال دیگه با بچه هامون GTA 6 میزنیم :D 
نقد تا اینجا که خوب بوده خوب نه عالی بوده دارم میخونمش
پاسخ
(08-20-2015, 05:33 PM)Be the story نوشته است: کارل رو عشقه.
ولی از نظر من GTA SA بهتر و قدرتمند تر از V بود داستان بهتری داشت در کل عالی بود هر دو جوایز زیادی رو درو کردند وگوتی هم شدند.

نمیدونم من احساس کردم یا همه اینجوری بودن داستان V خیلی خیلی کوتاه بود
ولی داستان SA خیلی طولانی تر و با مفهوم تر بود که من حتی فارسی بازیش کردم
Gears 4
[تصویر:  render_juvie_closeup610.jpg]
پاسخ
(08-20-2015, 05:35 PM)ALI-UNCHARTED 4 نوشته است:

gta v تنها 69 مرحله داشت این در حالی هست که gta sa بیشتر از 100 مرحله داره ;)
[تصویر:  cr0gox64emoz.gif]
پاسخ
(08-20-2015, 05:35 PM)ALI-UNCHARTED 4 نوشته است:

gta  ساندریاس فقط واسه ول گردی هاش داخل شهر اقش بود
gta v رو فقط واس مرحله هاش اقشه دیگه به درد 2000 تومن نمیخوره
پاسخ
به امید اینکه gta 6 دو برابر کل سری gta رمز داشته باشه و اینکه تمام امکاناتشون رو داشته باشه  :angel:
بنظرم sa تو زمان خودش از v بهتر بود
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مقایسه بازی wow با new world beh123 1 573 01-06-2023, 11:00 AM
آخرین ارسال: PEYMAN66
  ظهور نبوغ راک‎ استار این بار در لوس‎سانتوس | نقد و بررسی GTA V The Last King On The Earth 8 4,030 03-15-2016, 01:47 AM
آخرین ارسال: arshia.hidden12
  نوستالژیک: روزی روزگاری در Los Santos | نقد و بررسی بازی GTA San Andreas Alireza Nikandish 6 2,906 09-14-2015, 08:35 PM
آخرین ارسال: pay pax
  از ساحل شرقی تا لوس سانتوس | نقد و بررسی Grand Theft Auto : San Andreas BadBoy4Ever 33 26,448 04-12-2015, 08:24 PM
آخرین ارسال: Devil Prince
  علل موفقیت بازی های مستقل و کم حجم در مقایسه با عناوین بزرگ |قسمت اخر Zoom Hunter 12 2,979 03-20-2015, 12:21 AM
آخرین ارسال: DJ-BisMark

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان