|


امتیاز موضوع:
 • 23 رأی - میانگین امتیازات: 3.65
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
قوانین بخش خبری انجمن گیمفا (حتماً مطالعه شود)
#1
به نام خدا
[تصویر: gamefa_social_meta.png]
با عرض سلام و ادب خدمت گیمفایی‌ها.

از آن جهت که بخش خبری همواره یکی از بخش‌های مهمِ فروم است، تصمیم بر آن شد که قوانینی جدید برای این بخش در نظر گرفته شود تا از این پس شاهد اخبار با کیفیت و یک دست مثل سایت اصلی داشته باشیم. این تاپیک تنها به قوانین بخش خبری ختم نخواهد شد و علاوه بر آن، نکاتی برای نگارش بهتر اخبار هم گفته می‌شود که انجام آن‌ها تنها توصیه است و اجباری در اجرای‌شان نیست. بدیهیست که اخبار هر چه کیفیت بالاتری داشته باشند مدیران اعتبار بیشتری به خبر خواهند داد. توجه داشته باشید با اعتبار بیشتر شانس بیشتری برای مدیریت و کاربر فعال یا حرفه‌ای شدن دارید.<قوانین>

1_ اخبار به هیچ‌وجه نباید کپی از منابع فارسی باشد و باید کاملاً توسط شما ترجمه شده باشند. دقت کنید که اگر خبر تنها به چند جابه‌جایی بین افعال ختم شود و مشخص شود خبر کپی بوده شدیداً برخورد خواهد شد و اگر کاربری چندین بار به این عمل ادامه دهد از انجمن به مدتی طولانی محروم خواهد شد.

2_ اخبار باید تماماً اختصاصی فروم گیمفا باشد. اگر خبری که شما در جای دیگری قرار داده‌اید در انجمن بگذارید خبر شما بسته خواهد شد. 

3_ اخباری که قرار می‌دهید باید خوانا و روان ترجمه شده و در فروم قرار گیرد. اگر خبری به طور کامل ناقص باشد تاپیک بسته خواهد شد، اما اگر تنها قسمتی نامفهوم به نظر برسد کاربرد تا مدتِ 24 ساعت برای ویرایش آن وقت دارد و در غیر این صورت تاپیک بسته خواهد شد.

4_ اخبار علاوه بر بر این‌که باید خوانا ترجمه شوند، باید کامل و به طور دقیق هم ترجمه شوند، البته برای ترجمه کردن به صورت کلمه کلمه اجباری نیست و اگر مفهوم خبر رسانده شده باشد موردی ندارد ولی همواره باید طوری باشد که منظور خود را مانندِ منبع به طور کامل به مخاطب برساند و سببِ سردرگمی خواننده نشود. در ترجمه قسمت‌های اضافی و هرزِ اخبار، مانند بخش تاریخچه‌ی بازی و امثال آن، اجباری در ترجمه آن نیست؛ به طور مثال، شما خبری درباره فروش بازی Grand Theft Auto از منبع مورد نظر ترجمه می‌کنید، اما بخشی از خبر درباره تاریخچه بازیست که به خبر مرتبط نیست که در این غیر این‌صورت می‌توان آن بخش از خبر را ترجمه نکرد، ولی همانطور که گفته شد ترجمه آن سبب می‌شود تا اعتبار بیشتری کسب کنید.

5_ در پایین تمامی اخبار باید لینک منبعی که از آن ترجمه کرده‌اید را در آخر تاپیک قرار دهید. استفاده از چندین منابع مختلف که مفهومشان یک خبر واحد است موردی ندارد.

6_ اگر در خبر غلط‌های نگارشی و املایی بسیاری دیده شود به طوری که سبب پایین آمدن سطح فروم شده و در رساندن مفهوم خبر مخاطب را گیج کند تاپیک سریعاً بسته خواهد شد و با کاربر مختلف هم برخورد خواهد شد.

7_ از اخباری که تنها دو خط هستند و زیاد مهم نیستند خودداری کنید. در صورتی که خبری در حد 2 خط باشد، اما مهم باشد می‌توانید با مقدمه‌ای درباره خبر و بازی مورد نظرِ منبع، متن خبر را افزایش دهید که البته استفاده از آن اجباری نیست و اگر خبر مهم تنها 2 خط باشد و همان 2 خط ترجمه شود موردی نیست، اما نوشتن یک مقدمه برای چنین اخباری سبب افزایش اعتبار مدیر نسبت به خبر می‌شود.

8_ عنوانِ خبر لازم نیست ترجمه دقیق عنوان خبر باشد و اگر مفهوم را برساند کاملاً مجاز است. همچنین برای ارضا شدن کاربر برای آمدن به تاپیک، برای اخبار یک عنوان را هم می‌توانید در نظر بگیرید؛ مثلاً، آیا عنوانِ GTA V در 24 نوامبر عرضه خواهد شد؟ | شایعات هم‌چنان ادامه دارند! یا شایعات هم‌چنان ادامه دارد | آیا GTA V در 24 نوامبر عرضه خواهد شد؟

9_ استفاده از حداقل یک عکس در اول تاپیک خبری اجباریست و اگر خبر بدون تصویر باشد نویسنده مدتی برای ویرایش آن وقت دارد، اما اگر قانون را عملی نکند تاپیک کاربر بسته خواهد شد.

10_ در استفاده از متن خبر به هیچ عنوان از رنگ‌های مختلف و زننده به طوری که چشم خواننده را بزند استفاده نکنید. فونت را برروی حالت پیش‌فرض خود قرار داده و نه خیلی ریز کنید و نه خیلی درشت که متن خبر را برهم زند. متن را راست چین یا وسط چین یا بلاک چین کنید و از جپ چین کردن به شدت بپرهیزید.

11_ در تیتر از نقطه به هیچ‌وجه استفاده نکنید، اما استفاده از "؟" و "!" آزاد است به شرطی که تنها یه بار استفاده کنید. اگر به این شکل => !!!!!!! یا =>؟؟؟؟؟؟ استفاده کنید به شما برای ویرایش خبر تذکر داده می‌شود.

12_ از فن بازی در اخبار بپرهیزید. از ترول زیرپوستی نسبت به کمپانی‌ها به شدت بپرهیزید چرا که این‌گونه متن‌ها سببِ برهم زدن جوِ فروم و ایجاد درگیری می‌تواند شود، اما اگر در خبر جانب داری رعافیت نشده بود موردی ندارد، ولی اگر قسمتی فن بازی باشد که در منبع هم موجود نیست سبب برخورد با شما و قفل تاپیک خبری می‌شود.


13_  تاریخ انتشار اخبار نباید از دو روز بیشتر باشند؛ یعنی نهایتاً تاریخ خبر می‌تواند برای دو روز پیش باشد و اگر بیشتر باشد منجر به بستن تاپیک می‌شود.

14_ اخبار محلیست برای تبادل نظر و بحث پیرامون خبر، پس از پست‌هایی قبیلِ گرفتن غلط املایی کاربر بپرهیزید؛ مثلاً، در خبری یک کلمه از تیتر دوبار زده شده یا چند غلط املایی وجود دارد و برای چنین مشکل جزئی نیازی به ارسال پست و گوشزد به استارتر تاپیک نیست و تنها می‌توانید با ارسال یادداشت یا پ.خ این مشکل را برای نویسنده خبر بازگو کنید، البته در صورتی که به خوبی قوائد علائم نگارشی را بلد هستید و می‌توانید مواردی نگارشی و مفید را به نویسنده یادآوری کنید در ارسال پست مشکلی نیست و کاملاً مجاز است.

 
 

15_ اخبار باید حتما اطلاعات تازه ای را با خود به همراه داشته باشند و موضوع هایی از جمله "پیدا شدن یک باگ در یک بازی" بی محتوا محسوب شده و بسته می شوند.
 

16_ اخبار تصویری همانند "انتشار چند تصویر جدید از یک بازی" باید در انجمن "تصاویر بازی ها" قرار داده شوند، چرا که از تعداد تصاویر بالا و متن کمی بهره می‌برند.


فارسی‌سازی


17_ اسم تمامی شخصیت‌های دنیای واقعی مثل بازی‌سازان، مدیران و غیره باید به صورت فارسی نوشته شوند و نوشتن تلفظ صحیح هم اجباریه. اگر در هجی کردن نام برخی اسامی انگلیسی در زبان فارسی مشکل دارید، از گوگل ترنسلیت استفاده کنید که کمک شایانی به‌شما خواهد کرد. 


18_ نیازی نیست که همواره، اسم شخصیت‌های بازی‌ها فارسی‌نویسی شود. گاهی نوشتن موردهایی مثل اسنیک یا بیگ باس به زبان فارسی راحتند؛ اما نگارش نام‌های همچون اوری (Ori) یا پرنس اف دارکنس مناسب نیست.


19_ اسامی استودیوها و یا شرکت‌ها را تا حد ممکن فارسی‌نویسی کنید. با دیدن دشواری اسم منصرف نشوید و اگر تلفظ آن نام در زبان فارسی سهل است، آن‌را به‌طور فارسی بنویسید؛مثلا inXile Entertainment حقیقتا مشکل ؛ست ولی نوشتن کوالیشن (Coalition) یا کوانتیک دریم، ناتی داگ و... به‌صورت فارسی آسان است و اکثر نام‌ها هم در دسته همین موارد راحت قرار می‌گیرند.


20_ نام بازی‌ها باید کاملا انگلیسی نوشته شود؛ نه ترجمه و نه فارسی‌نویسی. 


21_ اسامی هدست‌های واقعیت مجازی میز مشابه کنسول‌ها باید با حروف فارسی نوشته بشند:


Oculus Rift = آکیولس ریفت
Vive = ویو
PlayStation VR = پلی‌استیشن وی‌آر 


 

 
[تصویر: 168505.png]
 
<نکات و توصیه‌ها> [اجباری نیست]


اگر 13 مورد گفته شده در اخبار رعایت شود تاپیک بسته نخواهد شد و می‌توانید به فعالیت خود ادامه دهید، اما به سببِ افزایش نگارش و بهتر شدن متن، توصیه و نکاتی تعبیه کرده‌ایم که باعث می‌شود در خبر اعتبار بیشتری بگیرد و شانس بیشتری برای خبرنگاری در سایت داشته باشید. علاوه برآن می‌تواند خواننده را برای خواندن کلِ متن خبر تحریک کند.

علایم نگارشی

از "." / "،" / "؛" / "!" / "؟" "( )" ":" "..." و... تشکیل می‌شود. باری خواناتر کردن متن حداثل باید از دو علائم نگارشی نقطه و کاما استفاده کرد.
کاربرد ".": در پایان جملات خبری.
کاربرد "،": در قسمتی از جمله که سبب شود خواننده به حرف آخر کلمه "--ِ" (کسره) بدهد، بین آن قرار می‌گیرد. پس از کلمات منادا؛ مثلِ => خدایا، آیا بازی‌ها روزی گرافیکی همانند واقعیت خواهند داشت؟ میانِ عبارت‌هایی جدا از جمله، مانندِ => Call of Duty بازی بدی است، اما نه خیلی بد! (البته بعضی مواقع پشت کلمه‌ی اما از "؛" استفاده می‌شود که در ادامه توضیح آن داده می‌شود.) یادتان باشد که از "،" بین نهاد و گزاره جمله استفاده نکنید. مثال => درست: ایران کشور قشنگی است. / غلط: ایران، کشور قشنگی است. در این قسمت همانطور که مشخص است، ایران نهاد و گزاره کشور قشنگی است پس نباید بین دو کلمه ایران و کشور از علائمی استفاده کرد.

کاربرد "؛": معمولاً پشت کلماتی مثلِ "مثلاً" "به عنوان "مثال" "فرضا" "نظیر" "مانند" "به عنوان مثال" "یعنی" و امثالِ آن به کار برده می‌شود. مثال => در بازی Batman: Arkham Knight قابلیت‌های زیادی در پیش‌روی خود می‌بینید؛ مثلاً، می‌توایند از Batmobile استفاده کنید. / در GTA V ویژگی‌ای به نامِ Swtich Between Charecters تعبیه شده است؛ یعنی شما می‌توانید با یک دکمه بین شخصیت‌ها سوئیچ شوید. همچنین برای تفسیر ادامه جمله هم استفاده می‌شود. مثال: Loardan شهریست که در Dark Souls در آن قدم می‌گذاریم؛ جایی که مملو از تاریکی و موجودات عظیم‌الجثه است. / Solid Snake و Big Boss نسبت به یک دیگر متفاوت هستند؛ در حقیقت، بیگ باس پدرِ ژنتیکی Solid Snake است. همچنین برای تضاد بین جمله‌ها نیز از این علایم نگارشی استفاده می‌شود. مثال => FF: XV بازی خوبسیت؛ اما در آمریکا فروش خوبی ندارد! شایان ذکر است که همیشه پشت کلماتی مثل مانند، مثلاً، فرضا، یعنی و... نمی‌توان از "؛" استفاده کرد؛ حقیقت باید ادامه جمله معنی "به عبارتی دیگر" بدهد تا بتوانید از آن استفاده کنید.

کاربرد "( )": برای بیان بهتر جمله و معنی بهتر آن است. مثال =>بازی The Last of Us (که در سال 2013 عرضه شد) توانست با دستیابی به متای درخشان 95 از سوی 90 نقدی که روی آن صورت گرفت به علاوه گرفتن 250 GoTY از منابع مختلف به برترین بازی سال 2013 مبدل گردد.

کاربرد "؟": در آخر جملاتی که ابتدایشان با "چرا" و "آیا" شروع می‌شود؛ در حقیقت جملاتی که از شما یا به طور کلی سوال می‌کند. مثال => آیا GTA V عنوان خوبیست؟

کاربرد "!": در پایان جملات احساسی، عاطفی و حتی حماسی به کار برده می‌شود. یا جملاتی عجیب! مثال => The Last of Us توانسته با 250 GoTY گرفته بالاترین تعداد GoTY را بین تمامی بازی‌ها داشته باشد. / در بازی Risen 3 حیواناتی همانندِ دایناسور هم وجود دارد! دقت کنید استفاده از چند "!" پشت سرهم کاملاً غیرسمیست و چنین قانونی در ادبیات فارسی مسنوخ شده است.

کاربرد ":": برای نقل‌قول سخنان، ابیات، حرف سازندگان، آیه‌ها، شهرها و امثال آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد "...": برای امثال جملات ادامه‌دار استفاده می‌شود. مثال => در GTA V می‌توانید سوارِ جت اسکی، قایق، موتور، هواپیما، ماشین و... شوید. توجه کنید که تنها از 3 نقطه می‌توان استفاده کرد.
در قوانین نگارشی، قانون است تا بین علائم نگارشی فاصله‌ای ندیم و بهتر است اول علائم نگارشی را گذاشته، سپس SPace (فضا) بین جملات دهیم و سپس ادامه جمله. مثال => علی یک کتاب خرید؛ کتابی بسیار زیبا. / علی یک کتاب خرید ؛ کتابی بسیار زیبا. لازم به ذکر است که برای تمامی علائم نگارشی این قانون صادق است.


جملات را با کلماتی مثلِ است تمام کنید و ناتمام رهایشان نکنید. مثال => غلط: سری Mortal Kombat که کارنامه درخشانی داشته. / درست: سری Mortal Kombat که کارنامه درخشانی داشته است.


سعی کنید در نوشتن از روش نیم‌فاصله (مانند متن تاپیک) استفاده کنید که در استفاده از آن اجباری نیست، اما اصل آن رعایت نیم فاصله است. برای نیم فاصله از Ctrl+Shift+2 استفاده کنید.

برای قرار دادن عکس سعی کنید عکسی انتخاب کنید که حداکثر سایز آن 500x300 باشد. چرا که سایزهایی در این بین سبب می‌شود تا نوار زرد بالای عکس‌ها از بین برود و تاپیک زیباتر شود.

اسم اول اسامی را با حرف بزرگ بنویسید و متن را رسمی کنید.

همچنین افرادی که در استفاده از منابع خارجی برای ترجمه مشکل دارند، سعی شده تا سایت‌های رایج خبری و آپدیتی معرفی شده تا دیگر مشکلی از این بابت نداشته باشند.

GameSpot.com
IGN.com
GameInformer.com
DualShockers.com
ComputerAndVideogames.com
VG247.com
DSOGaming.com
GamingBolt.com
GamePur.com (این منبع شایعات زیادی قرار می‌دهد. تا جایی که می‌توان سعی کنید از این منبع خبری ترجمه نکنید.)
EuroGamer.net
Gematsu.com

باز هم ذکر کنم به جزء 17 قوانین وضع شده دیگر قوانین اجباری نیستند.

در صورتی که مشکل و ابهامی در قوانین دارید یا قانونی که می‌تواند برای بخش اخبار مفید باشد از طریق پ.خ بنده را مطلع کنید. اگر پیشنهاد خوبی دادید یا صلاح به دید مدیریتی این تاپیک نیازمند قانون جدیدی باشد پست اول آپدیت شده و با UP کردن تاپیک به کلیه کاربران اطلاع‌رسانی خواهد شد.
#2
بخش

1/ در این زیربخش ایجاد شده، تا اطلاع  ثانوی فقط گروه‌های کاربری "مدیران کل انجمن و سایت، مدیریت بخش اخبار بازی(آژانس خبری)، نویسنده اصلی مطلب در صفحه اصلی سایت گیمفا" می‌توانند موضوعات را ایجاد کنند یا انتقال دهند.
2/ کلیه مطالب این بخش نباید کپی‌برداری از منابع انگلیسی زبان فعال در حوزه گیمینگ باشند؛ بلکه باید ترجمه( فارسی به انگلیسی) شوند.
3/ همان‌طور که خوانده‌اید، از کلمه"مطالب" برای بخش استفاده شده است پس فقط به اخبار اکتفا نخواهد شد و به پیش‌نمایش، نقد و بررسی و موضوعات اختصاصی و... نیز پرداخته خواهد شد.
4/ ذکر نام نویسنده و تاریخ ایجاد پست الزامی‌ست. برای مرتب سازی نیز، از چپ‌چین یا تراز به چپ استفاده کنید.

5/ قرار دادن منبع بی‌معنا است ولی حتما در آخر هر پست، باید برچسب یا Tag هر مطلب نوشته شود. برای مثال در مطلبی با محتوای Dark Souls III ، تگ‌‌های " Bandai Namco- Dark Souls III - From Software- RPG" بهتر است نوشته شوند.

نقض هرکدام از قوانین را حتما یا در پست موردنظر اعلام کنید و یا به اطلاع مدیرکل انجمن یا مدیریت بخش برسانید. S0 (74)
[تصویر: Wolves_ofThe_North.jpg]
#3
[تصویر: yellow_alert.gif] قوانین بروز شدند [تصویر: yellow_alert.gif]


مدیریت این بخش، به مدت محدود (تا زمانی که فراخوان برای جذب نیرو زده شود) تحت کنترل مدیریت ارشد خواهد بود.


تمامی قوانین لازم‌الاجرا هستند و برای همه به یک شیوه است.

مدیریت ارشد، White Beard
[تصویر: png_game_character_6.png]


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  حداکثر امتیاز روزانه‌ی بخش بتل پس بازی Ghost Recon Breakpoint افزایش خواهد یافت White Beard 0 34 10-22-2019, 09:30 PM
آخرین ارسال: White Beard
  استفاده‌ی بی‌سیم از کنترلر استیدیا در ابتدا به Chromecast Ultra محدود می‌شود White Beard 0 68 10-18-2019, 09:30 PM
آخرین ارسال: White Beard
  آخرین به‌روزرسانی Borderlands 3 باعث تعادل در کلاس‌ها و رفع ایرادات سلاح‌ها می‌شود White Beard 0 79 10-12-2019, 10:24 PM
آخرین ارسال: White Beard
  مایک ایبارا، نایب رییس بخش اکس‌باکس، شرکت مایکروسافت را ترک کرد White Beard 0 82 10-10-2019, 10:59 PM
آخرین ارسال: White Beard
  مدت زمان بخش داستانی Avengers اعلام و اطلاعات بیشتری از این بازی منتشر شد White Beard 0 230 10-07-2019, 12:45 AM
آخرین ارسال: White Beard

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان