امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تجدید خاطرات گذشته:نقد و بررسی Metal Gear
[تصویر:  metal-gear_1-300x187.gif]
اکثر بازیبازها با این فرنچایز در سال 1998 در دوره ی کنسول PS1 سونی آشنا شدند.بازی که نام Metal Gear Solid را یدک میکشید و علاوه بر گیمپلی مخفیکاری که در آن زمان یک نوآوری محسوب میشد,صداگذاری بسیار زیبا و حرفه ای,میان پرده های طولانی,طنز تلخ و چاشنی سیا*ست را نیز مخلوط داشت.بسیاری از این میان پرده ها کاراکتر ها و وقایعی را به زبان می آوردند که اصلا در Metal Gear Solid حضور نداشتند,این بود که بازیباز های زیادی سردرگم شدند که آیا این یک IP جدید است و یا ادامه ی بازی دیگریست که کسی تا به حال نشنیده است؟
جواب هر دوی این گزینه ها "بله" است.
Metal Gear اصلی برای MSX2 که یک کامپیوتر خانگی بود در ژاپن عرضه شد و بعدها با عرضه ی کنسول NES نینتندو بر روی آن پرت شد(کوجیما نسخه ی NES را بدترین نسخه میداند) و در آمریکا عرضه شد.وظیفه ی این قسمت این بود که بستر را برای Metal Gear Solid های بعدی آماده میکرد.اما این را در ذهن داشته باشید که Metal Gear برای MSX2 و NES دو تجربه ی کاملا متفاوت از هم بودند,من هرچه از عهده ام بر می آید انجام میدهم تا تفاوت این دو را بازگو کنم.خط اصلی داستان شبیه به هم هستند ولی تفاوت های بسیار کوچکی نیز با هم دارند ولی اصلی ترین تفاوت روش بازی کردن و خروجی نهایی بین دو نسخه است.
پلات برای هر دو نسخه یکسان است,شما در نقش یک کوماندو از گروه FOXHOUND و با نام مستعار Solid Snake ظاهر میشوید و ماموریت میابید تا روبات Metal Gear را در یک منطقه نظامی نابود کنید.Metal Gear نیز یک تانک اتمیست که میتواند قدم بردارد و راه برود.زمانی که ورژن MSX2 را بازی میکنید,شما در مقابل درب بی حفاظ پایگاه نظامی مرحله را آغاز میکنید.دستورات مختلفی را از رئیستان,یعنی Big Boss دریافت میکنید و ماموریت های مختلف را پشت سر میگذارید.در نسخه ی NES شما در ناکجا آباد شروع میکنید و باید از داخل هزارتو هایی عبور کنید و از سگ های نگهبانی بگذرید و که بسیار بی ربط به پلات اصلی هستند.
[تصویر:  MXS2-Start-150x150.gif]
در نسخه MSX2,شما درست روبه روی درب Outer Heaven بازی را آغاز میکنید!
کنترل ها بسیار حساس هستند و با توجه به زمان عرضه کمی سخت گیرانه در نظر گرفته شده اند.چیزی که مرا سردرگم کرد دکمه های انجام دادن کارها بود(Action Buttons).در NES,دکمه ی B برای مشت زدن و A استفاده از اسلحه ای بود که قبلا Solid Snake را به آن مسلح کرده بودید.اگر Solid Snakeمسلح نبود نیز این دکمه بی اثر میشد.زمان پاسخگویی به دکمه ها کمی در NES سریع تر از MSX2 شد ولی با تمام شرمندگی این مورد تنها نقطه ی مثبت نسخه ی پرت شده در NES بود.این نسخه واقعا در طراحی مرحله و خروجی بازی لنگ میزد,مواردی که بازی را بیشتر از حد سخت و خسته کننده میکردند.بعضی از مکان های بازی شما استراتژی مورد نظر را طرح کرده و آماده ی عبور هستید که ناگهان متوجه میشوید به یک دیوار نامرئی درست در همان مسیری که شما در نظر گرفته بودید برخورد کرده اید.این باگ ها در آن زمان نیز بسیار عذاب آور و طاقت فرسا بودند.
باگ هایی در هر دو ورژن بازی وجود داشت که ممکن بود گاهی به نفع شما و گاهی نیز به ضرر شما عمل کنند.Metal Gear یکی از معدود بازی هایی بود که وقتی شما از اتاقی خارج میشدید جای اشیاء موجود در آنجا را جابجا میکرد.البته به جز اشیاء کلیدی.این مورد زمانی بسیار عالی عمل میکند که شما مکانی را در بازی بیابید که Ration(پر کننده ی میله ی سلامتی در بازی)را داشته باشد و یا مهماتی در آن مکان وجود داشته باشند.اگر به طور مکرر وارد اتاق شوید این مهمات را دوباره و دوباره و دوباره خواهید یافت و میتوانید هر بار آنها را مصرف کنید.اما همین تکنیک برای دشمنان شما نیز صدق خواهد کرد.برای مثال گاهی سربازی خط نگهبانی خود را درست از دربی آغاز خواهد کرد که شما از آن خارج شدید.بدین منظور که اگر به اتاق بازگردید آژیر خطر به صدا در می آید و ده ها دشمن برای به قتل رساندن شما به مکان سرازیر میشوند.
[تصویر:  I-feel-Asleep-150x150.jpg]
در NES شما با این مرد و انگلیسی ضعبف وی درگیر میشوید!!همچنین رنگ بندی کارتونی بیشتری در این نسخه استفاده شده است!!
در هر دو نسخه شما با صحنه هایی رو به رو میشوید که یا در عین ناباوری از خود میپرسید این صحنه ای که دیدید واقعی بود؟؟(تغریبا مثل آنچه در MGS2 شاهدش بودیم) و یا دلتان میخواهد در اوج سردرگمی سرتان را به دیوار بکوبید!!!برای مثال در نسخه NES گاهی زمینی که روی آن راه میروید محو شده و باعث مرگتان میشود!و هیچ هشدار,دلیل و یا هر چیز دیگری برای این عمل نیست!در هر دو بازی مرحله وجود دارد که در یک قصر مملو از گازهای سمی میگذرد,اما تنها زمانی شما هسدار دریافت میکنید که وارد اتاق شده و جانتان به سرعت در حال کاهش است.بیگ باس به شما زنگ میزند و میگوید:"داشت یادم میرفت,تو به یک ماسک برای عبور از اینجا نیاز داری!"دقیقا زمانیست که میخواهید سرتان را به دیوار بکوبید...
سیستم inventory بازی میتواند گاهی مشکل ساز باشد.شما اجازه دارید تا یک اسلحه و یکی از تجهیزات انتخابی را در آن واحد حمل کنید.خوب بیاید فرض کنیم شما یک کلید کارتی و یک کلت را انتخاب کردید.برای ورود به جایی که مملو از گاز است نیز شما به ماسک احتیاج دارید.اما مسئله اینجاست که برای ورود به آنجا باید از کارت استفاده کنید.شما پس از ورود بلافاصله ماسک را انتخاب میکنید.این عمل را باید بار ها و بارها برای عبور از اتاق های مختلف در این مرحله انجام دهید که بسیار ملال آور است.خلاصه بگم...هر بار جان شما به اتمام خواهد رسید و...Game Over...
حال که حرف کلید های کارتی به میان آمده لازم است این را ذکر کنم در طی بازی یک دوجین از این کارت ها را برای عبور از درب های مختلف نیاز خواهید داشت,بدون اینکه تغییری در ظاهر درب ها باشد.شما خیلی زود خود را در حالی خواهید یافت که تمام کلید های موجود را تنها روی یک در امتخان میکنید.حال فرض کنید در مرحله ای سعی در فرار دارید و دشمنان به طرفتان تیر اندازی میکنند.به یک در میرسید و مجبور تمام کلید ها را امتحان کنید.در جایی خواندم که سازنده ی این فرنچایز,هیدئو کوجیما,با این کار سعی داشته حس استرس را به بازیباز منتقل کند.اما با آن همه کارت به نظرم فقط موفق شده بود حس عصبانیت را منتقل کند.(خوب اونموقع کوجیما کم تجربه بوده میدونم[img]images/smi/s0 (25).gif[/img])
اینهم آخرین نظرم در مورد نسخه NES,البته ممکن است Spoil بزرگی باشد ولی با توجه به اینکه از زمان انتشار بازی مدت زمان بسیار طولانی ای گذشته است,یک اسپویل تاریخ گذشته محسوب میشود.خوب,نام بازی MEtal Gear است,تانکی که در پایان بازی با آن مواجه میشویم و در نسخه ی MSX2 واقعا با آن میجنگیم پس از آن نیز با بیگ باس درگیری صورت میگیرد اما در نسخه NES در پایان با یک کامپیوتر که MEtal Gear را کنترل میکند میجنگیم.نسخه ای که نام Metal Gear را یدک میکشد اما هیچ متال گیری در آن وجود ندارد.درست مانند اینکه بازی افسانه ی زلدا بدون زلدا منتشر شود و یا یک آنچارتد بدون ناتان.برای من این موضوع بسیار نا امید کننده بود.
[تصویر:  Metal-Gear-MSX_Metal-Gear-150x150.jpg]
یکی از آخرین باس فایت های بازی با ربات Metal Gear است,هرچند که بر خلاف تبلیغاتی که انجام داده بودند,تحدید بزرگی محسوب نمیشد ولی بازهم تا اینجای بازی رسیدن خودش خالی از لطف نبود.
البته طنزی که نسخه ی NES در آخرین مرحله داشت جالب بود و اینکه تروریستها از Windows 2.0 استفاده میکنند.این را از صفحه ی آبی و علائمی که روی آن ظاهر میشد میتوان فهمید.
[تصویر:  180px-SuperComp-150x150.png]
Metal Gear با اینکه باگ های فروانی داشت ولی تجربه ای تکرار نشدنی بود و ارزش بازی کردن را داشت.نسخه MSX2 این بازی در HD Collection نیز گنجانده شد زیرا داستانش با MGS3 در ارتباط است.چیزی که دوست دارم دوباره دکر کنم این هست که نسخه NES این بازی بدون نظارت کوجیما و توسط تیم دیگری از داخل کونامی در دست تهیه قرار گرفت که تفاوت های فاحش آن را بررسی نمودم.کوجیما خود نیز بار ها و بار ها ذکر کرده که از نسخه ی NES متنفر است و به هیچ وجهه از آن خوشش نمی آید و جمله اش را دقیقا ذکر میکنم “too difficult for all the wrong reasons.”
سخن آخر اینکه اگر یکی از فن های بازی هستید به شدت توصیه میکنم نسخه HD Collection را تهیه و Metal Gear نسخه ی MSX2 و ادامه ی آن یعنی Metal Gear 2:Solid Snake را حتما تجربه کنید.
لینک نسخه NES

نمره نهایی من 7.5(خوب)
نکات مثبت:تکنیک های مخفی کاری,گیمپلی جذاب,داستان فوق العاده
نکات منفی:دشمنانی که با هر بار ورود و خروج زنده میشوند
(نمره برای نسخه MSX2 میباشد)
پاسخ
وای پسر یادش به خیر خیلی حال میداد من نسخه NES  رو بازی میکردم واقعا درگیر کننده بود.!قشنگ یادم تو این تصویر(همون جنگله!) یارو داره سیگار میکشه!
خلاصه دمت گرم خیلی حال کردم.نقدت هم خوب بود.[img]images/smi/s0 (25).gif[/img]
مممنون.[img]images/smi/s0 (74).gif[/img]
[تصویر:  QNzWe.jpg]
پاسخ
واااااااااااای یادش به خیر [img]images/smi/s0 (30).gif[/img][img]images/smi/s0 (25).gif[/img]

دقیقا 26 بار تمومش کردم (2 MGS)

مقاله عالی بدون نقص بود !
انقدر از پشت زدن، که جای خالی کمه...
پاسخ
این فرنچایز مسیر زندگی خیلیا از جمله خود منو تغییر داده.
سپاس از نظرتون[img]images/smi/s0 (74).gif[/img]
پاسخ
میشه ی مقاله هم از نسخه های اصلیش بنویسی من که تا حالا بازی نکردم همونا که که میگن 4 محشره . من از این بازی خیلی خوشم میاد ولی تا حالا بازی نکردم
پاسخ
فعلا که سرم خیلی شلوغه[img]images/smi/s0 (38).gif[/img]ولی به امید خدا به فکرش هستم[img]images/smi/s0 (74).gif[/img]
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  خاطرات خوش سگا (قسمت اول) bookmak 4 3,119 05-29-2013, 11:08 PM
آخرین ارسال: spartacus

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان