امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کنسول یا PC| موضوع بحث این هفته: ساخت بازی در کنسول ها سخت تر است یا PC ؟
تو این تایپیک قصد دارم این سوالاتی رو مطرح کنم و از جهات مختلف این PC رو با کنسول ها مقاسه کنم، اگر هم استغبال بشه هر هفته هم یک سوال مطرح میشه و با هم دوستانه بحث می کنیم. واسه این هفته سوال اینه که ساخت یه بازی برای یک بازی ساز تو کنسول سخت تره یا PC؟ اگه کسی نظر میده لطف کنه دلیلشو هم بگه(کم لطفی نکنید چیزی بلدید رو کنید!) در ضمن بعدا اگه این بحث به نتیجه رسید در مورد این که تو کدوم کنسول بازی راحت تر(کنسول های سونی یا مایکروسافت و یا نینتندو) ساخته میشه بحث می کنیم.(فعلا به هیچ وجه راجبش صحبت نکنیم تا این بحث به نتیجه برسه)
قوانین تایپیک:
  • به هیچ وجه سعی نکنید صحبتایی بکنید که به کسانی و طرفدارای دیگه بر بخوره؛ در کل سعی کنید فضا رو متشنج نکنید! کاری نکنید خودم تایپیک رو حذف کنم و به غلط کاری بیفتم! نظر خودتونو بدید و به نظر دیگران هم احترام بزارید.
    همونطور که گفته شد هر هفته یک سوال مطرح میشه و شما هم می تونید سوالاتی رو که بنظرتون خوبه تو این تایپیک مطرح بشه رو به بنده ارسال کنید تا هفته بعد اون رو مطرح کنم.
    مطمئنا با افرادی که نظم تایپیک رو بر هم بزنن (شدیدا تکرار می کنم شدیدا) برخورد میشه!
فعلا همین ها قوانین هستن در صورت لزوم قوانین آپدیت میشن!
---------------------------------------------
 اینم نظر خودم:
نقل‌قول: به نظر من که قطعا بازی سازی تو PC خیلی راحت تره!
  • خوب اولین دلیلش اینه که نرم افزار های زیادی برای ساخت نرم افزار و بازی برای PC وجود داره و کار رو خیلی آسون می کنه مثل ویژوال بیسیک و #c و... یکی از اون یکی کار باهاش راحته و یه بچه 12 ساله هم اگه یه خورده بخواد می تونه با این نرم افزار ها و زبان ها کار کنه ولی نگاه کن چند تا نرم افزار برای ساخت بازی برای کنسول موجوده؟ من همین الان راحت می تونم با چند خط کد یه بازی واسه PC بسازم ولی قطعا نمی تونم این کار رو با کنسول ها بکنم.  
  • باید از یاد نبریم که خود کنسول هم یه رایانه محسوب میشه و قطعاتش دقیقا از اجزای تغییر شکل یافته قطعات pc هستن فقط برای این کنسول رو واسه بازی کردن ساختن و کار دیگه ای هم نمیشه باهاش کرد و همین محدودیت باعث مشکلات زیادی میشه و به خاطر همین محدودیتش اگه بخوای نگاه کنی می بینی که بازی های کنسول همگی تو یه pc ساخته میشن! درسته واسه یک گیمر بهترین حالت استفاده از یه کنسوله ولی واسه سه طراح واقعا کار و طراحی یک بازی برای کنسول واقعا عذابه! 
  • درسته PC انواع قطعات مختلف و جور وا جور داره ولی نگاه کنی می بینی این قطعات همگی بر پایه چند سیستم و نرم افزار به خصوص ساخته و راه اندازی میشن(مثلا برای CPU اینتل و AMD / برای کارت گرافیک انویدیا و ATI) هستش و اصلا با نرم افزار هایی هم میشه طریقه راه اندازیشونو و ساختارشونو تغییر داد کلا میشه گفت قطعات فقط به داده هایی که بهشون میرسه عمل می کنن و این یعنی آزادی عمل! ولی کنسول ها رو نگاه کن یه چهار چوب به خصوص دارن! و بایدبازی هایی هم که ساخته میشن این قوانین و چهار چوب ها رو اجبارا قبول کنن.

پاسخ
ساخت بازی خیلی هم توی این دو فرقی نداره چون به هر حال با یک انجین ساخته میشه و فقط خروجی ها متفاوت هست
پاسخ
(09-07-2014, 12:48 AM)'Awaken' نوشته است: ساخت بازی خیلی هم توی این دو فرقی نداره چون به هر حال با یک انجین ساخته میشه و فقط خروجی ها متفاوت هست

خو داداش موتور گرافیکی نشد حرف که[img]images/smi/s0 (86).gif[/img]
چرا بازیسازها میکن مثلا رسیدن به 1080 در ایکس وان سخت تره چون پیچیده تر ولی مثلا تو پی سی هر بازی میاد زرتی بیا این کیفیت 4k
این نشون میده که آزادی عمل بیشتری دارن رو پی سی تا بقیه[img]images/smi/s0 (24).gif[/img]
درضمن حرفهای assassinswanted هم درسته حرفی برای گفتن نذاشته خب که ما بگیم[img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img]

...CRYSiS
[تصویر:  crysis_wallpaper_by_sfv666-d6av2wf.jpg]
پاسخ
ساخت بازی روی کنسول سخت تره به خاطر یه مقدار که توی ساختارشون فرق دارن. بازم کنسول ها با هم متفاوتن برای مثال توی نسل هفتم یه سری از بازی های مولتی پلتفرم مثه مترو 2033 روی PS3 نیومد ولی برای PC و 360 اومد. با این که PS3 بهتر از 360 هست( نظر شخصی) اما بعضی بازی ها براش نیومد و دلیلش ساختارش بود که بازی ساختن رو این کنسول رو سخت تر میکرد. به نظر میاد نوع تراشه گرافیکی هم توی راحت یا سخت کردن بازی ساختن تاثیر داره نسل هفتم تراشه گرافیکی PS3 انویدیا بود که فکر کنم یکی از دلایل سخت کردن بازی ساختن برای این کنسول بود اما توی نسل هشتم سونی باری کنسولش از تواشه ای ام دی استفاده کرد. بازم بازی رو اگه بخوان مستقیم برا PC بسازن بهتره چون اگه بخوان پورت کنن شاید زمان کمتری ببره ولی خیلی دنگ و فنگ داره و آخرشم بازی پر از باگ و لگ و افت فریم و غیره میشه.

از لحاظ به صرفه بودن هم بازم کنسول سرتره چون بازی رو وقتی رو پی سی میدن بیرون فروش چندان جالبی که نمیکنن هیچ، شاید حتی ضرر هم کنن. اگر بازی رو روی PS4/PSvita یا XOne یا 3DS بدن بیرون خیلی بیشتر از پی سی میفروشن چون هیچ کدوم از اینا علاوه برا ینکه هنوز هک نشدن، دارندگانشون هم زیاد دنبال بازی کپی و این حرفا نیستن ولی میرن بازی رو اورجینال میخرن در حالی که بیشتر پی سی بازان ( چه تی ایران چه توی هر جا دیگه) بازی رو کپی بازی میکنن. مثلا بازی ساختن برا 3DS از هر پلتفرم دیگه ای ساده تر و اگر از ایده ی خوبی استفاده کنید و یه بازی خوب برای این کنسول بسازید، میتونه فروش چند میلیون نسخه از بازی شما تضمین بشه.( اگه توی جدول فروش هفتگی دقت کرده باشید معمولا بازی های 3DS صدر جدولن و مثلا 10 تا از 20 بازی پرفروش هفته به اسم این کنسول ثبت شده در حالی که هیچ وقت دیده نمیشه که توی فروش جهانی بازی های پی سی توی جدول دیده بشن به جز استثنائات.)
پاسخ
نظرسنجیت کلا تناقض هست.[img]images/smi/s0 (74).gif[/img] رو PC ساختن بازی راحت تره ولی ساختن بازی رو کنسول باصرفه تره! الان ما کدومو بزنیم؟!
بازیای ایرانی روی PC فقط میان. دلیل از این محکم تر که ساخت بازی رو PC راحت تر کنسوله؟[img]images/smi/s0 (43).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img]
پاسخ
(09-07-2014, 12:54 AM)van helsing نوشته است: ساخت بازی روی کنسول سخت تره به خاطر یه مقدار که توی ساختارشون فرق دارن. بازم کنسول ها با هم متفاوتن برای مثال توی نسل هفتم یه سری از بازی های مولتی پلتفرم مثه مترو 2033 روی PS3 نیومد ولی برای PC و 360 اومد. با این که PS3 بهتر از 360 هست( نظر شخصی) اما بعضی بازی ها براش نیومد و دلیلش ساختارش بود که بازی ساختن رو این کنسول رو سخت تر میکرد. به نظر میاد نوع تراشه گرافیکی هم توی راحت یا سخت کردن بازی ساختن تاثیر داره نسل هفتم تراشه گرافیکی PS3 انویدیا بود که فکر کنم یکی از دلایل سخت کردن بازی ساختن برای این کنسول بود اما توی نسل هشتم سونی باری کنسولش از تواشه ای ام دی استفاده کرد. بازم بازی رو اگه بخوان مستقیم برا PC بسازن بهتره چون اگه بخوان پورت کنن شاید زمان کمتری ببره ولی خیلی دنگ و فنگ داره و آخرشم بازی پر از باگ و لگ و افت فریم و غیره میشه.

از لحاظ به صرفه بودن هم بازم کنسول سرتره چون بازی رو وقتی رو پی سی میدن بیرون فروش چندان جالبی که نمیکنن هیچ، شاید حتی ضرر هم کنن. اگر بازی رو روی PS4/PSvita یا XOne یا 3DS بدن بیرون خیلی بیشتر از پی سی میفروشن چون هیچ کدوم از اینا علاوه برا ینکه هنوز هک نشدن، دارندگانشون هم زیاد دنبال بازی کپی و این حرفا نیستن ولی میرن بازی رو اورجینال میخرن در حالی که بیشتر پی سی بازان ( چه تی ایران چه توی هر جا دیگه) بازی رو کپی بازی میکنن. مثلا بازی ساختن برا 3DS از هر پلتفرم دیگه ای ساده تر و اگر از ایده ی خوبی استفاده کنید و یه بازی خوب برای این کنسول بسازید، میتونه فروش چند میلیون نسخه از بازی شما تضمین بشه.( اگه توی جدول فروش هفتگی دقت کرده باشید معمولا بازی های 3DS صدر جدولن و مثلا 10 تا از 20 بازی پرفروش هفته به اسم این کنسول ثبت شده در حالی که هیچ وقت دیده نمیشه که توی فروش جهانی بازی های پی سی توی جدول دیده بشن به جز استثنائات.)
داداش با بخش اول حرفات موافقم تا جاییکه میگی بازی روی pc پول توش نیست!عزیز من اگه بازی عالی باشه مثه CRYSIS یا AC یا WD کیه که نمیخره .بله اگه طرف هیچی از گیم ندونه و فقط گیمر آماتور باشه شاید نخره ولی کسایی که از pc برا بازی استفاده می کنن میخرن(به جز ایران و چین که معمولا نمیخرن و کرک شده مصرف میکنن). ولی اگه بگیم PC دارا کمن یه حرفی! کلا من با اینکه فن pc هستم ولی ساخت بازی روی کنسول خیلی سخته.دلیلش هم این میتونه باشه الان حدود 10-15 ساله دارن برای PC بازی میسازن ولی کنسول ها از 2000 به بعد ارائه شدن شاید کم تجربه بودن بتونه کنسول رو سختر کنه

پاسخ
(09-07-2014, 01:16 AM)'Arthas' نوشته است: نظرسنجیت کلا تناقض هست.[img]images/smi/s0 (74).gif[/img] رو PC ساختن بازی راحت تره ولی ساختن بازی رو کنسول باصرفه تره! الان ما کدومو بزنیم؟!
بازیای ایرانی روی PC فقط میان. دلیل از این محکم تر که ساخت بازی رو PC راحت تر کنسوله؟[img]images/smi/s0 (43).gif[/img][img]images/smi/s0 (74).gif[/img]

خب در رابطه با بازی های ایرانی چند دلیل داره یکی اینکه طرفداران پی سی توی ایران بیشترن. یکی اینکه شرکتای سونی، مایکروسافت و نینتندو به همین راحتی کیت کنسولاشونو نمیان بدن دست بازیسازان ایرانی و یه جورایی بازی های ایرانی روی کنسولا حداقل برای الان غیر ممکنه[img]images/smi/s0 (24).gif[/img]

(09-07-2014, 01:17 AM)'aliasghar1378' نوشته است:
(09-07-2014, 12:54 AM)'van helsing' نوشته است: ساخت بازی روی کنسول سخت تره به خاطر یه مقدار که توی ساختارشون فرق دارن. بازم کنسول ها با هم متفاوتن برای مثال توی نسل هفتم یه سری از بازی های مولتی پلتفرم مثه مترو 2033 روی PS3 نیومد ولی برای PC و 360 اومد. با این که PS3 بهتر از 360 هست( نظر شخصی) اما بعضی بازی ها براش نیومد و دلیلش ساختارش بود که بازی ساختن رو این کنسول رو سخت تر میکرد. به نظر میاد نوع تراشه گرافیکی هم توی راحت یا سخت کردن بازی ساختن تاثیر داره نسل هفتم تراشه گرافیکی PS3 انویدیا بود که فکر کنم یکی از دلایل سخت کردن بازی ساختن برای این کنسول بود اما توی نسل هشتم سونی باری کنسولش از تواشه ای ام دی استفاده کرد. بازم بازی رو اگه بخوان مستقیم برا PC بسازن بهتره چون اگه بخوان پورت کنن شاید زمان کمتری ببره ولی خیلی دنگ و فنگ داره و آخرشم بازی پر از باگ و لگ و افت فریم و غیره میشه.

داداش با بخش اول حرفات موافقم تا جاییکه میگی بازی روی pc پول توش نیست!عزیز من اگه بازی عالی باشه مثه CRYSIS یا AC یا WD کیه که نمیخره .بله اگه طرف هیچی از گیم ندونه و فقط گیمر آماتور باشه شاید نخره ولی کسایی که از pc برا بازی استفاده می کنن میخرن(به جز ایران و چین که معمولا نمیخرن و کرک شده مصرف میکنن). ولی اگه بگیم PC دارا کمن یه حرفی! کلا من با اینکه فن pc هستم ولی ساخت بازی روی کنسول خیلی سخته.دلیلش هم این میتونه باشه الان حدود 10-15 ساله دارن برای PC بازی میسازن ولی کنسول ها از 2000 به بعد ارائه شدن شاید کم تجربه بودن بتونه کنسول رو سختر کنه

بنده به قول معروف حرف شما رو ایگنور میکنم[img]images/smi/s0 (25).gif[/img] چرا؟ اولا فروش بازی های پی سی رو در سطح جهانی ببین یکی از معدود بازیهایی که فروشش به میلیون میرسه توی همون چند روز اول دیابلو هست. نمی گم پول توش نیست، میگم سودش از کنسولا خیلی کمتره. کنسولا از 2000 به بعد ارائه شدن؟[img]images/smi/s0 (45).gif[/img] خیلی حرف جالبی زدی. اگه منظورت کنسول های سه بعدی باشه اونم از 1995 منتشر شدن که شامل PS1 و سگا ساترن( که باعث ورشکستگی سگا شد) میشن[img]images/smi/s0 (24).gif[/img]

پاسخ
(09-07-2014, 01:21 AM)van helsing نوشته است:
(09-07-2014, 01:16 AM)'Arthas' نوشته است: نظرسنجیت کلا تناقض هست.[img]images/smi/s0 (74).gif[/img] رو PC ساختن بازی راحت تره ولی ساختن بازی رو کنسول باصرفه تره! الان ما کدومو بزنیم؟!

خب در رابطه با بازی های ایرانی چند دلیل داره یکی اینکه طرفداران پی سی توی ایران بیشترن. یکی اینکه شرکتای سونی، مایکروسافت و نینتندو به همین راحتی کیت کنسولاشونو نمیان بدن دست بازیسازان ایرانی و یه جورایی بازی های ایرانی روی کنسولا حداقل برای الان غیر ممکنه[img]images/smi/s0 (24).gif[/img]

عزیز من چی طرفدارای pc زیاد تره من خودم حاضرم نظر سنجی کنم که طرفدارای ps,xBOX,PC بیشتره مطمئنن کنسول بیشتره. به نظر من سخت بودن بازی ساختن روی این کنسول ها و آموزش نداشتن در ایران و  تحریم ها و دلیل دوستمون  روی کنسول بازی نمیسازن در ضمن داداش کم از این شکلک استفاده کن حالم به خورد[img]images/smi/s0 (24).gif[/img]!!

پاسخ
(09-07-2014, 01:26 AM)'aliasghar1378' نوشته است:
(09-07-2014, 01:21 AM)'van helsing' نوشته است:

عزیز من چی طرفدارای pc زیاد تره من خودم حاضرم نظر سنجی کنم که طرفدارای ps,xBOX,PC بیشتره مطمئنن کنسول بیشتره. به نظر من سخت بودن بازی ساختن روی این کنسول ها و آموزش نداشتن در ایران و  تحریم ها و دلیل دوستمون  روی کنسول بازی نمیسازن در ضمن داداش کم از این شکلک استفاده کن حالم به خورد[img]images/smi/s0 (24).gif[/img]!!

ببین بازی ساختن روی پی سی راحت تره برا همین میشه بازی ای رو که برای پی سی ساخته میشه رو با قیمت پایین تر از کنسولا به فروش گذاشت چون زحمتش کمتره. اگه بازی رو برای کنسولا بدن باید بالای 50 60 تومن بفروشن توی ایران که هیچ کس بازی ایرانی رو این قیمت نمی خره. از بین گیمران پی سی بازان خیلی بیشترن مطمئنم. وقتی کیت بازی سازی رو نداشته باشن، هر چقدرم آموزش دیده باشن بی فایدست. در ضمین این عادته:[img]images/smi/s0 (24).gif[/img]!

پاسخ
(09-07-2014, 01:31 AM)van helsing نوشته است:
(09-07-2014, 01:26 AM)'aliasghar1378' نوشته است:
(09-07-2014, 01:21 AM)'van helsing' نوشته است:

ببین بازی ساختن روی پی سی راحت تره برا همین میشه بازی ای رو که برای پی سی ساخته میشه رو با قیمت پایین تر از کنسولا به فروش گذاشت چون زحمتش کمتره. اگه بازی رو برای کنسولا بدن باید بالای 50 60 تومن بفروشن توی ایران که هیچ کس بازی ایرانی رو این قیمت نمی خره. از بین گیمران پی سی بازان خیلی بیشترن مطمئنم. وقتی کیت بازی سازی رو نداشته باشن، هر چقدرم آموزش دیده باشن بی فایدست. در ضمین این عادته:[img]images/smi/s0 (24).gif[/img]!

داداش اول بگم روانی شدم با این شکلکت[img]images/smi/s0 (24).gif[/img][img]/images/smi/new/128.gif[/img][img]/images/smi/new/128.gif[/img] سپس باید بگم منظورم از سال 2000 کلی بود حضور ذهن نداشتم! و اینکه حرفت کاملا درسته ولی حد اقل از بین این همه بازی ساز ایرانی10 نفر وجود دارن عاشق دلسوخته بازی سازی کنسولی باشن.شما بازی شبگرد رو بکن وقتی گرافیک اونجوریه! یا موتور بازی سازی به درد نمی خوره یا آموزش نیست! در ضمن به نظر من آموزش نیست. چون به دلایل بالا که گفتم حد اقل چار تا جوون دلسوخته xbox هستن که بیان بازی بسازن ولو با بی پولی کاری که الان دارن بازی ساز های ایرانی PC میکنن! مثلا خیلی سود داره؟

پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بهترین هدست های سازگار با کنسول های نسل نهمی از ایسوس Murphynism 0 1,176 05-08-2021, 12:08 PM
آخرین ارسال: Murphynism
  مشکل شناساندن دسته بازی به بازی dakar 18 Mfmy 1 2,240 09-29-2018, 01:39 AM
آخرین ارسال: Maziyar Hemmati
  نکاتی درباره چگونگی ساخت یک رایانه 4K Amir.H. 7 3,131 08-05-2015, 11:21 AM
آخرین ارسال: Amir.H.
  مقایسه ی گرافیکی بازی بین کنسول ها/بروز می شود The Last King On The Earth 4 2,712 11-17-2014, 03:23 PM
آخرین ارسال: ali - gamer
  چرا pc بهتر از هر کنسول دیگری است Tidus 49 14,302 10-03-2013, 02:36 PM
آخرین ارسال: B The Game

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان