امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکاتی آموزشی برای داستان نویسی قسمت دوم
به نام خدا
سلام به دوستان خوب گیمفایی. همونطور که تو قسمت قبلی گفتم، هدف از نوشتن این مقالات، ارائه ی یک سری نکات مربوط داستان نویسی و به طور کلی مقاله نویسی هست که اگه نویسنده های عزیزمون به این نکـات توجـه لازم رو داشته باشند، مقالات با کیفیت تری رو میتونن بنویسن. باز هم می‌گم که اطلاعات من نسبت به خیلی از عزیزان کمتر هست اما درحد توانم چیزایی که بلدم رو باهاتون درمیون می‌زارم. طبق قرارمون، این قسمت بیشتر روی نکات نگارشی تمرکز می‌کنیم. این نکات چه در داستان ها و چه در سایر مقالات به کار بردنشون لازم هست و در کیفیت مقالات نقش مهمی دارند.

1: طرز صحیح به کار بردن علائم نگارشی
یکی از بارز‌ترین اشتباهاتی که در اکثر مقالات انجمن و داستان ها وجود دارد، نحوه صحیح قرار دادن علامت ها و نشانه های نگارشی است. این قسمت رو از نکاتی که جناب شیخی در اوایل گفته بودن نقل قول می‌کنم:
نقل‌قول: هیچ وقت برای استفاده نشانه بعد از کلمه ای، میان کلمه و نشانه
یا علامت فاصله ای قرار ندهید؛ اما برای نوشتن کلمه ای دیگر بعد از نشانه ایجاد فاصله الزامی
است.
برای مثال:
طرز غلط به کارگیری نشانه ها به این صورت است: "بخشش لازم نیست ، اعدامش کنید ."
طرز صحیح به کارگیری نشانه ها: "بخشش لازم نیست، اعدامش کنید." / "برای من مقداری آب
بیاورید!"
کلمات و یا جملاتی که داخل کروشه یا پرانتز و... قرار می گیرند باید از کلمه قبلی خود فاصله
داشته باشند. جمله داخلی پرانتز باید به پرانتز چسبیده باشد. همچنین اگر جمله با پرانتز تمام
شود نقطه جمله بايد بیرون از پرانتز گذاشته شود.

واژه هایی که بر روی آن ها حمزه استفاده می شود، مانند: "سؤال، رأس" و موارد مشابه؛ بر روی
آن ها حمزه قرار ندهید. طرز صحیح به این صورت است: سوال، راس و... . این نکته شامل
کلماتی که درانتهای آن ها حمزه قرار می گیرد هم می شود. طرز غلط انشاء / طرز صحیح: انشا
عباراتي مانند "خانه ي من"، "اتحاديه ي علمي" كه بعد از "ه" با تلفظ "ي" به كلمه بعد متصل
مي شود بعد از آن "ي" نگذاريد و اين گونه بنويسید: خانه من، اتحاديه علمي.
جا داره این نکته رو هم اضافه کنم که بعد از گفتن این قضیه به برخی از نویسنده ها، دیدیم که به یک وسواس  دچار میشن که هر دو کلمه یک ویرگول میزارن. این طرز نوشتن هم کاملا غلط است پس سعی کنید دقت کافی رو به‌کار ببرید.

2: استفاده از معادل فارسی کلمات غیر ایرانی
متاسفانه یک باور غلطی که در بسیاری از نویسندگان وجود داره، اینه که فکر می‌کنن هرچه کلمه های خارجی و کلمه های سنگین تو متن به کار ببرن، نشون دهنده حرفه ای بودنشون و سطح بالاشون هست که این باور کاملا غلطه. البته بعضی از نویسندگان هم بر حسب عادت و به کار بردن زیاد کلمات غیر ایرانی در طول روز اینگونه عادت کرده اند و مقالات خود را هم همینطور می‌نویسند اما شما باید در تمام مقاله خود از معادل فارسی کلمات استفاده کنید حتی اگه ظاهر مناسبی نداشته باشند. برای مثال:
 فرانچایز = سری بازی         آپدیت = به روزرسانی          پچ = بهینه ساز              و ..............

3: انتخاب عنوان مناسب برای مقاله
 انتخاب یک عنوان مناسب برای مقاله از نکاتی مهم است که عده ای به آن توجه می‌کنند اما خب بهتر است این نکات را نیز رعایت کنند: عنوان مقاله باید کوتاه و مختصر و در عین حال پر مفهوم باشد. عنوان مقاله باید با نوع مقاله هماهنگ باشد تا مخاطب را برای خواندن مقاله جذب کند. از استفاده کلمات کلیشه ای چه در عنوان مقاله و چه در چه در متن آن بپرهیزید. برای مثال این روزها هر نویسنده ای که نقد بازی ای می‌نویسد و از آن بازی خوشش نمی‌آید تیتر را اینگونه می‌نویسد: ((تکرار مکررات،نقد بازی فلان)) در این مثال کلمه تکرار مکررات از کلمه های کلیشه ای است که برخی فکر می‌کنند نوشتن اینگونه کلمات نشان دهنده سواد بالای آن هاست. درصورتی که استفاده از کلمات کلیشه ای ظاهر جالبی به مقاله نمی‌دهد.

4: رعایت یک قالب مناسب برای داستان یا مقاله
هم برای زیبایی مقاله و هم برای این که مخاطب مجذوب داستان یا مقاله شما شود لازم است که مقاله خود را در یک قالب مشخص بنویسید. این قالب که می‌گویم، شامل تعداد کلمات یک مقاله، بخش بندی مقاله، تعداد کلمات هر بخش مقاله می‌شود. بعضی اوقات از برخی نویسنده ها می‌شنوید که می‌گویند: فقط مقدمه ی مقاله ی من 2500 کلمه شده. این نشان دهنده ی خوب بودن مقاله شما نیست، مقاله سبد میوه نیست که هرچی بیشتر باشد بهتر باشد. باید بدانید که بخش مقدمه باید تا حد امکان مختصر بوده. یا حتما برایتان پیش آمده که مقاله ای را می‌خوانید به این صورت:
 داستان: 10 خط، گرافیک: 10 خط، گیم‌پلی: 10 خط، موسیقی: 2 خط. 
این یک مثال بود و در نوشته های مختلف ممکن است یک نویسنده بخش دیگری را کم کاری کند. این کم کاری کاملا نشانه اطلاعات کم نویسنده درباره آن موضوع است پس سعی کنید در یک حد به تمامی بخش ها بپردازید.

5: نیم فاصله 
یکی از نکاتی که در اکثر مقالات در سایت، انجمن و به طور کلی در تمام سایت ها رعایت نمی‌شود، استفاده از نیم فاصله به جای فاصله در برخی کلمات است. در ادامه به نقل از جناب شیخی با کلماتی که نیاز به نیم فاصله دارند آشنا می‌شویم:

نقل‌قول: کلماتی که قبل از آن ها حرف "می" وجود دارد نباید به کلمه بچسبند و باید در میان آن ها از نیم
فاصله که با استفاده از دکمه های Ctrl + Shift + 2 امکان پذیر است، استفاده شود. مثال:
می باشند، می روم، می روی، می سازد و... . از نیم فاصل باید در میان عبارات جمع و برخی
کلمات دو بخشی نیز استفاده شود. مانند: آن ها، بازی های، دانش آموز و دیگر موارد مشابه.

خب دوستان به پایان قسمت دوم از مقاله نکات آموزشی داستان نویسی رسیدیم. امیدوارم این مقاله براتون مفید واقع بشه و شاهد پیشرفت سطح مقالات شما باشیم. اگر هرگونه انتقاد، پیشنهاد یا سوالی دارید، بنده در خدمت شما هستم. یا علی :heart:
[img=0x0]http://uupload.ir/files/cv8y_photo_2016-09-08_15-12-24.jpg[/img]
پاسخ
ممنون بابت راهنمایی 
سعی میکنم تو داستان بعدی تمام اینا رعایت بشه 
فقط لینک قسمت اول رو میدید ؟؟
[تصویر:  VabQe.jpg]
اصلا مگه داریم؟؟؟مگه میشه؟؟؟
بقیه استودیو ها یاد بگیرن
psn id : amir110111112
پاسخ
(10-24-2015, 01:58 PM)last of amir نوشته است: ممنون بابت راهنمایی 
سعی میکنم تو داستان بعدی تمام اینا رعایت بشه 
فقط لینک قسمت اول رو میدید ؟؟

سلام عزیزم، تو انجمن داستان نویسی همون بالاس _ اینم لینکش 
[img=0x0]http://uupload.ir/files/cv8y_photo_2016-09-08_15-12-24.jpg[/img]
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  داستان-چگونه والدین را برای خریدPS4راضی کنیم؟ Rise of Duty 70 57,976 05-12-2022, 06:13 AM
آخرین ارسال: samawahm106
  (داستان)راضی کردن خانواده برای خرید پلی فور sepehrssd 4 1,862 08-26-2019, 09:02 PM
آخرین ارسال: White Beard
  داستان گاد آف وار ۲۰۱۸ AtabakT 0 1,679 10-16-2018, 08:55 PM
آخرین ارسال: AtabakT
  داستان رویای یک سرمربی Origami2008 0 1,502 08-09-2018, 10:59 AM
آخرین ارسال: Origami2008
  [داستان] شوالیه تاریکی Darkmax204 2 2,168 08-09-2018, 03:32 AM
آخرین ارسال: White Beard

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان