امتیاز موضوع:
  • 7 رأی - میانگین امتیازات: 2.14
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
منتقدان، شما اشتباه کردید
Photo 
آیا بایوشاک شایسته این  نمرات است
اولین چیزی که منتقد باید دقت کند این است که از100 نمره یا از 10 نمره ای که به بازی بدهد باید از 4 بخش : گرافیک ، گیم پلی ، صداگزاری و موسیقی و داستان با توجه به نمره ای که به بازی می دهد باید عدالت را رعایت کند و یک چهارم ، نمره کل را به هر بخش بدهد
می رسیم به بایوشاک
منتقد در صورتی به هر بخش نمره کامل بدهد که آن بخش دارای نکات جدید و خلاقانه و همین طور  بازی دارای نکات بد اندک باشد و چند اشکال جزئی مانعی برای دادن نمره کامل نیست
اما اشتباهی که اکثر منتقدان کردن این بود که به دلیل داستان کامل که سزاوار نمره کامل بود باید در بخش های دیگر بدون توجه داشتن به داستان نمره می دادند
یک مثال : اگر بازی  آ از نظر موسیقی فوق العاده است دلیلی بر خوب بودن بخش های دیگر نمی شود
کمی جزئی تر :
در این جا به 3 بخش دیگر بازی (به غیر از داستان ) نگاه می اندازیم
گیم پلی : بازی دارای یک گیم پلی استاندارد است ولی وقتی بازی از نیمه می گذرد روند تکراری می گیرد و جذابیت و کشش لازم را ندارد ، مشکل دیگر نبود نکات خلاقانه است که منتقد را از دادن نمره کامل به این بخش باز می دارد ، و اما مشکل دیگر هوش مصنوعی است که متاسفانه بیش تر منتقدان در نمره دادن دچار اشتباه شدند ، بعضی ، الیزابت را یکی از بهترین هوش مصنوعی ها دانستند و بعضی آن را خوب و عالی دانستند ؛ اما سازندگان با حرکت زیرکانه این کار را انجام دادند و در برنامه نویسی هوش مصنوعی دشمنان الیزابت را نامرئی کردند یعنی هیچ دشمن قادر به صدمه زدن به الیزابت نبود مثل این که که در بازی فیفا این کار را بکنند و شما وقتی در برابر  کامپیوتر قرار می گیرید بازیکنان  حریف قادر به دیدن و شناسایی رونالدو نباشند و او راحت گل بزند
در بازی که داستان حرف اول را می زند ، نبود معما برای حل شدن خیلی احساس می شود
گرافیک :
در بخش گرافیک نصف نمرات به بخش فنی می رسد و نصف دیگر به بخش هنری که در بخش هنری ، بازی سازان کار خود را خوب انجام دادند نه کامل
اما در بخش فنی نباید توقع نمره کامل را داشته باشند، زیرا بافت ها در بعضی مواقع بی کیفیت است برای مثال به گل ها در بازی نگاه کنید
موسیقی و صداگزاری : در این بخش هم سازندگان کار خود را خوب انجام دادند ولی نبودن یک موسیقی متن درگیر کننده در مواقع نبرد ، احساس می شود
نتیجه :
بایوشاک بیکران یک بازی خیلی خوب و در بخش داستان شاهکار است ولی در دیگر بخش ها کاستی های زیادی دارد تا یک شاهکار باشد . اگر خوب نگاه کنیم بایوشاک شایسته  متای 93 نمی باشد و با 5 یا 4 نمره کاهش به حق واقعی خود می رسد
نمرات (نظرشخصی)
داستان 25/25
گرافیک 20/25
گیم پلی20/25
موسیقی و صداگزاری 23/25
نمره کل 88/100

(من بدون نگاه متعصبانه به این بازی نگاه کردم)
[تصویر:  mark-of-the-ninja-600x300.png]
پاسخ
ببخشید ولی مجبورم جواب بدم! شما چی فکر کردی که این متنو نوشتی؟!
1-این بازی ازنظر داستان و روایتش و شخصیت پردازی یک شاهکار هست و دراون شکی نیست.
2-این بازی دربخش گیم پلی هم پراز نواوری هایی بوده که شما انها را درهیچ بازیی نمیبینید.از قبیل تنوع اسلحه ها و قدرت های فراطبیعی و او دستگیره ی ریلی(اسمشو نمیدونم!) که باعث تنوع بازی میشه ضمنا شما از نصف بازی به بعد میتونید از قدرت های الیزابت هم استفاده کنید.ضمنا شما هم که خسته شدی بخاطر اینه که هیچی از داستان نفهمیدی چون کل داستان تو خود گیم پلی تعریف وروایت میشه که این خودش تنوع ایجاد میکنه.پس این بازی از نظر گیم پلی هم شاید شاهکار نباشه ولی نمره ی کامل رو میتونه بگیره!
3-این بازی درزمینه ی گرافیک هنری فوق العادس و اگر چیزی ازطراحی ادم حالیش باشه اینو میفهمه.درزمینه ی گرافیک فنی هم شما نورپردازی خیره کننده رو میتونید مشاهده کنید.اما دربعضی مواقع(مخصوصا کنسول ها) بافت ها کمی بی کیفیت میشه اما بخاطر گرافیک هنری زیبای این بازی قابل گذشت است.
4-صداگذاری این بازی توسط صداگذارها و بازیگرهای چیره دست انجام شده و شما نمیتونید از صداگذاری این بازی ایراد بگیرید.ازنظر موسیقی هم فکر کنم شما صدای تلویزیون رو قطع کرده بودی چون از اولین لحظه ی ورود به شهر کلمبیا شما موسیقی فوق العاده ی کلیسا رو میتونید بشنوید!
ودر اخر باید بگم که همیشه منتقد براساس اون رکن های اصلی نمره نمیده.بعضی اوقات یک بازی اونقدر روی یک فرد تاثیر میگذاره که منتقد رو مجبور به دادن نمره ی کامل میکنه درست مثل بایوشاک که پشتش یک فلسفه خوابیده. و شما برای اینکه بخواید یک شوتر اول شخص مثل کال او بازی کنی نباید طرف این بازی بری!
لطفا هم به بازی هایی که کل دنیا قبولش دارن توهین نکنید.
شیطونه میگه یه نقد خفن بنویسم!!![img]images/smi/s0 (25).gif[/img]
[تصویر:  breaking-bad-animated-series-640x503.jpeg]

پاسخ
اشتباه شما و خیلی از افراد دیگه اینه که نمره ی کل رو میانگین یا جمع نمرات بخش های دیگه می دونین ولی اینطور نیست ... اصلا و ابدا نیست ...
ابتدا بازی نقد میشه و به هر بخش با توجه به ضرفیتش نمره داده میشه ... که تا اینجای کار مشکلی نیست ولی در آخر میانگین گرفته نمیشه و یا مثل شما جمع بندی انجام نمیشه بلکه به جاش یه نمره که بازی مستحق اونه بهش داده میشه ... یه نمره که به صورت کلی و با توجه به کلیت بازی بهش داده میشه پس ممکنه بازی تو بخش داستانی منو تحت تاثیر قرار بده و اونوقته که نمره ی کلش بالاتر داده میشه و یا بخش هایی دیگر ....
بازی Papo & Yo که نمراتش مثلا اینطورین " داستان 9.5 / 10 ، گرافیک 7/10 ، گیم پلی 6/10 ، موسیقی و صداگذاری 9/10 " و با توجه به ضرفیت هر بخش بهش نمره داده شده دلیلی نمیشه من با یه نمره ی کم و یا متوسط ارزش کلی بازیو بیارم پایین ، چون داستانش عالیه پس نمره ای که به بازی میدم بالاتر از 9.75 میشه ...
در ضمن تو اکثر سایت ها و مجلات معتبر ایرانی هم از نمرات مختلف میانگین گیری یا جمع بندی انجام نمیشه و نمره ی کل یه چیز جدایی با باقی بخش هاست ...
به نام خدای خاکستری ....
Grey Pen
BLOG: Gpen.ir
Y! ID: Grey_joker
FB ID: Hadi.Jourbonyan1
پاسخ
دوست عزیز انجمن که منتقد درست حسابی نداره فقط یکی دو نفر هستند واقعا بلدند ولی تحریریه منتقدی رو تموم کردند
پاسخ
(09-11-2013, 10:59 PM)'grey joker' نوشته است: اشتباه شما و خیلی از افراد دیگه اینه که نمره ی کل رو میانگین یا جمع نمرات بخش های دیگه می دونین ولی اینطور نیست ... اصلا و ابدا نیست ...
ابتدا بازی نقد میشه و به هر بخش با توجه به ضرفیتش نمره داده میشه ... که تا اینجای کار مشکلی نیست ولی در آخر میانگین گرفته نمیشه و یا مثل شما جمع بندی انجام نمیشه بلکه به جاش یه نمره که بازی مستحق اونه بهش داده میشه ... یه نمره که به صورت کلی و با توجه به کلیت بازی بهش داده میشه پس ممکنه بازی تو بخش داستانی منو تحت تاثیر قرار بده و اونوقته که نمره ی کلش بالاتر داده میشه و یا بخش هایی دیگر ....
بازی Papo & Yo که نمراتش مثلا اینطورین " داستان 9.5 / 10 ، گرافیک 7/10 ، گیم پلی 6/10 ، موسیقی و صداگذاری 9/10 " و با توجه به ضرفیت هر بخش بهش نمره داده شده دلیلی نمیشه من با یه نمره ی کم و یا متوسط ارزش کلی بازیو بیارم پایین ، چون داستانش عالیه پس نمره ای که به بازی میدم بالاتر از 9.75 میشه ...
در ضمن تو اکثر سایت ها و مجلات معتبر ایرانی هم از نمرات مختلف میانگین گیری یا جمع بندی انجام نمیشه و نمره ی کل یه چیز جدایی با باقی بخش هاست ...

________
ایول ! ، هادی دقیقا حرف منو زد ، این حرف تو ذهنم بود اما نمیدونستم چجوری بگم که هادی گفت !

پاسخ
من كه اصلاً از بازيش خوشم نيومد[img]images/smi/s0 (43).gif[/img]
داستانش هم بيش از حد پيچيده بود چيزى نفهميدم[img]images/smi/s0 (43).gif[/img]
پاسخ
(09-11-2013, 11:14 PM)'ALAN' نوشته است: دوست عزیز انجمن که منتقد درست حسابی نداره فقط یکی دو نفر هستند واقعا بلدند ولی تحریریه منتقدی رو تموم کردند

میشه بگین منظورتون چی بود؟یعنی چی انجمن منتقد درست و حسابی نداره؟یعنی چی تحریریه منتقدی رو تموم کردند؟[img]images/smi/s0 (43).gif[/img]

پاسخ
خوب منم خوشم نیومد ولی این به سلیقه بر میگرده و من منتقد نیستم که بخوام ایراد بگیرم. من کلا گرافیک آنریل انجین رو نمی تونم تحمل کنم و بافت ها واقعا شبیه خمیر هستن. گیم پلی برای من تکراری نشد ولی به نظر من اسلحه های کاملا شبیه اسباب بازی بودن. در کل داستانش خیلی عالی بود.
پاسخ
من هنوز نفهمیدم این پست برای چی هست؟ خب دوست عزیز بجای این کارت یه نقد مینوشتی داخل نقدت این انتقادات رو هم میگفتی.

(09-11-2013, 11:57 PM)Mahdi.AC4 نوشته است:
(09-11-2013, 11:14 PM)'ALAN' نوشته است: دوست عزیز انجمن که منتقد درست حسابی نداره فقط یکی دو نفر هستند واقعا بلدند ولی تحریریه منتقدی رو تموم کردند

میشه بگین منظورتون چی بود؟یعنی چی انجمن منتقد درست و حسابی نداره؟یعنی چی تحریریه منتقدی رو تموم کردند؟[img]images/smi/s0 (43).gif[/img]

ههه داداش منم خندم گرفت با حرف ایشون منظورشون هم معلوم نباشه بهتره چون یه چیزی گفتن که واقعا بی معنی بود!!!!!!!
پاسخ
(09-11-2013, 10:59 PM)'grey joker' نوشته است: اشتباه شما و خیلی از افراد دیگه اینه که نمره ی کل رو میانگین یا جمع نمرات بخش های دیگه می دونین ولی اینطور نیست ... اصلا و ابدا نیست ...

1-من به داستان بازی نمره کامل دادم
2- گیم پلی ، یک گیم پلی استاندارد بدون هیچ چیز جدیدی بود
3-نقد یک چیز وابسته به نظر شخصی است مثل آن منتقدی که به توتال وار روم 2 نمره 2 داد
4- من نگفتم حتما باید از این روش استفاده کنید در نمره دهی بلکه گفتم ، این پایه نمره دهی می باشد
5- صداگزاری را اگر دقت کنید حتی در عناوین استراتژیکی مثل جوخه قهرمانان که نیاز زیادی به دیالوگ در گفت و گو سربازان نیست
در این بازی جای خالی اش احساس می شود
6- من ، هیچ نمره عجیب و غریبی ندادم ویک نمره عادی دادم
7- منظور من از اشتباه منتقدان ، از آن هایی بود که نمرات نظیر 10 و 9.75 و 9.5 دادند

(09-11-2013, 10:40 PM)'ALAN PAYNE' نوشته است: ببخشید ولی مجبورم جواب بدم! شما چی فکر کردی که این متنو نوشتی؟!
1-این بازی ازنظر داستان و روایتش و شخصیت پردازی یک شاهکار هست و دراون شکی نیست.
2-این بازی دربخش گیم پلی هم پراز نواوری هایی بوده که شما انها را درهیچ بازیی نمیبینید.از قبیل تنوع اسلحه ها و قدرت های فراطبیعی و او دستگیره ی ریلی(اسمشو نمیدونم!) که باعث تنوع بازی میشه ضمنا شما از نصف بازی به بعد میتونید از قدرت های الیزابت هم استفاده کنید.ضمنا شما هم که خسته شدی بخاطر اینه که هیچی از داستان نفهمیدی چون کل داستان تو خود گیم پلی تعریف وروایت میشه که این خودش تنوع ایجاد میکنه.پس این بازی از نظر گیم پلی هم شاید شاهکار نباشه ولی نمره ی کامل رو میتونه بگیره!
3-این بازی درزمینه ی گرافیک هنری فوق العادس و اگر چیزی ازطراحی ادم حالیش باشه اینو میفهمه.درزمینه ی گرافیک فنی هم شما نورپردازی خیره کننده رو میتونید مشاهده کنید.اما دربعضی مواقع(مخصوصا کنسول ها) بافت ها کمی بی کیفیت میشه اما بخاطر گرافیک هنری زیبای این بازی قابل گذشت است.
4-صداگذاری این بازی توسط صداگذارها و بازیگرهای چیره دست انجام شده و شما نمیتونید از صداگذاری این بازی ایراد بگیرید.ازنظر موسیقی هم فکر کنم شما صدای تلویزیون رو قطع کرده بودی چون از اولین لحظه ی ورود به شهر کلمبیا شما موسیقی فوق العاده ی کلیسا رو میتونید بشنوید!
ودر اخر باید بگم که همیشه منتقد براساس اون رکن های اصلی نمره نمیده.بعضی اوقات یک بازی اونقدر روی یک فرد تاثیر میگذاره که منتقد رو مجبور به دادن نمره ی کامل میکنه درست مثل بایوشاک که پشتش یک فلسفه خوابیده. و شما برای اینکه بخواید یک شوتر اول شخص مثل کال او بازی کنی نباید طرف این بازی بری!
لطفا هم به بازی هایی که کل دنیا قبولش دارن توهین نکنید.
شیطونه میگه یه نقد خفن بنویسم!!![img]images/smi/s0 (25).gif[/img]

1-من به داستان بازی نمره کامل دادم
2- گیم پلی ، یک گیم پلی استاندارد بدون هیچ چیز جدیدی بود
3-نقد یک چیز وابسته به نظر شخصی است مثل آن منتقدی که به توتال وار روم 2 نمره 2 داد
4- من نگفتم حتما باید از این روش استفاده کنید در نمره دهی بلکه گفتم ، این پایه نمره دهی می باشد
5- صداگزاری را اگر دقت کنید حتی در عناوین استراتژیکی مثل جوخه قهرمانان که نیاز زیادی به دیالوگ در گفت و گو سربازان نیست
در این بازی جای خالی اش احساس می شود
6- من ، هیچ نمره عجیب و غریبی ندادم ویک نمره عادی دادم
7- منظور من از اشتباه منتقدان ، از آن هایی بود که نمرات نظیر 10 و 9.75 و 9.5 دادند
[تصویر:  mark-of-the-ninja-600x300.png]
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  عمو مسعود یدونه باشه! | چرا در جامعه ی گیم منتقدان شناخته شده نداریم؟ mohireza 2 1,596 08-13-2017, 11:03 PM
آخرین ارسال: mohireza
Star لندنی به عمق یک اشتباه | نقد و بررسی عنوان The Order:1886 Hidden Shadow 3 2,056 08-05-2016, 03:16 PM
آخرین ارسال: Hidden Shadow
  حکایت فرگشت هنر و سؤال اشتباه؛ نگاهی به روند افزایشی بازی‌های جهان‌باز و تأثیرشان... Punished Snake 10 4,154 08-02-2016, 03:31 AM
آخرین ارسال: Clegane
  داستان یک اشتباه | نقد و بررسی Prince of Persia: The Forgotten Sands Devil Prince 16 7,491 04-21-2015, 12:18 AM
آخرین ارسال: Last Warrior
  شما اشتباه میکنید!____ بررسی تکرار بازی های همیشگی. mamal 14 4,432 07-06-2013, 11:33 AM
آخرین ارسال: mamal

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان