امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ترس را در چشمانش می توان دید ! / بررسی کوتاه بازی آلن ویک

مشخصات بازی  :
[تصویر:  Alan_Wake_Game_Cover.jpg]

Alan Wake
پلترفوم : 3 پلترفوم اصلی 
تولید بازی : Microsoft Games  
کار ساخت بازی : Remedy Games 
نویسنده بازی : sam lake
به کارگردانی : Petri Järvilehto  
موتور بازی : Max FT 3.0
نامزد دریافت بهترین داستان بازی از طرف GameSpot 
دریافت جایزه بهترین بازی ترسناک از طرف IGN
سبک : ترسناک / مرموز / روان شناسی
تاریخ انتشار : 2009

غلبه بر ترس از دید آلن ویک 
یک جمله ی معروف از اندرو متیوز است میگه : تنها راه غلبه بر ترس روبرو شدن با ان است . ما غالبا به سوی حوادثی که از ان ترس داریم به سوی ان کشیده می شویم . مثلا اگر از خواب بترسیم به سوی ما خواهد امد . اگر از پریشان حالی واهمه داشته باشیم ان را تجربه خواهیم کرد . پس با ترس هایمان روبرو شویم .
با این که در جمله ی بالا بر غلبه بر ترس اشاره شده ولی ترس از نگاه الن ویک یک معنای دیگری دارد . قطعا غلبه بر ترس در داستانی که الن ویک با ان روبرو شده است بسیار کار دشواری است ! در حال راه رفتن هستیم که شبح به سوی ما می آید و با تبر خطرناک خود ضربه به ما می زند و تنها صلاح و برترین صلاح ما یک چراغ قوه است . در طی گیم پلی بازی شاهد ترس هایی خواهیم بود که نه من و نه شما می توانیم بر ان غلبه کنیم یعنی غلبه کردن بر آن انقدر دشوار است که بلند کردن یک وزنه 8 کیلویی دشوار نیست ! مطمئن باشید . خوب بگذریم بریم سراغ گیم پلی اصلی بازی ببینیم چه خبره !

[تصویر:  B000FKBEXW-2-lg.jpg]

در طول بازی شما کنترل شخصیتی به نام آلن ویک را دارید که درگیر ماجراهایی بسیار پیچیده شده است .

شب . شبح . شمشیر ... 

در طول بازی شما شاهد ترس های ناگهانی خواهید بود . به عنوان مثال در یکی از قسمت هایی بازی شما در یکی از خانه های خالی در شهری در واشنگتن یک دفعه یک صدای ترسناک می آید و شما دوباره به ان جنگل می روید ! در این حال واکنشتان چیست ؟ اگر صدای بلندگو را بلند گذاشته باشید قطعا می ترسید ولی اگر بلندگو صدا ندارد شاهد واهمه نخواهیم بود پس بازی با صدای بلند گو حس و حال دیگری دارد و اگر کسی می ترسد پیشنهاد می کنم که اصلا سمت بازی نرود ! همانطور که در حمله ی تنها راه غلبه بر ترس روبرو شدن با ان است و اگر  از چیزی واهمه داشته باشیم به ان می رسیم پس نتیجه می گیریم که در بازی الن ویک  , الن به سوی چیزی که از ان واهمه داشته کشیده شده است و ان را تجربه کرده است ! و برای او تجربه ای است که از ان دوری می کرده .. بیش تر روند گیم پلی بازی در جنگل و کوهستان پیش می رود . البته نه جنگل و کوهستانی که زیبا باشید جنگل و کوهستانی تاریک که فکرش را هم نمی کنید ! بازی در دو نسخه منتشر شد که نسخه ی دوم در واقع فرنچایز نسخه ی اول است یعنی قسمت دوم بازی نیست ! و قسمت دوم بازی شاید اصلا منتشر نشود  و اگر هم بشود قطعا تجربه ی جدیدی برای گیمر ها خواهد بود .. بازی بیش تر با اعصاب و روان شخصیت اصلی بازی بازی می کند و شاید هم دو سه چهار مرحله جلو بروید با اعصاب و روان شما هم بازی کند ! ولی نمی خوام این بازی رو با عنوان 
استنلی پرابل مقایسه کنم چون هیچ تشابهی بهم ندارند .. سبک این بازی با استلی پرابل فرق می کنه ..  
[تصویر:  B000FKBEXW-3-lg.jpg]

نور , صدا , تصویر ( بازیگر بازی و صدا گزاری و تا حدی بررسی گرافیک )

به شخصه می توانم بگم بر روی گرافیک بازی بسیار کار شده است با توجه به عناوینی که در ان دوره عرضه شد الن ویک توانست خود را در رده ی بالا از نظر گرافیکی قرار دارد. در بخش اول نقد که مشخصات ذکر شده به موتور بازی هم اشاره شده . این موتور بازی را توانست به سطحی ببرد که حتی اساسین کرید 2 هم به ان سطح نرسید . یکی از شاخص های فیلم های ترسناک صداگزاری و صحنه های ان است که بازی الن ویک این دو نکته را رعایت کرده و به همین دلیل بالا ترین نمره را در بخش صداگزاری و موسیقی گرفت . در نسخه دوم بازی یا همون کابوس امریکایی شاهد بازیگری ایلکا ویلی بازیگر متوسط سینما هستیم .... ایلکا ویلی در فیلم های زیادی بازی کرده و چهره ی الن ویک از روی صورت او ساخته شده .. یکی از فیلم های او Dirty BomB است که واقعا باید به ان عنوان بدترین فیلم سال را می دادند .
[تصویر:  Alan_Wake_-_Fighting_with_Light.png]

داستان مرموز و ترسناک " " 

علاوه بر گرافیک و نور پردازی عالی بازی شاهد داستانی مرموز و ترسناک هستیم . آلن ویک به همراه همسرش در مسیر کوهستان در حال رانندگی است که در راه به کسی برخورد می کند و با ماشین به او می زند و در ادامه دیگر باید خودتان بازی رو امتحان کنید .. آلن ویک یک نویسنده ی ساده ی داستان است که دارای شهرت فراوانی است . این داستان هم بر اساس یکی از داستان های ترسناک اوست که کل گیم پلی بازی پاراگراف به پاراگراف داستان الن ویک است و در واقعیت نوشته ی نویسنده ی بازی مکس پین 1 است . نویسنده ی بازی الن ویک سم لیک است که کارنامه ی درخشانی را برای خود به ثبت کرده است . در مورد داستان بازی دیگر چیزی نمی گویم تا خودتان ان را امتحان کنید فقط می گویم بازی محشر است محشر ..
[تصویر:  Alan_Wake_3.jpg]

تب , تبر , ترس 

در حین گیم پلی بازی شما با صلاح های متنوعی روبرو خواهید شد . و برای این که ان ها را پیدا کنید باید در خانه ها را خوب بگردید .در بعضی از خانه ها باتری برای شارژ کردن چراغ قوه ی تان پیدا می کنید و می توانید راحت تر دشمنانتان را از بین ببرید . قوی ترین اصلحه در بازی شاتگان است که دیمیج بسیار بالایی دارد و می تواند دشمنان را به راحتی از پای در بیاورد ولی فقط تیر نزنید ! اگر چراغ قوه را به شبح بگیرید و به شاتگان به او شلیک کنید حداقل 5 6 تیر لازم است که او از بین برود . در بعضی از مراحل بازی مثلا وفتی می خواهید به جای مورد نظر بروید شبح ها به طور ناگهانی ظاهر می شوند و مانع شما می شوند که وارد ان جا شوید و شما باید از تمام توان خود استفاده کنید تا شبح مورد نظر رو از بین ببرید و این کار بسیار سخت است ! گاهی وقتی شبح از بین می رود 3 4 تا مثل خودش درست می کند و کار شما بسیار سخت می شود ! مطمئن باشید اگر کسی گفت بدون این که بمیره الن ویک رو تا اخر برده دروغ گفته چون اصلا ممکن نیست کسی نمیره در حین بازی و بازی رو تا اخر بره ! حتی بهترین گیمر های دنیا هم نمی توانند حتی با اسان ترین درجه !
بازی دارای دو مد است که فکر نمی کنم تفاوت زیادی با هم دیگر داشته باشند ..

[تصویر:  wakedog.jpg]

نقاط ضعف بازی :
مطمئن باشید هیچ بازیی بدون مشکل نیست .. در مورد نقاط ضعف بازی بگم . زود تمام شدن تیر در بازی که واقعا مشکل بدیه . دیمیج ضعیف بعضی از سلاح های بازی . ترسناک نبودن اشباح  در بازی . اتفاقات غیر منتظره باعث سخت تر شدن بازی شده . دیمیج بسیار بالا سلاح های اشباح که باعث مرگ زودرس در بازی میشه . چهره پردازی بعضی از شخصیت ها زیاد خوب روش کار نشده . گیم پلی بسیار دشوار در بازی و کنترل سخت کاراکتر . نشونه گیری ضعیف و سخت . کنترل موس در بازی بسیار دشوار . 
[تصویر:  Alan-Wake.jpg]

نقاط قوت بازی :
داستان پیچیده و ترسناک که باعث مهیج تر شدن بازی شده . دیمیج زیاد شاتگان . موسیقی و صداگزاری بسیار عالی . قابلیت تخریب پذیری در مرحله ی رانندگی بازی ( اگر ماشین را به در و دیوار زیاد بکوبید باعث خراب شدن ماشین می شود ) سلاح های خوب و متنوع . صحنه های سینماتیک و عالی که قدرت گرفته توسط موتور بازی است . حس واقعی ترس . گرافیک بسیار عالی و گیم پلی گرافیکی که متاسفانه در بالا ذکر شده که مشکلاتی هم به همراه داره . گشت و گذار در جنگل تاریک به خاطر یک سلاح و یا یک تیر ...
[تصویر:  181_86985810.jpg]

اگر روی نسل 8 بود چه می شد ؟
با ورود نسل جدید کنسول ها و رایانه ها به نظر شما اگر الن ویک روی کنسول های نسل 8 بود چه می شد ؟ گرافیک چگونه بود ؟ مطمئن باشید گرافیک ان به حدی عالی بود که اصلا قید کسنول های نسل هفت رو می زدید و می رفتید سراغ کنسول های نسل 8 .. ولی برای این کار باید دل رو به دریا بزنید چون قیمت کسنول های نسل 8 زیاد است .
[تصویر:  wakerun.jpg] 

جزئیات و امکانات بازی 

در بازی شما قادر خواهید بود با چراغ قوه ی تان به گشت و گذار در جنگل اقدام نمایید و چراغ قوه ی تان بهترین صلاح شماست . در یکی از مرحله های بازی شما قادر هستید سوار ماشین شوید و در ان جا تخریب پذیری بسیار عالی کار می کنی . دشمنان شما انقدر قوی هستند که شما شاید اصلا نتونید ان ها را شکست دهید .. در بازی می توانید در جنگل به گشت و گذار برای یک سلاح بپردازید .

[تصویر:  awheader.jpg]

چرا هیچ کس کمکم نمی کنه !
در جنگل تاریک نشسته ای . می دانی که بلاخره یک شبح خواهد رسید . در این صورت چه عکث العملی از خود نشان می دهی ! خب , معلوم است دیگر ! چراغ قوه ام را بر می دارم و روی صورتش می گیرم تا از بین برود ولی تا کی ! تا کی من در این کابوس خواهم ماند بدون کسی که کمکم کند .. دیگر خسته شدم ! تا کی قرار است من در این جا بمانم و منتظر شبح باشم تا بیاید من را زخمی کند ! باید به فکر فرار از این کابوس لعنتی باشم .. هیچ وقت کابوس به این وحشتناکی نداشته ام !!! لعنت به این خواب .. وقتی بیدار شوم سعی می کنم اصلا نخوابم ولی چطوری ؟ بلاخره من خوابم می برد و دوباره به این کابوس لعنتی می روم ! باید یک نفر مرا کمک کند . چرا هیچ کس کمکم نمی کنه ! ( گیم پلی بازی به صورت داستان )
[تصویر:  awmanwithgun.jpg]
 گشت و گذار در تاریکی شب !

برای نجات ! برای زندگی ! برای بقا ! باید با این اشباح لعنتی بجنگم ! لعنت به من که این داستان مزخرف رو نوشتم ! همین داستان باعث این دردسر ها شد . باید برم تفنگ پیدا کنم برای نجاتم از این معرکه . و اگر تفنگ پیدا نکنم صد در صد از بین می روم و می میرم و زنده نمی مانم . دوباره همان ماجرای گشت و گذار در تاریکی شب !! ( گیم پلی بازی به صورت داستان )

[تصویر:  wakediner.jpg]
بررسی کوتاه روند گرافیکی در صحنه های سینماتیک بازی :

قطعا کسی که این بازی رو در زمان عرضه اش بازی کرده باشد از گرافیک ان حیرت زده شده است . در صحنه های سینماتیک بازی با توجه به گیم پلی اصلی بازی گرافیک افزایش بیش تری پیدا می کند . افکت ها و تکسچر ها عالی تر و واقعی تر از گذشته نمایان می شوند . حس ترس بیش تر افزایش پیدا می کند . در کل در صحنه های سینماتیک همه چیز قدرتمند تر می شود ..  

[تصویر:  Alan_Wake_live_action.png]

نمره های بازی :
گرافیک بازی خوب کار کرد به نسبت بازی های ان زمان پس نمره رو می دم : 9.5
تکسچر ها و افکت های بازی بسیار عالی طراحی شدند پس نمره رو می دم : 9.0
صداگزاری شخصیت ها اشباح که حرفی برای گفتن نداره پس نمره رو می دم : 10
داستان بازی پیچیده و ترسناکه به طوری که ادم حس ترس رو می تونه بچشه : 9.5
گیم پلی بازی مشکلات بسیار انبوهی در خود گنجانده و به همین دلیل نمره رو کم می دم :6.5
میزان خشونت بازی در حد متوسط بوده است پس نمره رو می دم : 8.5
میزان ارزش بازی بستگی به سبک مورد علاقه گیمر دارد اگر به دنبال بازی های ترسناک و معمایی و مرموز می گردید , آلن ویک انتخاب خوبیست : 97.9
نتیجه گیری از نمرات : بازی در بین بازی های هم نسل خود بسیار توانست عالی کار کند . حس ترس رو در بازی واقعا می توان چشید و این ترس یکی از شاخص های اصلی بازی به شمار می رود . این بازی می تواند لحظات ترسناکی را برای ما رقم بزند .  
----------------
توجه : برای نظر دادن از هر گونه اسپم به هر شکلی خودداری کنید . اگر نقد و بررسی مشکلی به همراه داشت اطلاع دهید تا اصلاح شود . هیچ کس حق توهین به دیگری را ندارد .

پاسخ
مرسی باحال بود [img]images/smi/s0 (25).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img]

من که نتونستم و نمیتونم این عنوان رو تجربه کنم[img]images/smi/s0 (41).gif[/img][img]images/smi/s0 (41).gif[/img][img]images/smi/s0 (41).gif[/img][img]images/smi/s0 (41).gif[/img][img]images/smi/s0 (41).gif[/img][img]images/smi/s0 (41).gif[/img][img]images/smi/s0 (41).gif[/img][img]images/smi/s0 (41).gif[/img][img]images/smi/s0 (41).gif[/img][img]images/smi/s0 (41).gif[/img]
پاسخ
مقدمه خوب کار نشده
به ترتیب قسمت ها رو بررسی نکردی (داستان،گیمپلی،گرافیک،موسیقی و صدا گذاری)
وسط نقد اومدی در مورد نکات قوت و ضعف بازی حرف زدی

البته اینایی که گفتم در یک نگاه کلی بود وقتی که کامل خوندم نکات قوت و ضعف نقدن رو کامل می گم
[تصویر:  5b7th9dl7afci0p5zblo.jpg]
پاسخ
به عنوان نقد دقت کن . بررسی کوتاه است و مقدمه ای برای شروع نقد و بررسی های جزئی . 
پاسخ
(07-09-2014, 12:28 PM)'Mr.payne' نوشته است: به عنوان نقد دقت کن . بررسی کوتاه است و مقدمه ای برای شروع نقد و بررسی های جزئی . 

بررسی کوتاه رو که تازه نوشتی
ولی نکات دیگر رو هم اشتباه کرده باشم اینو می دونم که نکات قوت وضعف رو نباید وسط بررسی کوتاه نوشت

پاسخ
 با این انتقاد هایی که از نقد من می کنید معلوم است که نویسنده ی زبردستی هستید . انشاءالله نقدتون رو که نوشتید به من اطلاع بدید .  
(07-09-2014, 12:32 PM)'Rocksteady' نوشته است:
(07-09-2014, 12:28 PM)'Mr.payne' نوشته است: به عنوان نقد دقت کن . بررسی کوتاه است و مقدمه ای برای شروع نقد و بررسی های جزئی . 

ولی نکات دیگر رو هم اشتباه کرده باشم اینو می دونم که نکات قوت وضعف رو نباید وسط بررسی کوتاه نوشت

نقاط ضعف و قوت به این دلیل وسط نقد اومد چون نقد اصلی رو به پایان رسوندم و نقد فرعی رو شروع کردم . 

(07-09-2014, 12:32 PM)'Mr.payne' نوشته است:  با این انتقاد هایی که از نقد من می کنید معلوم است که نویسنده ی زبردستی هستید . انشاءالله نقدتون رو که نوشتید به من اطلاع بدید .  

(07-09-2014, 12:32 PM)'Rocksteady' نوشته است:

نقاط ضعف و قوت به این دلیل وسط نقد اومد چون نقد اصلی رو به پایان رسوندم و نقد فرعی رو شروع کردم . 

آقا شما نمی تونی یک نکته ی مثبت از نقد بگی . هر چی نکته ی منفی بود به زبون اوردی !  از قدیم گفتن از میان بدی ها خوبی ها رو انتخاب کن ! 

پاسخ
بازیشو تجربه نکردم با تشکر از نقد خوبتون[img]images/smi/s0 (74).gif[/img]
پاسخ
برای نکات مثبت باید بگم که اگه اولین نقدتون بود بسیار خوب بود
نکات قوت و ضعف بازی رو به خوبی توضیح دادی
تیتر ها خوب و جالب هستند

حالا با اجازه بریم سراغ نکات منفی نقد

غلط املایی داری
همونطور که گفتم ترتیب رو در بررسی رعایت نکردی
از زبان مهاوره ای استفاده کردی در نقدت
منظورت از 3 پلترفوم اصلی چیه؟

امیدوارم ناراحت نشده باشی قرار نیست همه چی از اول کامل باشه خود من دو تا نقدی رو که برای بار اول نوشتم رو اگه رو هم می زاشتی به 1000 حرف نمی رسید
سعی کن از ایراداتی که دوستان(مخصوصا اعضای اصلی و نویسنده های مبتدی) می گیرن استفاده کنی
پاسخ
(07-09-2014, 01:24 PM)'Rocksteady' نوشته است: برای نکات مثبت باید بگم که اگه اولین نقدتون بود بسیار خوب بود
نکات قوت و ضعف بازی رو به خوبی توضیح دادی
تیتر ها خوب و جالب هستند

حالا با اجازه بریم سراغ نکات منفی نقد

غلط املایی داری
همونطور که گفتم ترتیب رو در بررسی رعایت نکردی
از زبان مهاوره ای استفاده کردی در نقدت
منظورت از 3 پلترفوم اصلی چیه؟

امیدوارم ناراحت نشده باشی قرار نیست همه چی از اول کامل باشه خود من دو تا نقدی رو که برای بار اول نوشتم رو اگه رو هم می زاشتی به 1000 حرف نمی رسید
سعی کن از ایراداتی که دوستان(مخصوصا اعضای اصلی و نویسنده های مبتدی) می گیرن استفاده کنی

داداش ایشون به مدت دو سال تحریریه سایت بودن [img]images/smi/s0 (43).gif[/img] اولین مقاله؟! [img]images/smi/s0 (43).gif[/img]
رسماً Poker Face [img]images/smi/s0 (43).gif[/img]
پاسخ
درود
نقد بسیار خوبی بود... [img]images/smi/s0 (74).gif[/img]
واقعا داستان و گرافیک و گیم پلی خوبی داشت! 
برم دوباره تهیش کنم... باید یه بار دیگه تمومش کنم :دی 
[تصویر:  0nxp_assassins_creed_fanart_by_barbeanic...4og5u0.jpg]
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نقد و بررسی بازی مافیا officialamir 1 1,924 05-10-2023, 04:01 PM
آخرین ارسال: برنا زرین
  بررسی بازی The Quarry : فیلم خوب، بازی معمولی علی امینی 0 1,062 06-14-2022, 03:46 PM
آخرین ارسال: علی امینی
  بررسی بازی Lego Star Wars: The Skywalker Saga ساسان گیمر 0 1,073 04-18-2022, 11:40 AM
آخرین ارسال: ساسان گیمر
  زنگ ورزش | نقد و بررسی FIFA 14 White Fang 23 8,324 02-28-2022, 03:36 PM
آخرین ارسال: alireza663
  نقد و بررسی گوشی سامسونگ a51 pishrotech 0 1,230 10-20-2021, 07:48 PM
آخرین ارسال: pishrotech

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان