|


امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
موجودات فراطبیعی|نقد و بررسی انیمۀ Mushishi
#1
با سلام و عرض درود خدمت تمامی کاربران محترم.بنده امروز می‌خواهم، انیمۀ موشیشی(Mushishi) را نقد نمایم.در مقالۀ قبلی بنده،کاربران مشکلاتی را ابراز داشتند که،در مقالۀ بنده،موجود بود.امیدوارم در این مقاله،بتوانم نظر شما را جلب نمایم.

وجود موجودات فراطبیعی و غیرمعمول، از مدت‌ها پیش، مورد بحث مردم بوده و حتی بسیاری از مردم می‌گویند که،آنها را دیده‌اند و حتی باهم حرف نیز زده‌اند.این شواهد و گواه‌های دور از فکر و باور انسان‌ها،در این انیمه،صدق می‌کنند و هر کدام از این جانداران غیرطبیعی،به طور مرموزی،در انیمه پدیدار و هر کدام از آن‌ها، موجب به وجود آمدن مشکلاتی نیز میگردند.این جانداران، نه نوعی جانور اند و نه نوعی گیاه،بلکه موجوداتی اند که،با چشم یک انسان معمولی،قابل دیدن نیستند و فقط افراد مخصوصی میتوانند،این موجودات اسرار آمیز را ببینند.کسانی که می‌توانند این موجودات را ببینند،عبارت‌اند از:1.موشیشی(که مثل یک جنگیر عمل میکنند و این موجودات را که اسمشان موشی است را از بدن میزبان که،همان فردی است که،موشی وارد بدنش شده است،خارج میکنند.)2.میزبان(همان فردی است که موشی وارد بدنش شده است.) 
                                                        متن دارای اسپویل است 301

                                                                        اسم انیمه:Mushishi
                                                                       
                                                                        ژانر:فراطبیعی-معمایی-درام-ماجراجویی
 
                                                                        کارگردان:هیروشی ناگاهاما

                                                                        سال انتشار:2005

[تصویر: ushishi.PNG]
                                                   موشی‌های(موجودات فراطبیعی) پراکنده در هوا و میزبان کوچولو

شرح داستان انیمه:


درافسانه‌های ژاپنی،ازموجوداتی نام برده شده است که،نه گیاه اند و نه جانور،بلکه موجوداتی هستند که،انسان‌های عادی نمیتوانند ‌آن‌ها را ببینند.این موجودات،در صورتی که وارد بدن انسان و یا حیوانی بشوند،موجب اختلال و مشکلاتی در بدن میزبان خود می‌گردند؛این موجودات «موشی»نام دارند.موشیشی به کسی گفته میشود که،این موجودات رامی‌بیند و راه‌حل و درمان آن‌ها را نیز میداند.داستان این انیمه،حول فردی است‌که،شغل او موشیشی است و برای درمان افرادی که موشی وارد بدنشان شده است،به ماجراجویی می‌پردازد و خود را یک راهگذر مینامد.اسم این فرد«گینکو»است.گینکو در طول مسیر خود،با آدم‌های بسیاری رو به رو می‌شود که،موشی وارد بدنشان شده‌است و برای درمان آن‌ها،دارو‌هایی تجویز می‌کند.البته همۀ موشی‌ها درمان ندارند و بسیاری از میزبانان موشی،همینطوری و با این موشی درون خود زندگی خواهند کرد.

[تصویر: 213.PNG]
                                                                        گینکو در حال مبارزه با موشی

نقد داستان:

به طور کلی در داستان این انیمه،از کلیشه‌ها به نحوی عالی استفاده شده‌است.هر قسمت دارای یک داستان جداگانه است و یک بحث دیگر را پیش می‌کشد.در چند قسمت از انیمه،گذشتۀ گینکو،به تصویر کشیده‌می‌شود و این قسمت‌ها با قسمت‌های پپیشین و پسین خود،هیچ ارتباطی ندارند و برخلاف قسمت‌های دیگر،این قسمت‌ها دنباله دار هستند.یکی از نکات ضعف داستان انیمه،وجود سکانس‌های طنز و خنده‌دار است که،هیچگونه ارتباطی با داستان اصلی انیمه ندارند.به دلیل اینکه،هر قسمت،داستانی جداگانه را راوی است،بنده در خصوص بخش داستانی،هیچ گونه مبحثی را بیان نمی‌کنم.

[تصویر: 3333.PNG]
                                                                     نگاهی به طراحی محیط انیمه

نقد و بررسی طراحی محیطی:

طراحی محیط و رنگ‌آمیزی آن،به شدت سطحی و بی‌احساس است.همانگونه که در بالا مشاهده می‌کنید،تصویر انیمه،مثل یک عکس نمایان شده و فقط در اجزای نزدیک از طراحی برجسته استفاده گردیده است،و اجزای دور بسیار بی‌جان و بی‌حس هستند.
طراحی چهره بسیار تکراری و ساده است،بیشترین تمرکز کارگردان و دیزاینر روی طراحی موشی‌ها بوده و به اجزاء دیگر مثل:طراحی چهره،طراحی محیط،عوامل تغییرات آب و هوایی،طراحی مبارزه‌ها و ... توجه چندانی نداشته اند.
در نگاهی میتوان دریافت که،فقط چهرۀ گینکو متفاوت طراحی شده است و چهرۀ بقیۀ افراد موجود در انیمه،مثل هم است ویا کمترین تفاوت ممکن را با هم دارند.از رنگ‌های شاد کمتر استفاده شده است و بیشتر،از تم تاریک و مبهم استفاده شده است.لباس‌های افراد در همۀ مکان‌ها،یکسان است و هیچ فرقی بین یک کشاورز و یک کارگر وجود ندارد.
طراحی خانه‌ها نسبت به دیگر اجزاء موجود،متفاوت است و طراحی هر خانه نسبت به دیگری،متفاوت است و شاید این مورد را بتوان یکی از نکات قوت طراحی محیط انیمه به شمار آورد.راه رفتن افراد در انیمه،بسیار زیبا و عالی کار شده است و تمامی حالت‌های راه‌ رفتن(مثل هلاک بودن ویا دویدن) را می‌توان در انیمه مشاهده کرد.
چهرۀ افراد بسیار بی‌جان و بی‌حالت است و هیچ‌گونه احساسی را نمیتوان در چهرۀ آنان مشاهده کرد.

[تصویر: 666.PNG]
                                                            استفاده از تم تاریک در طراحی محیط

نقد وبررسی صداگذاری انیمه:

صداگذاری انیمه،در برخی موارد،بسیار عالی و در برخی موارد نیز،بسیار ضعیف کار شده است.در بخش صداگذاری محیط(یعنی صداهایی که از محیط اطراف به گوش میرسند.)،آهنگ‌هایی به گوش میرسند که،بسیار دلنواز و مرتبط با محیط ساخته شده‌اند و همین آهنگ‌ها،جنبه‌ای نوستالژیک و قدیمی نیز به انیمه می‌بخشند(زیرا انیمه،افسانه‌های قدیمی را روایت میکند و حتماً باید از آهنگ‌های قدیمی استفاده شود.).در هنگام مبارزۀ گینکو که،اغلب با موشی‌ها صورت میگیرد،از آهنگ‌های کمی هیجانی و امروزی استفاده شده است(برای افرادی که،این انیمه را روایت کنندۀ گذشته میدانند،ممکن است،وجود این آهنگ‌ها،در نظر آنها نکته ضعفی باشد،ولی در اینجا به عنوان یک نکتۀ قوت از آنها،نام برده میشود).
صداگذاری افراد بسیار ضعیف است و حتی در برخ مکان‌ها،دیالوگ‌ها بعد از تکان خوردن دهان افراد،بیان میگردند و این مورد را میتوان از نکات ضعف صداگذاری،نام برد.صداگذاری موجودات دیگری مانند:پرندگان نیز بسیار ضعیف است و در برخی مکان‌ها،هیچ پرنده‌ای یافت نمی‌شود ولی صدای آن،در محیط وجود دارد.

نمرات انیمه:

                                                            داستان:10\10

                                         گرافیک و طراحی محیط:10\5

                                                       صداگذاری:10\8.5

                                                                                                                                      جمع کل نمرات:10\7.8
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
با تشکر از شما White Beard-منتظر نظرات و انتقادات شما هستم. S0 (11)
     
[تصویر: back.jpg]
پاسخ
#2
اپنینگ این انیمه،توسط بنده قرار داده شد. Ghelion


با تشکر 
     
[تصویر: back.jpg]
پاسخ
#3
سلامی دوباره  S0 (2) خب شروع کنیم. 

نقل قول:
وجود موجودات فراطبیعی و غیرمعمول،از مدت‌ها پیش،مورد بحث مردم بوده و حتی بسیاری از مردم می‌گویند که،آنها را دیده‌اند و حتی باهم حرف نیز زده‌اند.


بهتر بود اینطوری بگی: وجود موجودات فراطبیعی و غیرمعمول، از مدت‌ها پیش مورد بحث مردم بوده است؛ تا جایی که بسیاری از آن‌ها می‌گویند این موجودات را دیده‌‌ و با هم حرف زده‌اند. 


نقل قول:
میگردند


میگردند

نقل قول:
به طور مرموزی،در انیمه پدیدار میگردند و هر کدام از آن‌ها،موجب به وجود آمدن مشکلاتی نیز میگردند

استفاده دو تا فعل پشت سر هم جذابیت متنتت رو کاهش میده و باعث میشه غیر حرفه ای به نظر برسه.
به طور مرموزی در انیمه پدیدار می‌گردند و هرکدام از آن‌ها موجوب به وجود آمدن مشکلاتی می‌شوند.  

نقل قول:
این جانداران، نه نوعی جانور اند و نه نوعی گیاه، بلکه موجوداتی اند که، با چشم یک انسان معمولی، قابل دیدن نیستند

این جانداران، نه نوعی جانوراند و نه نوعی گیاه، بلکه موجوداتی‌اند که با چشم یک انسان معمولی قابل دیدن نیستند. 

نقل قول:
گینکو در طول مسیر خود،با آدم‌های بسیاری رو در رو می‌شود که،موشی وارد بدنشان شده‌است

گینکو در طول مسیر خود با ادم‌های بسیاری رو به رو می‌شود که موشی وارد بندشان شده. 

نقل قول:
دنباله دار 

دنباله‌دار

نقل قول:
یکی از نکات ضعف داستان انیمه،وجود سکانس‌های طنز و خنده‌دار است که،هیچگونه ارتباطی با داستان اصلی انیمه ندارند.به دلیل اینکه،هر قسمت،داستانی جداگانه را راوی است،بنده در خصوص بخش داستانی،هیچ گونه مبحثی را بیان نمی‌کنم.

هیچ اشکالی نداره که بگی مثلا توی فلان قسمت انیمه این اتفاق افتاد و به نظرم خوشایند نبود! کار منتقد انتقاد کردنه و هرچیزی که برات جالب نیست رو می‌تونی راحت جا بدی توی مقالت. اگر هم این کار رو کردی حتما بعد از توضیح بخش داستانی بنویس که مقاله ممکنه داستان انیمه یا قسمت‌هایی از آن را اسپویل کند. 


خب بریم برسیم به نکات دیگه. جدی خیلی توی متنت از ویرگول استفاده می‌کنی، آدم همش باید مکث کنه و نفس بگیره وسطش  S0 (2) ولی خب نسبت به مقاله قبلی که کلا اسپویل داستان بود خیلی بهتر عمل کردی. نکته بعدی اینه که همیشه انیمه‌های قدیمی رو باید با انیمه‌های زمان خودشون مقایسه کنی؛ مثلا یه همچین انیمه‌ی قدیمی نباید با اثری مثل Your name مقایسه بشه؛ جون هم زمانشون ساختشون فرق و هم تکلونوژی‌هایی که توی ساختشون به کار بردن.
بعد از هر کدوم از ویرگول یا نقطه‌هایی هم که میزاری، باید یه فاصله بزاری. مثلاً:

نقل قول: صداگذاری انیمه،در برخی موارد،بسیار عالی و در برخی موارد نیز،بسیار ضعیف کار شده است.
این درسته: صداگذاری انیمه، در برخی موارد، بسیار عالی و در برخی موارد نیز، بسیار ضعیف کار شده است.

البته بازم استفاده از این همه ویرگول اشتباهه  S0 (2) 

در کل خیلی نسبت به مقاله قبلی بهتر بود. منتظر مقالات بیشتر هستم از جانبت و امیدوارم موفق باشی و تونسته باشم کمکی کرده باشم.  S0 (62) S0 (74)
پاسخ
#4
ممنون از اینکه نظرتان را با بنده،در میان گذاشتید.خوب،برخی از مواردی که اشاره فرمودید،واقعاً باعث کاهش اعتبار مقاله می‌گردند.خودم نویسنده هستم و از اینکه این همه غلط‌های املایی و نگارشی دارم،متعجبم.
امیدوارم در مقالۀ روز شنبه که در مورد انیمۀ Death note است،بتوانم نظر کاربران محترم را جذب کنم. Ghelion
با تشکر 113
     
[تصویر: back.jpg]
پاسخ
#5
(08-10-2018, 01:23 AM)White Beard نوشته است: ممنون از اینکه نظرتان را با بنده،در میان گذاشتید.خوب،برخی از مواردی که اشاره فرمودید،واقعاً باعث کاهش اعتبار مقاله می‌گردند.خودم نویسنده هستم و از اینکه این همه غلط‌های املایی و نگارشی دارم،متعجبم.
امیدوارم در مقالۀ روز شنبه که در مورد انیمۀ Death note است،بتوانم نظر کاربران محترم را جذب کنم. Ghelion
با تشکر 113

نیازی به ناراحتی نیست! تمامی نویسنده‌ها بالاخره از یه جایی شروع کردن با کلی اشتباه! حالا باز من خیلی نرم برخورد می‌کنم، نبودی ببینی اون موقع چطوری غلط‌های مقاله‌های خودم گرفته می‌شد! یه سر به لیست پست‌های من بزنی کلاً متوجه موضوع می‌شی. همین الانش هم اشتباه می‌نویسم بعضی موقع که دست خود آدم نیست؛ فقط کافیه یه بار مقاله خودت رو از بالا تا پایین با صدای بلند بخونی، غلط‌های مقالت به راحتی در میاد.  S0 (24)
پاسخ
#6
واقعاً همینطوره.بسیاری از پست‌های شما را خوانده‌ام و حتی نظرات سامرند را نیز دیده‌ام،که مشکلات مقاله را بیان میکرد(البته تو انجمن) Ghelion
     
[تصویر: back.jpg]
پاسخ
#7
(08-10-2018, 01:27 AM)Maziyar Hemmati نوشته است:
(08-10-2018, 01:23 AM)White Beard نوشته است: ممنون از اینکه نظرتان را با بنده،در میان گذاشتید.خوب،برخی از مواردی که اشاره فرمودید،واقعاً باعث کاهش اعتبار مقاله می‌گردند.خودم نویسنده هستم و از اینکه این همه غلط‌های املایی و نگارشی دارم،متعجبم.
امیدوارم در مقالۀ روز شنبه که در مورد انیمۀ Death note است،بتوانم نظر کاربران محترم را جذب کنم. Ghelion
با تشکر 113

نیازی به ناراحتی نیست! تمامی نویسنده‌ها بالاخره از یه جایی شروع کردن با کلی اشتباه! حالا باز من خیلی نرم برخورد می‌کنم، نبودی ببینی اون موقع چطوری غلط‌های مقاله‌های خودم گرفته می‌شد! یه سر به لیست پست‌های من بزنی کلاً متوجه موضوع می‌شی. همین الانش هم اشتباه می‌نویسم بعضی موقع که دست خود آدم نیست؛ فقط کافیه یه بار مقاله خودت رو از بالا تا پایین با صدای بلند بخونی، غلط‌های مقالت به راحتی در میاد.  S0 (24)
ممنون بابت تذکرات.برخی از مشکلات را حل کردم. 113
     
[تصویر: back.jpg]
پاسخ
#8
این انیمه فصل‌های دیگری به اضافۀ یک انیمۀ مووی داردکه،توسط بنده نقد خواهد شد.
منتظر باشید.
تازه اول راه است. 113
     
[تصویر: back.jpg]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  در اوج نابودی میخواهم به تو برسم | نقد و بررسی انیمۀ Sola White Beard 2 72 12-29-2018, 11:46 PM
آخرین ارسال: White Beard
  دانلود انیمۀ Tokyo Ghoul(هر سه فصل) White Beard 7 266 12-29-2018, 10:35 PM
آخرین ارسال: White Beard
Video طغیان عشق در گرو زمان | نقد و بررسی انیمۀ Steins;Gate White Beard 2 182 11-08-2018, 01:10 PM
آخرین ارسال: White Beard
  مسیر بی‌ انتها | نقد و بررسی انیمۀ Mushishi Zoku Shou White Beard 1 223 09-14-2018, 02:07 AM
آخرین ارسال: White Beard
  قاتل قلم به‌دست | نقد و بررسی انیمۀ Death Note White Beard 4 410 09-13-2018, 01:03 AM
آخرین ارسال: White Beard

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان