امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مسائلی دور از دید | آیا اعتراض یوبی سافت به ناوتی داگ وارد بود؟!
به نام نامی حق تعالی

مدت زیادی از زمان انتشار تریلری از بخش داستانی بازی آنچارتد 4 نمی گذرد که با اعتراضاتی از طرف مسئولین پروژه اساسینز کرید بلک فلگ شرکت یوبیسافت همراه شد. اما آیا این اعتراض درست بود؟!

تقریبا تمام کسانی که با دنیای بازی های رایانه ای آشنایی دارند، اسم بازی اساسینز کرید را شنیده اند. سری بازی هایی که تا حدودی همگام با واقعیت و تاریخ پیش می روند و در آن ها عموما شاهد حضور شخصیت های تاریخی و بناهای دیدنی و باستانی اقصا و نقات جهان هستیم که تک تک آن ها تا حدود زیادی با نمونه اصل خود برابری می کنند ( هر چند برای پی سی باز ها این موضوع به کیفیت سیستمشون بستگی داره، سیستمت خفن تر، واقعیتت واقعی تر!). با وجود این توصیفات شرکت های دیگری هم هستند که در پروژه های خود سعی می کنند که تا جایی که می توانند به واقعیت نزدیک باشند. برای نمونه می توان به بازی های زیادی اشاره کرد که یکی از آن ها هم سری بازی آنچارتد ناوتی داگ است. در سری آنچارتد ما شاهد باز آفرینی کوه های آلپ و بیابان های عربستان بوده ایم. و همینطور بخش هایی از کشور نپال...

با این وجود در تریلری که چند روز گذشته از بازی آنچارتد منتشر شد، شاهد صحنه ای بودیم که به گفته خیل عظیمی از بازیبازان و بازیسازان نقاط مختلف جهان، عملی غیر حرفه ای و نادرست خوانده شد، این صحنه تصویر قاب عکسی بود که در آن ما شاهد یکی از طراحی های مفهومی سری بازی های اساسینز کرید بلک فلگ بودیم. در نگاه اول این کار به طور واضح یک دزدی هنری به نظر می رسد، اما شاید این موضوع اینگونه نبوده باشد!

اگر آن طراحی مفهومی در اصل برگرفته از یک منظره طبیعی باشد چه؟ آیا یوبی سافت حق دارد که شرکتی را به خاطر بازآفرینی یک منظره طبیعی بازخواست کند؟ آن هم فقط به خاطر این که خودش اول از آن استفاده کرده؟! یا به طور مثال چون لئوناردو داوینچی در اساسینز کرید حضور داشت دیگر هیچ شرکتی حق استفاده از این شخصیت را ندارد؟!

این مسئله را قبول دارم که مسئولین ناوتی داگ با عذر خواهی تا حدودی این مسئله را گردن گرفتند، اما اینها نظرات بنده بود و شاید آن معذرت خواهی هم تنها واکنشی به برای آرام کردن افکار عمومی و فرونشاندن هجمه اتهامات بود

با تشکر فراوان،
منتظر نظرات شما عزیزان هستم.
YOU WILL NEVER WALK ALONE
درود...

آشکار ترین اشکال فنی مطلب، در عنوان و تیتر موضوع است. " ناتی داگ" صحیح هستش. خیلی عالی میشد اگر یک عکس از ماجرا و یا مرتبط با موضوع، در پست قرار میدادید.
بهتر بود در ترد بازی چنین موضوعی مطرح میشد. ولی خب حالا که جدا ایجاد شده هم کار خوبیه و توقع بوجود آمدن بحث هم میشه.
اصلا این موضوع ربطی به فن بودن و دیوانه آنچارتد نداره. بحث بحث احترام و رعایت حقوقه. کار ناتی داگ اشتباه بوده و اشتباه هم پیش میاد. پس نیازی نیست ناتی داگ رو بکوبیم و منتظر آتو باشیم تا مخالفتمون رو نسبت به ناتی داگ، سونی یا آنچارتد اعلام کنیم. نحوه برخورد یوبی سافت و شلوغ کردن بیش از حد و تیکه هایی که به ناتی و برخی انداخت، کار درستی نبود. وقتی کارگردان بازی شخصا عذرخواهی میکنه، واقعا نشوندهنده اعتبار و احترام هستش و بحثی باقی نمیمونه.
بنظرم در این اتفاق، چهره یچبی سافت بخاطر رفتار ناصحیحش کمی خدشه دار شد. البته دفاع از مالکیت حقش بود ولی نه به این ترتیب.
[تصویر:  Wolves_ofThe_North.jpg]
اول از همه خیلی تشکر می کنم ازتون بابت نظرتون.

با تمامی گفتتون موافقم ولی راستش مسئله من با بخش آخر کلامتون، حق مالکیت! مسئله من اینه که این منظره یک منظره طبیعی در سواحل کارائیبه و نظر من اینه که اصلا این طراحی مفهومی اگر از یه طرح واقعی باشه آیا یوبیسافت می تونه ادعایی نسبت به اون داشته باشه؟
YOU WILL NEVER WALK ALONE
به نظر من ناتی داگ اونقدر حرفه ای هست که چنین کاری رو از عمد انجام نده و عذر خواهیشم سند حرفه ای بودنشونه
(05-04-2016, 09:07 PM)alirezandt نوشته است: به نظر من ناتی داگ اونقدر حرفه ای هست که چنین کاری رو از عمد انجام نده و عذر خواهیشم سند حرفه ای بودنشونه

دوست عزیز این بحث مال خیلی وقت پیشه.
لطفا پست های قدیمی رو بالا نیارید S0 (24)
[تصویر:  8f3_sfv_ed.jpg]
?So who you gonna be when the reaper come knocking
Actions speak louder than words, so stop talking
So watch me break out of this cage
I fight now, I wont change
(02-26-2016, 09:29 PM)adam76 نوشته است: اول از همه خیلی تشکر می کنم ازتون بابت نظرتون.

با تمامی گفتتون موافقم ولی راستش مسئله من با بخش آخر کلامتون، حق مالکیت! مسئله من اینه که این منظره یک منظره طبیعی در سواحل کارائیبه و نظر من اینه که اصلا این طراحی مفهومی اگر از یه طرح واقعی باشه آیا یوبیسافت می تونه ادعایی نسبت به اون داشته باشه؟

سلام، می دونم که نباید این پست رو بالا بیارم
اما گفتم حیفه که نظر خودم رو درباره ی سؤال شما نگم
اون طرح کپی از مدل طراحی یوبی سافت بود نه اینکه از یک صحنه ی مشترک هر دو جدا طراحی کرده باشن، اگه اینطور بود به یوبی سافت هیچ ربطی نداشت، مثل همون داووینچی که مثال زدید
ولی اون صخره و طرح کاملاً کپی بود بنظر میرسید جدا ساخته نشده بود
بعدش هم اون صخره رو شما مطمئنی عیناً ، الآن توی طبیعت وجود داره؟ مثل بناها و شخصیت های تاریخی یا یک طرح مشابه طبیعت توسط یوبی سافت بوده !!

Sent from my iPhone using Tapatalk

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Smile اونایی که ایده دارند وارد بشن ! omidgamerha 5 1,573 01-04-2013, 12:01 PM
آخرین ارسال: Ruthless

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان