امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش کامل کار با نرم افزار اورکلاک و بهینه سازی ASUS GPU Tweak II
به نام خدا

[تصویر:  90afgputweak-big.png]

در این تاپیک قصد دارم شما را با نرم افزار اورکلاکینگ کارت گرافیک و بهینه سازی سیستم شرکت ایسوس یعنی GPU Tweak II آشنا کنم.

نرم افزار GPU Tweak II با امکاناتی جدید و محیطی کاربرپسند توسط شرکت ایسوس طراحی شده است.
این امکانات شامل 4 دسته کلی:

1. اورکلاکینگ
  2. مانیتورینگ
  3. بهینه سازی سیستم
  4. اشتراک محتوای بازی در محیط اینترنت
تقسیم کرد.
بخش نخست:
نگاهی کلی به نرم افزار GPU Tweak II
پس از دریافت و نصب این نرم افزار با دو پنجره به رنگ قرمز مواجه می شوید که استایل سری STRIX ایسوس را دارد:

[تصویر:  84b0Home-Gaming-mode.png]

در پنجره سمت راست:
در حالت پیشفرض، پس از اجرای نرم افزار تب Home، در مد Simple Mode یا آسان برای شما اجرا می شود که دما، سرعت کارت گرافیک در مقایسه با مدل مرجع، میزان استفاده از رم گرافیک، حالت حرفه ای (Professional Mode)،دکمه خاموش و روشن حالت 0dB، نمودار حالت کارایی کارت، دکمه Gaming Boosterدکمه تنظیمات، مینیمایز و بستن نرم افزار وجود دارد که در ادامه توضیح کاملی در مورد هریک برایتان بیان خواهم کرد.
در تب Info، اطلاعات کاملی از کارت گرافیک (مشابه نرم افزار GPU-Z) از کارت مشاهده می کنید، همچنین در این تب می توانید بایوس کارت گرافیکی خود را به روز، یا از آن پشتیبان تهیه کنید.

[تصویر:  1d1cInfo-Tab.png]

در قسمتXSplit ، کارت های مدل STRIX ایسوس دارای یک کپن یک ساله پریمیوم با قیمت 99 دلار وجود دارد که به کاربر امکان اشتراک گذاری محتوای بازی به صورت آنلاین (Stream) می دهد.( به دلیل کم کاربرد بودن این ویژگی در ایران از توضیح در مورد آن صرف نظر می کنیم)

در پنجره سمت چپ هم مشخصات دما، فرکانس های هسته و حافظه، میزان مصرف، سرعت فن ها و ... را مشاهده می کنید.

خب به آموزش بر گردیم!
در حالت Simple mode با کلیک بر روی دکمه OC Mode هسته کارت گرافیکی به حالت اورکلاک شده تغییر می کند. (اینجا از کارت گرافیک ASUS STRIX GTX 980 TI Direct CU III OC) استفاده کرده ایم.

با کلیک روی این دکمه همانگونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید، فرکانس کارت گرافیک به 1216 MHz و فرکانس بوست آن به 1317MHz تغییر می کند، در نمودار آن نیز مشخص است که کارایی آن با افزایش، میزان نویز آن افزایش و حرارت نیز بالاتر می رود و این کارت گرافیک 22 درصد از حالت مرجع فرکانس بالاتری خواهد داشت.

[تصویر:  6ea8OC-mode.png]

[تصویر:  1d1cOC-mode-GPUZ.png]

با کلیک بر روی دکمه Gaming Mode فرکانس پایه هسته کارت گرافیک به 1190MHz و فرکانس بوست آن به 1291MHz تغییر می کنند و کارت گرافیک 19 درصد از حالت مرجع فرکانس بالاتری خواهد داشت.

[تصویر:  84b0Home-Gaming-mode.png]

[تصویر:  84b0Gaming-mode-GPUZ.png]

با کلیک بر روی دکمه Silent Mode فرکانس پایه هسته کارت گرافیک به 1164MHz و فرکانس بوست آن به 1265MHz تغییر می کنند و کارت گرافیک 17 درصد از حالت مرجع فرکانس بالاتری خواهد داشت. همچنین حالت 0dB فعال شده وتا زمانی کارت لود بالایی ندارد، فن ها از حرکت باز می ایستند.

[تصویر:  26dbSilent.png]

[تصویر:  3ef8Silent-mode-GPUZ.png]

در صورتی که کاربر نیازی به فناوری 0dB احساس نمی کند می تواند این حالت را برای همیشه غیر فعال کند، تنها کافی است که روی نشان STRIX کلیک کنید (شکل زیر)

[تصویر:  80140dB.png]

خوب با کلیک روی بخش Advanced Mode وارد بخش حرفه ای برای اورکلاک کارت گرافیک می شویم. (شکل زیر)

[تصویر:  b379Advanced.png]

قبل از هرچیز، با کلیک روی دکمه تنظیمات که در شکل زیر مشخص شده، وارد محیط تنظیمات این نرم افزار می شویم
در این بخش:
در قسمت Main:

[تصویر:  3ef8Pro-mode-setting-1.png]

با انتخاب گزینه اول یعنی Automatically start GPU Tweak II when I log on to window نرم افزار به صورت پیشفرض بعد از ورود به ویندوز اجرا می شود، همچنین در صورتی که گزینه زیرین آن انتخاب شود، نرم افزار به حالت مینیمایز شده اجرا خواهد شد.
در قسمت دوم یعنی GPU Tweak II Monitor Startup با انتخاب گزینه اول یعنی Automatically start GPU Tweak II Monitor when I log on to window نرم افزار به صورت پیشفرض بعد از ورود به ویندوز اجرا می شود، همچنین در صورتی که گزینه زیرین آن انتخاب شود، نرم افزار به حالت مینیمایز شده اجرا خواهد شد.
در قسمت بعدی یعنی Tuning Settings با انتخاب گزینه Overclocking range enhancement به کاربران حرفه ای امکان انتخاب مقدار بیشتر برای تنظیمات مرتبط به اورکلاک کارت گرافیک اجازه خواهد شد( تقریباً انتخاب را نامحدود می کند)
با انتخاب گزینه Apply setting each time GPU Tweak II start مقادیر ست شده قبلی اعمال می شود.( توصیه می کنم این گزینه را انتخاب نکنید)
در بخش Mouse Step Control هم تعداد گام افزایش یا کاهش مقادیر برای بخش اورکلاک قابل تغییر است.

[تصویر:  3ef8Pro-mode-setting-2.png]

در قسمت Live Update نیز تنظیمات مربوط به بروزرسانی است که از توضیح در مورد آن صرفه نظر می کنیم.
در قسمت Keyboard Shortcuts نیز می توانید تنظیمات یا حتی پروفایل های خود را با کلید های میانبر اجرا و اعمال کنید.

خوب به قسمت قبل بر می گردیم:
در این پنجره با انتخاب دکمه زیر می توانید تنظیمات مرتبط با کارت گرافیک خود را به دلخواه با درگ اند دراپ یا تیک دار کردن گزینه دلخواه، مرتب یا کم و زیاد کنید.

[تصویر:  6ea8Pro-mode-select-setting-2.png]

حال به توضیح موارد مورد بررسی در اورکلاک با GPU Tweak II می پردازیم:

[تصویر:  3ef8Pro-Mode-1.png]

در اینجا من از همان تنظیمات اولیه استفاده می کنم ( در صورت نیاز به توضیح گزینه ای خاص، لطفاً در ادامه تاپیک پست دهید تا برایتان در مورد آن گزینه توضیح بیشتری دهم.)
با گزینه GPU Boost Clock(MHz) می توانید فرکانس بوست کارت خود را افزایش یا کاهش دهید.
در صورتی که به افزایش ولتاژ برای هسته کارت نیاز دارید از گزینه Max GPU Voltage (mV) استفاده کنید، توجه داشته باشید که این ولتاژ دقیقاً ولتاژ ورودی به هسته کارت گرافیک خواهد بود و در مواردی که بیش از حد متعارف ولتاژ اعمال شود صدمات جدی به کارت وارد خواهد شد، همچنین کمپانی ایسوس برای به حد اقل رساندن این مشکل، بایوسی مجزا و نامحدود برای اورکلاکرهای حرفه در نظر گرفته است و این محدودیت را به طور کامل برداشته است.
در قسمت Memory Clock (MHz) شما می توانید فرکانس رم کارت گرافیک خود را کم یا زیاد کنید( نکته فرکانسی که اینجا به شما نمایش می دهد فرکانس افکتیو است و برای دانستن فرکانس اصلی می توانید عدد را بر 4 تقسیم کنید یا با نرم افزاری مثل GPU-Z فرکانس را مشاهده کنید)
در قسمت Fan Speed(%) هم می توانید سرعت فن را بسته به نیاز خود تغییر دهید
در قسمت Power Target (%) نیز می توانید حداکثر میزان مصرف کارت را برای فرکانس بوست تعیین کنید( این گزینه دقیقاً مقدار پروتکشن OCP را تغییر می دهد، برای رسیدن به فرکانس های بالا باید OCP را تا حد زیادی بالا برد یا به کل این محدودیت را برداشت)

[تصویر:  6ea8Pro-Mode-2.png]

در قسمت بعدی نیز امکان نهایت درجه حرارتی که برای GPU قابل تحمل است را می توانید مشخص کنید
البته در قسمت قبل نیز ذکر کردیم که این نسخه از نرم افزار امکانات بسیاری حتی بیشتر از نرم افزار محبوب MSI After Burner دارد و به دلیل کم بودن وقت از آنها صرف نظر کردیم، در صورتی که گزینه ای نیاز به توضیح داشت لطفاً در ادامه تاپیک پست بدهید)
علاوه بر این تنظیمات، کمپانی ایسوس مد های سخت افزاری خاصی را نیز در این کارت ها برای برداشتن محدودیت های OCP, OVP و LN2 قرار داده است و به دلیل اجتناب از اعمال صدمه احتمالی به کارت توسط افراد تازه کار از بیان آن خودداری کرده و درصورت تمایل به بنده ایمیل دهید تا پس از بررسی، آموزش آن را در خدمت شما قرار دهم.

قسمت جدید و قابل تامل طراحی این نرم افزار بخصوص برای گیمرها قسمت Gaming Booster است که امکانات جالبی برای بهینه سازی سیستم در این بخش وجود دارد تا بازی را روانتر و راحت تر اجرا کنید:
[تصویر:  9567Home-Gaming-mode.png]

در سمت چپ زیر لوگوی STRIX یعنی گزینه Visual Effects با انتخاب گزینه Best appearance (suggested) بالاترین حالت ظاهری برای سیستم عامل در نظر گرفته می شود، با تغییر این گزینه به Best performance سیستم تمامی حالات ظاهری بی کاربرد در بازی مانند سایه های زیر ماوس، حالت گرافیکی بستن پنجره ها و ... را غیر فعال می کند.

[تصویر:  9567Visual-style.png]

در قسمت System Service شما می توانید سرویس های سیستم عامل را که در زمان بازی به آن نیاز ندارید ببندید. همچنین با کلیک روی دکمه تنظیمات (در تصویر مشخص شده) می توانید علاوه بر سرویس های پیشنهادی نرم افزار بسته به دید خود، سرویس های بیشتری را ببندید.
[تصویر:  f11dsys-seting.png]

[تصویر:  27d1Booster-system-setting-service.png]

[تصویر:  27d1Booster-system-setting-processes.png]

گزینه بعدی که بسیار پرکاربرد است گزینه Memory Defragmenter است که با نظم بخشیدن و مرتب سازی واحد های حافظه، موارد بیهوده را از بین برده و منابعی را که با حافظه درگیرند را آزاد می کند.

شما می توانید تمامی این تنظیمات برای بهینه سازی را با کلیک بر روی دکمه START انجام دهید، پس از کلیک روی Start دور هر بخش خطی قرمزرنگ به صورت Loading پر می شود و در نهایت با پیام Your system is ready for gaming! به اتمام می رسد.

[تصویر:  27d1Boosting-Done.png]

در بخش مشاهده وضعیت نیز شما تمامی حالاتی که برای کارت گرافیک استفاده می شود را می توانید مانیتور کنید همچنین با کلیک بر روی دکمه تنظیمات می توانید سرعت به روز رسانی این مانیتورینگ را به دلخواه تغییر دهید یا حتی log آن را ذخیره کنید.

[تصویر:  1d1cLog-setting.png]

علاوه براین شما می توانید مانند بخش گزینه های اورکلاکینگ، در این بخش نیز بسته به نیاز خود گزینه های دلخواه خود را برای مانیتورینگ با تیک دار کردن آنها یا درگ اند دراپ بچینید و از مانیتورینگ به سبک خودتان استفاده کیند.

[تصویر:  1d1cLog-option.png]

نتیجه گیری:
نرم افزار GPU Tweak II ایسوس با تغییراتی کلی نسبت به قبل بسیار بسیار بسیار کارامدتر شده و با محیطی کاربرپسند، کنترلی کامل برای همه تنظیمات کارت گرافیک، نیازهای هر رده از کاربران، از حرفه ای ترین اورکلاکرها گرفته تا آماتور ترین گیمرها، به سادگی می تواند اورکلاک، بهینه سازی سیستم و مانیتورینگ وضعیت کارکرد کارت گرافیک را انجام دهد. به درستی این نرم افزار می تواند جایگزین و رقیبی مناسب با امکاناتی فراتر از حد و توان نرم افزار هایی چون MSI After Burner یا EVGA Precision X باشد.

لینک دانلود

نویسنده خودم! S0 (74)

رزرو برای تست ونتایج
I'm not a gamer,I'm an Overclocker
پاسخ
لینک دانلود هم اضافه شد S0 (74)
پاسخ
سلام
خیلی ممنون بابت مقاله ی آموزشی خوبتون
من سیستممم به شرح زیر هست
Ram : 2g ddr 3
CPU : intel core 2 due e8200
VGA: 9600 GT 1g
می خواستم بدونم من می تونم از این نرم افزار استفاده کنم و اگه می تونم تا چه حدی در اجرای بازی ها بهم کمک می کنه. مثلا اگر من بازی BF4 رو که سیستمی نسبتا بالاتر از سیستم من می خواد نصب کنم با چه تنظیمات گرافیکی می تونم بازی رو اجرا کنم. این رو هم در نظر بگیرید که افت فریم و لگ نداشته باشه.
این شاید سوال خیلی از کاربر های این انجمن باشه که سیستم ضعیفی دارند و توان اجرای بازی هایی مثل BF4 هست رو به صورت مطلوب ندارند این کار جوابگو هست و اینکه این نرم افزار فقط مخصوص کارت گرافیک های ASUS هست یا نه از تمامی کارت گرافیک ها که مربوط به شرکت های دیگه هست میشه استفاده کرد.
از بقیه کاربر ها هم می خوام بیاند اینجا بگند سیستم هاشون رو شاید فرجی شد و ما هم تونستیم بازی ها رو بازی کنیم. :D
[تصویر:  bazb_thevideogamegallery_29143_1200x1697.jpg]
پاسخ
(10-21-2015, 01:41 PM)مجید نصر نوشته است: سلام
خیلی ممنون بابت مقاله ی آموزشی خوبتون
من سیستممم به شرح زیر هست
Ram : 2g ddr 3
CPU : intel core 2 due e8200
VGA: 9600 GT 1g
می خواستم بدونم من می تونم از این نرم افزار استفاده کنم و اگه می تونم تا چه حدی در اجرای بازی ها بهم کمک می کنه. مثلا اگر من بازی BF4 رو که سیستمی نسبتا بالاتر از سیستم من می خواد نصب کنم با چه تنظیمات گرافیکی می تونم بازی رو اجرا کنم. این رو هم در نظر بگیرید که افت فریم و لگ نداشته باشه.
این شاید سوال خیلی از کاربر های این انجمن باشه که سیستم ضعیفی دارند و توان اجرای بازی هایی مثل BF4 هست رو به صورت مطلوب ندارند این کار جوابگو هست و اینکه این نرم افزار فقط مخصوص کارت گرافیک های ASUS هست یا نه از تمامی کارت گرافیک ها که مربوط به شرکت های دیگه هست میشه استفاده کرد.
از بقیه کاربر ها هم می خوام بیاند اینجا بگند سیستم هاشون رو شاید فرجی شد و ما هم تونستیم بازی ها رو بازی کنیم. :D

ممنون بابت کامنت گرمتون
براتون کامل تست می کنم و نتیجه رو در تاپیک زیر به زودی پست میدم :heart: :cool:
OC FOR GAMING
پاسخ
دوست عزیز تا انجایی که من می دونم این نرم افزار فقط مال asus هست و هیچ برندی دیگری نمی تواند استفاده کند به عنوان مثال من یک گرافیک برند گیگابایت داشته باشم نمی تونم از این نرم افزار استفاده کنم و فقط با گرافیک برند asus می توانم از این برنامه استفاده کنم.هر شرکتی نرم افزار مخصوص خودشا برای اورکلاک داره.
پاسخ
(10-21-2015, 01:49 PM)leonpeyman نوشته است: دوست عزیز تا انجایی که من می دونم این نرم افزار فقط مال asus هست و هیچ برندی دیگری نمی تواند استفاده کند به عنوان مثال من یک گرافیک برند گیگابایت داشته باشم نمی تونم از این نرم افزار استفاده کنم و فقط با گرافیک برند asus می توانم از این برنامه استفاده کنم.هر شرکتی نرم افزار مخصوص خودشا برای اورکلاک داره.
من با این نظرتون مخالف هستم. مثلا نرم افزار MSI After Burner خب همون جور که از اسمش معلومه مال شرکت MSI هست ولی خیلی ها حتی از برند های دیگه از این نرم افزار استفاده می کنند. خیلی از شرکت ها مثل همین گیگا چنین نرم افزار هایی ندارند و یا من تا حالا ندیدم یا شاید هم اشتباه کنم. حتی اگر هم وجود داشته باشه به معروفیت این نرم افزار های شرکت ASUS و MSI نیست. من خودم شخصا اولین بار بود دیدم که EVGA هم چنین نرم افزاری داره و فکر کنم دلیل این امر هم معروف نبودن این نرم افزار و یا اگر هم معروف باشه امکانات کافی رو در اختیار کاربر ها قرار نمیده. به نظر من شما این نرم افزار رو دانلود و روی کارت گرافیک خودتون امتحان کنید ضرری نداره و امتحانش هم مجانیه و اگه نمی خواید این کار رو انجام بدید صبر کنید تا شروع کننده ی تاپیک در مورد این قضیه پاسخ گو باشه.
[تصویر:  bazb_thevideogamegallery_29143_1200x1697.jpg]
پاسخ
(10-21-2015, 02:12 PM)مجید نصر نوشته است:
(10-21-2015, 01:49 PM)leonpeyman نوشته است: دوست عزیز تا انجایی که من می دونم این نرم افزار فقط مال asus هست و هیچ برندی دیگری نمی تواند استفاده کند به عنوان مثال من یک گرافیک برند گیگابایت داشته باشم نمی تونم از این نرم افزار استفاده کنم و فقط با گرافیک برند asus می توانم از این برنامه استفاده کنم.هر شرکتی نرم افزار مخصوص خودشا برای اورکلاک داره.
من با این نظرتون مخالف هستم. مثلا نرم افزار MSI After Burner خب همون جور که از اسمش معلومه مال شرکت MSI هست ولی خیلی ها حتی از برند های دیگه از این نرم افزار استفاده می کنند. خیلی از شرکت ها مثل همین گیگا چنین نرم افزار هایی ندارند و یا من تا حالا ندیدم یا شاید هم اشتباه کنم. حتی اگر هم وجود داشته باشه به معروفیت این نرم افزار های شرکت ASUS و MSI نیست. من خودم شخصا اولین بار بود دیدم که EVGA هم چنین نرم افزاری داره و فکر کنم دلیل این امر هم معروف نبودن این نرم افزار و یا اگر هم معروف باشه امکانات کافی رو در اختیار کاربر ها قرار نمیده. به نظر من شما این نرم افزار رو دانلود و روی کارت گرافیک خودتون امتحان کنید ضرری نداره و امتحانش هم مجانیه و اگه نمی خواید این کار رو انجام بدید صبر کنید تا شروع کننده ی تاپیک در مورد این قضیه پاسخ گو باشه.
خوب می دونم ولی من داشتم امتحان کردم نمیشه ولی شاید این نسخه جدید بشه.دوست عزیز من خودم گرافیک asus هست
پاسخ

(10-21-2015, 02:36 PM)leonpeyman نوشته است:
(10-21-2015, 02:12 PM)مجید نصر نوشته است:
خوب می دونم ولی من داشتم امتحان کردم نمیشه ولی شاید این نسخه جدید بشه.دوست عزیز من خودم گرافیک asus هست

این نرم افزار با همه برندها سازگاره، منتهی یه سری امکانات ایسوس مثل 0db و پروفایل های آماده گیمینگ ، سایلنت و اوسی رو کارتهای سایر برندها کار نمی کنه،
من برای اینکه همه مطمئن بشیم، یه کارت 5870 از گیگابایت رو سیستم گذاشتم و تست کردم:

[تصویر:  74e7gigabyte.png]

در عکس همینطور که میبینید براتون هر دو ورژن رو تست کردم و اوسی شد...

[تصویر:  74e7gbt.png]
اوسی خرکی
پاسخ
سلام چه نسخه ای را بررسی کردید ؟
مال من این شکلیه»
http://s6.uplod.ir/i/00698/8olyoeeyfmxj.png

[تصویر:  8olyoeeyfmxj.png]
پاسخ
(10-31-2015, 09:44 PM)mehr@n نوشته است: سلام چه نسخه ای را بررسی کردید ؟
مال من این شکلیه»
http://s6.uplod.ir/i/00698/8olyoeeyfmxj.png

[تصویر:  8olyoeeyfmxj.png]

درورد
شما نسخه قدیمی رو دریافت کردید
در پست اول آموزش GPU Tweak II لینک دانلود براتون گذاشتم
از تو خود ایسوس هم میتونین دانلودش کنین
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تاپیک رسمی سوالات و مشکلات شما درباره سخت افزار spartacus 522 99,215 09-26-2018, 02:22 PM
آخرین ارسال: AmirAlpha
  آموزش اورکلاک پردازنده i7 5960X با مادربرد ASUS Rampage V Extreme javadshahvand 0 1,423 10-27-2016, 05:20 PM
آخرین ارسال: javadshahvand
  مبانی سخت افزار Rise of Duty 1 1,369 03-27-2016, 03:41 PM
آخرین ارسال: The White Witcher
Thumbs Up بایوس های جدید ایسوس برای اورکلاک CPU های Skylake ضریب بسته (غیر رسمی) Mr. DB 3 2,205 01-11-2016, 12:28 PM
آخرین ارسال: Mr. DB
  بررسی و آموزش کار با کیبورد Cerberus ایسوس، خوش قیمت خوش قیافه! Mr. DB 5 3,847 10-25-2015, 10:12 PM
آخرین ارسال: PG.AMiRHoSsEiN

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان