امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گرز لعنتی{نقد گرشاسپ:راز ازدها}
بازی گرشاسپ راز اژدها یکی از بازی های ایرانی است که در تاریخ 1391عرضه شد.خیلی ها فکر می کردند این بازی در میان بازی های ایرانی بهترین است اما تمام این انتظارات به هوا رفت!این بازی توسط نرم افزار شریف ساخته شده است.یک بازی ایرانی برگرفته از شاهنامه.بدون مقدمه شروع می کنم.

[تصویر:  Expansion_Poster1.jpg]

شخصیت پردازی
گرشاسپ که شخصیت اصلی بازی است یکی از قهرمانان شا ه نامه فردوسی است.او پسر اثرط و جد رستم است.طراحی ظاهری او بسیار ساده و کلاسیک است.شما در طی بازی با اخلاقیات و خوصوصیات او اشنا نمی شوید چرا که اصلا در بازی وجود ندارد و شخصیت پردازی انچنانی برای گرشاسپ درست نشده است.فضای بازی اجازه نمایان شدن گرشاسپ را نمی دهد.به طوری که اگر شما هیچ چیزی در مورد گرشاسپ ندانید و نسخه قبلی را بازی نکرده باشید با یک شخصیت کاملا نامعلوم مواجه می شوید.من می خواهم او را با دانته در dmc مقایسه کنم و تجربه خودم را در موردشان بگم.من فقط نسخه اخری از هر دو بازی را انجام داده ام.وقتی مراحل اولیه  dmc را بازی کردم به دانته علاقه مند شدم و از او لذت بردم و دیدم که چه طور او پرداخته شده است.اما گرشاسپ اینطور نبود.یک شخصیت عادی و ساده که کوچک ترین چیز جالبی درون او نبود.این کار فردوسی نبود که گرشاسپ را بهتر کند بلکه کار سازندگان بازی بود که این کسی که شخصیت اول بازی اشان هست را بهتر کنند که نکردند!
سلاح های او نیز اندک اند و اصلا لازم نیست در موردشان حرف زد چون جای کاره زیادی دارند!
دشمنان بازی هیچ پیشینه ای ندارند و معلوم نیست که کجا هستند و از چه نوعی اند.برخلاف dmc که حد اقل اسمی برای خود دارند و باس های بازی دارای پیشزمینه هستد.
[تصویر:  1347773713_f45d655575e97f094813cafeb5b8ded9_m.jpg]
داستان
داستان بازی کم محتوا و کلیشه ای است.یک داستان کوتاه و کلیشه ای که یک هدف را پیش روی ما می گذارد و در طی بازی توسط برگه های گم شده روایت می شوند.در این بازی خبر از دیالوگ ها و مکالمه های زیاد و جالب نیست.چون اصلا شخصیت دیگری جزئ گرشاسپ و برادرش وجود ندارد!
داستان این است:گرز ثریت را پیدا کن.
چرا باید پیدا کنم.اصلا این گرز چی هست؟چه فایده و کاربردی دارد؟
تنها چیزی که در مورد این گرز طلایی گفته شده این است که گرز میراث باستانی است که نسل به نسل به طورک رسیده و طورک انرا در جنگلی(نا کجا اباد)پنهان کرده.

گیمپلی
از همان اول که وارد بازی میشوید می بینید که این بازی تقلیدی از god of war است.دوربین بازی قفل است.اکشن بازی با استفاده از کلید زنی های سریع و دفاع و جاخالی دادن صورت می گیرد.همان طور که گفتم سلاح ها بسیار کم اند و استفاده انچنانی ندارند و فقط یک سری حرکات را می شود انجام داد که به سرعت تکراری می شوند.باس های بازی خوبند و مثل همهی بازی ها راهی برای نابودی اشان وجود دارد.دشمنان شما حرکات کمی می زنند و هوش مصنوعیشان پایین است.
از انجا که بازی h&s هست(!)باید یک سریع معما و تنوع در بازی باشد!برای این کار از سکو بازی خیلی ساده(یعنی پرش و بالا رفتن از طناب) به اضافه معما های کلیشه ای مثل استفاده از اهرم و رد شده از دروارزه و ... استفاده شده است.

نگران نباش جای هیچ پیشرفتی نیست!
برخلاف بازی های امروزی مانند darksiders , dmc و ... که مهارت ها , سلاح ها , جادو ها و ... را در بازی می گذارند و بازیکن با بازی کردن مهارت های جدیدی را بدست می اورد در گرشاسپ خبری از این ها نیست و از اول تا اخر همان گرشاسپ است که اول بوده!
حتی چیزی به عنوان نقشه در بازی نیست!یا چیز هایی مثل :سپر . دارو . جادو و ... .
کلا گیمپلی گرشاسپ یکی از نقاط ضعف ان است.

[تصویر:  Garshasp.jpg]
خدای باگ!
گرافیک بازی خوب است اما باگ درونش فراوان است.سیستم من که فرقه اساسین و dmc را عالی اجرا می کرد ,در مقابل این بازی به مشکل بر خورده بود.
مشکل سایه که کاملا ر بازی احساس می شد و اگر تنظیمات رزولیشن و گرافیکی بازی را عوض می کردید می دیدید که بازی تاریک می شود یا خط روی گرشاسپ می افتد و ... !
طرحی بازی برای شخصیت ها خوب هست ولی مکان های بازی تکرای اند.کلا مکان های بازی دو جا اند یکی جنگل و دیگری قلعه ها.
افکت های اب و جنگل و نور که کلا هیچی... .
[تصویر:  1.jpg]
صدا
صدا های شخصیت ها خوب است اما هنوز کار دارد.حد اقل انتظار این را داشتیم که با یک زبان باستانی روبرو باشیم.
موسیقی متن بازی جالب نیست و اکثرا صدای وجود ندارد و بازی کننده با جو بازی اشنا نمی شود و از ان لذت نمی برد.

این هم دیدگاه من نسبت به گرشاسپ
[تصویر:  l2l73b5lchcw.jpg]
پاسخ
بالاخره یه نفر پیدا شد بیاد  نطرش را درباره این بازی بگه - ولی خدایی بازی خوبی بود با توجه به این اوضاع ...و اینکه ما تازه تو این صنعت شروع به کار کردیم
همشهری کین، فیلم مورد علاقه ی منتقدان و گل سرسبد همه ی نظرسنجی ها، به نظرم به شدت خسته کننده است! علاوه بر این، همه ی بازی های فیلم هم بی ارزش است! حجم احترامی که به این فیلم گذاشته می شود برایم غیرقابل درک است.

اینگمار برگمان
پاسخ
ممنون از نقدتConfused74:
درکل برای شروع خوبه ولی نباید دیگه انقدر ضعیف بودConfused66:
صنعت بازی سازی ما راه درازی در پیش داره که اگه حمایت بشه حتما به جایی میرسه ولیConfused83:Confused83:Confused83:
 یاد گیمفای قدیم بخیر
پاسخ
تا کی میخوایم خودمونو گول بزنیم؟هی بگیم ما توی این صنعت تازه کاریم؟واقعا تا کی؟Confused41:Confused66:
نقد خوبی بود.به نظرم گرشاسپ گرز ثریت بهتر بود.باز هم ممنون.Confused29:
پاسخ
این چه وعضشه!!! Confused43: شما اومدی تو نقدت بازی رو با یک بازی دیگه اونم DMC مقایسه می کنی ؟ بازی که ایرانی هست و جزء اولین بازی رسمی شرکتش به حساب میاد Confused43: من واقعا نمی فهم.... شما خودت می دونی که انجین این بازی یک انجین اولیه و ساده هست اونم برای اولین بازی های یک شرکت اونوقت یک چنین ایراداتی از بازی می گیرید ؟! DMC ؟! Confused43:
یعنی شما انتظار داری یک انجین که هنوز در حال طی کردن مراحل اولیه هست رو با آنریل انجین 3( که بازم اوایل انتشارش مشکلاتی از قبیل انجین این بازی داشت و مشکلات بزرگ دیگر که کم کم توسط اپیک گیمز بروزرسانی شد و اصلا  نسخه های آخر با نسخه ی اولیه قابل مقایسه نبود) مقایسه می کنی ؟! نورپردازی نسبت به یک چنین بازی عالی بود Confused43: که هنوزم خیلی از انجین های ساده توانایی ساخت یک چنین نورپردازی رو ندارند Confused43: لطفا وقتی مقایسه می کنید درست مقایسه کنید Confused43:
[تصویر:  rcqcmxsqjmvdyyqa7zbm.jpg]
پاسخ
ممنون بابت نقدتون. ولی به نظرم خیلی بی انصافیه. مشکل شما اینه که این بازی رو با دی ام سی مقایسه کردی. و وقتی میای اینا رو با هم مقایسه می کنی به این نتیجه می رسی بازی گرشاسپ خیلی ضعیفه. ولی خوب این بازی رو باید در حد و اندازه ی خودش نقد کرد نه با عناوین AAA
ببین همین دی ام سی که شما میگی برای ساختش 12 میلیون دلار که به پول ما میشه 50 میلیاردConfused05: با اون همه متخصص و افراد کارکشته که از سالیان دور دارن بازی می سازن و تو این راه خیلی هم تجربه کسب کردن و شرکتی به بزرگی کپکام پشت سر اوناست و اونا حمایت می کنه. اونموقع شما میای این بازی رو با بازیی که واسش فقط 200 میلیون اونم به زور وام و قرض و قوله که اولین تجربه ی بازی سازاش برای ساختن بازی بود و تنها حامیش بنیاد  مثلاً ملی بازی های رایانه ای زبار در رفته است یکی میگیری؟
پاسخ
من اصلا این نقد رو قبول ندارم
شما داری یه بازی ایرانی رو نقد می کنی نه یک بازی AAA با این سخت افزار ها تعداد باگ های بازی بی نظیر بود.
این بازی در مقایسه با بازی اول بیشرفت زیادی کرد.پس نباید اینقدر سخت نقد می کردی.با این که عیب هات خیلی الکی بود.
[تصویر:  watch-dogs-25.jpg]
پاسخ
تو بازی های ایرانی خیلی خوب به چشم میاد ولی  مقایسه کردنت با dmc ناعادلانست.
باید حواست باشه که بازی ایرانیهConfused86:جای کارهم توی گرافیک و ... زیاد داره.
[تصویر:  fm02cwg3jiqhntv56q1j.jpg]

پاسخ
من اصلا وقتمو برای بازی ایرانی نمیزارم چندتا تجربه بد داشتم
I'm nuclear
I'm wild
I'm breaking up inside
A heart of broken glass
Defiled
Deep inside
The abandoning child

پاسخ
بازیش نکردم ودوست ندارم بازیش کنم.
[تصویر:  99574593492398027245.jpg]
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سرطان، این اژدهای لعنتی | نقد و بررسی بازی That Dragon, Cancer saeed aghababaee 7 2,000 01-23-2016, 11:50 PM
آخرین ارسال: saeed aghababaee

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 11 مهمان